Bestuur Landbouwschap vergaderde Vergadering Gewestelijke Raad Noord-Brabant e TfcE indrukwekkende prijsbewegingen op de grond- stoffenmarkt duiden op 'n onzekere wereldgoede renhandel. I>e sterke prijsstijgingen van granen en andere veevoedergrondstoffen wordt door sommigen toegeschreven aan de terugkerende moeilijkheden in de geldsfeer. De wisselkoersen, die langzamerhand tot rust gekomen waren, zijn opnieuw in beweging gekomen. Anderen leggen een rechtstreeks verband tussen de hoge wereldmarktprijzen en de thans be staande situatie in Vietnam, aldus landbouwvoorzitter ir. Knottnerus in zijn openingswoord van de be- stuurvergadering op woensdag 7 februari j.l. Het marktbeeld voor grondstoffen wordt op dit ogenblik voornamelijk bepaald door gewijzigde vraag- en aan bodontwikkelingen. In onze westerse landen neemt de vraag naar voergranen en andere veevoedergrond stoffen (de zogenaamde substituten) aldoor toe. De wereldprodukiie en dus ook het aanbod is daarentegen gedurende het afgelopen jaar tot een onverwacht laag peil gedaald. Als gevolg van de graantekorten in Rusland en China wordt ook dit jaar een recordvraag naar granen verwacht. De oogsttegenvaller in Rusland wordt op het ogen blik gevolgd door een winters klimaat met veel vorst en weinig sneeuw, zodat de uitgezaaide graanvelden ook nu weer uitvriezen. Terwijl de Canadese graan- boeren enkele jaren geleden nog een premie ontvin gen als zij het tarweland braak lieten liggen, worden deze zelfde graantelers thans tot maximale opbreng sten aangespoord. Het kan verkeren! IVE situatie op de wereldmarkt van granen heeft grote gevolgen voor de landbouw in de EEG. Niet alleen de granen, maar ook andere veevoeder- grondstoffen zoals vismeel en soja, zijn snel in prijs gestegen. Dat zal niet alleen voelbaar zijn bij de pro ducenten die met deze grondstoffen werken; ook de consument gaat het merken, want het agrarisch eind- produkt (zoals vlees) moet noodgedwongen duurder worden. Het systeem van variabele heffingen aan de EEG-grens vangt de prijsverschillen tussen de gemeenschap en de wereldmarkt van grondstoffen goeddeels op. De grootste prijsschommelingen op de markt worden afgezwakt. Door deze stabilisatie van de prijzen werkt het landbouwbeleid in de gemeenschap niet alleen ten gunste van de producenten, maar ook van de con sumenten. Het niet aanwezig zijn van een landbouw beleid voor soja en andere oliehoudende zaden on derstreept dat nog een heel duidelijk. Het is niet on denkbaar, dat dit gaat doorwerken in de margarine- prijs. jH|E wispelturige wereldgoederenmarkt toont weer •'eens duidelijk aan, dat overvloed onverwacht snel in schaarste omslaat. Het begrip overschot, dat vaak een nare bijsmaak heeft binnen maar vooral bui ten landbouwkringen, moet dan ook als zeer be trekkelijk gezien worden. Wereldvoorraden van graan en suiker, die slechts in een consumptiebehoef te van één a twee maanden voorzien, zyn tot een onverantwoord laag peil gedaald. Öe direkteur van de FAO, dr. Boerma, heeft er onlangs op gewezen, dat de graansitualie nog slechter is dan tijdens de Koreacrisis in 1962. lBovendien is de wereldbevolking sindsdien met 50 toegenomen. Hogere pry zen van granen en andere veevoeder grondstoffen komen uiteraard het hardst aan in de produktiesectoren, die de grondstof omzetten in het agrarisch eindprodukt. Deze sectoren worden aan geduid met de verzamelnaam „veredelingslandbouw". Behalve de prijsrisico's bij aankoop van gronds of- fen, kunnen ook transportmoeilijkheden zoals haven stakingen. tekort aan sche p:-:ru:m eten gooien. 70WEL in ons land als in Brussel is de laatste we- ken dè vraag aan de orde gesteld of de produk- tie van rundvlees niet in gevaar wordt gebracht door de omvang van de kal vetmesterij. Men heefi de Euro pese Commissie gevraagd naar mogelijkheden om de slachting van kalveren te beperken. Vooral in ons land heeft de produktie van kalfsvlees zich geduren de de laatste vijftien jaar ontwikkeld tot een belang rijke veredelingsak. Het aandeel van de kalfsvlees- produktie in Nederland in de totale rund- en kalfs- vleesproduktie steeg in tien jaar tijd van 21 tot bijna 33 In de allereerst plaats richt de kalvermester zich zoals dat trouwens elke ondernemer moet doen op de vraag. De consument is wel bereid gebleken voor dit kalfsvlees, vooral in Italië, een bijzonder hoge prijs te betalen. De consument van rood vlees wil daar niet tegen opbieden. De Europese Commissie kan