<*Door de ■4 25 een enkele berk in de buurt van een bonen- of erwtenveld de luizen naar zich toetrekt en zo doende afleidt van de bonen en erwten; m rijen sjalotten tussen worteltjes de wormstekig heid miniseert; SS sterrekes (tuinkers) en radijs elkaar gunstig be- invloeden; 3Ê onder fruitbomen oost-mdische kers gezaaid kan worden tegen wol. en bloedluis in de bomen. En zo zijn er natuurlijk nog meer tips en gegevens, die onmogelijk allemaal in dit artikeltje kunnen wor den geplaatst. Maar zou U meer willen weten op het gebied van tuinieren, snijbloemen en planten verzorgen, moes tuin en milieu, dan kunt U zich wenden tot de Stich ting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelan- de, Segbroeklaan 104, Den Haag (tel. 070636875). Deze Stichting verzorgt naast lezingen en kursussen over bovengenoemde vakken ook lezingen en kursus sen op het gebied van huishouden, voeding, kleding en naaien en beter bewegen. Veel succes! Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: D. KugelSwart, Poortvliet Voor Brabant: A. J. M. RoosenschoonStolk, Halsteren TUIN EN MILIEU T. HOOGVELT Tuinbouwlerares Noord-Brabant Stichting Huish. Voorl. ten Plattelande Den Haag TA7ANNEER we ons dit jaar voornemen de tuin eens op een milieubewuste manier aan te pakken, dan den ken we allereerst aan de bodem. Op een goede grond (voedingsstoffen, structuur .bacterieleven) wil een plant namelijk goed groeien. Vandaar dat we de tuin gaan bemesten met organische mest en/of zelfgemaakte compost (in de winter mesten 11/2 kruiwagen per 10 m2; op zandgrond 21/2 kruiwagen per 10 m2). De kunstmest die we nog over hebben van vorig jaar laten we ,,als proef" nog maar een jaar in de schuur staan. We zullen gedurende het seizoen zien, dat de planten er goed bijstaan en constateren dat de buurvrouw veel last van luizen in haar rozen en sla heeft, terwijl wij er maar een paar kunnen vinden. Dit vindt zijn oor zaak in het volgende: 1 Bemest ik een plant met veel kunstmest (wel handig en gemakkelijk aan te komen!) dan forceer ik de plant in zijn groei; hij krijgt inderdaad veel jonge scheuten en veel jong blad (overmatig veel) wat een heerlijk mals en gemakkelijk te verorberen hapje is voor luizen. En zo is het ook voor andere voorkomende insekten en schimmels. En is de grond er door verbeterd? Een overmaat van het één (kunstmest) geeft een overmaat van het andere (ziekten). IN natuurlijke mest daarentegen zitten naast tal- loze voedingsstoffen ook nog bacteriën, beestjes en strootjes; en daarom ook zijn de meeste organische mestsoorten ideaal voor de structuurverbetering van de bodem. Bijvoorbeeld kleigrond wordt na gebruik van stalmest beter waterdoorlatend. Zandgrond houdt juist na gebruik van stalmest het water beter vast. Toch is het mogelijk dat het eerste jaar het succes niet zo groot is als wij hadden gehoopt. De bodem, de planten en ook de insekten: het hele tuinmilieu kan niet altijd deze plotselinge verandering aan; het natuurlijke evenwicht moet zich nog herstellen, d.w.z. we zullen toch weer ziekten zien verschijnen. Maar nu wel even doorzetten! De chemische en vaak gevaarlijke bestrijdings middelen hanteren we niet. Zet U deze maar op een veilig plaatsje bij de kunstmest in de schuur. We gaan het gewoon eens anders proberen! I UIZEN en vele andere insekten kunnen we op de volgende manier te pakken krijgen: Vul een emmer met water, pluk een flinke bos brandnetels, haal de wortels er af en doe ze in de emmer. Drie dagen laten staan (wel buiten, het ruikt vreselijk onaangenaam). Daarna is de drab, die U eventueel nog eens lOx mag verdunnen maar dit is niet noodzakelijk met bijv. een afwasborstel over de planten te verspreiden. Luizen en rupsen etc. zijn er wèg van. Tegen schimmels kunt U hetzelfde extract maken, maar dan niet van brandnetels maar van uienloof. Als in Uw grond veel aaltjes voorkomen, bijv. bij bollen, dan kunt U als een soort bodemontsmetter heel goed afrikaantjes na het bollenseizoen op die plaats planten. De wortelzuren van deze planten doden verschil lende soorten ongewenste aaltjes en wormpjes in de grond. Dientengevolge zijn afrikaantjes ook te ge bruiken onder rozen tegen bodemmoeheid en langs het wortel veld tegen wormstekigheid. VOOR de huisvrouw die een eigen moestuin heeft, is het misschien aardig om te weten dat: randen kervel naast de sla gezaaid, de sla gun stig beïnvloed (mooie grote, gesloten krop, wei nig last van ziekten); BONDER BEROEP INKOOPSTER is een beroep, evenals kokkin, naaister, bedrijfsleidster, verpleegster, kinder