VEE EN VLEES 21 ZAAIZAADONTSMETTING EN -BEHANDELING BIJ ZOMERGERST Rogge en Kanariezaad Voor het ontsmetten van rogge en kanariezaad wordt thiram, of een van de andere kwikvrije middelen aanbe volen. De dosering bedraagt 2 g/kg zaad. Van Neo-Voro- nit bedraagt de dosering 3 ml per kg zaad. Ze bestrijden de bij deze granen op het zaad voorkomende schimmels goed. Het kiemende zaad wordt bovendien tegen aantas ting door schimmels uit die grond beschermd en zelfs bij overdosering en bij partijen met een hoog vochtgehalte, schot of dorsbeschadiging, treedt geen kiembeschadiging op. Zaaizaadbehandeling tegen insektenvreterij Een slechte opkomst of een holle stand van het gewas kan het gevolg zijn van vreterij door insektenlarven o.a. ritnaalden en emelten. Vooral bij de teelt van granen op gescheurd gras-, klaver- of luzerneland en in het alge meen na sterk vervuilde voorvruchten kunnen deze lar ven in grote aantallen in de grond voorkomen en daar door ernstige schade veroorzaken; ritnaalden vaak het 2e jaar na het scheuren. Om deze vreterij tegen te gaan, kan het zaaizaad met het insekticide lindaan worden be handeld. Ook kan bromofos (Nexion) worden gebruikt, maar de ervaringen met dit middel zijn nog beperkt. Omdat het tevens gewenst is de schimmels op het zaad te bestrijden dient het zaad vooral met een fungicide te worden ont smet. Het is gewenst om de behandeling met lindaan en bromofos kort voor het zaaien uit te voeren om de kans op kiembeschadiging zoveel mogelijk te beperken. De combinatie „thiram lindaan" in één middel (merk: Luxan TMTD-lindaan Zaadontsmetter), kan alleen op rogge en kanariezaad worden toegepast. Ook in dit geval is toepassing kort voor het zaaien van belang. In ver band met kans op vergiftiging van vogels (o.a. postdui ven, fazanten en patrijzen) na oppikken van behandeld zaad op het land, wordt een zaaizaadbehandeling met een insekticide alleen aanbevolen indien een aantasting van het gewas door insektenlarven wordt gevreesd. I BIETEN Het ontsmetten van bietezaad dient te geschieden met één van onderstaande kwikvrije middelen: captafol (melk: Ortho Difolatan 4 F): 12 ml/kg zaaizaad, captafol (merk: Ortho Difolatan 80): 8 g/kg zaaizaad, maneb (merk: AAbetam): 8 g/kg zaaizaad, mancozeb (merk: Duphar Dithane M45): 8 g/kg zaaizaad, thiram (merken: diverse): 8 g/kg zaaizaad. Het bietezaad wordt gewoonlijk door de zaaizaadhan delaar ontsmet afgeleverd. Daarnaast is het gewenst het zaaizaad te behandelen met een insekten-dodend middel in verband met de kans op vreterij door in de bodem voorkomende insekten o.a. bietekevertje, ritnaalden, emelten en springstaarten. Deze behandeling dient, doordat hierdoor mogelijk kiembe schadiging optreedt, kort voor het zaaien door de teler zelf te worden uitgevoerd. Vooral bij gebruik van preci- sieraad kan het wegvallen van kiemplantjes gemakkelijk tot een te dunne stand aanleiding geven. De keus van het middel wordt bepaald door de soort aantasting die op het betreffende perceel wordt verwacht. Wanneer ritnaalden en emelten optreden kan lindaan 20 (5 g/kg zaad) worden toegepast. Een aantasting door het bietekevertje kan in verschil lende kleigebieden vooral worden verwacht op of naast een perceel met als voorvrucht bieten of spinazie. Teel daarom bij voorkeur geen bieten op of naast percelen waar het vorige jaar bieten of spinazie werden verbouwd. Als op het perceel aantasting wordt verwacht, verdient zowel een zaaizaad- als