me. een premie hierin enige verandering aan brengen, maar de vraag naar het blanke kalfsvlees wordt niet afgezwakt. Voor deze vleesprodukae is dus 'n bepaalde hoeveelheid kalveren nodig. Wil men ook voldoende rood vlees produceren, dan zullen er kal veren bij moeten komen. In Nederland leveren meer kalveren ook meer melk. Het is de vraag of daar be hoefte aan is. Daarom zijn maatregelen gewenst, die vooral de produktie van vleesrassen stimuleren. ENKELE jaren geleden heeft het Landbouwschap een meerjarenprogramma voor de Nederlandse land- en tuinbouw opgesteld. Het was een koersbe paling voor een aan.al jaren, die in 1972 gecorri geerd werd via een urgentieprogramma. Een aantal wensen van het agrarisch bedrijfsleven is inmiddels geheel of gedeeltelijk vervuld. De land- en tuinbouw ziet zich voor de komende tijd weer voor nieuwe ont wikkelingen geplaatst. Ik noem bijvoorbeeld het be leid ten aanzien van de landinrichting en milieu, het EEG-beleid, de uitbouw van de gemeenschapsinstel lingen en de komende onderhandelingen over het internationale goederenverkeer. Het Landbouwschap heeft opnieuw zijn wensen voor het komende jaar ge formuleerd en zal deze in de komende maand aan alle organisaties, hoofdafdelingen, afdelingen en commissi es ter bespreking voorleggen. Ir Knottnerus wirW, v^wachte? <*at wy in staat zijn het nieuwe v^e S^0 m 6611 VOlgende bestuursvergadering IJKT bestuur heeft in deze zelfde vergadering de vaseJstetdIgemene heffing en opcenten 1973 bestuur achtte geen aanleiding aan wezig de algemene heffing te verhogen bedraaaitÊefTffr lebaseerd °P goudgebruik Dedraagt ƒ6 per ha akkerbouw en grasland; 15 per rirfAn Sïïl u van11«roenten, fruit en tuinbouw er*' p<Lr ha,voilegrondsteelt van bloemkwe kerij gewassen, boomkwekerijgewassen, vaste planten bloembollen of bloemknollen; 164 per ha tuinbouw ^rTnnglaS; v*2? per ha eindhout en riet en per 100 vierkante meter champignonteelt. De opcenten op de algemene heffing grondgebruik zyn ongewijzigd gebleven voor de groeien akklrbouw ^nJf.aslalJd-.Voor de groepen voilegrondsteelt van groenten, fruit en tuinbouwzaden en tuinbouw onder goP2V1JI} voorhoofd tot resp. 13 en o'Zc bedroegen deze percentages 4,5% en Z,i> 70 meer de bestrijding aardappelmoeheid, de ui.voenn0 v Tr -. 1 o A.^aóoi^a voor Neder lands Vee in het buitenland (Veepro), de proefsta tions op het gebied van akkerbouw, rundveehouderij en tuinbouw. De subsidies in de tuinbouwsector zijn ten opzichte van 1972 aanzienlijk gestegen door het overnemen van de subsidies, welke voorheen door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen aan de proefs ations werden verstrekt. De algemene heffing op varkens, mestvarkens en pluimvee is ongewijzigd vastgesteld op 0,35 per var ken, 0,33 per mestkalf en 0,007 per kip, kalkoen en eend. Alleen in de pluimveesector zal 8 opcen ten op de algemene heffing van 0,7 cent worden op gelegd ten behoeve van de bijdrage in de financiering van het onderzoek in deze sector. De heffing volgens de grondslag exploitatie van land- en tuinbouwwerktuigen en de daarbij komende opcenten blijft ongewijzigd. Ook de contribu ie-aftrek voor leden van de daarvoor aangewezen organisaties wordt (o.m. de ZLM) ongewijzigd gehandhaafd. TUINBOUWBEZWAREN TEBEN HEFFING UET dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft de werkcommissie Heffingsysteem ver zocht zich te beraden over de vragen die gerezen zijn bij de invoering van een nieuwe basis voor de heffin gen van het Landbouwschap. In 1972 werd een begin gemaakt met de algemene heffing 1e baseren op het systeem van standaardbedrijfseenheden (SBE). Een van de belangrijkste redenen om hiertoe over te gaan is, dat daarmee een redelijker en billijker ver deling van de heffingslast over de verschillende groeperingen van land- en tuinbouw kan worden ver kregen. Met name in tuinbouwkringen is bezwaar gerezen tegen het incalculeren van de kosten van de pro- duktiefactor grond in de s'andaardbedrijfseenheid. De commissie Heffingssysteem zal zich o.m. dienen uit te spreken of en eventueel in hoeverre de huidige norm ter- bepaling van deze produktiefactor te weten de netto pachtwaarde dient te worden aan gehouden. In de onlangs op 26 januari j.l. plaats gehad heb bende vergadering van de Gewestelijke Raad voor Noord-Brabant van het Landbouwschap zijn o.m. de Modelvoorwaarden Hinderwet-vergunning en de waardevermeerdering gronden in de Brabantse Bies- bosch aan de orde