TUINBOUW- KLANKEN Zijn er nog blijvende mogelijkheden Uit de oude doos DINGEN VAIN DE WEEK 17 Uw correspondent uit WALCHEREN wil ditmaal eens een heel andere kant op dan van een correspon dent verwacht wordt! Veel en velerlei zijn de onder werpen die een ieder interesseren in deze dynamisch^ tijd, zowel in negatieve maar gelukkg ook veel posi tieve zin. Een 'belangrijk moment voor iedere onder nemer in de tuinbouw zijn de veilingsafrekingen, zo als dit in de veehouderij bijv. de melkafzetrekenngen zijn. Nu ruimden we wat oude papieren op en hierbij was een stapeltje veilingpapieren uit 1939. De oude ren onder ons kunnen zich nog wel herinneren die grote lappen gecarboneerd papier en met de hand en met potlood geschreven, want de ballpen was toen nog onbekend! Wie die tijd niet bewust heeft mee gemaakt, zal niet geloven dat we op 14 april 1939 twintig kisten a 7 kg spinazie 'I veilden voor twee cent per kilo en op 21 april 19139 idem I No. 424 of te wel doordraai en dus geen vergoeding! 13 bos prei, u leest het goed hoor, elke bos prei gebonden met een teentje (dat was goedkoper dan een touwtje), samen 22% kg voor 4,22. Deze prei moest dan ook netjes gewassen zijn ander werd ze domweg niet gekocht. Toch was het kennelijk hoog gegrepen, want 26 april 1939 was het onder 't dubbeltje, n.l. 6 a 8 ct. Nu momenteel de sla niet erg meekomt, al is de prijs wel aangetrokken, kan men troost vinden in het volgende proza. Glassla I 23 op; 6770 ct; per 20 stuks hoor! Dus 33% ct. Dit was nog niet eens slecht. In onze volgende afrekening zakken we via 51 ct per 20 krop naar onze eerste natuursla. Dit was in die tijd een groot artikel. Een tuinder die onder de 20.000 sla op „de koude grond" zat, zou men kun nen vergelijken met bijv. een ,boer" met 2 a 3 ha landbouwprodukten die in 1973 hier de kost op wil verdienen. Terug naar onze natuursla op 14 mei '39 24 sla 16 op 3235 ct per kist dus 1% ct per stuk! We zullen het verhaal afronden met peentjes voor 93 ct per 10 bos en snijbonen voor 33 ct per kg en Dank zij de nog steeds uitzonderlijk zachte en rus tige winter schieten ook de THOOLSE seizoenwerk zaamheden goed op. De meeste witloftrekkers zijn aan hun laatste kuilen begonnen en ondanks de nu lagere witlofprijzen, is gemiddeld deze teelt weer bevredigend geweest. Geleidelijk komen er in deze teelt toch weer nieuwe ondernemers bij, om hun in de winter beschikbare arbeidsuren rendabel te ma ken. Alvorens hiertoe over te gaan, kost het weer wat extra zorgen hoe of deze investering rond gekre gen moet worden, want de verantwoordelijkheid blijft steeds bij de betreffende teler. Enige tijd gele den nog in „Groenten en Fruit" gelezen dat het mo gelijk zou zijn om deze teelt fabriekmatig uit te voe ren in watercultures, zodat slechts enkele van dit soort „fabrieken" ons land zouden kunnen voorzien van witlof. Dat deze suggestie binnen afzienbare tijd te realiseren zal zijn, zien wij echter nog niet zitten, daar wij al meer wonderbomen hebben zien verschij nen! Het zou ook echter jammer zijn wanneer deze intensieve teelt, met zijn vele arbeidsuren, voor de kleine ondernemers in de naaste toekomst verloren minder. We vemoeden vrij zeker dat veel jongere tuinders het niet geloven, maar ze kunnen als de apostel Thomas hun ongelovigheid verliezen door hiervan eens kennis te nemen. We hebben nog meer van die prijsvoorbeelden lig gen, maar onze conclusie nu is, dat het toen toch wel erg bar was. Hier moest nog vracht af, 2% ct, later 4 a 6 ct per kist! Je wist toen niet beter- en ook waren dit dan wel extreem lage prijzen. Er zal ech ter ook wel eens een uitschieter in. Maar als basis golden bovengenoemde prijzen. Je moest echt wel veel brengen om er met de opbrengst daarvan met een gezin van rond ie komen. Het grappige vinden we dat we toen zelfs nog een spaarbankboektje had den met een positief saldo. Behalve een radio was luxe taboe, maar daar was dan ook minder behoefte aan. Een dagtocht met de tuinbouwvereniging was een vast jaarlijks hoogtepunt. Zelfs nu dekken wij met plezier terug aan de tochten die we toen gemaakt hebben, naar aardbeiproefvelden in België, grote tuinbouwcentra in Holland en naar zaadbedrijven en boomkwekerijen