Langs de melkweg (LXXXIII) Voortschrijdende mechanisatie melkwinning en bewaring Door elke injectie ijzer werd de verkoper wijzer en de varkenshouder grijzer Magnesium voor grasland 12 J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes december 1971 december 1972 |\E structuur van de melkveehouderij is de laatste jaren sterk aan het veranderen. H,et aantal melkveehouders neemt nog verder af, terwijl op veel bedrijven het aantal melkkoeien sterk toeneemt. De omvang van de totale melkveestapel verandert bij deze verschuiving maar weinig. De schaalvergroting van het aantal melkvee-eenheden per bedrijf wordt voornamelijk mogelijk gemaakt door de thans be schikbare mechanische hulpmiddelen. De mogelijk heden van mechaniseren liggen het gunstigst bij nieuwe bedrijfssystemen die bij een groter aantal een heden aantrekkelijker worden. Naast de vergroting van de bedrijfsomvang stijgen de investeringen hierdoor belangrijk, terwijl de be nodigde kosten voor de mechanisatie toenemen. Voor een harmonische opzet is dan ook veel rekenwerk nodig. Immers het rendement bij elke omvang en op zet is een bepalende factor of er al dan geen veran deringen in de bestaande bedrijfsstructuur moeten worden toegepast. Verschuivingen zijn nog volop in beweging. In het jaar 1972 kwam tot uiting, dat deze ontwikkeling op drift is gekomen. Enkele punten die bij bedrijfsver- anderingen door schaalvergroting en perfectioneren van de mechanisatie van de melkwinning en -bewa ring naar voren komen zijn in onderstaande gege vens samengevat. Het aantal melkveehouders (melkleverende be drijven) nam met 145 af. In december 1971 waren er volgens het aantal monsters voor het kwaliteits onderzoek van de melk 1637 melkleverende be drijven, in december 1972 was dit aantal tot 1492 gedaald. Het aantal ligboxenstallen voor melkvee nam in 1972 met 16 stuks toe. Het totaal aantal van deze stallen is thans 28 waaronder 1 voerigboxen- en 3 9 27 2ö 39 2 5 3 12 22 32 4 11 65 126 strooiloopstallen. Deze 28 stalden zijn gebouwd voor in totaal 1694 melkkoeien; dit is ruim 8 van de Zeeuwse melkveestapel. Het type melk- stal op deze bedrijven is: Dubbele tweestands tandem 8 bedrijven Visgraat dubbele vierstands 13 bedrijven Visgraat dubbele vijfstands 3 bedrijven Visgraat dubbele zesstands 4 bedrijven Op 13 van deze bedrijven zijn meetglazen gemon teerd voor o.a. dagelijkse controle op de melkpro- duktie Op 12 van deze bedrijven vond de aan schaf van deze apparatuur in 1972 plaats. Dit duidt op een streven naar perfectionering van de melk winning. Het aantal machines van het melkleidingtype steeg van 65 to 126 stuks. Het aantal in gebruik zijnde machines van dit type is naar het merk voor zover ons bekend als volgt: Alfa Laval Man us Miele Senior Surge-Melotte Westfalia Van de thans rond 1500 melkleverende bedrijven HiW?f t° Kr w 15°? wedI1Jven machinaal gemolken. ï*n hi van de melkmachines van het melkleidingtype is. ?eiifairita-L melktanks met diepkoelapparatuur ver dubbelde in aantal. Eind december 1972 waren er 165 melktanks in Zeeland. Ingedeeld naar het merk zyn de aantallen als volgt: december 1971 december 1972 Alfa Laval Girton Linde Mueller Packo Vanandel Zero Naast dit aantal waren er per 31 december 1972 nog 34 tanks reeds besteld, doch nog niet geplaatst of aangesloten. Volgens een ruwe schatting wor den dit jaar nog zeker 100 tanks in gebruik geno men. Aan het eind van het jaar wordt dan meer dan de helft van de Zeeuwse boerderijmelk ver zameld in diepkoeltanks. Het ophalen van diepgekoelde boerderijmelk met een Rijdende Melkontvangst (R.M.O.) onderging in 1972 een belangrijke uitbreiding. Alle Zuivel bedrijven die in Zeeland werkzaam zijn, ontvangen thans diepgekoelde melk rechtstreeks uit boerde rijtanks. In alle landen met een ontwikkelde melkveehou derij is een gericht streven naar het stroomlijnen van de melkwinning, -bewaring en -transport. Het is mede daarom dat de opgang zijnde rondzetting van de mechanisatie van de melkwinning en -be waring op de boerderij aansluit bjj de hedendaag se eisen. Deze ontwikkeling heeft naast de betere kwaliteit van de grondstof melk ook een zeer be langrijk sociaal aspect voor de melkveehouder en zijn gezin. 