Ruilverkaveling en landbouw Merwede en Amer 17 In het gebied, omsloten door de waterwegen Mer wede en Amer en aan de oostzijde begrensd door de provinciale weg Dussen-Werkendam, liggen de ruil verkavelingen Noordwaard, Altena West en het ak kerbouwgebied van de ruilverkaveling Land van Heusden en Altena. Hoewel deze ruilverkavelingen nog niet officieel zijn afgesloten, is het ruilverkave- lingswerk praktisch allemaal voltooid en worden de landbouwbedrijven al geruime tijd in hun nieuwe si tuatie geëxploiteerd. In dit modern ingerichte gebied waar het akker bouwbedrijf het meest voorkomende bedrijfstype is, is bij de meitelling 1972 een breed onderzoek ter hand genomen. Hierbij is ondermeer aan de boeren hun mening gevraagd over de gevolgen van de ruil- verkavelingswerken. Nu de ruilverkavelingen vooral op het ogenblik aan kritiek onderhevig zijn, is het wel licht een goede zaak de bevindingen van dit onder zoek hier weer te geven. ALGEMENE GEGEVENS |N het. Land van Heusden en Altena stemdien 14% van de stemgerechtigden met 30 van de grond tegert de ruilverkaveling, in Altena-West was dit 2 van de stemgerechtigden met 4 van de grond en in Noord- waard 4 van de stemgerechtigden met 4 van de grond. De 159 landbouwers, die bij het onderzoek betrokken waren, exploiteren 6.160 ha cultuurgrond. Hiervan is 40 eigendom en de overige 60 van de grond wordt gepacht. Met een gemiddelde bedrijfsgrootte van rond 39 ha is het verantwoord te stellen dat het gebied wordt gekarakteriseerd door grote akkerbouwbedrijven. INVLOED RUILVERKAVELING OP BEDRIJFSGROOTTE yAN de gemiddelde bedrijfsgroottes voor en na de ruilverkaveling geeft bijgaand overzicht een dui delijk beeld. aspekt de nodige aandacht is besteed. De verkregen uit komsten zijn in de volgende tabel samengevat. Gemiddeld aantal kavels per bedrijf en hun oppervlakte Grootte- Aantal kavels Kavelgrootfe klasse voor r.v.k. na r.v.k. voor r.v.k. na r.v.k. Kleiner dan 15 ha 5.1 2.2 2.2 ha 4.8 ha 15—25 ha 7.6 3.3 2.3 ha 6.1 ha 2540 ha 10.5 3.7 3.0 ha 8.5 ha 40-60 ha 12.0 4.9 3.9 ha 9.7 ha 60-90 ha 13.2 6.1 5.5 ha 11.8 ha Groter dan 90 ha 18.8 12.9 7.7 ha 11.6 ha Alle bedrijven 9.9 4.3 4.1 ha 8.9 ha Gemiddeld over alle bedrijven is het aantal kavels door de ruilverkaveling meer dan gehalveerd en is de gemid delde oppervlakte per kavel gestegen van 4,1 ha tot 8,9 ha. Deze en andere gegevens uit de tabel spreken voor zich en behoeven geen nader kommentaar. OORDEEL OVER WATERHUISHOUDING EN KAVELVORM De afsluiting van het Haringvliet en Volkerak veran derde vooral in Altena West en Noordwaard de water huishouding wegens het verdwijnen van eb en vloed. De droogtegevoelige plaatgronden, die in dit gebied een gro te oppervlakte beslaan, liggen in vergelijking met de om liggende gronden hoger. Door de daling van de grond waterstand ten gevolge van het uitschakelen van eb en vloed zou het opbrengend vermogen van deze plaatgron den zonder aanpassingen sterk teruglopen. Tijdens de ruilverkaveling zijn dan ook de nodige werken uitge voerd om voor deze droogtegevoelige plaatgronden gronden met dun kleidek op grove, doorlatende zandon- dergrond een aangepaste waterbeheersing te verkrij gen. Voor rationeel exploiteerbare kavels moet niet alleen de oppervlakte maar ook de vorm van de kavel aan be- Ruilverkaveling grijpt zeer diep in, zodat het betreffende gebied bij wijze van spreken op de -operatietafel komt te liggen. Alvorens de prak tijk over een dergelijke operatie om in de zelfde beeldspraak door te gaan een beslis sing neemt, is het van het grootste belang, dat de Stemgerechtigden vooraf over de pro's en con tra's goed worden geïnformeerd. De voorberei dingscommissie, de standsorganisaties en de voorlichtingsdienst hebben hier een verant woordelijke taak. Op de stemmingsdatum beslis sen de stemgerechtigden over de