WAARHEEN MET DE AARDAPPELAFZET officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Geen waterzuivering zonder geld Pagina 5 Voorjaarswerkzaam heden bij de teelt van zaaiuien Pagina 6 Kontigentering bij de aardappelteelt Pagina 7 -$■ Rondom het zaaien van bieten en Moderne bietenteelt Pagina 8/9 De maand maart op het Z.-W. landbouwbedrijf Pagina 10/11 Uit het bedrijfsleven en Mechanisatienieuws Pagina 12/13 A.M. resistente aardappelrassen Pagina 15 X Ruilverkaveling en Landbouw tussen Merwede en Amer Pagina 17 Tuinbouw - Veehouderij enz. Pagina 18 t/m 27 Op het gebied van het reeds brede assortiment van de landbouwwerktuigensektor worden de keuze-mogelijkheden, mede door nieuwe ontwikkelingen en toepassingen in hetbuitenland steeds groter. Zo gaat Englebert N.V. te Voor schoten uit Oostenrijk Pöttinger landbouwwerktuigen importeren. Het leveringsprogramma zal o.m. een 6-tal opraap- wagens van 1030. m:! inhoud en 3 combiwagens met verschillende opbouwmogelijkheden voor gecombineerd ge bruik bij hakseloogst, stalvoedering en silovulling omvatten. De foto laat een Pöttinger oogstvoederwagen zien te ge bruiken voor het transport van hakselprodukten, het oprapen van voorgedroogd kuil- of hooi-voer, alsmede voor het zijdelings lossen langs voedergoten of bij silotransportbanden in combinatie met een driepuntsgedragen, 2-rijige hakselaar Pöttinger MEX IV met hydraulisch steunwiel. Deze kan naar keuze worden toegerust met maisbekksn, kol- venplukkers of graspick-up. Voor z.g. eerste werkgangen kan de hakselaar tijdelijk achteruitwerkend gemonteerd worden. VRIJDAG 2 MAART 1973 61 Jaargang - No. 3171 land en tuinbouwblad ONS COMMENTAAR Er is in het Zuid-Westen geen akkerbouwgewas waar de laatste jaren zoveel over te doen is geweest dan de consumptieaardappel. Met name wat betreft de afzetmogelijkheden voor de teler. Vooral de slech te prijzen in 1970 en 1971 hebben ertoe geleid dat velen die bij aardappelproduktie en afzet betrokken waren, zich hebben afgevraagd of niet naar andere afzetmethoden moesten worden gezocht. Het binnen het Landbouwschap opgestelde rapport over het Nederlandse aardappelafzetbeleid gaf de eerste aanwijzingen. Medio 1972 heeft dit ertoe ge leid dat zowel van Cebeco-zijde als van handelszijde de eerste stappen zijn gezet door oprichting van te lersgroeperingen voor consumptie-aardappelen. Op deze wijze werd van de oogst 1972 ongeveer 100.000 ton aardappelen in het Zuid-Westen vastgelegd. Daarnaast breidde ook het aantal meerjarige con tracten met handel en verwerkende industrie (Huzo) zich uit. Toch hebben nog veel telers begin 1972 één malige prijscontracten afgesloten op basis van het toen heersende prijsniveau van 9 10 cent/kg. In sommige streken bedroeg de aldus gecontracteerde oppervlakte vele tientallen procenten van het totale areaal. DE ONTWIKKELING IN 1972/'73 De gunstige prijsontwikkeling gedurende het afge lopen seizoen gaf voor de teler een aantal conse- Tienties. |n de eerste plaats betekent het dat allen die vroegtijdig tegen lage tot zeer lage prijzen had den gecontracteerd de boot compleet gemist hebben. Daarnaast betekenen de sterke prijsstijgingen, dat de uitbetalingsprijzen voor de aardappelen die in de telersgroeperingen waren ingebracht, zeer gunstig zullen komen te liggen. Voor de periode augustus t/m december 1972 bedraagt de gemiddelde telersprijs ca. ƒ19,40 per 100 kg. Betrekt men ook de contract partijen