Erf en akker Voorzichtige uitbreiding varkensproduktie De herziene B.P.L -pensioen regeling HET bericht dat Glen naar Nairobi was, veroorzaakte toch onrust. Men vertrouwde het niet. 's Middags was men het even vergeten, dat het geen ongeletterd0 inboorling was die afgeblafd werd. maar een Eur/w^nt De volgende morgén om kwart over acht kwam Glen terug. Hij was eerst neergestreken bij het kamp, waar ze zelf een klein vliegveldje hadden ingericht. De klanten waren er bij, een bijna ronde man van om en nabij de zestig, die grote belangen had in Hone Kone en New York. Glen's vrouw, en de advocaat. Bij het gerechtsge bouw was het al een drukte van belang. Iedereen keek zich de ogen uit, nog het meeste naar de bijna kogel ronde man. Maar op de politie en maeis^at. maakten waarschijnlijk de advocaat de meeste indruk. Hier hadden ze geen rekening mee gehouden. Nerveus werd er be raadslaagd. De magistraat werd snel vervangen door de District Commissioner. Maar nog. ze waren er helemaal niet blii mee. Glen moest in het beklaagdenbankje gaan staan. Maar sinds de advocaat er was, wilde niemand zijn handen branden aan deze zaak. Het werd overgeheveld naar Mombasa. Men koos daarvoor de negen en twintig ste februari. Maar nog net op tijd schreeuwde iemand door de rechtszaal dat die dag er dit jaar niet was. Na afloop hebben we allemaal nog lang in ons huis over het peval nagepraat. We hadden Glen op allerlei manie ren geholpen, zonder natuurlijk zelf direkt bij de zaak betrokken te raken. Inmiddels zijn we er zeker van dat niemand het ons heeft kwalijk genomen. We zijn nu zelfs zeker, dat deze hele rechtszaak niet had voorgekomen, indien men had geweten dat Glen onze vriend was. Maar nu de bal aan het rollen is, kan niemand meer terug. Wel gaf het ons een tevreden gevoel een vriend in nood te hebben geholpen... 23 PROD UKTS CHAP VEE EN VLEES IN de openbare bestuursvergadering van het Produkt- schap voor Vee en Vlees heeft de secretaris de heer F. Bikker de marktsituatie besproken. Hij gewaagde van de prijsstijging van varkens, die in januari ca. 25 cent per kg heeft bedragen. De oorzaak is de enorme vraag in binnen- eni buitenland die mede de VAKO (Oss) aanleiding heeft gegeven om, in tegenstelling tot het be sluit van vrijdag 26 januari de uitbetalingsprijzen aan d)e mesters toch met 8 cent per kg te verhogen. Niettemin heeft het verhoogde prijspeil bij Duitse en Franse kopers toch tot enige aarzeling aanleiding gegeven. Op te mer ken is een afbrokkelen van de groothandelsnoteringen van de onderdelen, behoudens voor buiken. De vraag doet zich voor of de huidige verhoogde producentenprij zen voldoende aanleiding zijn om tot opvoering van de produktie over te gaan. Er is diaar in het bestuur vrij uitvoerig over gediscus- Reeds eerder werd in ons blad aandacht besteed aan de belangrijke herziening van de pensioenregeling van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw per 1 januari 1973. De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft bij beschikking d.d. 29 december 1972 zijn goed keuring verleend aan deze herziening. Daardoor is deze officieel van kracht geworden. De belangrijkste wijzigin gen die het A.S.F. ons doorgaf zijn: 1. Ingaande 1 januari 1973 is de premie voor het fonds niet meer een vast bedrag per week, doch een per centage van de premiegrondslag. Hieronder wordt verstaan het eigen loon van de deelnemer na aftrek van 10/7 van de A.O.W.-uitkering voor gehuwden (zonder de daarin begrepen structurele verhogingen na 31-12-1969 en zonder de vakantietoeslag). Als loon wordt aangemerkt het bruto-loon, zoals dat geldt voor de premieheffing ingevolge de Z.W., WA.O. en W.W. (in 1973 maximaal 125,per dag). y^FGELOPEN week zijn we bezig geweest met twee bekende Nederlandse gezegden. „In de nood leert men vrienden kennen", en „Ieder voor zich en God voor ons allen". We hebben voor het eerste gekozen, ofschoon dat niet geheel van gevaar was ontbloot. Zondagmorgen kwam onverwacht onze vriend Glen langs rijden. Hij is een beroeps jager, en hij kampeerde negentig mijl bij ons vandaan ergens diep in de bush. Ga zitten Glen, en drink een bier, zeiden we. Ik heb moeilijkheden zei hij, giste ren is de politie bij me in het kamp geweest en ze heb ben mijn geweer meegenomen. Nu heb ik vandaag een afspraak met de inspecteur, om twee uur. We keken be denkelijk, want we hadden gezien dat de inspecteur met een aantal vrienden een feestje had, en zowaar tweemaal twee vier is, konden we er van op aan dat de functio naris meer zou drinken dan goed voor hem