De verschillende werkingen Kalkstikstof van Eén van de donkere wolken boven de aardappelsector Dodelijke ongevallen in de landbouw in 1972 Langzamerhand is het wel tot het aardappelbedrijfs leven doorgedrongen, dat we te maken hebben met een voor ons nieuwe schimmelziekte. Op de distrikts- vergaderingen van de gewestelijke keuringsdiensten is een duidelijke uitéénzetting gegeven over de leef wijze van de schimmel en de verspreiding ervan. Maar er is ook aangegeven op welke manier de schimmel ons land weer wordt uitgewerkt. Ik bedoel op welke wijze deze schimmel word geëlimineerd. Strenge maat regelen van de N.A.K. en de P.D. zijn aangekondigd, niet alleen voor die bedrijven, die er direkt mee te maken hebben, maar ook voor alle andere bedrijven! HET lijkt er op, dat de graad van de besmetting bijzonder licht is. Zo licht, dat ik in sommige gevallen zou willen spreken van het zoeken naar een speld in een hooiberg. En toch moet die „speld" er uit! Dat vraagt natuurlijk wel bijzonder veel begrip van de bedrijfsgenoten. Een ziekte die niet te zien is in het gewas op het In 1972 kwamen 33 dodelijke ongevallen in de land bouw ter kennis van de Arbeidsinspectie, wabrbij 21 volwassenen of jeugdigen betrokken waren tijdens het verrichten van diverse werkzaamheden. De ove rige 12 ongevallen betroffen kinderen die tijdens het meerijden op of bij het spelen in de nabijheid van in werking zijnde machines verongelukten. Een spe cificatie van deze ongevallen is als volgt: I. Dodelijke ongevallen 1972 1971 volwassenen en jeugdigen A. Kantelen of achteroverslaan bij het besturen van trekkers 8 13 Andere dodelijke ongevallen met trekkers (b.v. door aftakas, val van trekker) 3 1 B. Ongevallen met diverse machines: bietenrooimachine bietensnijmachine bosmaaier mestverspreider C. Overige dodelijke ongevallen, ver oorzaakt bij werkzaamheden: val van een silo val door ondeugdelijke ladder val van landbouwwagen vallende boom tijdens vellings- werkzaamheden verdrinking in gierkelder wild geworden stier 21 22 Het aantal dodelijke kantelongevallen met trekkers (A) is duidelijk teruggelopen. In alle gevallen waren de trekkers die bij deze ongevallen waren betrok ken, niet voorzien van een vedligheidsframe of -ca bine. De dodelijke ongevallen met diverse machines (B) waren behalve aan onvoldoende beveiligingen met name te wijten aan handelingen aan in werking zijn de machines. De Arbeidsinspectie wijst er nogmaals met nadruk op, dat men tijdens het reinigen van een machine en het opheffen van een verstopping de ma chine moet stilzetten. De overige dodelijke ongevallen (C) werden veel al veroorzaakt door ondeugdelijke hulpmiddelen en door een gevaarlijke werkomgeving. II. Dodelijke ongevallen kinderen tijdens meerijden op of spelen bij in werking zijnde landbouwmachines 1972 1971 5 4 10 1 2 Trekkers Hpoibouwwerktuigen Grondfrees Landbouwwagens land en niet te zien is bij het rooien en slechts in de meeste gevallen in het voorjaar enkele rotte knol len in een grote partij aardappelen vertoont. Moeten de aangekondigde strenge maatregelen dan toch genomen worden? Ik moet zeggen: ja! Gewoon omdat we met elkaar geen enkel risiko kunnen en mogen nemen ten aanzien van een langere levens duur van deze schimmel. Maar ik moet ook zeggen, dat er een club van bedrijfsgenoten meestudeert en mee beslist over te nemen maatregelen. En als er aanleiding is tot onbillijkheden, waardoor enkelen ernstig gedupeerd worden ten bate van het algemeen belang, dan zal naar regelingen gezocht worden ter kompensatie. De tegemoetkomingsrege ling, die nu van kracht is ten aanzien van besmette partijen, mag. hier wel van getuigen! ENKELE HOOFDLIJNEN ÜR zijn een paar hoofdlijnen waarlangs op het ogen- blik gewerkt wordt. Allereerst worden alle te nemen maatregelen in volledig overleg genomen tus sen NAK, P.D. en het georganiseerd aardappelbe drijfsleven. Dat betekent voor de bedrijfsgenoten in laatstgenoemde bedrijfstak een groot vertrouwen heb ben in de „landbouwvoormannen". De