If I If If If HE 1 De Nederlandse fruitproduktie in de komende jaren 24 21 18 15 12 9 6 3 r Fruitaanvoer is niet groot DINGEN VAN DE WEEK 17 TUINBOUW VAN de directie Voorlichting van het Ministerie voor de Landbouw en Voedselvoorziening ont vingen we een uitgebreid rapport over de te ver wachten fruitproduktie in de komende jaren. Met veel cijfers en grafieken wordt aangetoond dat er de laatste jaren slechts een vrij kleine oppervlakte met fruitbomen werd beplant. Doordat zeer intensief werd geplant, leveren de jongste beplantingen echter een hoge kg-opbrengst per ha. Ondanks het vele rooien en betrekkelijk weinig terugplanten, is daarom nauwelijks een daling van de landelijke produktie te verwachten in de nabije toekomst! APPELEN I I I I I tl I I I I I I I I I I I I M M I aantal afgeleverde bomen (x l 00000 s tuks aanplant in ha (x 100). In het sortiment zullen geleidelijk verdergaande wijzigingen optreden. Het aandeel van de Golden Delicious neemt toe tot ca. 45 van alle appels, de Cox's blijft vrijwel constant op 20 de Goudrei- nette daalt van 18 naar 15 en ook de James Grieve loopt geleidelijk wat in betekenis terug. Bij de Goud- reinette wordt aangetekend dat dit ras de laatste ja ren veel geplant is, doch dat er gezien de vele oude bomen die er nog zijn op vrij korte termijn ook veel zal worden gerooid. Bij de peren blijft de Conference het belangrijk ste ras met 30 van de totale produktie, maar de hoeveelheid zal niet meer toenemen De D. du Cornice zal nog sterk toenemen (van 8 naar 15 en de Legipont sterk teruglopen (van 12 naar 8 De andere belangrijkste pererassen (Hardy, Bonne Louise, Clapp's, Triomphe, Precoce en Lucas) hand- haven zich op het huidige peil. flVE prognose van de netto-produktie voor de ko- mende jaren is als volgt: Appelen 1971/72 472 milj. kg 1974/75 478 milj. kg 1972/73 478 milj. kg 1975/76 467 milj. kg 1973/74 481 milj. kg 1976/77 445 milj. kg Zoals men weet was de produktie in het seizoen 1972/73 slechts ca. 400 miljoen kg, omdat door om standigheden de oogst lager uitviel dan normaal. De hierboven weergegeveir-cijfers geven echter de trendmatige ontwikkeling aan, los van b.v. buitenge wone weersomstandigheden. Golden Delicious ton/ha. 10 15 20 25 Voor peren is de prognose: 1971/72 129 milj. kg 1972/73 128 milj. kg 1973/ 74 128 milj. kg 1974/75 127 milj. kg 1975/76 125 milj. kg 1976/77 120 milj. kg I II III IV minder dan 400 bomen/ha van 400 tot 799 van 800 tot 1599 1600 en meer iT rapport besluit met de volgende konklusies: ondanks een veronderstelde vermindering van het produktieve appelareaal met 33 zal de pro duktie van appelen op basis van genormaliseerde ha-opbrengsten in 1976/77 slechts ca. 6 kleiner zijn dan ir« 1971/72. van de produktie in 1976/77 zal bijna de helft be staan uit Golden Delicious, Cox's Orange Pippin bezet de tweede plaats met een aandeel in de pro duktie van 18 Schone van Boskoop is derde met 13 verwacht wordt dat het produktieve areaal van peren tot 1976/77 zal teruglopen met 30 niet temin zal de produktie van peren in de komende ïaren nauwelijks afnemen. - het voornaamste ras blijft Conférence met een aandeel in de produktie van 30 de geschetste ontwikkeling toont aan de toene mende betekenis van het areaal met moderne aan plant, dat door een grotere plantdichtheid belang rijk hogere hectare-opbrengsten te zien geeft. Op de fruitveilingen in ons gebied viel vorige week de aanvoer opnieuw wat tegen. Begin februari leek er een.opleving in het aanbod te komen, maar het was van korte duur. Over het algemeen is er niet veel animo cxm te ruimen. We dachten dat dit geen goede zaak is. Er