Antibiotica-onderzoek bij keuring van slachtdieren 12 IVIET.. de dieren die na behandeling beter worden, dient in ieder geval met het afleveren voor de slacht gewacht te worden tot aangenomen kan worden dat de antibiotica zijn uitgescheiden. Om enige zekerheid te hebben dient daarmee te worden gewacht tot minstens 7 dagen na de behandeling. Het blijft echter gewenst daarover de mening van de dierenarts te vragen. Hij weet welk preparaat en welke dosis is gebruikt zodat hij kan beoordelen hoe groot de veilige marge is. Te verwachten aanbod slachtvarkens Uiteenlopende prijs ontwikkeling slachtvee Centraal Bureau van Slachtverzekeringen Utrecht QE Directeur van de Stichting C.B.S. te Utrecht deelt aan belanghebbenden mede dat ingevolge een be schikking van de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne van 1 januari 1973 af een onderzoek op de aanwezigheid van residuën van antibiotica (o.a. penicil line) wordt ingesteld bij slachtdieren, waarbij: A. op grond van bij de keuring vóór of nè bet slachten verkregen aanwijzingen een bacteriologisch onder zoek wordt ingesteld. B. er anderszins reden bestaat om aan te nemen, dat aan het slachtdier kort voor het slachten antibiotica zijn toegediend. In de gevallen dat het onderzoek op antibiotica posi tief is wordt het slachtdier afgekeurd. Bij welke slachtdieren wordt bovenvermeld onderzoek ingesteld: opgelost, doch wel dat er een begin gemaakt kan worden met het oplossen van dit probleem dat vrij algemeen wel als een bedreiging van de totale omzet aan drinkmelk wordt beschouwd. KOELHUISBOTER BETEKENT EXTRA AFZET Hoewel exakte gegevens nog ontbreken, bestaat de indruk dat de verkoop van koelhuisboter tot een extra afzet heeft geleid en dat de afzet van verse boter daar minder onder geleden heeft dan velen hadden verwacht. Per 20 januari was in de negen lid-staten van de EEG ruim 400.000 ton boter in de koelhuizen aanwezig, e voorraden bij de „oude zes" bedroegen 258.000 ton, buiten de 55.800 ton boter, incl. room, die zijn opgeslagen onder de regeling voor par ticuliere opslag met vergoeding. De voorraden zijn belangrijk hoger dan vorig jaar. Tot dusverre was alleen boter uit de opslag van juni en juli beschikbaar voor de verkoop als koel huisboter. Besloten is dat binnenkort een verorde- 1. bij de dieren, die uit nood worden geslacht. 2. bij de dieren, die bij keuring voor het slachten worden aangehouden wegens zichtbare ziekten of gebreken en waarbij na het slachten zodanige afwijkingen wor den aangetroffen dat een bacteriologisch onderzoek wordt ingesteld. 3. bij de dieren, die bij de keuring voor het slachten geen zichtbare gebreken vertonen maar waarbij na het slachten zodanige afwijkingen worden aangetroffen dat een bacteriologisch onderzoek wordt ingesteld. 4. bij de dieren, waarbij noch vóór, noch nè het slachten afwijkingen worden aangetroffen, maar waarbij b.v. in de hals tekenen worden gevonden, dte er op wijzen dat kort te voren een injectie is toegediend. I yOOR de veehouders is het van belang dat zij op de hoogte zijn van de financiële consequenties, die bovengenoemde maatregel kan hebben. Een al of niet „acuut" ziek dier moet worden behandeld. De behande lende dierenarts zal in vele gevallen een antibiotica- injectie toedienen. Het zal van die aard van de ziekte af hangen welk preparaat zal worden toegediend. De resi duën van