Bedrijfshygiëne en ondernemerschap DE samenwerkingsvormen worden dan wel bijzonder aktueel en daarom zullen de boeren die samen werken hoge eisen aan elkaar moeten stellen. En de eer ste en belangrijkste eis is stellig openheid en vertrouwen! Als er ergens iets mis is, of iets mis dreigt te gaan, zul len we elkaar daarvan op de hoogte moeten stellen om daardoor passende maatregelen te kunnen nemen. We zullen elkaar voor 100 moeten kunnen vertrouwen dat we samen, binnen de samenwerkende bedrijven, passen de maatregelen nemen tot een zo goedi mogelijke toepas sing van de bedrijfshygiëne. De samenwerkende bedrij ven moeten niet alleen paar binnen toe afdoende maat KORTE WENKEN Neem geen risico, verbouw n Het ras met de grootste oogstzekerheid! 0 VOOR DE AKKERBOUWER ^OOR ekonomische faktoren gedreven hebben samen werkingsvormen de laatste jaren in de landbouw een grote uitbreiding ondergaan. En terecht! De machines zijn steeds maar groter en duurder geworden. De uit rusting steeds moderner! Er zijn duidelijk twee punten die een rol spelen, name lijk een te kleine oppervlakte per bedrijf en de ekono mische verouderingen der machines. Het is normaal ge worden dat twee of meer boeren gezamenlijk werktuigen exploiteren. Het bouwplan op de Nederlandse akkerbouwbedrijven is steeds nauwer geworden. Steeds vaker wordt op een zelfde perceel een zelfde gewas geteeld. De zogenaamde „kleine produkten" zoals vlas, erwten, allerlei zaadge wassen zijn op vele 'bedrijven uit het bouwplan verdwe nen. Graan, aardappelen en bieten vormen thans duidelijk de hoofdmoot van het Nederlandse akkerbouw-areaal. Ook hier spelen de ekonomische faktoren die grootste rol! De oppervlakte per bedrijf was en is in de meeste ge vallen niet te vergroten. Om toch voldoende omzet te kunnen halen is daardoor duidelijk een verschuiving ont staan in de richting van intensieve gewassen. De produk- tie-eenheden konden daardoor toch worden vergroot. Uiteraard werd dit vergroten ook in de hand gewerkt door de mechanisatie. Er moeten meer bunders achter de machine komen te staan, die men wilde aanschaffen. Bij het produkt aardappelen komt de intensiteit van de teelt bijzonder sterk naar voren als we zien dat ongeveer 23 van het Nederlandse akkerbouw-areaal diaarmee bezet is. Vergelijkt U dat nog eens met de percentages in de andere EEG-landen: België/Luxemburg VA West-Duits land 8 Frankrijk 3 Italië 3 In de Veenkoloniën zijn veel bedrijven, waar 50 van het bouwland bezet is met aardappelen. In de IJsselmeer- polders is bijna het maximaal mogelijk bereikt met 31 INTENSIEF VERKEER CEN en ander brengt met zich mee, dat er een steeds intensiever verkeer ontstaat tussen de bedrijven onderling. De aardappelrooier, de bietenrooier, de kom- bine en andere werktuigen gaan van het ene bedrijf naar het andere. De stropersen nemen vaak vele bedrijven voor hun rekening. Het gebruik van trekkers en wagens over en weer komt veelvuldig voor. Nu eens het ene pro dukt van het ene stuk land, dan weer het andere produkt van het andere stuk land. De boer is ondernemer gewor den in de volle betekenis. Hij is de zakenman, de finan cier en de ekonoom! Hij weet de zaak goed te organise ren, het kapitaal effeciënt te gebruiken. En toch. Wij blijven het woord „kwaliteit" hoog in het vaandlel dragen. Wij moeten dat!Het is onze kracht op binnen- en buitenlandse markten. Maar door de intensieve teel ten, door het nauwe bouwplan en vooral door het samen werken, door het steeds meer op eikaars bedrijven ko men, dagen wij de parasieten uit. Wij tarten de parasieten, in allerlei vormen voorko mend, zodanig dat hier en daar wel eens gevoelige klap pen worden uitgedeeld. En als we nu maar ondernemer blijven! Ik bedoel als we dit nu maar onderkennen, als we het nu maar willen zien. Laten we lering trekken uit de voorbeelden