tweede hoofdlijn is om zodanige maatregelen te nemen, dat we erin moeten slagen om de schim mel er met elkaar uit te gooien. Wij kunnen en wil len geen enkel risico nemen, noch in de richting van onze klanten in het buitenland, noch in de richting van de telers van konsumptie. en fabrieksaardappe len in het binnenland. Wij willen met de te nemen maatregelen bereiken, dat het loodje van de NAK op oogst 1973, naast vele andere garanties, tevens een garantie geeft van „pho- ma-vry". Dit is een krachtig verkoop-element. Het NAK-loodje had altijd grote waarde en die wordt hiermede duidelijk opnieuw onderstreept. Een derde hoofdlyn van gedachten bij te nemen maatregelen is het ongestoord laten verlopen van de hendel. We willen dat de handel zo weinig mogelijk stagnaties ondervindt, zowel in het tijdstip van ver koop als in het tijdstip van verlading. ER IS HARD GEWERKT FR is gedurende het laatste half jaar koortsach- 14 tig in de georganiseerde aardappelsektor ge werkt. Er waren vele „onbekenden" op het terrein van de schimmelziekte! Er' is naar toe gewerkt om bij de uitslag van het algemeen onderzoek door de NAK op partyen pootaardappelen, klaar te staan met maat regelen. Maatregelen voor het moment, dat wil zeggen het uit de markt nemen van besmette partijen met een handje vol geld erbij. Maar ook maatregelen voor de nabije toekomst, dus voor oogst 1973. Ik dacht dat het een vondst was dat bij toepassing van een algemene nakontrole op alle rassen en klassen een ontheffing kan worden verleend, wanneer by voorkontrole van gereedstaand, uit te planten pootgoed de reaktie ne gatief is. Over het algemeen hebben veel bedrijfsgenoten veel begrip getoond. Er is ook geen reden voor pa niek! Het zou jammer zijn, maar vooral niet verstan dig, om nu zijn bouwplan plotseling om te gooien. Ik moet dit ten sterkste ontraden. Wij slagen er stel lig in om met vereende krachten de kwaliteit van het Nederlandse pootgoed hoog te houden. En dat is van betekenis voor export en voor onze binnenlandse klanten. Het zal zeker de vraag naar het Nederlandse pootgoed nog verder doen toenemen. Wilt U tenslotte nog eens kennis nemen van mijn beide laatst gepubliceerde artikelen over „Rode en blauwe sorteermachinesT en over „Redrijfshygiëne en ondernemerschap". U leest nu vast en zeker door een andere bril! Swifterbant A. VERMEER. 12 10 Zoals uit deze cijfers blijkt, is het aantal kinder ongevallen toegenomen. Het enige afdoende middel om deze ongevallen te voorkomen is, kinderen uit de buurt te houden van machines en van plaatsen waar gewerkt wordt. Bestuurders van trekkers en andere werktuigen hebben hun aandacht ten volle nodig bij het werk en kunnen niet voortdurend let ten op meerijdende of spelende kinderen. Zelfs wan neer een zitje op een trekker of een ander werktuig aanwezig is, moet niet worden toegestaan dat kinde ren meerijden. Hoe goed bedoeld dit ook is: het blyft levensg^yaarlyk! In de bodem wordt kalkstikstof trapsgewijs om gezet totcyanamide kalk, ureum, ammoniak en nitraat. Dit verklaart de spe cifieke stikstofwerking, die door geen enkele andere meststof wordt geëvenaard. De bestrijdende werking be rust op de cyanamide. Het gehalte aan zeer werkzame IN DE PLANT kalk stemt overeen met 60 CaO. Kalkstikstof wordt vol ledig benut en laat geen schadelijke of giftige resten na, noch in de grond, noch in de planten. Kalkstikstof, verkrijg baar in poeder- en korrel vorm (cyannitrat), is een veelwaardige meststof met talrijke nuttige nevenwerkin gen, zoals blijkt uit het hier navolgend schema. Inlichtingen en dokumentatie bij STIKSTOFWERKING regelmatige en aanhoudende plantenvoeding Landbouwkundige dienst Langerbruggekaai 9 B-9000 Gent (België) Herbicide Fungicide werking werking onkruid- bestrijding bestrijding van langs wortel plantenziekten en blad Molluskicide en antiparasitaire werking voorkoming van veeziekten door weideontsmetting Insekticide werking afwering van ongedierte

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6