was. Het was nog maar elf uur, en het feest was al aan de gang. Maar Glen zag het toch nog niet te somber in. Toen hij om twee uur vertrok, meende hij dat het niet langer zou duren dan een 'kwartier. Het duurde meer dan een uur, en Glen kwam geheel overstuur terug. Zijn handen beef den en gulzig greep hij naar een sigaret en zijn bier. Wat is er, vroegen we. Nu bleek het niet alleen zijn geweer sieerd, waarbij voorzitter ir. G. A. Meyer als slotconclu sie meende te kunnen stellen de voor een gestage, doch matige uitbreiding zeker voldoende reden is. De heer S. Homburg wees erop dat de verwerkings- waarde van de varkens door de gestegen prijzen toch met 3 cent/kg is gedaald. Hij meende dat toevallige fac toren die die marktprijs bepalen minder juiste maatstaf zijn voor de varkensmarkt dan de uiteindelijke verwer- kingswaarde. Niettemin was hij toch van mening dat de situatie voor producenten bepaalde perspectieven biedt, ook al wordt de huidige verhoogde prijs niet goedge maakt door hogere prijzen voor onderdelen. Bedacht dient dat de situatie voor de mesterij altijd wat onzeker is, waarbij te denken is aan het uitbreken van ziektes. Bovendien maakt de omvangrijke levende export de situatie nog onzekerder. De heer Oostrom was met de hoge prijs voor de pro ducent tevreden. De hoge prijs komt hen toe, aldus de heer Oostrom (handel) gezien de gestegeti kosten, vooral de voerkosten. Bovendien zijn de biggen in prijs geste gen. Hogere voer- en biggenprijzen betekenen een kost- prijsverhogend effect van 40 cent pe;- kg, aldus de heer Oostrom. De heer H. Griffioen stelde duidelijk dat de winst klei ner is dan het zioh laat aanzien, doch hij wenste ook zich aan te sluiten bij de visie dat een gestage doch rus tige uitbreiding van de produktie verantwoord is. SLACHTCAPACITEIT VARKENS |gEN onderzoek naar de slachtcapaciteit van varkens in Nederland heeft een niet-onbelangrijke over capaciteit aan het licht gebracht. Daarbij is te verwach ten dat de particuliere en openbare slachthuizen per 2. De premie, diie geheel voor rekening komt van -de werkgever, is voor 1973 vastgesteld op 7,6 van de premiegrondslag en loopt daarna geleidelijk op tot 13,3 van de premiegrondslag voor 1980 en volgende jaren. Er geldt een minimum-premie van 6,50 per week. 3. De aanvangsleeftijd voor de verplichting tot premie betaling is verhoogd van 17 tot 21 jaar. Dit echter met behoud van de rechten, die 17 t/m 20-jarige werknemers vóór 1 januari 1973 bij overlijden en in validiteit aan de regeling konden ontlenen. 4. De vóór 1 jaruari 1973 opgebouwde rechten op ouder domspensioen blijven gehandhaafd. Vanaf die datum bedraagt de opbouw van jaarlijks ouderdomspensioen 12,7 van de betaalde premie. 5. De weduwen- en wezenpensioenen worden belangrijk verbeterd. a. Het levenslange weduwenpensioen wordt ver hoogd van 55 tot 70 van het na 1965 opge bouwde ouderdomspensioen, met een minimum van ƒ456,per jaar bij ononderbroken premie betaling voor de echtgenoot. Als voorwaarde voor dit pensioen blijft gelden, dat voor de echtgenoot premie moet zijn betaald over een tijdvak nè 30 april 1966 (invoering van het levenslange wedu wenpensioen werd n.l. mogelijk door een premie verhoging per 1 mei 1966). b. Aangezien het wezenpensioen 20 bedraagt van het weduwenpensioen (indien geen aanspraak be staat op weduWenpensioen 40 ondergaan de wezenpensioenen een overeenkomstige verhoging. te zijn, maar ze hadden nu ook zijn paspoort afgepakt, en tevens was hij beschuldigd van te hebben gejaagd in een verkeerd gebied. Verder beweerden ze dat hij zijn kamp, ook niet op de juiste plaats had opgeslagen. Het meeste was Glen nog geschrokken van het feit dat hij de andere morgen om half negen voor het gerecht in Hola moest verschijnen. Waarbij nog kwam dat de in specteur samen met de gevangenisdirekteur, alle twee lichamelijk aangeschoten, hem hadden ondervraagd, waarbij de gevangenisman, met zijn vinger tegen zijn neus had gedrukt en had gezegd: „Je bent van harte wel kom morgen!" Glen zag zich al in de gevangenis. I MAAR nu moest er gehandeld worden, het was zon dag, hij zat negentig mijl van zijn kampradio af, en die andere ochtend moest hij terecht staan. Tevens waren zijn klanten achtergebleven in het kamp. Ik moet een advocaat hebben, zei hij wanhopig. Okay, zeiden we, kom mee, we hebben hier een radio. We konden gelukkig onmiddellijk doorkomen naar Nairobi. Glen bestelde een vliegtuig, om hem te komen 'halen. Vervol eens rien hij zijn vrouw op, en vroeg Nhaar om met een advocaat kon- takt op te nemen. Laten