officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant 9Czlm HOOFDBESTUUR VERGADERDE In dit nummer o^m.: Veranderingen in het bouwplan - Ons commentaar Pagina 3 Uit de praktijk Pagina 5-7 Verantwoord investeren in de melkveehouderij Pagina 8-9 30 of 75 veldopkomst van suikerbieten Pagina 11 De maisteelt in Zeeland 1972 Pagina 12 - 13 Dingen van de week - C.A.O. Tuinbouw Pagina 15 Tarieven loonwerk 1973 Pagina 17 Het individueel bijvoeren van krachtvoer brengt bijv. bij het gebruik van een ligboxenstal nog al wat pro blemen met zich mee. Er wordt dan ook naarstig gezocht naar eenvoudige oplossingen opdat elke koe haar eigen portie op haar eigen plaats aan het voerhek kan opnemen. Op een interessante en moderne oplossing, zals dat in Schotland is ontwikkeld en waarbij van electronica wordt gebruik gemaakt, ves tigt het C.L.O. instituut voor veevoeding „De Schothorst" de aandacht. Het principe van dit systeem be rust op een „electronische deur" die alleen door de koe (vaars of kalf) kan worden bediend die over de passende „electrische sleutel" beschikt. Nadere bijzonderheden op pagina 8. zlm VRIJDAG 9 MAART 1973 61e Jaargang - No. 3172 land-^^^H en tuinbouwblad VOORSTELLEN VERHOGING AKKERBOUWPRIJZEN 73/74 ABSOLUTE MINIMUM ARBEIDSNORMEN RENTESUBSIDIE BETER AANGEPAST AAN PRAKTIJK TIJDENS de op 5 maart te Goes gehouden hoofd bestuursvergadering besteedde voorzitter J. B. Becu aandacht aan de sociaal-economische situatie in ons land. Nu de kabinetsformatie nog steeds niet wil slagen, aanschouwen we eigenlijk een machte loze democratie. En dat terwijl een krachtige rege ring toch zo dringend gewenst is. Het met zoveel ophef afgesloten Centraal Accoord, waartegen wij reeds tijdens een vergadering van het K.N.L.C. in november onze bedenkingen hebben ge uit, blijkt nu in de praktijk geen enkele bijdrage aan de inflatiebestrijding te leveren, aldus de voorzitter. Veeleer heerst er grotere arbeidsonrust, nu de vak bonden hun eisen omtrent inkomensnivellering trach ten af te dwingen door middel van een soort guerilla- taktiek tegenover industriële ondernemingen. Ook de landbouw zal niet maar steeds vrijblijvend kunnen blijven toekijken en zal zich moeten afvragen of het niet tijd wordt dat aan de aangevallen industrie en ondernemers steun wordt verleend. LANDBOUWPRIJZEN TTITVOERIG stond de vergadering stil bij de door het C.O.P.A. voorgestelde verhoging der ge garandeerde landbouwprijzen. De invloed in deze voorstellen van met name Italië en Frankrijk is toch wel duidelijk merkbaar, aldus de heer Becu. Daarbij moeten we konstateren dat de verhogingen voor de akkerbouwprodukten beneden de maat zijn. Een ge middelde verhoging van 51/2 is bij het huidige in flatietempo nauwelijks voldoende om de kostenstij gingen te dekken. Is de graanprijsverhoging van 41/2 reeds aan de lagé kant, onbegrijpelijk is de voorgestelde verhoging voor suikerbieten van slechts ey2 Gezien het huidige suikertekort op de wereld markten en de stijgende consumptie moet een grotere prijsstijging hier toch mogelijk zijn. Hoewel het een duidelijke zaak is dat ook de melk veehouderij met sterke kostenstijgingen wordt ge confronteerd en dus een forse prijsverhoging niet overbodig is, vroeg de vergadering zich toch af of de voorgestelde 81/2 op langere termijn geen na delige gevolgen kan hebben voor deze sektor. Te sterke uitbreiding van de rnelkproduktie kan immers grote afzetmoeilijkheden" met zich meebrengen. Al met al moeten de voorgestelde verhogingen, met name voor de akkerbouw, als een absoluut mini mum worden beschouwd. Wanneer landbouwcommis saris Ir. P. J. Lardinois denkt aan aanzienlijk kleinere prijsverhogingen dan door het C.O.P.A. is voorge steld, is dit volgens het ZLM-hoofdbestuur niet aan vaardbaar. (Zeker omdat, ondanks de (tijdelijk!) gunstige prij zen der vrije produkten, de situatie in principe nog even ernstig is als vorig jaar. RENTESUBSIDIES rcONOMISCH-SOClAAL voorlichter J. Markus- se gaf een uitvoerig overzicht over de voor waarden waaronder rentesubsidies kunnen worden verkregen. Met name de arbeidsnormen ter bepaling van het arbeidsinkomen per uur zijn nu veel meer op de praktijk afgestemd dan voorheen. Dit betekent dat in principe nu de meeste veehouderij- en akkerbouw bedrijven voor rentesubsidie in aanmerking kunnen komen, wanneer men volgens een ontwikkelingsplan een investering van meer dan ƒ20.000,doet. De 4 subsidie kan daarbij worden verkregen op werk tuigen, gebouwen met de vaste inrichting, utiliteits voorzieningen, perceelsverbeteringen en erfverhar- ding. Toch lijken op korte termijn de mogelijkheden voor de veehouderij groter dan voor de akkerbouw. Zo zijn van de 425 aanvragen in Noord-Brabant er slechts 18 uit de akkerbouwsektor, terwijl in Zeeland nog slechts 14 aanvragen zijn ingediend. Wat de nieuwe beëindigingsregeling betreft werd nog eens benadrukt dat deze, in tegenstelling tot in sommige zandgebieden, voor het Zuid-Westelijk klei gebied aanzienlijk ongunstiger is dan de oude rege ling. AKKERBOUW T*)E heer Becu was verheugd te kunnen konsta- teren dat de onderhandelingen met het C.B.K. alsnog tot een positief resultaat hebben geleid. Dit betekent dat de voorwaarden voor de brouwgerst- kontrakten 1973 in vergelijking met vorig jaar geen essentiële wijzigingen hebben ondergaan. De basis van de kontraktprijs blijft het midden tussen derm- pel- en interventieprijs en ook de bewaarvergoeding blijft kostendekkend. Voorts werd door het bestuur met instemming ken nis genomen van het besluit van Cebeco Handels- raad en Suikerunie om het de vlasfabriek Dinteloord financieel mogelijk te maken dit jaar door te draaien. Er bestaat goede hoop dat het benodigde kwantum vlas verkregen zal worden. Dat geeft de mogelijk heid om de vlasindustrie alsnog voor de toekomst te kunnen handhaven. Het gaat er immers om een paar moeilijke jaren te overbruggen, nu bij een toenemen de vraag naar verteerbaar (verpakkings)materiaal, zich in de toekomst nieuwe mogelijkheden kunnen voordoen. In dat kader kan ook de ontwikkeling van een nieuw ontsluitingsprocedé voor stro van groot belang zijn. Zonodig zal de landbouw bereid moeten zijn aan de onderzoekingen hieromtrent mede te wer ken en financiële steun te verlenen. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 1