is nog veel fruit voor de verkoop beschik baar en er zal geregeld aangevoerd moeten worden, willen we op het eind van het seizoen niet de situatie krijgen zoals deze er ook is gekomen met de Cox's Orange IPippin en de goudreinette. Degenen die lang hebben bewaard, kwamen heel slecht uit. Op het ogenblik is er een beste vraag naar Laxton's Superb en Winston. Ook hiervan is plaatselijk nog een rede lijk kwantum beschikbaar. We dachten dat het van belang is met de verkoop te beginnen op het moment dat er een goede vraag is. De prijs van de Golden Delicious is de laatste we ken niet al te best, maar we moeten niet vergeten dat ook de kwaliteit in heel wat gevallen niet is om over naar huis te schrijven. Ex komen nog altijd te lang bewaarde partijen en verder partijen waarvan we kunnen zeggen dat er rook noch smaak aan zit. We twijfelen er niet aan of de werkelijk goede partijen Golden Delicious in de grote maten zullen tegen rede lijke prijzen verkocht worden, wanneer we deze dur ven aan te voeren. Bij de veiling in Fijnaart werd vo rige week trouwens Golden Delicious verkocht voor 90 cent per kg. Nu zijn dat de opp. ijzen waarop we ons zo dikwijls verkijken, maar het neemt niet weg, dat goed fruit zonder twijfel een goede prijs zal op brengen. W# zullen het enkel moeten durven aan voeren. Ook wat de peren betreft zullen we voor een gere geld aanbod moe en zorgen. De vraag is goed. De grote en middelmaten doen tussen 85 en 95 een per kg en de kleine maat klasse I kwaliteit wordt ver kocht rond 75 cent per kg, terwijl voor de maat 50 55 mm de prijs opliep tot dicht tegen 60 cent per kg. Er is ook begonnen met hel veilen van Beurré Alexandre Lucas, een verstandige zaak, want het is hard tijd voor deze peer. De prijs lag rond en iets bo ven 50 cent per kg, dat is nog al wat minder dan tij dens de inbrengperiode werd betaald, maar dat zijn nu juist die dingen die niet vooraf bekeken kunnen worden. De laatste partijen Doyenné de Cornice lie pen op lot rond 1,10 per kg, dat is de prijs die tijde lijk ook in oktober betaald is geworden. P E grote veilingfusie in Zuid-Holland Zuid waar- toe thans definitief is besloten heeft kennelijk ook in ons gebied indruk gemaakt. Verschillende van ons zijn er rechtstreeks bij betrokken omdat ze hun fruit aanvoeren op een van de veilingen die tot de fusie besloten. Het heeft ook indruk gemaakt omdat de tuinders in die gebieden toch ook weer op een niet mis' te verstane wijze hebben geantwoord op de eisen van deze tijd. In ons blad van veertien dagen geleden werd er uitvoerig op ingegaan, zowel in het verslag van de hoofdbestuursvergadering als in het verslag van de tuinbouwcommissie. Wat ons opviel in beide verslagen is dat er gewoon één veiling werd vergeten die ook mee doet in het fusiegebeuren in Zuid-Holland en wel de veiling Zwijndrecht, een veiling met een belangrijke omzet aan groenten en een veiling die ook voor Zeeland van betekenis is. Verschillende groentetelers voeren al dan niet via hun plaatselijke veiling hun groenten aan in Zwijndrecht en over het algemeen is men tevreden over de prijsvorming zoals deze daar plaats vindt. Ook de veiling Zwijndrecht gaat een onderdeel vor men van Zuid-Holland Zuid al was ze dan in beide overzichten gewoon vergeten. Het betekent dat de tuinders uit ons gebied die tot nu toe hun produkten aanvoeren in Zwijndrecht, in de toekomst te maken zullen krijgen met de nieuwe veiling. Dat behoeft geen verlies te zijn, integendeel, de ervaring met de vei lingfusies in het Westland en de Kring heeft bewezen dat het van groot belang is voor de prijsvorming dat deze plaats vinden. Dat