een grondbehandeling aanbeve ling. Met carbaryl 50 (10 gr/kg zaad) kunnen goede resultaten worden bereikt. Carbaryl bestrijdt tevens springstaarten. De volvelds grondbehandeling kan worden uitgevoerd met lindaan 14 of diazinon (Basuddne) in een dosering van 7Vi 1 of kg per ha. De middelen moeten vóór het zaaien met veel water over de grond worden gespoten eri daarna licht worden ingewerkt. Ook kan in plaats van een volvelds-grondbehandeling tijdens het zaaien een zaaivoorbehandeling worden uitgevoerd r.iet 1,5 1 lin daan 14 of 20 kg diazinon-korrels (Basudine). Bij ver bouw van bieten naast een perceel, waarop het vorig jaar een gewas bieten of spinazie stond, kan de volvelds- grondbehandeling of de zaaivoorbehandeling tot een grensstrook van 1525 m worden beperkt, terwijl vdör het gehele perceel een zaadbehandeling wordt uitgevoerd. Waar schade door springstaarten wordt gevreesd ver dient voor de zaadbehandeling het gebruik van lindaan- 20 (10 g/kg) de voorkeur. Dit middel kan eveneens een redelijke bestrijding van ritnaalden geven. Men dient zich nauwkeurig aan de dosering te houden, terwijl het zaadi in goede conditie moet zijn in verband met de kans op kiembeschadiging. Ook kan het zaaizaad worden be handeld met carbaryl 50 (10 g/kg zaad), dat tevens werkzaam is tegen het bietekevertje. Bietezaadi dat als ingehuld zaad wordt aangeduid mag niet meer extra worden behandeld, omdat anders het om hulsel stuk kan gaan. Wanneer insektenvraat wordt ver wacht is het in sommige gevallen beter om van niet in gehuld zaad uit te gaan dat dan vooraf met een insektici de wordt behandeld. Gebruikt men toch ingehuld zaad dan dient in dit geval vóór het zaaien een zaaivoorbehan deling met een insekticide te worden uitgevoerd. Hiervoor kan worden gebruik gemaakt van lindaan (14 %-ig pnv dukt in 0,7 1/ha), of tegen het bietekevertje van lindaan 14 1,5 1 per ha of diazinon-korrels (Basudine) 20 kg per ha. VLAS In verband met wegval van kiemplanten door een Bótrytis-aantasting zelfs bij een laag aantastingspercen tage van de partij, is zaaizaadontsmetting altijd noodza kelijk. Deze schimmel kan goed worden bestreden door het zaad geruime tijd (d.w.z. tenminste enkele weken) vóór 'het raaien met het vloeibare kwikbevattende middel AAbiton vloeibaar (3 ml/kg zaad) te ontsmetten. Gezon de en licht door Botrytis aangetaste partijen, kunnen be halve met bovengenoemd middel bovendien met thiram (3 g/kg) worden ontsmet. Voor een gelijktijdige bestrij ding van vlasaardvlooien wordt het gebruik van thiram lindaan (5 g/kg zaad) aanbevolen. ERWTEN, BONEN EN MAIS Erwten, bonen en mais kunnen worden ontsmet met thiram, in de dosering van 23 g/kg zaad. Thiram be strijdt de kiemschimmels en beschermt het zaadi tijdens de kieming en de opkomst tegen een aantasting door bo demschimmels. Vooral bij koud, nat weer na het zaaien kan deze aantasting van betekenis zijn en de opkomst dientengevolge te wensen overlaten. Om tijdens het ont smetten geen hinder te hebben van het stuiven van ont- smettingspoeder, kan een thirambevattend „slurry" (pap)- middel worden gebruikt (zie gebruiksaanwijzing). Indien bij mais kans bestaat op aantasting door ritnaalden, wordt het zaad met een gecombineerd middel van „thiram lindaan" (3 g/kg zaad Merk: Luxan TMTD-lindaan zaad ontsmetter) behandeld. Voor de bestrijding van de bone- vlieg bij stambonen („soldaatjes") kan het zaad worden behandeld met een gecombineerd: middel van