verzorgster en administratrice enz. Worden al deze beroepen echter, deels afwisselend, deels tegelijk, door één en dezelfde persoon vervuld, dan is die per soon n.l. „de huisvrouw", plotseling iemand „zonder beroep"! De veelzijdigheid, die van een huisvrouw verlangd wordt, wordt in feite in het bedrijfsleven aan geen enkele employé gesteld. Maar van een huisvrouw wordt eenvoudig verwacht, dat zij van alle bovenge noemde beroepen voldoende afweet, dat zij boven dien nog een beetje technisch is enook als „minister van financiën" kan optreden. Daarbij moet zij n.l. als paedagoog haar kinderen opvoeden en be zighouden en, heel belangrijk, een goede vrouw voor haar echtgenoot zijn. ONVOORBEREID ÜN dan te weten, dat de vele jonge meisjes, vol- komen onvoorbereid of onvoldoende voorbereid op deze taak in het huwelijk treden. Slechts een deel leerde de theorie en praktijk van huishouden op een Huishoudschool, de meerderheid echter oefenden vóór haar trouwen een beroep uit, dat veelal niets met huishouden te maken had en zijn daardoor „on geschoold". Geen wonder dus, dat er in het begin van het huwelijk wel wat „leergeld" moet worden betaald. Een voorwaarde voor goed huishouden is er voor te zorgen, dat er evenwicht is tussen het inkomen en de uitgaven. Is dat evenwicht er niet, dan kar> dat tot grote moeilijkheden aanleiding geven. Onte vredenheid, verbittering, wantrouwen en meer van zulke negatieve gevoelens krijgen by financiële moei lijkheden immers maar al te snel voet aan de grond. OVERLEG IN het belang van het hele gezin moet deze storen de faktor dus zo spoedig mogelijk worden aan gepakt. Met klagen wordt de toestand niet beter. Wat geeft het of we zeggen: „Je merkt niet hóe vlug het geld op is, 't vliegt je zak uit!" Daar komen we niet verder mee. De huisvrouw, die nog meestal de touw tjes in handen heeft, moet zich afvragen in over leg met haar echtgenoot natuurlijk of alle wensen wel zo dringend nodig zyn, of zij zich niet te snel laat verblinden door aantrekkelijke aanbiedingen en of ze wel kritisch genoeg is. Moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Is dat eenmaal gebeurd, dan is het verder niet meer zo'n kunst om goed te kun nen huishouden. Door overleg en ervaring weten we spoedig ge noeg wat voor ons gezin de beste keus is bij het ma ken van een overzicht van de gezinsuitgaven, daar bij rekening houdend met de dingen, die voor óns gezin het leven aangenaam en prettig maken. We kunnen ons deze dingen dan veroorloven omdat we goed kunnen financieren. DE RICHTLIJNEN HET komt er op neer, dat we uit de grote ver scheidenheid van mogelijkheden om het inko men uit te geven de, in het bijzonder voor ons be langrijke uitgaven weten te onderkennen. De één zal vóór alies zijn kinderen een dure opleiding willen geven, een ander legt de nadruk weer op geheel an dere zaken. En elk belangrijk doel zal een offer waard zijn. Voor elk gezin is dat doel weer anders en daar om zijn er geen vaste regels te geven, wel richtlijnen. Goed financieren betekent de uitgaven in over eenstemming te brengen met de inkomsten. Dat be tekent, dat van te voren een begroting voor een be paalde periode gemaakt moet worden en verder een kasboek by houden, zodat de begroting en de weke lijkse uitgaven later vergeleken kunnen worden. Wie een weekloon heeft, maakt wekelijks een begroting, iemand met een maandinkomen maakt de begroting per maand. VOORUITZIEN IN beide gevallen dient het aanbeveling voor het eind van het jaar een begroting te maken waar op de voorgenomen uitgaven voor het volgend jaar (inklusief het beschikbare bedrag voor eventuele re paraties en vernieuwingen aan het meubilair en b.v. vakantie) worden vastgelegd. „Regeren is vooruit zien", dat geldt ook voor het voeren van een huis houden. En wie zich niet aan de regel houdt dat de uitgaven geregeld moeten worden naar het inkomen, zal schulden maken. Om goed te kunnen huishouden hoeft het inko men niet groot te zijn. Het komt immers alleen aan op een zorgvuldig overwogen verdeling van ons in komen? Onvoorziene gebeurtenissen als ziekte en ongeluk werpen ondanks de goede sociale voorzieningen in ons land, de plannen wel eens lelijk omver, maar dat kan bij ieder van ons gebeuren. Iets achter de hand hebben is dus een belangrijke zaak. Een spaarpotje, waar ook maandelijks of wekelijks rekening mee werd gehouden zal een uitkomst blijken om onvoor ziene uitgaven geheel of gedeeltelijk te kunnen op vangen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 25