er binnen onze organisatie en in ons blad zoveel aandacht aan deze fusie is ge schonken zal wellicht mede bepaald zijn door het ge voel van jaloersheid dat vele Zeeuwen bekroop toen ze hiervan hoorden. Ook in Zeeland immers wil men komen tot een opzet zoals thans in alle belangrijke tuinbouwgebieden van ons land wordt verwezenlijkt! Maar het gaat hier nog bijzonder moeizaam. Het is niet onze bedoeling deze week uitvoerig op dit alles in te gaan. We hebben er genoeg over ge schreven. Toch geloven we vast dat de geesten steeds rijper worden voor een drastische ingreep in het af- zetgebeuren ook in Zeeland. Wat we hebben kan ons nog zo lief en dierbaar zijn, we leven in 1973 en daar mede moet terdege rekening worden gehouden wil men ondernemer zijn en blijven! Dat laatste is op alle fronten een moeilijke zaak maar degenen die zich steeds opnieuw weten aan te passen en rekening houden met de eisen van de tijd en gebruik maken van de mogelijkheden van de tijd waarin zij leven, weten toch nog wel wat te berei ken. I-IET voldoening hebben we vorige week kennis genomen van een beslissing van de Beheers commissie voor Groenten en Fruit van de EEG die na langdurige besprekingen overeenstemming bereik te over referentieprijzen voor komkommers. De Euro pese Commissie moet deze goedkeuren en wij ver namen dat dit intussen is gebeurd zodat het referen tieprijzensysteem voor komkommers in de EEG op 20 februari zou kunnen ingaan. Wanneer de prijzen van de komkommers op de re presentatieve markten twee marktdagen achtereen dalen met een bepaald bedrag beneden de referentie- prijs, moet een compenserende heffing worden inge steld. De invoer uit derde landen kan hierdoor wor den afgeremd en het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen gaf als haar mening dat de voorgestel de referentieprijzen op een bevredigend niveau lig gen en dat zij inderdaad een redelijke bescherming geven tegen abnormale concurrentie van de zijde van de Oostbloklanden. We moeten er geen wonderen van verwachten maar het is toch een stap op de weg om binnen de EEG gevrijwaard te blijven voor abnormale concur rentie van derde landen. Dat de EEG groter is ge worden is ook merkbaar in de fruitteelt. Op de groot handelsmarkt in Keulen werden begin februari uit Engeland prima partijen Cox's Orange Pippin aange boden. Ze waren afkomstig van de East Kent Packers Organisatie, waarschijnlijk de grootste telersorgani satie in Europa met een produktie van 50.000 ton fruit. Overigens zijn de appelvoorraden in Engeland aan zienlijk kleiner dan het vorig jaar zodat nog steeds wordt gehoopt op afzetmogelijkheden voor Neder landse appelen in dit land in de komende maanden. De afgelopen weken zijn er vanuit ons land groene Golden Delicious aar Engeland verladen. De eerste resultaten hiervan waren volgens „Groenten en Fruit" zeer gunstig en er werd reeds over verdere bestel lingen gesproken. Het kwantum dat naar Engeland werd verladen bedroeg 325 ton geleverd op pakbla- den in telescoopdozen en alles in de kleine maten en flink groen. Engeland heeft namelijk beslist geen belangstelling voor gele Golden Delicious. De zen ding die er vorige week heen ging werd geregeld via de N.V. Centraal Bureau II. Het afgelopen najaar wer den deze appelen speciaal geplukt voor dit doel en vervolgens in het koelhuis geplaatst. De heffing van 36,20 per 100 kg bij de invoer van appelen in Enge land vormt uiteraard een belemmering voor een vlot te export naar dit land maar niettemin is het toch niet uitgesloten dat dit land meer aan de markt gaat ko men.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17