het preparaat worden via de lever en de nieren weer uitgescheiden. Afhankelijk van de toegediende dosis en de samenstelling van het preparaat zal dat in het algemeen na 3 7 dagen wel het geval zijn. De zekerheid daarvan ontbreekt echter omdat in dit opzicht verschil lende faktoren van invloed zijn en er nog onvoldoende ervaringen zijn opgedaan. Hieruit volgt dat bij de behandeling van zieke dieren uitgegaan moet worden van de aanwezig geachte kansen op herstel, zulks ter beoordeling van de dierenarts. Hij ning wordt vastgesteld, waarbij boter uit de opslag tussen 16 mei en 31 augustus 1972 voor de verkoop als koelhuisboter wordt vrijgegeven. Daarnaast wil het bestuur van de Federatie van Nederlandse Zuivelondernemingen (FNZ) zo snel mogelijk met de leiding van de coöperatieve zuivel ondernemingen om de tafel gaan zitten om een eind te maken aan de bikkelharde concurrentieslag die op de Nederlandse consumptiemelkmarkt gevoerd wordt. Bij het dingen om de gunst van met name de groot winkelbedrijven onderbieden de verschillende zui velondernemingen elkaar op het ogenblik eigenlijk alle maal. In de grootwinkelbedrijven is de consump- tiemelk hierdoor soms wel voor meer dan een dubbel tje goedkoper te halen dan bij de melkslijter. De „zeer onbevredigende" situatie op de consumptiemelkmarkt was onderwerp van een vergadeding van het bestuur van federatiebestuur. De vergadering concludeerde dat de melkoorlog voor de gehele coöperatieve zuivel industrie schadelijke gevolgen heeft. zal deze kansen moeten betrekken in de keuze van de toe te dienen middelen. Twijfelt hij aan een gunstig resul taat dan zal hij óf niet-antibioticahoudende preparaten toepassen óf een antibiotica-preparaat dat snel wordt uit gescheiden. Moet het dier uit nood geslacht worden dan is zodoende het risico op een positieve antibiotica-test, en als gevolg daarvan gehele afkeuring door de Vlees keuringsdienst, kleiner. De veiligste weg blijft echter ook in zo'n geval zo lang als mogelijk is met slachten te wach ten. Van deze factoren hangt het af of het dier na slach ting nog voorwaardelijk goedgekeurd kan woiden en als zodanig enige opbrengst zal hebben. In tegenstelling tot de noodslachtingen kunnen bij de herstelde dieren geschillen ontstaan wanneer na slach ting de antibiotica-test positief blijkt te zijn. De verkoper is en blijft aansprakelijk voor de schade, die door de af keuring van het dier ontstaat. Hij zal de koper schadeloos moeten stellen. Voor zover het verzekerde dieren betreft is de schade totnogtoe door de Stichting C.B.S. betaald. Het Bestuur van de Stichting overweegt echter nè 28 februari afkeuringen wegens positieve antibiotica-test van de verzekering uit te sluiten. Dit omdat het voor de leverancier geen verborgen gebrek is en het mogelijk is om afkeuringen ten gevolge van behandeling met anti biotica te voorkomen, VEE EN VLEES IN DE EJE.G. België: De varkensmarkt is vrij vast gestemd. In de prijzen kwam, vergeleken met voorgaande week, slechts weinig verandering. De afzet van geslachte en levende varkens naar Frankrijk is bevredigend, die naar Duitsland was wat zwakker, doch die naar Italië ontwikkelde zich bevredigend. Voor hammen en buiken is Frankrijk een vrij willig koper, terwijl Duitsland een gerede afnemer blijft van carbonades. Voor hammen en buiken met bestemming Italië kon den wat hogere prijzen