in 't zuiden des lands., etc. In zekere zin voorbode's van de nu bestaande en zo nuttige studieverenigingen, die men overal aantreft. Gezien met de bril van 1973 zeg je dat kon toch niet. Interessant vinden we de tegenvraag: hoe zou iemand in 1939 gekeken hebben als hij toen in een gemoderniseerd bedrijf had kunnen kijken met een omzet die toen de hele veiling niet haalde? Moest een landbouwer dit lezen, dat hij zijn schouders niet ophale; want zijn vrouw was blij met een kwart je voor 10 eieren om van boter en melkprijzen maar te zwijgen. Dat de sanering in de handel ook hard gegaan is, bleek ons, want van de kopers die we tegen kwamen zijn er velen verdwenen. Want we kwamen weinig bekende namen meer tegen. Ook toen al sanering en omscholing! Er is weinig nieuws onder zon! zou gaan Voorshands geloven wij dat hiermee nog wel een flink aantal iaren mee gemoeid zal zijn, dus voor het heden nog niet aan onze grootste zorgen hoeven ,oe te voegen als een zwaard van Damocles dat boven onze witloftelershoofden hangt De prijs van de uien is de laatste weken ook in dalende richting, ofschoon nog steeds van hoge prij zen kan worden gesproken. Het percentage uitval, door meer kale uien, gaat echter een flink woordje meespreken, en overwegend zullen er niet veel lang houdbare uien zijn. Men zal zich meer bewust moeten zijn aan welke selectie uienzaad men de voorkeur geef want juist de produktiefste zijn dikwijls los in de huid. In deze weken zullen veel ZLM-afdelingen zich dienen te bemoeien met de „vraagpunten winter 1972'73". Het is dikwijls een zeer moeilijke opgave om een zinnig antwoord te vinden over wat onze toekomstverwachting is, aangaande veranderende on dernemingsvormen. Op zijn best kunnen er per af deling enkele gissingen gedaan worden naar wat er in he' jaar 2000 nog een bestaan vindt in de dan resterende agrarische bedrijfstak. Voor velen is het duidelijk dat de in de zestiger jaren begonnen bedrijfssanering in de zeventiger jaren versneld zal doorgaan en dan in de eerste plaats van de bedrijven zonder opvolger. Voor de blijvers met gedegen vakkennis en taaie vasthoudend heid, zullen dan ook bedrijfsvergrotingen mogelijk zijn. Voor een groot deel zal de produktie tot stand komen met behulp van mechanisatie. In wezen zal het er in de toekomst omgaan of de zelfstandige on dernemers voldoende bedrijfskapitaal heeft en zijn eigen arbeidstijd volwaardig beloond ziet, in een ge middeld goed jaarinkomen, inklusief ondernemings winst. Wij zullen hopen dat alle afdelingen een po ging zullen doen om te trachten een mening te vor men over deze vraagpunten 1972'73, mede om ook op deze wijze werkzaam te zijn ten bate van onze opvolgers! TUINBOUWDAG 1973 KONINKLIJK NEDERLANDS LANDBOUW- COMITÉ donderdag 22 februari - 10.30 uur in „Gouden Wieken" te Scheveningen Scheveningseweg 73 (bereikbaar met tram lijn 8). Thema: AFZET NEDERLANDSE TUINBOUWPRODUKTIE inleiders de heren L. Gijsberts, adj.-directeur Centraal Bureau Tuinbouwveilingen, leiding gevend aan de hoofdafdeling marktmaatregelen. Drs. J. B. M. Rotteveel, hoofd afdeling markt onderzoek Produktschap. TERWIJL vele grondgebruikers zich bezig houden met de vraag of en zo ja welk areaal uien zij in het komende seizoen zullen zaaien, is er nog al tijd een levendige handel in uien van de oude oogst. Wekelijks gaan enkele miljoenen kilo's Nederlandse uien de grenzen over naar veel landen, verspreid over heel de wereld. De voorraden zijn overigens aanzien lijk kleiner dan een jaar geleden op hetzelfde tijdstip. Dat is ook te merken in de prijs want nog altijd wor den er hoge prijzen voor de export geschikte uien betaald. De prijsontwikkeling is in de afgelopen weken ech ter wel teleurstellend geweest want rond de jaarwis seling liep deze regelmatig op en begin januari werd gehandeld op een niveau van 6070 cent per kg voor de exportgeschikte middelkwaliteit. Toen wer den de temperaturen in heel Europa echter steeds hoger en bovendien kwamen uit alle hoeken van de wereld uien te voorschijn op dat hoge prijspeil. Het gevolg was een geleidelijke afbrokkeling, zodat eind vorige week tussen 45 en 50 cent per kg werd be taald. Dat is op zich nog een beste prijs maar toch aanzienlijk