thiram dichlofenthion (AAtifon) in een dosering van 4 g/kg zaad. Ook kan gebruik worden gemaakt van middelen die geen thiram bevatten: trichloronaat 20 Phytosol Zaadbehandeling 4 g/kg zaad bromofos 23 Nexion Zaadpoeder Unitas 4 g/kg zaad Asepta Nexion Zaadbeschermer Gelijktijdig met de insekticidebehandeling kan het zaad worden ontsmet met thiram. In alle gevallen dat het zaaizaad met een insekticide wordt behandeld, dient dit kort vóór het zaaien te ge schieden om de kans op kiembeschadiging zoveel moge lijk te beperken. Om vogelschade bij mais tegen te gaan kan het zaad worden behandeld met Mesurol spuitpoeder (methiocarb) Dosering 1 kg per 10 kg zaaizaad. Voor de wijze van toe passing zie de gebruiksaanwijzing. In proeven bleek Mesurol ook werkzaam te zijn tegen de made van de frit- vlieg. Vogelschade kan bij mais en peulvruchten ook worden tegen gegaan door een zaaizaadbehandeling met het teer- produkt Banitum (0,2—0,3 1 per 100 kg zaad). WORTELEN Ter bestrijding van de zwarte-plekkenziekte (Stemphy- lium radicinum) en loofverbruining (Alternaria dauci) wordt aanbevolen het zaaizaad met een kwik- of een thirambevattend middel te ontsmetten. UIEN EN BLAUWMAANZAAD Het zaaizaad van deze gewassen moet met thiram (6 g/kg, voor slurry volgens gebruiksaanwijzing) worden ontsmet. Bij uien kan een aantasting door uiebrand in belangrijke mate worden tegengegaan, door het zaaizaad behalve met thiram tevens met quintozeen (20 g van een 50 %-ig spuitpoeder per kg zaad) te behandelen. Voor de bestrijding van de uievlieg wordt verwezen naar een afzonderlijk bericht dat binnenkort ral verschij nen. Om koprot bij uien tegen te gaan kan het uiezaad wor den behandeld met benomyl (dosering 2 g/kg raad, merk: Benlate). Bij slechte kiemomstandigheden bestaat er een kant op kiembeschadiging. KOOLZAAD, STOPPELKNOLLEN, e.d. Om een aantasting van kiemplantjes door Phoma of Alternaria tegen te gaan, is het gewenst het zaad te ont smetten met een kwikbevattend middel (3 ml per kg zaad). Voor zaaizaad van stoppelknollen verdient het gebruik van thiram (3 g/kg zaad) aanbeveling. De op komst van de stoppelknollen wordt hierdoor meestal zeer gunstig beïnvloed. Tegen de koolzaadaardvlo is een be handeling van het zaaizaad mogelijk met lindaan 75 (5ö g/kg raad). Om deze grote hoeveelheid middel op het raad te krijgen moet men het zaad eerst bevochtigen met 4 ml water per kg zaad en daarna de lindaan toevoegen. GRASSEN In verband met het voorkomen van Helminthosporium bij raaigrassen en beemdlangbloem is een zaaizaadont smetting gewenst. Evenals voor de andere graszaden wordt een thirambevattend middel (5 g/kg zaad) ge bruikt. KLAVERS Klaverzaad kan met thiram (35 g/kg zaad) worden ontsmet. 'De coöperaties en inkoopcombinaties van de ver werkende industrie hebben de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 24 februari over te nemen var kens met 5 cent verhoogd. Voor de VAKO (Oss), HO- VA (Cuyk) en NCB (Boxtel) is de uitgangsprijs nu 3,80 per kg voor geslachte varkens van 75/90 kg, kl. I op basis van af-mesterij. Voor varkens van de kl. E geldt een toeslag van 5 cent per kg voor var kens van de kl. II, III en IV gelden nu kortingen van resp. 5, 10 en 15 cent. Dat betekent dat met ingang van 19 februari de prijsafstand tussen de klassen on derling is teruggebracht tot 5 cent. Dat maakt uiter aard het gehele „pakket" duurder. De maatregel tot verkleining van de prij safstanden is als een over