gemaakt worden. De markt voor slachtvee was vast en licht oplo pend. Uit Engeland kwamen 609 stuks slachtvee bin nen en uit Ierland 337 wat vrij wat meer is dan in de voorgaande week. In het afzet schema van rund vlees en slachtvee kwamen geen wezenlijke veran deringen. Voor paarden liepen de prijzen, vooral door kort aanbod, duidelijk op. Er was een vermin derde aanvoer van Schotse en Ierse schapen. Frankrijk: De varkensmarkt vertoont globaal ge zien weinig verandering. De notering van de belle coupe in Rungis, ging met 1 punt omlaag tot Fr. 5,62. Voor hammen liepen de prijzen weer op, terwijl voor ribben de prijzen niet onbelangrijk terugliepen. De interprofessionele notering voor goede vleesvarkens bleef onveranderd op Fr. 4,15 levend en voor ve'tere varkens op Fr. 3,85. Voor zeugen liepen de prijzen niet onbelangrijk op. Op de levendmarkten in de verschillende departementen liepen de prijzen op. Voor slachtvee was de gemiddelde marktprijs wat la ger dan voorgaande week. Voor verschillende cate gorieën slachtvee liepen de prijzen terug met 1030 centimes. In de prijzen voor kalveren deden zich geen veranderingen van betekenis voor. Wel was er wat meer belangstelling voor mestkalveren. Duitsland: De markt voor slachtvee was niet on vriendelijk. De gemiddelde marktprijs was wat hoger dan voorgaande week. De aanvoer van slachtvee was kleiner. Opmerkelijk was een wat hogere prijs voor voorvoeten, terwijl voor bepaalde kwaliteiten achter voeten de prijzen zelfs wat terugliepen. Voor kalveren liep de gemiddelde marktprijs op. Wel liepen de prijzen in de verschillende deelstaten vrij sterk uileen. Vanaf 12 februari neemt de E.U.V.St. varkens uit de markt, mede waardoor de tendens van de markt vriendelijker was. Op de meeste marktplaatsen lie pen de prijzen op. De aanvoer van varkens uit De nemarken bleef vooralsnog beperkt. Een aanvoer van betekenis uit Denemarken houdt men eerst in de ko mende maand voor waarschijnlijk. AANTAL DEKKINGEN VAN ZEUGEN OOK IN DECEMBER 1972 HOGER DAN IN DECEMBER "71 Volgens gegevens van het C.B.S. bedroeg het aan tal dekkingen van zeugen in december 1972: 110,7 duizend stuks tegen '108,8 duizend in de overeenkom stige maand in 1971 (+2%). Mede aan de hand van deze uitkomsten wordt verwacht dat het aanbod van slachtvarkens in oktober 1973 het recordaantal van 1030 duizend zal bereiken. Het aanbod van slacht varkens in oktober 1972 bedroeg 951 duizend stuks. Voorlopige uitkomsten over december 1972 wijzen uit dat het aanbod in deze maand ongeveer 840 dui zend slachtvarkens bedroeg. Voor de week tot 9 februari is de gemiddelde marktprijs voor slachtvee in de EEG. gehandhaafd op het peil van voorgaande week. In Nederland was de gemiddelde marktprijs hoger, terwijl in de overige partnerlanden de prijsontwikkeling uiteenlopend was. De Deense lage prijs is wat opgetrokken, de Britse en Ierse prijzen gingen wat naar beneden. Het handels verkeer moet zich langzaam inspelen in de gewijzigde situatie. De compenserende bedragen met Engeland en Ierland zijn verlaagd. Het is voor de handel uiterst moeilijk het geheel te overzien,- wat een vlot handels verkeer uiteraard niet in de hand werkt. De uitvoer van vers/gekoeld vlees bedroeg in de week tot 2 februari 265 ton, waartegenover een in voer stond van 341 ton, afgezien van de 352 ton be vroren vlees en de 322 levende