minder dan enkele weken eerder werd be taald. Er komt bij dat het percentage uitval in veel gevallen erg groot is. Er zijn partijen, vooral in de luchtgekoelde bewaarplaatsen, waar minder dan de helft goede uien over blijven nadat ze gesorteerd zijn. Ook voor de bewaring in de luchtgekoelde bewaar plaatsen zijn de temperaturen de laatste weken te hoog. In het exportoverzicht van de Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten lazen we dat in de eerste week van februari vanuit ons land 5609 ton uien werden geëxporteerd. Hiervan was West-Duits- land met 2381 ton de belangrijkste afnemer, gevolgd door Frankrijk met 1072 ton. België-Luxemburg kwam op de derde plaats met 753 ton. Het Produktschap voor Groenten en Fruit gaf eind vorige week een marktoverzicht van uien. Daaraan ontlenen we dat de produktie van plant-, zilver- en zaaiuien in 1972 in ons land wordt geschat op 350 miljoen kg. Dat is nog al wat minder^dan het jaar daarvoor toen de produktie 470 miljoen kg bedroeg. Twee jaar geleden was het 378 miljoen kg. Begin februari werden de voorraden berekend op 83 miljoen kg tegen 130 miljoen kg een jaar geleden en 92 miljoen kg twee jaar geleden. Het Produktschap voor Groenten en Fruit wijst dan ver der op het gevaar dat de teelt weer zal worden uit gebreid na dit jaar met zeer goede resultaten. Op zichzelf lijkt daar geen bezwaar tegen want als Ne derland zelf niet uitbreidt doen de concurrenten het wel en dan zouden wij een deel van de markt kunnen verliezen. QE vraag waarvoor de Nederlandse uienteler zich op het ogenblik gesteld ziet is dan ook niet zo zeer uitbreiden of niet uitbreiden, maar veel eer iets uitbreiden of fors uitbreiden! Dat laatste zou funest zijn, dat heeft het seizoen 1971/1972 wel dui delijk gemaakt. Het Produktschap voor Groenten en Fruit wijst er dan op dat de ui gelukkig niet het enige akkerbouw gewas is dat goed in de markt ligt. Ook de aardappe len doen het goed. Het gevaar dat men in 19731974 van de aardappelteelt uitwijkt naar de teelt van uien is dus niet groot. De Nederlandse uien worden goeddeels voor de Westduitse markt geteeld. Daar is de afgelopen ja ren de vraag naar Nederlandse uien duidelijk groter geworden. Dat vond deels zijn verklaring in de Duitse bevolkingsgroei, eels in een veranderde consumptie gewoonte en deels ook in een toegenomen Neder lands marktaandeel. Op de groeiende vraag is van Nederlandse zijde gereageerd met een nog sterker toegenomen aanbod. De prijzen kwamen daardoor onder druk te staan. Dat het aanbod en dus de teelt toch verder werd vergroot, wordt begrijpelijk als men in aanmerking neemt dat de kostprijs gedaald is. Dat was weer een gevolg van de geleidelijk groter wordende oogsten per ha. De groei van het beschot per ha is jarenlang meer dan voldoende geweest om de prijsdaling te compenseren. De laatste jaren is dat echter nauwelijks meer het geval geweest en dat be tekent dat de groei van het aanbod voorlopig in de pas moet blijven met de groei van de vraag. De vraag naar Nederlandse uien in West-Duitsland neemt nog steeds toe, maar het groeipercentage wordt gemakkelijk overschat. Zo te zien bedroeg het de laatste jaren volgens het Produktschap gemiddeld rond 7 per jaar. Er zijn niet zoveel groenten en fruitsoorten die zich in een groeiende vraag mogen verheugen. De ui behoort daartoe, maar er is weinig voor nodig om de markt te ontwrichten. Wie het on derste uit de kan wil hebben krijgt het deksel op de neus! Zoals gezegd kwamen er dit jaar door teeltinkrim ping minder uien beschikbaar dan voorgaande jaren. De binnenlandse markt ie ook bijzonder sterk. Op de centrale markt van groot-Amsterdam werden het af gelopen halfjaar ondanks de flink wat hogere prijzen, grotere hoeveelheden aangevoerd en afgezet dan ver leden jaar. Ook hier is sprake van een duidelijk groeiende vraag naar uien, zulks in concurrentie met de buitenlandse vraag. We zijn wat uitvoerig ingegaan op dit produkt en de gang van zaken in het afgelopen jaar omdat het voor velen in ons gebied een bijzonder belangrijk ge was is dat ongetwijfeld ook het komende seizoen haar grote rol binnen de landbouw weer zal spelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17