we nu nog proberen of we de rechtszaak een dag kunnen uitstellen. Wil jij met mij de inspecteur gaan zoeken? Wij kennen hier iedereen, het zijn min of meer onze vrienden. Glen was ook onze vriend, maar hij had een witte kleur. Het kon uitgelegd worden als rasistisch. Maar we konden Glen niet alleen laten staan. De inspecteur lag in zijn bed. zei zijn vrouw. We kwamen de gevan<*enis^rekteur tegen, in de politielandrover, hij was in zodanige staat dat hij ons nauwelijks herkende. Maak dat je weg komt Glen, zeiden we, voor dat ze van gedachten veranderen, en je niet meer laten gaan! Om vijf uur hoorden we het gezoem van het vliegtuigje, het streek onmiddeliik neer. We raasden er naar toe, en Glen haaste zich er in, bin nen vijf minuten was het vliegtuigje weer weg. 's Avonds ontmoetten we de inspecteur op de klub. Hij was nog „onder invloed", maar hij kon weer praten. Na pen poos je zei hij: waar is je vriend. Die is naar Nairobi, zeiden we. Het leek of hij uiteenspatte. Waf is hij daar gaan medio 1974 de slachtcapaciteit met ruim 50.000 varkens per week zullen hebben uitgebreid. Daarbij is de huidige koelcapaciteit bij die particuliere en openbare slachthui zen groter te zijn dan voor normale slachtcapaciteit nodig is. De over-capaciteit leidt tot een vergrote vraag naar varkens en verscherpt daarmee de strijd om het varken met alle gevolgen daarvan ook op het sociale vlak. Daar voor vroeg de heer Kuiper de aandacht. Hij meende dat de opvoering van de slachtcapaciteit tot een over-capa citeit geldverspilling betekent! Bedacht dient dat de Amerikaanse eisen tot modernisering van de slachtbe- drijven veelal ook aanleiding hebben gegeven om gelijk met de modernisering de capaciteit uit te breiden. Daarbij komt dat zeker weinig moderne bedrijven op de kortere of langere duur zullen afvallen. Op de particuliere en openbare slachthuizen is normaal een slachtcapaciteit aanwezig van ca. 285.000 varkens. Een deel van deze slachtcapaciteit bestaat uit de benutte reservecapaciteit, die per september 1972 een omvang had van 99.450 stuks. VEEMARKTKALENDER Het bestuur van het Produktschap besloot na uitvoerige discussie zich afzijdig te houden van directe adviezen. In discussie was vooral de veemarkt in Leiden, die mo gelijk als „opvang" voor de binnenkort op te heffen Rot terdamse markt zou kunnen fungeren. Van de zijde van het Produktschap wil men de ontwikkeling van de mark ten geheel vrijlaten, zij het dat men in het daarover uit te brengen advies aan de minister, toch wel wilde laten Uitkomen dat Leiden mogelijk een zeer welkome opvang zou kunnen zijn. v. d. W. c. Op 1 januari 1973 lopende levenslange weduwen- pensioenen en wezenpensioenen worden per die datum verhoogd met 27,3 d. Het tijdelijke weduwenpensioen tot de 65ste ver jaardag voor weduwen van vóór 1 januari 1967 gepensioneerde resp. invalide geworden deelnemers wordt verhoogd van 360,— tot 456,per jaar, terwijl op 1 januari 1973 lopende tijdelijke wedu- wenpensioenen eenzelfde verhoging ondergaan. 6. Het bestuur kan jaarlijks, gelet op de beschikbare middelen, zowel de ingegane pensioenen als de on gebouwde rechten van niet gepensioneerden met een zeker percentage verhogen. 7. De regeling inzake premievrije tegoedschrijving van ouderdomspensioen voor degenen, aan wie een W.A.O.-uitkering is toegekend naar meer dan 64 arbeidsongeschiktheid, wordt uitgebreid met halve premievrije tegoedschrijving voor hen, aan wie een W.A.O.-uitkering wordt toegekend naar 45 tot 65 arbeidsongeschiktheid. Evenals voor volledige pre mievrije tegoedschrijving geldt ook voor halve premie vrije tegoedschrijving als voorwaarde, dat de betrok kene laatstelijk vóór de aanvang van de W.A.O.-uit kering bij het fonds verzekerd was en dat hij in de laatste 3 jaar tenminste 90 weken verzekerd is ge weest. 8. De mogelijkheid, om bij beëindiging van de verzeke ringsplicht de verzekering maximaal 26 weken vrij willig voort te zetten, blijft bestaan. Met toestemming van het bestuur kan de verzekering echter gedurende een langere periode vrijwillig worden voortgezet. Daarbij kan de premie jaarlijks worden aangepast aan de loonontwikkeling. doen? Hij wilde zijn vrouw zien zeiden we... Het is een Brit barste hij uit, hij heeft over de radio geschreeuwd dat hij zijn geweer terug wilde hebben, hoe durft hij. Mor gen sluiten we hem op. En jij, zei hij, en wees met zijn vinger, jij mag hem geen eten brengen, hij zal eten wat onze kok daar kookt. De wet is de wet, zeiden we. SCHRDFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 23