op het gebied van de aanval van die para sieten. We zullen ons moeten wapenen. We zullen terug moeten vechten, vechten voor het behoud van de kwali teit van onze produkten. Extensiever bouwplan? Welnee! Dat kan niet, dat hoeft niet! Dat kan gewoon niet, omdat dat voor een groot aantal bedrijven de ondergang zou betekenen. Een nog veel groter aantal ondernemers uit die landbouw zou moeten afvloeien, dan nu reeds het geval is. Maar dat hoeft ook niet, omdat ons technisch veel middelen ten dienste staan. Samenwerkingsvormen opheffen? Welnee! Dat kan niet, maar dat hoeft ook niet. Het zou een extra investe ring vragen, het zou veel grotere bedragen vragen voor afschrijving. Bedrijfsekonomisch zou dit hier en daar ge voelig aankomen. Het zou bovendien grote arbeidspro blemen met zich meebrengen. De kostprijs werd in vele gevallen sterk verhoogd zonder dat daar iets tegenover stond! De financiële en ook die sociale positie kreeg een sterke duw naar beneden. WAT DOEN WE DAN WEL? WIJ gaan ons allemaal meer bewust worden op welke punten diverse vormen van parasieten een be dreiging vormen. Meer dan ooit zullen we moeten letten op de herkomst bij de aankoop van* zaaizaad en pootgoed. Er moeten eisen gesteld worden aan het materiaal, waar mee het is bewerkt en aangevoerd. Het schoonspuiten van de machines, die bij de zaai-, poot-, verplegings- en oogstwerkzaamheden worden gebruikt, is een dringend voorschrift, wat we onszelf moeten opleggen. En niet alleen aan het eind! van het seizoen, maar ook tijdens het seizoen. Bij het verbuizen van het ene perceel naar het andere; bij gebruik van het ene gewas naar het ander en in ieder geval bij verhuizing naar een ander bedrijf. De nabije toekomst zal leren, dat die ondernemer, die de bedrijfshygiëne het beste toepast, de hoogste ogen gooit naar een goed bedrijfsresultaat. We zullen ons goed bewust moeten worden bij alles, wat we doen en laten op onze bedrijven, op onze boerderijen, ten aanzien van ziektekiemen, schadelijke onkruiden of iets van dien aard. OPENHEID EN VERTROUWEN! regelen treffen, maar zich bovendien naar buiten toe als één territorium opstellen. Samen bewuste aankopen doen, samen bewust en onder bepaalde voorwaarden machines van buitenaf aantrekken. Samen eisen aan derden stellen, die men anders als individu had moeten stellen. En als ik hier zeg sèmen doen, dan bedloel ik sèmen de bedrijfshygiënische fakto ren beoordelen! De ekonomische faktoren zal ieder voor zich moeten en willen bekijken. Moge deze gedachtengang, die stellig zeer onvolledig en gebrekkig is, een aansporing zijn tot nadenken, tot een onderling gesprek. Bedrijfshygiëne-toepassing gaat tot een wezenlijk onderdeel behoren van het ondernemer schap! A. VERMEER, Swifterbant. I GEEF GRANEN EEN LICHTERE STIKSTOFBEMESTING DAN NORMAAL I Verwachting van de stikstofbehoefte in 1973 van het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid Evenals in het vorige jaar is de winter tot aan het begin van februari droog geweest. In de maanden november tot en met januari be droeg de neerslag ongeveer 140 mm tegen een 200 mm normaal. Ook de voorafgaande maan den september en oktober waren droog. Deze situatie kan voor de stikstofhuishouding van de grond gunstig genoemd worden. Grondonder zoek gaf hiervan een bevestiging: omstreeks midden januari was de grond rijker aan stikstof dan normaal. Hiermee kan bij de bemesting rekening wor den gehouden door granen 20 kg stikstof per hectare (ongeveer baal kas 26 minder dan normaal te gever». Indien februari een natte maand mocht worden, zal tijdig een correctie op dit advies worden gegeven. Als uit de stand van het gewas op een be paald perceel blijkt dat de stikstofvoorziening niet voldoende is, dan kan bij het begin van het schieten nog een aanvullende bemesting tot 40 kg sikstof per