EREGALERIJ Schadevergoedingen gevolgen luchtverontreiniging DER 18 september 1972, de dag waarop de Wet in- zake de Luchtverontreiniging volledig in wer king is getreden, is eveneens ingesteld het Fonds Luchtverontreiniging. Uit dit fonds, dat wordt be heerd door de Minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, kunnen uitkeringen worden gedaan aan een ieder, die ten gevolge van luchtverontreiniging schade heeft geleden, die redelijkerwijs niet te zijnen laste behoort te blijven. Het Fonds Luchtverontreini ging wordt gevoed uit de heffingen op de luchtver ontreiniging. AM voor een dergelijke schadevergoeding in aan- merking te komen, zijn thans de volgende rege len ges t eld. De schade moet meer dan 250 bedra gen. De schade zal door het Fonds slechts worden ver goed indien niet uit anderen hoofde een redelijke te gemoetkoming in de geleden schade kan worden ver kregen. Dit kan bij voorbeeld het geval zijn als de veroorzaker van de schade niet bekend is of wanneer van de schade niet bekend is of wanneer er een aantal veroorzakers is die zo'n grote groep vor men dat zy niet aansprakelijk gesteld kunnen wor den. Een tegemoetkoming uit het Fonds Luchtveront reiniging kan eveneens worden toegekend in die ge vallen waar de vaststelling van het feit of uit ande ren hoofde in een redelijke tegemoetkoming is of kan worden voorzien zou leiden tot onredelijke vertra ging of tot van belanghebbenden niet te vergen kos ten. In dit geval moeten de belanghebbenden hun rechten echter wel aan het Fonds overdragen. Uit de ze voorwaarden blijkt dat het dus niet de bedoeling is dat verzoeken om schadevergoeding welke zonder bezwaar langs de gewone weg kunnen worden ge vorderd aan het Fonds werden voorgelegd. UERZOEKEN om schadevergoeding, die in principe binnen dertig dagen na de dag sedert welke de verzoeker kennis draagt of geacht kan worden kennis te dragen van de schade moeten worden ingediend, kunnen worden gericht aan de Minister van Volks gezondheid en Milieuhygiëne. Hierbij moet worden vermeld de aard en de omvang van de geleden scha de, het tijdstip en de oorzaken van het ontstaan, de verlangde schadevergoeding en verder de maatrege len die de verzoeker heeft getroffen om de schade le voorkomen of te beperken. De verzoeker dient te vens te vermelden welke stappen hij heeft onderno men om uit anderen hoofde in de schade te voorzien of aan te duiden welke vertraging of kosten hiermee gemoeid zouden zijn. Als op een verzoek negatief be slist wordt, kan er in beroep worden gegaan bij de Kroon. Op donderdag 1 maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. P. KRAMER, te Geersdijk, in diens\t trad op het bedrijf ,^.nna Maria Hoeve" van de fam. S. J. de Regt, Geersdijkpolder 3 te Wis- senkerke. De heer Kramer is werkzaam als trekker- chauffeur op dit bedrijf, waar in 1948 nog een 5-tal medewerkers werkzaam waren. Door pensionering, enz. is in de loop der jaren dit aantal teruggebracht tot één en dat sinds 1967. Ook voor de heer T. EIKENHOUT, te Kats, wordt deze datum een feestelijke. Hij zal dan 25 trouwe dienstjaren achter de rug hebben bij de Maat schap M. W. en J. J. van Arenthals te Kats. Wij bieden beide heren onze hartelijke gelukwen sen aan met deze jubilea. HO-Z-U-BRA STIERENKEURING TE UTRECHT De specialist fokkerij, de heer I. Hamming, van het C.A.R. te Goes vestigt de aandacht van Zeeuwse veehouders er op, dat op vrijdag 13 april a.s. in Utrecht weer een stierenkeuring gehouden zal wor den. Degenen die hiervoor dier(en) willen opgeven kunnen dit tot (26 februari 1973 doen bij de heer Hamming op het Landbouwcentrum te Goes. Voor de keuring komen in aanmerking stieren tot 6 jaar oud en geboren vóór 15 juni 1972. De transportkosten worden vergoed. De inzenders krijgen de catalogus toegestuurd. Op deze keuring zullen ook weer de- monstratiegroepen van stieren opgesteld worden. VACATURE GRONDKAMER In verband met het bereiken van de 70-jarige leef tijd van de heer W. P. J. Staal te Stoppeldijk is in de Grondkamer