MECHANISATIE- NIEUWS Nogmaals Bietenrooien met aardappelrooier Een goed jaar bij John Deer De centrale hengstenkeuringen in Den Bosch 9 LELY X-STROOIER C. van der Lely N.V. te Maasland brengt binnenkort een nieuw model X-kunstmeststrooier op de markt. De Lely X-strooier al jarenlang een vertrouwd beeld in de landbouw zal in de nieuwe uitvoering een andere voorraadbak krijgen. De naadloos getrokken voorraad- bak heeft geen terugstaande bovenrand zoals bij het oude type, maar is evenals bij de Lely Pikant strooier trech tervormig. De bakinhoud is hierdoor vergroot van 270 ltr tot 300 ltr. Ook de frameconstructie bij deze grotere bakcapaciteit is aangepast en daartoe op diverse punten verzwaard. Het strooisysteem is ongewijzigd gebleven en wordt ook bij de nieuwe Lely X-strooier door doseerhendels be diend. De strooibreedte is bij korrels 10 meter, het strooipatroon is bijzonder regelmatig. Het afstrooien van de perceelkanten kan door verstelling van de doseerpla- ten zowel naar links als naar rechts gedaan worden zo als bij alle Lely kunstmeststrooiers. Het gewicht van de nieuwe Lely X-strooier is ca. 75 kg. NIEUWE PNEUMATISCHE „ROTINA" KUNSTMESTSTROOIER De Cehave N.V. te Veghel komt voor het nieuwe seizoen met een nieuwe pneuma tische kunstmeststrooier van het fabrikaat „Rotina" op de markt. Deze strooier heeft een inhoud van 4 ton en is daarmee toonaangevend op de Europese markt wat de in houd betreft. Door het pneumatisch transport van de kunstmest is een uitstekende dosering mogelijk. De strooier is ongevoelig voor wind en geeft ook geen overlap pingsproblemen. De technische gegevens zijn draagvermogen 4 ton, werkbreedte 9 meter, strooikapaciteit van 501.500 kg/ha, spoorbreedte 1.50 m, lengte 4.80 m, hoogte 2 m, gewicht 1.140 kg, transportbreedte 2.15 m, banden 13,5 x 17/8 ply. Met deze nieuwe kunstmeststrooier kunnen alle soorten korrelmest gestrooid worden. De vorige week ontleenden wij aan „Aspecten van de landbouw in de IJsselmeerpolders 1972" enkele voorbeelden van hetgeen de praktijk zelf uitdenkt. Daarin werd o.m. een aardappelrooier besproken die met enkele wijzigingen ongebouwd kon worden tot een bietenrooimachine. Vermeld werd dat e.e.a. door de heer J. de Groene te Rutten in samenwerking met Cebeco-Emmeloord werd uitgedacht. Dit laatste blijkt echter niet juist te zijn. Het be treft hier een ontwikkeling die reeds 2 jaar geleden door Cebeco-Schoondijke in samenwerking met de Amac-aardappelrooierfabrikant, de heer J. de Jonge te 's-Heerenhoek, werd uitgedacht en ingezet. In het vorige jaar werd e.e.a. nog verder verbeterd. Het oorspronkelijke idee komt dus van die kant! Dit jaar zullen er door Cebeco-Goes een 20-tal van deze Amac-aardappelrooiers, die ook voor het bietenrooien omgebouwd kunnen worden, voor de verkoop be schikbaar zijn! De omzet van John Deere in West-Europa bedroeg in het boekjaar 1972, dat op 31 oktober j.l. afliep, 144 miljoen dollar, wat een stijging t.o.v. 1971 betekent van 21 Zoals de Europese Raad van Bestuur van John Deere in Heidelberg mededeelt, bedroeg de to tale winst over het boekjaar 1972 van alle tot het concern behorendè ondernemingen over de gehele wereld 112 miljoen dollar. Het winstcijfer in Europa en andere afzetgebieden buiten de Verenigde Staten heeft in aanzienlijke mate bijgedragen tot dit uitste kende resultaat. In het afzetgebied Europa, Afrika en het Nabije Oosten nam de verkoop met 23 toe tot 196 miljoen dollar (1971: 159 miljoen). In dit gebied steeg, zoals John Deere mededeelt, de omzet in landbouwmachi nes met 26 in industriemachines met 11 en in machines voor de recreatieve sektor met 7 Vooral de hogere omzet in West-Europa heeft er toe bijgedragen, dat een record resultaat van 1,5 mil jard dollar over alle vestigingen voor het afgelopen boekjaar kon worden bereikt, tegenover 1,2 miljard in 1971. De totale omzet van alle vestigingen van John Deere steeg volgens opgaaf van de direktie bij land bouwmachines van 898 miljoen dollar in 1971 tot 1,1 miljard dollar in 1972. Bij industriemachines nam de omzet in dezelfde periode toe van 229 miljoen dollar tot 306 miljoen dollar en bij de tuintrekkers e.d. van 61 miljoen dollar tot 91 