slachtdieren. Prijsver loop in de E.E.G. in de week tot 9 februari: EEG-gemiddelde ƒ343,52 (onv.); Nederland ƒ307,31 (305,28); België ƒ324,24 321,06); Luxemburg ƒ340,86 (341,37); Dui'sland ƒ329,26 328,92); Frankrijk 356,77 (357,92); Italië ƒ383,87 376,53); Ierland 327,05 (329,11); Engeland ƒ342,34 347,70); Dene marken ƒ296,20 290,16). KALVERPRUZEN OMLAAG De gemiddelde marktprijs voor slachtkalveren ging met enkele guldens omlaag, terwijl de gemiddelde marktprijs in Nederland zeer aanzienlijk daalde. Ook hier was de prijsontwikkeling uiteenlopend. De uit voer van kalfsvlees had in de week tot 2 februari be trekking op 2043 ton, waarvan 1171 ton naar Italië ging en 641 ton naar Duitsland. In de week tot 9 februari bedroeg de uitvoer ca. 1274 ton, een belang rijke teruggang dus. In de week tot 2 februari gingen 520 mestkalveren naar Italië en 98 nuchtere kalveren naar Duitsland. Uit Duitsland kwamen 68 nuchtere kalveren binnen en uit België 33 stuks. Prijsverloop in de EE.G. in de week tot 9 februari: EEG-gemiddelde ƒ498,15 501,39); Nederland ƒ474,95 (505,80); België ƒ462,93 (456,88); Luxemburg ƒ499,56 (onv.); Duitsland 500,84 (493,56); Frankrijk ƒ504,87 (511,01); Italië ƒ502,26 (51ll,4B); Ierland ƒ507,99 (512,22); Engeland ƒ526,19 (524,07); Denemarken ƒ336,76 (331,99). VARKENSPRIJZEN ONVERANDERD De inkoopcombinaties van de verwerkende indus trie en de coöperatieve bedrijven hebben de uitbeta- lingsprijs voor de in de week tot 17 februari over te nemen varkens gehandhaafd op het peil van de voorgaande week. Uitgangsprijs is 3,75 per kg voor geslachte varkens van 63/90 kg, kl. I af mesterij. Voor varkens van de kl. E geldt een toeslag van 5 cent, voor de kl. E, in en IV gelden de nog gebruikelijke kortingen van resp. 15, 25 en 30 ct per kg. Ingaande 19 februari wordt de prijsafstand voor alle klassen verkleind tot 5 cent per kg. Voor varkens van 91/100 kg geldt een korting van 2 cent per kg voor elk kg boven de 90. De genoemde prijzen gelden voor de NOB (Boxtel); VAKO (Oss) en HOVA (Cuyk) ter wijl de Coveco 4 cent meer uitbetaalt, doch daarbij 1% inhoudt voor dekking van kosten. In de week tot 4 februari werden ca 197.000 var kens geslacht, dat is ca. 5000 minder dan voorgaande week. In de week tot 2 februari werden 20.127 levende en 35.755 geslachte varkens uitgevoerd, waar van resp. naar Duitsland 9834 -j- 12,287; Frankrijk 2523 8,901; Italië 7147 14,567 en België 523 le vende. Aan magere delen gingen 1232 ton naar de partnerlanden, alsmede 517 ton buikspek en 42 ton fabricagespek. Naar Engeland ging nog 245 ton ba- conbacks. Uit Duitsland kwamen 84 biggen en 47 slachtvarkens, terwijl 30 biggen naar België gingen en 54 naar Duitsland. In de afgelopen week gingen de prijzen voor ham men, ribben en schouders wat omhoog. Gezien de slechte financiële uitkomsten van de afsnijderij was dit wel noodzakelijk. Op te merken was overigens dat in de week tot 9 februari de uitvoer vrij sterk daalde, n.l. tot ca. 51.000 stuks, waarvan 21.272 levende. De uitvoer van magere delen wist zich goed te hand haven. In de week to' 29 januari waren de referentie- prijzen in de partnerlanden de volgende: Nederland ƒ3,41 (3,36); België ƒ3,57 (3,53); Luxemburg ƒ3,68 (3,70); Duitsland f 3,47 3,46); Frankrijk ƒ3,61 (onv.); Italië ƒ4,44 (4,40); Denemarken 3,35; Ierland ƒ2,91. i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 12