voor Zeeland de vakature van lid te ver vullen. Deze heeft tot taak voornamelijk de Grond kamer te adviseren met betrekking tot zaken beho rende tot het gebied Oost Zeeuws-Vlaanderenoost. Sollicitanten voor deze vakature moeten vóór 8 maart 1973 een tot H. M. de Koningin gericht rekest zenden aan G. S. van de Provincie Zeeland te Middelburg. JAARVERGADERING KONTRAKTTELERSVERENIGING OP 2 MAART A.S. Op vrijdag 2 maart a.s. om 14.00 zal in hotel Gode- rie te Roosendaal de algemene jaarvergadering van de kring Zuid-West van de Nederlandse Kontraktte- lersvereniging van de drie C.L.O.'s worden gehouden. Tijdens deze vergadering zal de voorzitter, de heer B. van Dueren den Hollander, mededelingen doen over een aantal aktuele ontwikkelingen betreffende de kontraktteelt van diverse gewassen. Ook de stand van zaken bij het overleg met de afnemers zal daarbij ter sprake komen. Tevens houdt drs. J. Schouten een inleiding over: „Aktuele ontwikkelingen in de afzet van akkerbouwprodukten". Ook belangstellenden zijn van harte welkom. WERKGEVERSZAKEN VEREENVOUDIGING BEHANDELING ARBEIDSGESCHILLEN Geschillen tussen werkgevers en werknemers, voorzover gebonden aan een cao worden in de land en tuinbouw niet aan een rechter voorgelegd, maar door middel van arbitrage lot een oplossing gebracht. Tot nu toe moest een geschil eerst worden voorgelegd aan de plaatselijke sociale commissie van het Land bouwschap. Deze commissie trachtte door bemidde ling het geschil tot een oplossing te brengen. Misluk te de bemiddeling, dan kon het geschil aan een gewes telijk scheidsgerecht worden voorgelegd, waarna nog beroep mogelijk was op een Centraal Scheidsgerecht, indien het belang meer dan 500,bedroeg. In de Landbouwschapsbestuursvergadering op woensdag 7 februari werd besloten de behandeling van geschillen tot twee instanties te beperken. Door het sterk verminderen van het aantal werk nemers in de land- en tuinbouw is het aantal geschil len afgenomen. De plaatselijke sociale commissies krijgen hierdoor bijna geen gelegenheid meer tot het opdoen van ervaring, waardoor het behandelen van een enkel arbeidsgeschil een zeer zware opgave wordt. Het Landbouwschap laat het aan de geweste lijke raden over welke commissie(s) belast moeten worden met de bemiddeling. Wel is het duidelijk, dat voldoende waarborgen aanwezig moe'en zijn voor een zo goed mogelijk functionerende bemiddeling. Is de bemiddeling van voldoende hoog gehalte, dan zal een aantal procedures kunnen worden voorkomen en zal de partijen bij het mislukken van de bemiddeling een indruk gegeven zijn van de wederzijdse rechten en plichten. Daarna is dan altijd nog beroep mogelijk bij het Landelijk Scheidsgerecht. Het secretariaat daarvan wordt vervuld door de secretaris van de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap. TERUGGAVE HOGE ACCIJNS DIESELOLIE Zoals reeds in ons blad gemeld zal na 1 september 1973 de kleur van de dieselolie (gasolie) met laag ac- cyns rood van kleur zijn. Dieselolie met de op 1 ja nuari j.l. van kracht geworden hoge accijns van 16,87 cent per liter zal ongekleurd blijven. Het Landbouwschap wijst er nog eens op dat het omschakelen van industrie en handel op de, fiscaal gezien, twee soorten dieselolie nogal wat problemen oplevert. Daarom heeft de minister van Financiën een overgangsmaatregel afgekondigd voor gebruikers van landbouwtrekkers en alle andere voertuigen die bij na of geheel niet van de openbare weg gebruik ma ken. Voor hen geldt het lage accijnstarief van 3,26 cent per liter. Gebruikers van laag belaste dieselolie, die deze nu nog ongekleurde olie van een tankstation aan de weg betrekken en dus het hoge accijnstarief betalen kunnen maandelijks het verschil tussen de hoog en de laag belaste dieselolie terugvragen bij de Inspec tie van Invoerrechten en Accijnzen. Zij moeten daar voor de rekening van het tankstation overleggen. Ook zullen zij natuurlijk moeten kunnen aan'onen, dat zij gerechtigd zijn de laag belaste dieselolie als brand stof te gebruiken. BESTEMMINGSPLANNEN Middenschouwen. Vanaf 14 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Zomer- huizenterrein Baken". