Afd. Fijnaart hield jaarvergadering GROETEN UIT DE POEL Vlaskontracten - Kwaliteit beloond! Nieuwe vorm van droogrot bij aardappelen RELANGSTEsLING VOOR SNIJMAIS NEEMT TOE! geattendeerd worden om voorzichtig te zijn met de N-giften op de wintertarwe. Aangenomen kan wor den dat in de .grond nu nog een flinke voorraad N aanwezig is. Wees de eerste keer zuinig, zonodig kan dan in een later stadium mei/juni nog wat bijgegeven worden. Zie ook het advies hierover in het ZLM-blad van vorige week. De prijzen van de aardappelen en de uien zijn de laatste weken wat gedaald. Voor beide geldt nog wel een interessantë prijs, maar het is niet zo gemak kelijk en plezierig om nu tegen een wat lagere prijs zaken le moeten doen. Hoe het bouwplan er precies uit zal zien, zal pas met de mei-inventarisatie blijken. Mogelijk dat dan toch weer wat meer vlas daarbij zal zijn. De moge lijkheden om vlas te contracteren zijn er nu. Wellicht kan het vlas als dekvrucht voor graszaad, eventueel ook voor karwij en ook in het vruchtwisselingssche- ma toch nog een xol gaan spelen. Naar we zo hier en daar vernemen neemt de be langstelling voor snijmais flink toe. Het oogsten en het bijeenbrengen van de snijmais is niet goedkoop. Daartegenover staat dat wanneer het eens zuiver berekend wordt ook het verzamelen van de suiker- bietenkoppen en blad heel veel arbeid kost en dik wijls voor de arbeidsorganisatie met steeds minder arbeidskrachten steeds moeilijker wordt. Vrijdag, 16 febr. j.l., hield de afd. Fijnaart haar jaarvergadering. Om ongeveer 13.45 uur werd eerst een bezoek gebracht aan Shell-Chemie te Moerdijk. Daar werden we ontvangen met een kop koffie en tijdens het nuttigen hiervan werd een uiteenzetting gegeven omtrent de reden waarom dit bedrijf hier gevestigd werd. Bij de bouw zijn ongeveer 3500 werknemers betrokken. De totale kosten bedragen 900 miljoen gulden. Omstreeks april zal de eerste fabriek in bedrijf komen. Na een rondrit over het bedrijf keerden we terug naar Fijnaart, waar om ongeveer 4 uur de vergadering begon. In zijn openingsrede memoreerde voorzitter A. Mun ters dat het jaar 1972 een goed landbouwjaar is ge weest, vooral aardappelen en uien lagen goed in de markt. De graan- en bieten oogst viel plaatselijk tegen, vooral wat de kg-opbrengst betreft. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de he ren L. Timmers (niet herkiesbaar) en J. Steendijk (wel herkiesbaar). Voor de heer Timmers werd de •heer C. Maris gekozen en de heer Steendijk werd herkozen. Hierna kwam de heer Van Nieuwenhuy- zen aan het woord. Deze besprak actuele problemen in de landbouw. Vooral 'bij de teelt van aardappelen komen nogal eens wat moeilijkheden om de hoek kijken. Verder kwamen de prijzen aan de orde, voor- Zoals bekend behoren vele kernen tot de nieuwe gemeente Borsele. Daaronder zijn er in De Poel en omgeving een aantal, die tot de allerkleinste kunnen worden gerekend, zoals 's-Heer Abtskerke. Nisse, Driewegen en andere. Het is zaak dat de inwoners van die heel kleine gemeenschappen niet worden ver geten. Hun problemen zijn niet adembenemend, maasr toch belangrijk en dat heeft gelukkig de overheid in dit gebied ingezien. De nu al bekende HOORZITTIN GEN, loaarop iedereen de algemene plaatselijke ver langend en moeilijkheden kan voorleggen aan de bur gemeester en zijn naaste medewerkers, wekken te recht vertrouwen bij de bevolking. Overigens kunnen we wel aannemen, dat ook vóór januari 1970 de bur ger niet altijcL tevergeefs bij de gemeenteraden be hoefde aan te kloppen! Een VERSCHIJNSEL zij het van nog geringe omvang is in en om de Poel waar te nemen wat betreft de samenstelling van de bevolking. In de klei ne dorpen ontvallen ons gaandeweg de zeer oude in woners. Ze trekken naar bejaardencentra elders of komen te overlijden. Opmerkelijk ist nu, dat hun dik wijls wat oudere woningen veelal bezet worden door jonge gezinnen van elders, die duidelijk de hoge hu ren van de nieuwbouw niet kunnen of willen beta len en daarnaast de rust en de schoonheid van dit gebied kunnen waarderen. Wat verder en reeds gedurende meerdere jaren opvalt, is uiteraard het gebruik van vele, dikwijls verbouwde of opgeknapte woningen in het gebied, door weekend- en vakantiebewoners. Een feit waarop we nog wel nader terugkomen. Deze laatste catego rie komt vooral om van de stilte en de natuur te ge nieten. Tot die natuur behoren in dit seizoen natuurlijk DE WILDE GANZEN. Deze vormen zo ongeveer van november tot