ha over het gewas worden gegeven. Dreigt daarentegen het gewas te zwaar te worden, dan kan bij tarwe legering wor den voorkomen door een bespuiting met chloor- moquat (vroeger CCC), mits het gewas niet ho ger is dan 35 centimeter. Voor wintertarwe ge bruikt men 2 tot 21/2 liter per ha, voor zomer- tarwe 1 tot 1% liter per ha. Het gegeven stikstofbemestingsadvies geldt NIET voor in de afgelopen herfst met DD be handelde percelen. Hier kan zoals gebruikelijk ongeveer 30 kg stikstof per ha minder dan nor maal worden gegeven. Engeland 6 Ierland 10 Denemarken 2 C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW IN DE MEESTE PERCELEN wintertarwe staan reeds veel kiem/planten van kamille, muur en derge lijke onkruiden. Hebt U al eens goed gekeken in Uw percelen en gelet op het voorkomen van onkruid. Deze onkruiden zijn het best in kiemplantstadium te bestrijden met D.N.O.C. Voer een bestrijding uit, zo dra het weer en de grond geschikt is en wacht niet tot de onkruiden te groot zijn. NIEUWE TEELTEN worden gemakkelijk aanlok kelijk voorgesteld door het noemen van de hoge bruto- geldopbr eng sten per ha van slechts enkelen die dit zeer goede resultaat behaalden. Informeer echter ook eens naar het teeltrisico en naar de te maken kosten voor het betrekkende gewast. Pas wanneer U weet hoe het risico ligt, hoe de kosten zijn en of veel ar beid nodig is, kunt U een verantwoorde beslissing nemen. In een aantal gevallen is afgelopen herfst geen duist- bestrijding meer uitgevoerd in wintertarwe. Komt in het voorjaar kleine duist voor die niet groter isi dan 2 a 3 blaadjes, dan kan deze nog worden bestreden door een bespuiting met Eptapur Speciaal op klei gronden boven 30 afslïbbaar of met Gesdran op klei gronden beneden 40 afslibbaar. Naast duist worden ook de tweezaadlobbige onkruiden bestreden. VOOR EEN GOEDE BLIJVENDE bodemvrucht baarheid en beiverkbaarheid is een goede organische stof voorziening nodig. Per jaar moet per ha om het humusgéhalte op peil te houden 3.000 kg droge orga nische stof aan de bodem worden toegevoegd. Gedeel telijk wordt dit materiaal geleverd door de gewassen. De rest moet u er met groenbemesting of stalmest in brengen. Naa$t een bouwplan voor de hoofdgewassen is het dan ook nodig een plan te maken voor de orga nische stof voorziening. LANDBOUWWERKTUIGEN zijn duur en de land- bouwwagens maken hierop geen uitzondering. Een bewerking met staalborstel en verfkwast is nodig voor een duurzaam gebruik. Vergeet u vooral niet de wie len af te halen, de lagers schoon te maken en van nieuw vet te voorzien. Bij een goede behandeling loopt strakst alles weer op rolletjes. VEEHOUDERIJ VAN HET MELKVEE is een niet onbelangrijk per centage besmet met mastitis, hetgeen wordt aange toond door een hoog celgetal. Probeer besmetting te voorkomen door een juist gebruik van de melkma chine. Laat de apparaten niet te lang hangen en als er machinaal wordt gemolken mag dit maar zeer kort du ren. Op deze wijze wordt er niet alleen goed gemol ken maar ook snel. NU DE KRACHTVOERPRIJZEN aanmerkelijk ho ger zijn geworden is men geneigd minder te gaan voe ren. Blijf voeren wat een koe nodig heeft voor produk- tie en konditie. Achteruitgang in produktie is nog duurder. Door de eerste 16 weken royaal te voeren wordt de melkgift in de tweede helft van de laktatie- periode gunstig beïnvloed. VERSCHILLENDE BOEREN hebben plannen om hun bedrijf te gaan moderniseren. Meestal gaat dit ge paard met grote investeringen in gebouwen en werk tuigen. Uw bedrijf svoorlichter is gaarne bereid om met u te praten en te rekenen welke bedrijfsaanpassing het beste perspektief biedt. TevensI kan hij u enkele bedrijven laten zien die reeds enkele jaren ervaring hebben met de nieuwe ontwikkelingen. Vlasteelt 1973 HER A

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9