hierbij dan zal dit gemiddelde ongetwijfeld een paar gulden lager uitkomen. De uitbetalingsprijzen bij de telersgroeperingen in zowel coöperatief- als handelsverband zullen over dezelfde periode naar het zich laat aanzien hoger uit vallen. Ook als men rekening houdt met voorkoop e.d. Dit betekent dat gemiddeld genomen de .vrije telers" aanmerkelijk lagere prijzen zullen maken dan de te lers die zich binnen een afzetorganisatie hebben ver enigd. Dat vele telers die in 1972 zich nog vrij had den opgesteld dit ook reeds onderkend hebben, blijkt uit het toenemend aantal meldingen bij de telersgroe peringen van zowel Cebeco Zuid-West, als bijvoor beeld Fa. de Feyter. Het kwantum aardappelen waar over deze groeperingen in 1973 zullen kunnen be schikken zal dan ook zeker groter zijn dan het afge lopen jaar. AFZET VEILIG STELLEN Het samengaan van de B.V. Huzo te Lewedorp met Mc Cain Foods Limited, waarover U elders in dit blad kunt lezen, betekent in de komende jaren een aanzien lijke uitbreiding van de verwerkingscapaciteit voor dit bedrijf. En daarbij ook nieuwe mogelijkheden voor telers in dit gebied om meerjarige teelt- en prijscon tracten af te sluiten. Overigens lijkt ook bij andere aardappelverwerkende industriën de bereidheid tot het afsluiten van meerjarige contracten steeds toe te nemen; zeker nu de vraag naar aardappelveredelings- produkten zeer sterk stijgt. In de praktijk betekent dit dat in de komende jaren een steeds groter gedeelte van het aardappelareaal in het Zuid-Westen zal worden ingebracht in hetzij telersgroeperingen, hetzij meerjarige contracten. De prijs- en afzetrisico's voor het overblijvende totale areaal worden dan ook ongetwijfeld groter. Zeker nu het areaal dit voorjaar weer wel zal worden uitge breid en van de prijzen 1973 geen al te hoge verwach tingen mogen worden gekoesterd. Naar onze mening betekent dit voor de aardappel teler die zijn afzet nog niet heeft vastgelegd, toene mende risico's qua prijs- en afzetmogelijkheden. Ri sico's die toenemen naarmate meer telers zich van af zet verzekeren. Nu vele aardappeltelers weer voor de keuze staan hoe hun afzet van oogst 1973 te regelen hebben wij deze ontwikkelingen nog eens op een rij gezet. Wij menen n.l. dat het niet tijdig indekken van de afzet op meerjarige basis voor de meeste akker- bouwbedrijven in de huidig esituatie niet langer ver antwoord is. SITUATIE IN DE EEG Naast de ontwikkelingen in ons land speelt natuur lijk ook de ontwikkeling van de export der aardappe len een zeer belangrijke rol. Wat dat betreft zijn de laatste jaren alle records wel gebroken. Op de Euro pese aardappelmarkt is onze positie op dit moment bijzonder sterk. Dat wil evenwel niet zeggen dat we nu op onze lauweren kunnen rusten. Immers ook in andere landen zit men niet stil, terwijl daarnaast een paar andere ontwikkelingen de aandacht vragen. In de eerste plaats zal in de komende jaren onge twijfeld een EEG-regeling voor aardappelen tot stand moeten komen. De vraag is daarbij of dit een rege ling met marktinterventie en prijsgarantie moet zijn of een regeling die een open markt met geharmoniseer de kwaliteitseisen nastreeft. De Nederlandse landbouw is tot op heden in meer derheid voorstander van een vrije markt zonder in terventie. Toch zal men ook in ons land met de reali teit moeten rekening houden, waar in EEG-verband (Zie verder pag. 4.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 1