maart-april (afhankelijk van de al of niet vroeg invallende en kort of lang aanhoudende vorstperioden) een vast bestand van de gevleugelde bewoners van de Poel. Doch ook in andere delen van ons gewest kan men ze aantreffen, b.v. in de Kapelse en Y er sekse Moer en langs de randen van de vroe gere Zandkreek. Het is interessant na te gaan waar deze boeiende wintergasten hun lange reis zijn gestart en in welke streken ze derhalve hun broedgebied in het voorjaar weer opzoeken. Voor de 5 a 6 soorten ganzen die Nederland en voor een deel ook de Zeeuwse overwinteringsterrei nen bezoeken, liggen die broedgebieden vrijwel alle in het hoge noorden, dus o.a. Noord-Siberië, Spitsber gen, Groenland, Noord-Scandinavië, IJsland, Nova- Zembla. Sommige soorten reizen verder zuidwaarts dan Nederland zoals b.v. de rotgans, die tot in Spanje doortrekt en de kolgans, die o.a. in Italië, Grieken land en aan de Zwarte Zee overwintert. Alle ganzen zijn liefhebbers van wijde toendra-achtige streken, waar ze in de zomermaanden hun broedsel groot bren gen. Maar met de zeer lage temperaturen en dikke sneeuwpaketten van de winters in die noordelijke ge bieden, zijn ze gedwongen het zuidelijker te gaan zoe ken. Dat de ganzen ervaren en onvermoeide vliegers zijn is dus wel duidelijk. Dat kunnen we hier ook vrijwel dagelijks vaststellen. Soms vliegen ze in groe pen hoog over, in lange rijen, in V-formatie of luk raak in telkens wisselende slagorde. Heeft U het PZEM-enquêteformulier al ingele verd? Zoniet doe dit dan alsnog I al nu de dollar is gedevalueerd. Het COPA heeft een eensluidend prijsvoorstel van 7% maar de onderhandelingen in Brussel moeten neg beginnen. De middagvergadering werd besloten met een gezamenlijke koffietafel voor leden met hun dames en genodigden. De avond stond in het teken van de ontspanning. Jammer dat hiervoor weinig be langstelling voor bestond. In het begin van de tweede week van februari is er op NOORD-BEVELAND nogal wat regen in een korte periode gevallen. Op de gecultivatorde aardap pelpercelen bleef echter piasvorming over het alge meen achterwege. Een uitzondering hierop vormt de lichte grond waar het water, hoofdzakelijk in sporen, hier en daar bleef staan. Door de tot nu toe beschei den hoeveelheid neerslag en het zachte weertype, hetgeen de mineralisatie in de bodem bevordert, is het te verwachten dat de stikstof voor raad in de grond wel ongeveer overeen zal komen met die van vorig jaar. Met het stikstofadvies dat het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid elk jaar geeft, kan een ieder weer zijn voordeel doen. Het is de laatste jaren duidelijk gebleken dat men 'bij de bepaling van de hoogte van de stikstofgift niet volgens traditie te werk kan gaan in het bijzonder bij de granen en het vlas. Belangrijk is ook dat men zuiniger is met de voorjaarsgift bij tarwe. Zou het stikslofadvies onge veer gelijk zijn aan vorig jaar, dan zou men kun nen starten met b.v. 50 kg N/ha. Afhankelijk van de voorvrucht kan er eventuele correctie dan later in het groeiseizoen plaatsvinden. De bestrijding van de diverse ziekten in het graan moeten we, naast langs chemische weg, bij het begin met de bemesting aan pakken. Voor de vlasteelt is het een verheugend feit dat de vlasfabriek Dinteloord door kan blijven draaien. Uit de injectie met risico-dragend kapitaal door Suiker-Unie en Cebeco blijkt dat men toch perpectie- ven ziet in de vlasteelt. Doordat de waterrootmetho- de, hoofdzakelijk nog toegepast in Nederland en Bel gië, sneller terugloopt dan de dauwrootmethode, kan de zaaizaadvoorziening in gevaar komen. Het zaad gaat bij de dauwrootmethode verloren. Gezien het feit dat vlas voor de zaadproduktie een vermenig vuldigingscoëfficiënt heeft van 7, betekent dit dat wil de zaaizaad voorziening niet in gevaar komen er tegenover elke 6 ha dauwroot er 1 ha waterroot moet staan. De belangstelling van de consument voor de natuurvezels neemt gelukkig ook weer toe! Het bezwaar van het vlaslinnen was natuurlijk het ge ringe onderhoudscomfort (strijken). Door de natuur- vezel nu te mengen met een kunstvezel kan de ge bruiker weer volledig genieten van het uits.ekende draagcomfort van het linnen zonder dat hij een veer behoeft te laten op het gebruikscomfort. De kontraktvorm waarmee men nu komt is eigen lijk ook revolutionair te noemen. Door uitbetaling op lintgehalte wordt nu eindelijk het vakmanschap van de telers beloond, Seist de kwaliteit dan de kwan titeit! P sommige