geweest. Delta-wet toepassing van artikel 7 in de Brabantsche Biesbosch De toepassing van artikel 7 Deltawet op buitendijk se gronden in de Biesbosch heeft ertoe geleid, dat be langhebbende eigenaren een aanslag hebben ontvan gen wegens waardeverandering, nagenoeg altijd waardevermeerdering, van hun gronden. Op verzoek van belanghebbende eigenaren is ingesteld een Ver trouwenscommissie voor Biesboscheigenaren, die met deskundigen de opdracht heeft hun belangen in deze zaken bij Domeinen te behartigen. De heren ir. Van Vliet en Geboers deelden dienaangaande mede dat de besprekingen nog gaande zijn en ernaar gestreefd wordt tot een meer aanvaardbare oplossing te gera ken. Modelvoorwaarden hinderwetvergunning Discussie in de Commissie Milieu Landbouw voort gezet in de contactcommissie Moeilijke Hinderwetsge- vallen heeft ertoe geleid dat de voorgestelde model voorwaarden nader bezien worden. Hierover is ook overleg gevoerd met landbouw-deskundigen uit Wa- geningen. Deze modelvoorwaarden zullen nog doorgesproken worden in de Commissie Rey en zullen hierna als aanvulling opgenomen worden in het handboek Hin derwet. Voor de praktische toepassing zal door de In spectie Volksgezondheid in overleg met de Geweste lijke Raad voorlichting gegeven worden aan de amb tenaren die ten gemeentehuize belast zijn met de uit voering van de Hinderwet. Grondwateronttrekking Door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap is bezwaar gemaakt tegen de toekomstige wateront trekking door de N.V. Waterleidingmaatschappij Oost- Brabant Ie 's-'Hertogenbosch onder de gemeente Schijndel. Door het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne wordt medegedeeld dat het winnen van water moet prevaleren, met dien verstande dat het gedane verzoek om 12 miljoen m3 water te ont trekken terug te brengen tot 8 miljoen m3 per jaar. Bovendien is zijdens 'het Ministerie gewezen op de Grondwaterwet Waterleidingbedrijven op de water- leidingmaa'schappij rustende verplichting eventueel tengevolge van de wateronttrekking optredende scha de te ondervangen of te vergoeden. Om de schade- beoordeling mogelijk te maken-, is het aantal waar- nemingspunten voor de wijziging van de grondwater stand uitgebreid. Ruimtelijke Ordening Besprekingen over het bestemmingsplan voor het buitengebied van de gemeente Sint Oedenrode zijn nagenoeg afgerond. Het is te verwachten dat het plan binnenkort opnieuw ter visie wordt gelegd. Naar aanleiding van het grote aantal bezwaarschriften heeft het College van Burgemeester en Wethouders besloten om met het landbouwbedrijfsleven overleg te plegen alvorens het plan opnieuw ter visie te leg gen. Besprekingen over het bestemmingsplan voor het buitengebied van de gemeente Someren zijn nog lo pende. De verwachting is gerechtvaardigd dat een aantal gewenste wijzigingen zullen worden aange bracht. Naar aanleiding van een bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan Natuurgebieden van de gemeente Hoogeloon is aan de bezwaren tegemoet gekomen met uitzondering dat de sierteelt, de bloementeelt en fruit teelt niet is toegestaan op agrarische gronden die bin nen het natuurgebied gelegen zijn. De vergadering meende dat een en ander in strijd is met de Wet Ruimtelijke Ordening, daar het bestemmingsplan geen eisen mag bevatten met betrekking tot de structuur van agrarische bedrijven. Om hierin duidelijkheid te krijgen wordt bezwaar aangetekend bij G.S. Tegen he'. bestemmingsplan voor het buitengebied van de gemeente Hilvarenbeek zijn een groot aantal bezwaren ingediend. -Door B. en W. zijn reeds bespre kingen geopend over de naar voren gebrachte bezwa ren. Ook zijn besprekingen lopende over het bestem mingsplan voor het buitengebied van de gemeente Oisterwijk, dat nog in het stadium van vooroverleg is. Zijdens de gemeente O os4-West en Middelbeers is het bestemmingsplan voor het buitengebied voor vooroverleg toegezonden, evenals B. en W. van de gemeente Luijksgestel dit deden. Deze laatste ge meente verzocht overleg te voeren over de presentatie van het bestemmingsplan aan de landbouwer. Daar het plan in de huidige vorm voor de landbouw niet acceptabel is, is medegedeeld dat het plan niet ge schikt is om te presenteren aan de bevolking. Aan het bestemmingsplan ,Hoeven 1971" van de gemeente Uden is door G.S. goedkeuring onthouden. Tegen dit plan was destijds door de Gewestelijke Raad bezwaar aangetekend bij G.S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6