4 16 2 1 1 34 43 6 30 2 8 36 65 83 165 Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant Boxtel. £R worden aan het laboratorium van de Gezondheids dienst wel eens flakons „ijzer injèktie-vloeistof" ter onderzoek aangeboden; men is dan benieuwd hoe de samenstelling en hoe hoog het gehalte aan „ijzer" in deze vloeistof is. Het komt wel eens voor dat deze preparaten dan niet de konsentratie, die vermeld staat op het flesje, bevatten. Dit kan de varkenshouder ekonomische ver liezen opleveren. Immers hij denkt bij ziekteverschijnse len pas in de laatste plaats aan ijzer-tekorten, daar alle dieren met de voorgeschreven hoeveelheid vloeistof in gespoten werden. Het volgende voorbeeld dient ter illustratie. Enige tijd geleden werden in het sektielokaal van de Gezondheidsdienst voor Dieren 2 biggen van 5 weken aangevoerd. De klacht was, dat deze dieren vrij plotse ling gestorven waren. De kadavers waren buitengewoon bleek en het verdere onderzoek wees er op, dat de dieren aan ernstige bloedarmoede geleden hadden. i glJ bezoek aan het bedrijf bleken de meeste biggen bleek van kleur te zijn en velen waren duidelijk achtergebleven. De eigenaar had alle biggen ingespoten met zoals later bleek namaak Imposil 200. Imposil is een van de ijzerpreparaten, die een goede naam heeft. De varkensfokker had de flesjes betrokken van V. te B., een handel in genees- en ontsmettingsmiddelen. Uit de ver pakking bleek, dat het flesje, waarop de naam Imposil voorkwam, niet op de normale wijze was verpakt. Het zegel „uitsluitend voor dierenartsen" week af wat be treft lettertype. £R komen ons wel eens geruohten ter ore dat er een handel bestaat in lege flesjes van bepaalde ijzer preparaten met een goede naam. Ook hoorden wij dat iemand bij een drukker een opdracht trachtte te plaatsen voor namaaketiketten van een bekend ijzerpreparaat. In dit geval kwam dit zegel voor op een verpakking, welke niet door de Nederlandse importeurs wordt gebruikt. Wel wordt dieze verpakking met Franse tekst in België ge bruikt, maar dan weer zonder het betreffende zegel. Volgens het opschrift moest het ijzergehalte 100 mg/ ml zijn. Bij onderzoek op 2 verschillende laboratoria bleek dit echter maar 16 mg/ml te zijn. Het gehalte was dus ongeveer 1/6 van wat het hoorde te zijn. Bovenstaande geschiedenis is hiermee naar onze mening wel te verkla ren! GEZOND GRAS, GEZOND VEE MEN hoort weieens spreken van een zeker „anta- gonisme" bij bepaalde voedingsstoffen voor de plant. Antagonisme of „tegenwerking" komt in de levende natuur veel voor. Verschillende voedings elementen, die als „ionen" in het bodemvocht aanwe zig zijn, kunnen in het plantenlichaam een tegen gestelde werking uitoefenen. Vooral bij kationen komt dit voor; dat zijn de positief geladen deeltjes van de voedingselementen kalk, kalium, natrium en magnesium. hoort men weieens spreken van de antagonis tische werking in de grond van kalium en magnesium. Dat is eigenlijk een heel bijzonder effect. Op het laboratorium voor Landbouwscheikunde te Wageningen is dit onder leiding van professor Schuf- felen diepgaand onderzocht. Daarbij bleek het volgende. Het bodemvocht voert de voedingselementen naar de wortelwand. De plant neemt deze op. Daartoe stuurt zij zogenaamde „dra gers" naar de wortelwand. Dit zijn bepaalde stoffen, moleculen in het celsap, die bijv. de kalium- en/of magnesiumdeeltjes oppikken en deze „dragen" naar die delen van de plant, waarvoor ze bestemd zijn. Nu bleek, dat de kaliumdeeltjes uit het bodemvocht een krachtiger aantrekkingskracht op deze dragers uit oefenen, dan de magnesiumdeeltjes doen. Laatstge noemde hebben, zoals dat heet, een geringere bin dingsenergie. WAARUIT volgt, dat men vooral zorgen moet voor voldoende magnesiumdeeltjes in het bodem vocht. De plant, het gras, heeft deze nodig voor een ,goede groei. En: gezond gras, gezond vee. Voldoende magnesium in ihet gras is het zekerste middel legen kopziekte. Kieseriet is een goed oplosbare - magne siummeststof. CHet werkt dus snel. In het vroege voorjaar gestrooid, 200400 kg/ha, geeft kieseriet de grasplant ruimschoots de kans het eerder bedoelde „antagonisme" te overwinnen en tevens voor het vee voldoende magnesium in haar bovengrondse de len op te nemen. Ook op de Limburgse löss heeft kieseriet een gunstig effekt op de magnesiumvoorzie ning van het gras. En daarmee op die van het kost bare melkvee, aldus v. E. van de Ned. Kali Import Mij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 12