gangsmaatregel te beschouwen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de prijsverschillen tussen de klassen wederom zullen worden gewijzigd, zodra de marktomstandigheden veranderd zijn. In de week tot 11 februari werden ca. 196.000 varkens geslacht, dat is 1000 minder dan een week tevoren. In de week tot 9 februari gingen 21.208 levende en 29.726 geslachte varkens naar de partnerlanden, waarvan resp. 8164 en 11.624 naar Duitsland; 8643 en 8644 naar Italië; 2435 en 9458 naar Frankrijk en 1966 levende naar België. Aan magere delen gingen 1371 ton naar de partnerlanden, alsmede 627 ton spek, waarvan 520 ton buikspek. De voorlopige cijfers voor de week tot 16 februari geven een uitvoer aan van in totaal 57.230 varkens, waarvan 20.456 levende. De monetaire moei lijkheden betekenen een duidelijke bemoeilijking van het handelsverkeer, vooral met Italië, waar de Lire Ï0 procent devalueerde. Dat niettemin de varkensprij zen met 5 cent opliepen toont aan hoe willig de markt (nog) is. De uitbetalingsprijzen van de Coveco liggen 4 cent boven die van de bovengenoemde organisaties. Men houdt bij de Coveco echter I V2 in voor dek king van kosten. SLACHTVEE EN KALVEREN De monetaire moeilijkheden maakten dat niet op de normale lijd de becijferingen van de gemiddelde marktprijzen voor slachtvee en kalveren bekend wa ren. Voor Nederland was de marktsituatie niet on vriendelijk: licht oplopend. In de week tot 9 februari werd 1294 ton kalfsvlees uitgevoerd, waarvan 586 ton naar Italië, terwijl 250 levende kalveren werden uit gevoerd, waarvan 190 nuchtere kalveren naar Duits land. VEE EN VLEES IN DE E.E.G. België. De varkensmarkt was oplopend. Uit Ander - lecht meldde men een goede belangstelling van de binnen- en buitenlandse kopers. De handel werd vlug genoemd. Voor de halfvette varkens waren de prijzen tot Fr. 2 hoger dan voorgaande week. Ook in Tonge ren en St. Truiden was de markt oplopend. Er was weer enige aanvoer van varkens uit Engeland. De af zet van levende en geslachte varkens naar Frankrijk verliep wat kalmer, doch die naar Duitsland en Ita lië kon zich vrij goed handhaven. Voor hammen en carbonades was de markt willig, met doorgaans ho gere prijzen. Voor buiken konden in Dui sland betere prijzen worden gemaakt. De slachtveemarkt is vrij stabiel. Voor kwaliteitsvee was de handel vrij vlug. Vooral door de korte aanvoer liepen de noteringen voor slachtpaarden op, tot Bfr. 6585 per kg ge slacht. In de prijzen voor wolvee kwam weinig ver andering. Frankrijk. De varkensmarkt was niet onvriende lijk. De belle-coupe trok met 7 punten aan tot Fr. 5,69. Voor verschillende deelstukken was de markt aantrekkend. De interprofessionele notering werd met 5 punten verhoogd tot Fr. 4,20 voor de goede kwaliteitsvarkens en tot Fr. 3,95 voor de vet ere var kens. Ook voor zeugen liepen de prijzen niet onbe langrijk op, evenals die voor biggen. Als basisprijs noem', men Fr. 5,60 per kg voor biggen van 2025 kg. De aanvoer van slachtvee was duidelijk korter dan voorgaande week. De prijsdaling kwam daardoor tot stand en voor ossen, vaarzen en koeien weurien ho gere prijzen genoteerd dan voorgaande week, zulks in tegenstelling tot de prijzen voor slacht stieren die vrijwel in alle categorieën lager waren dan voorgaan de week. In de meest betaalde prijzen voor kalveren kwam weinig of geen verandering van betekenis. De markt daarvoor is kalm gestemd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 21