dagen is het alsof ze al afgereisd zijn, dan weer is hun aantal klein of treffen we ze niet aan waar ze hun vaste afspraken hadden. Maar zijn ze er wel, dan horen we van ver hun onderlinge conversatie. Vergeet verder niet dat ze zeer waak zaam zijn en ons op grote afstand waarnemen. De ganzen wisselen vrijwel dagelijks van verzamel plaats. Vandaag zijn ze met honderden in de buurt van Sinoutskerke en morgen in de omgeving van de Val- dijk of halverwege 's-Heer Abtskerke en Nisse of meer in de richting van Baarsdorp. Zie je ze niet, brv. bij mist, hou dan de adem in, want ze koersen toch er gens boven je of ze fourageren in een onzichtbaar weiland. En als de mist je dik omhult en ér geen levende ziel te bekennen valt, wees dan blij dat de ganzen er zijn en je hun druk gesprek kunt horen. Is het helder weer dan is het niet moeilijk de gan zen in het luchtruim of op de grond waar te nemen, hoewel ze steeds op afstand blijven. Hun signalement in grote trekken geven we hieronder. KOLGANS - algemeen bruin met zwarte buik (plek ken), aars- en onderstaartveren wit, snavel rose met witte omranding van snavelwortel. RIETGANS - bruingrijs, borst lichter, vleugels zwart bruin, snavel zwart met oranjegele band tussen neusgaten en punt. Poten oranjegeel. KLEINE RIETGANS - hoofdkleur zeer donker, voor al kop en hals, verder als vorige. Snavel kort en dik, zwart met rose-rode band. Poten rose-rood. BRANDGANS - kop in hoofdzaak wit, achterhoofd, hals en bovenborst zwart, onderkant lichtgrijs en wit, rug en schouders blauwgrijs, vleugels blauw grijs, snavel en poten zwart. Het meest voorkomend is de kolgans, doch ook riet gans en brandgans kunnen in honderden exemplaren in de Poel aanwezig zijn. Het is nu nog tijd om deze prachtige vogels waar te nemen. Verrekijker niet vergeten). En wat de landbouwers betreft: het boek je ZIEN IS KENNEN van Binsbergen en Mooij zou in hun boekenkast niet mogen ontbreken. E. De laatste jaren is door de Plantenziekten- kundige Dienst in enkele partijen aardappelen een voor ons land nieuwe vorm van droogrot aangetroffen, veroorzaakt door de schimmel Phoma exigua var. foveata. Deze schimmel is bekend in de aardappelteelt van o.a. Schot land, Engeland, Ierland en enkele Skandina- vische landen en is aangetroffen in enige im- por partijen aardappelen. Het is bekend dat deze ziekte ernstige moeilijkheden veroorzaakt bij de aardappelteelt in sommige van vorenge noemde landen. De schimmel leeft voorname lijk op aardappelen, dringt de knol via wonden binnen waarna onder lage bewaar temperatu ren droogrot ontstaat. De ziekte gaat met de knol over op het volgende gewas en kan in de grond overblijven. Oriënterend onderzoek in een vorig jaar heeft aangetoond dat deze ziekte in ons land nog slechts in zeer beperkte mate voorkomt In overleg en volledige overeenstemming met het betrokken bedrijfsleven is besloten, de ziekte systematisch op te sporen en uit te roeien. Daar toe word!* deze winter en dit voorjaar de voor uitpoot gereedstaande aardappelen zoveel mo gelijk op de ziekte onderzocht door de N.A.K. en de P. D. Besmet bevonden partijen worden daarna ongeschikt gemaakt voor uitpoot. Mo menteel is het onderzoek nog niet afgesloten. Zoals de situatie zich nu laat aanzien is het vertrouwen gerechtvaardigd, dat de ziekte ge heel zal kunnen worden teruggedrongen. Het aardappelbedrijfsleven heeft met: voortvarend heid een tegemoetkomingsregeling in het leven geroepen waardoor eventuele schade, die ge leden wordt als gevolg van het onschadelijk ma ken van besmet bevonden partijen, zoveel mo gelijk kan worden vergoed. Deze tegemoetko mingsregeling PHOMA aardappelen (aange duid als T.R.P.) vastgesteld door de STOPA te Den Haag is vastgelegd in voorwaarden die bij de Kamer van Koophandel te Rotterdam gedeponeerd zijn. Het zou ons te veel ruimte kosten op deze tegemoetkomingsregeling hier uitvoerig in te gaan. De N.A.K. beschikt over de tekst en heeft deze reeds aan een aantal belangstellenden toegezonden. Zeer in he* al gemeen zal het schadebedrag gebaseerd wor den op de marktwaarde van het betreffende pootgoed, echter met dien verstande dat na denaturering en eventuele kleuring de eigenaar verplicht is de aardappelen van de STOPA terug tie kopen (veevoeder of cons. aard.). Voor het bepalen van zowel vracht- als restwaarde is een verVouwenscommissie ingesteld, die ook in afwijkende omstandigheden beslissingen neemt. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 7