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeen teraad. Vanaf 14 februari liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „Kam peerterrein Krijn Karelsweg" en „Kampeerterrein Elle- meet". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend, kunnen binnen een maand bezwa ren indienen bij G.S. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp van het bestemmingsplan „Kampeerterrein Krijn Karelsweg" aangebrachte wijziging. Vlijmen. Vanaf 7 februari ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „Vliedberg II". Zij, die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkéuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Oisterwijk. Vanaf 7 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de wijziging van het bestem mingsplan Bunders. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeen teraad. Terneuzen. Vanaf 9 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Zuid". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend', alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in DEMONSTRATIE KIPSYSTEEM LANDBOUWWAGENS TE FIJNAART Op vrijdag 23 februari a.s. wordt er door het CAR. te Zevenbergen en de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Brabants Westhoek een regionale demonstra tie gehouden met wagens, in het nieuwe veilingsge- bouw N.B.W., Lang-eweg 2 te Fijnaart. Er zullen ver schillende kipsystemen worden gedemonstreerd en daarnaast zal aan de hand van panelen een toelich ting worden gegeven op beremming, verlichting, banden, olie en aankoppeling. De demonstratie begint in de voormiddag om 10 uur en 's-middags om 14.00 uur. De toelichting op de diverse onderdelen wordt gegeven vanaf ongeveer 11.00 uur en vanaf ongeveer 15.00 uur. Aangezien er momenteel aan de uitrusting van de wagens nogal wat wordt veranderd meenden wij er goed aan te doen deze demonstratie te houden. WIJZIGING ASF GIDS SOC. VERZEKERING AGRARISCH BEDRIJF In verband met verschillende wijzigingen in pre mie-inhoudingen, max. daglonen, uitkerings enz, enz, bij de sociale verzekering, is voor de „Gids So ciale Verzekering in het agrarisch bedrijf' 'n inlegvel samenges eld, waarin deze wijzigingen zijn verwerkt. De kleur daarvan is grijs. Diegenen die de 5e druk (1971) van deze gids bezitten, kunnen bij de regionale A.S.F.-kantoren en de distriktsagenten dit inlegvel aanvragen. het ontwerp aangebrachte wijizigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Berkel-Enschot. Vanaf 9 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Vlier- akkers". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Budel. Vanaf 12 februari ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „Industrieterrein Meemortel". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de gedeel telijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Nistelrode. Vanaf 9 februari liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „Loosbroekseweg"; „de Hoef"; en de „Beekgraaf". Zij, die bezwaren hebben tegen de wijziging in het ontwerp van „De Hoef" kunnen gedurende deze termijn bezwaren indienen bij G.S. Oosterhout Vanaf 12 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Schapendries e.o.". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede zij die be zwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen gedurende deze termijn bezwaren indienen bij G.S. Bruinisse. Vanaf 13 februari ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan „West". Zij, die zich tijdiig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ont werp aangebrachte wijzigingen, een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. Heeze. Vanaf 12 februari ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S- gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „De Nieuwe Hoeven 1971". Zij, die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeu ring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4