miljoen dollar. Het gemiddeld aantal medewerkers bedroeg in het jaar 1971 over alle vestigingen 37.858 (Europa 7.445) en steeg in 1972 met 8 tot 40.971 (Europa 8.100). De salariskosten bedroegen in het afgelopen 'boekjaar 561 miljoen dollar, wat een stijging van 23 betekent. Voor research en ontwikkeling gaf het concern in 1972 61,4 miljoen dollar uit. Dat is meer dan 4 van de bruto omzet en houdt een stijging in van 9 t.o.v. 1971. De heer William A. Hewitt, president van John Deere, oordeelt de vooruitzichten voor het jaar 1973 in alle delen van de wereld buitengewoon gunstig. Men houdt bij de planning, ook in de Europese fa brieken, rekening met een produktiestijging van ge middeld 20 De heer Hewitt fundeert zijn optimis me op de goede ontvangst van de zojuist gepresen teerde nieuwe machines, alsmede op de internationaal steeds toenemende behoefte aan landbouwprodukten, wat weer tot een grotere vraag naar landbouwmachi nes moet leiden. Dezelfde gunstige ontwikkeling wordt ook voor de sektor van de industriemachines verwacht. OPRAKEN we vroeger over de „Centrale Keuring" te Goes en dat was het ook! nu worden alle hengsten uit de zuidelijke provincies gezellig in de Bosse Veehallen geconcentreerd met een kam pioenschap „voor het Zuiden". De belangstelling was toch wel zeer bevredigend. Nadat de keuring van de Haflingers toch te lang had geduurd, kwamen einde lijk de koudbloeds aan de beurt. Bij de 3-jarigen vier goedgekeurden Kleine maat: 1. Nico v. d. Vonder (Nico v. d. Wer ve) van Van Bommel, best van soort gestopt, kort- gebeend, brede voeten en gangen; Middenmaat: 1 A Rex door Bart van Brooijmans en Bovée, zeker goed gedaan wat overbouwd en in de rug onder goed en vlot (was reeds in Doetinchem ge keurd). 1B Friso uit de Linde van Smits, weer zo'n specifieke Werve, wat rijper, maar niet minder dan IA. Grote maat: IA Sander v. d. Hoek (Bart) van Ge luk en Hakvoort, eveneens goed meegekomen, typisch en felgebeend middenstuk matig; IB Carlo v. S.een zwaan door Rainier van Kannelust van Steendijk te Nieuwerkerk, fel paard met veel volume met gangen; komt wat in de lijnen tekort. Toch wel geen toeval dat 3 van deze hengsten ko men van pas in Den Bosch hoogbekroonde stammoe ders w.o. Bianca v. d. Eik. Successeur van Bovee schuift met haar zonen regelrecht naar de kop van de merries met afstammelingen. Klein manneke, groot succes. HENGSTEN 4 EN 5 JAAR le prijs Négus v. d. Stoevelaar (Négus I) v. Muij- den, best bovenpaard, maar zo krom vóór, voor ons afkeuren. Middenmaat: IA. Nico v. d. Maasvallei (Nico v. d.. Werve) van Van Bommel, breed diksoortig, goed ge beend en vlot iets in de rug. 1B Bart uit de Keutel- meer door Bart (Brooijmans). Wat hals en flauw in de rug, wel vlot en gebroekt in K. Grote maat. IA. Gamin van Schoonebeek (Gamin v. d. Hooi) van Wouters en Pelkmans en later Kam pioen van het Zuiden. Sympathieke verschijning in beste conditie en welbekend, overigens IB in Goes. Aansluitend Due (Bart) van Iz. de Buck Wzn te Se- rooskerke, felgebeend met schenkels, veel volume, gangen konden iets ruimer, beter middenstuk dan de meeste Bart en. HENGSTEN 6 EN 7 JAAR Kleine maat: IA Costaud v. d. Ramshoeve (Costaud Kleine maat: 1 A Constand v. d. Ramshoeve (Con- stand van Soesterhof) van Van Bommel. Ruwgebei- teld, goed beenwerk, boven onregelmatig, diende zich desondanks reeds als goed verervend aan. 1B Martien v. d. Lieseind (Wilfried v. Kruisschot) v. Gebr. De Buck te Oostkapelle. Veel volume, daarbij gestopt en best van soor'i, voeten te klein. Winnaar middenmaat IA Frik v. d. Kantstraat door Frik de Leffinge van Kuypers, al enige male op tal. Nationaal wel regelmatig met weinig gebreken maar geen baas. 1B Peter v. d. Slothoeve (Nico v. d. Wer- we) van Wouters en Pelkmans, wat kort in kruis en niet te sterk in de rug; overigens best van soort en vlot. Oudere kleine maat met 2e prijs: Moustic van Ver beek (Favori) van Serrarens, heel matig geval. We zouden zoiets afkeuren. Middenmaat: 1 Baron van Zuiddorpe (Baron de l'Hostée) van Pelkmans en Wouters. Altijd sympa thiek paard; wat kortgelid voor, als de meeste Ba rons. (Zie verder pag. 11)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9