situatie hoe er in de toekomst kan worden geboerd. Omstandig heden of er in het betreffende gebied veel boe ren een opvolger hebben of dat er veel jonge boeren hun bedrijf exploiteren, zijn hierbij van uitermate groot belang. Op de operatietafel ko men is, nuchter beschouwd, geen prettig voor uitzicht. Voor en tegen moeten in een zakelijke duidelijke sfeer naast elkaar worden geëtaleerd. Bij voorlichting en voorlichtingsbijeenkomsten wordt algemene informatie verstrekt. In een ge bied, waar de ruilverkaveling gestemd gaat wor den, is het voor de boeren individueel vooral van belang om te weten hoet zijn bedrijf er na de ruilverkaveling komt uit te zien. Deze informa tie is niet exact te geven. Alvorens tot een ver antwoorde beslissing bij de stemming te kunnen komen, is het belangrijk dat belanghebbenden' vooraf ook eens informatie inwinnen bij kolle ga's, die al een ruilverkaveling hebben meege maakt. Er zijn voldoende ruilverkavelingen af gewerkt om deze informatie te verkrijgen. Gezien de aktualiteit van de ruilverkaveling nu en de noodzaak voor goed exploiteerbare land bouwbedrijven in de toekomst beoogt dit artikel te komen tot een eerlijke opstelling bij ruilver kavelingen in die gebieden, waar over 10 a 20 jaar de landbouw perspektief heeft. De daarin weergegeven uitkomsten van onderzoek kunnen hiertoe wellicht een bijdrage leveren. De melkveehouderij is grondgebonden en vraagt voldoen de grote kavels voor beweiding en het winnen van win- tervoer. Gemiddelde oppervlakte cultuurgrond per bedrijf Grootte Aantal Vóór de Na de klasse bedrijven ruilverk. ruilverk. Kleiner dan 15 ha 17 11.0 ha 10.7 ha 15—25 ha 54 17.4 ha 20.1 ha 25-40 ha 33 31.9 ha 31.0 ha 40—60 ha 29 47.0 'ha 47.2 ha 60—90 ha 18 72.3 ha 72.1 ha Groter dan 90 ha 8 144.0 ha 149.9 ha Alle bedrijven 159 37.7 ha 38.7 ha Inl drie groottekassen t.w. kleiner dan 15 ha; 2540 ha en 6090 ha is de gemiddelde oppervlakte cultuurgrond per bedrijf iets afgenomen; in de overige grootteklassen is de bedrijfsgrootte wat gestegen. Alles bij elkaar ge nomen, is de oppervlakte cultuurgrond, gemiddeld over Rechts op de foto „verdroogde" tarwe op plaatgrond: deze verdroging is in goed ingerichte polders middels een juiste waterbeheersing te voorkomen. alle bedrijven met 1 ha toegenomen en wel van 37.7 ha tot 38.7 ha. VERANDERING IN AANTAL KAVELS PER BEDRIJF EN OPPERVLAKTE PER KAVEL yOOR een effioiënte bedrijfsvoering zijn op het akker bouwbedrijf voldoende grote kavels en percelen vereist. In de ruilverkaveling is het streven er op gericht om de tot een bedrijf behorende grondien zoveel mogelijk samen te voegen tot rationeel exploiteerbare kavels. Het is dus zondermeer duidelijk dat bij het onderzoek aan dit paalde eisen voldoen. Aan de boeren is hun oordeel ge vraagd over de bij de ruilverkaling doorgevoerde veran dering in kavelvorm en waterhuishouding. De lezer kan van de verkregen gegevens in het betreffende overzicht kennis nemen. Oordeel bedrijfshoofden over wijziging in waterhuishou ding en kavelvorm Na de ruilverkaveling met beter exploiteerbare kavels en percelen kunnen zwadmaaidorsers bij de oogst van con- servengewassen efficient worden ingezet. Aantal Waterhuishouding* Kavelvorm* Grootte- bedr. - klasse hoofden Gel. Verb. Versl. Gel. Verb. Versl <15 ha 17 1 16 2 14 1 15—25 ha 54 3 49 2 7 45 2 25—40 ha 33 33 2 30 1 40—60 ha 29 27 2 5 24 60—90 ha 18 1 16 1 5 11 2 >90 ha 8 1 8 2 6 Totaal 159 5 149 5 23 130 6 gel. gelijk gebleven; verb. verbeterd; versl. verslechterd. Ten aanzien van de ontsluiting met wegen buiten het eigen bedrijf en de bereikbaarheid van de kavels is ook het oordeel van de landbouwers gevraagd. De uitslag hiervan komt in grote lijnen overeen met het oordeel over de veranderingen in waterhuishouding en kavelvorm.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17