TUINBOUW- KLANKEN Veiling Walcheren op de bloementour! Het gezinsbedrijf in het teken der belangstelling 6 Mede onder invloed van de gunstige weersomstan digheden verloopt de snoei op de fruitteelt bedrijven op SCHOUWEN en. DUIVEL AND zonder grote pro blemen. De belangstelling voor de automatische snoei neemt toe en op beperkte schaal is die toegepast. Ook in deze bedrijfstak staat de mechanische ont wikkeling niet stil. Enkele telers zijn overgegaan op een verder doorgevoerde mechanisatie van het fruit- transport op het bedryf. Voor een optimaal resultaat van deze vorm van mechanisatie zou .het bijzonder wenselijk zyn, dat de transportondernemingen, die het fruit naar de veilingen vervoeren, zich hierbij aanpassen. Het areaal aan fruitopstanden zal dit seizoen op Schouwen en Duiveland geen uitbreiding ondergaan. Wat nieuw wordt ingeplant, kan worden aangemerkt als vervangende beplanting. Voor de recreatiecursus blijkt goede belangstelling te bestaan met gegadigden uit alle hoeken van ons gewezen eiland. Op deze wyze kan met elkaar het wel en wee worden besproken en krijgt men een in druk over de eisen en mogelijkheden. Op de uienmarkt was het afgelopen week wat onrustig. Er was sprake van een knappe prijsval, al thans wat de telersprijs betrof. De export blijft ech ter levendig, zodat een goede kans bestaat dat de prijs spoedig weer zal aantrekken. Het areaal tulpen is bekend. Blijkens die gegevens een krimp van ruim 3%. Nu is een krimp van 3 uiteraard nog geen percentage om een forse prijs stijging te bewerkstelligen. Veel zal afhangen van de groeiomstandigheden waarvan de opbrengst sterk afhankelijk is. Wat wel verheugend is, dat de Apel doorn, die vorig seizoen alles onder druk zette, thans met 15 is ingekrompen. In onze regio worden deze tijd van het jaar diver se ledenvergaderingen belegd. Hoewel geen opzien barend nieuws valt op te steken, achten we het toch wel van groot belang de afdelings- en andere verga deringen te bezoeken. Men blijft op de hoogte en Uw correspondent uit WALCHEREN eindigde zijn laatste artikeltje met de zin: 't is licht gaan vriezen en de kansen op vrede in Vietnam zijn flink stijgend gelukkig. Nu kunnen we stellen dat de vorst niet is doorgekomen en we kunnen spreken van een uitzon derlijk zachte winter en dat het tekenen van de wa penstilstandsovereenkomst in Vietnam gelukkig wel een feit is geworden. Uw schrijver is wel benieuwd hoe en tegen wat nu onze demonstranten weer in actie zullen komen. De bemoeizucht en soms onverdraagzaamheid die als een golf over ons volk spoelt zal op een andere toer moeten! Door onze, soms wel eens te grote vrijheid lijkt wel of er non-stop-agressie en onnodige opposi tie is. In ons vorig artikel hadden we veel aandacht be steed aan de veilingfusie. Of we wat te scherp waren geloven we niet, maar een feit is, dat de afdeling Tuinbouw toch de ziel uit ons betoog weggenomen heeft. We hebben in Walcheren pas ledenvergadering ge had, n.l. op '19 januari j.l. Uit mededelingen van de voorzitter bleek dat we in 1972 10 hoger omzet behaald hebben en ook dat we in januari 1973, dus deze maand, weer hoger liggen dan januari 1972. Het algemene verschijnsel van minder bedrijven met ho gere omzetten doet ook in Walcheren opgeld. Er wa ren zelfs 35 leden die niets veilden! Deze zullen uiter aard afvloeien. We komen dan onder de 200 leden, waarvan de helft tot de kleine en zeer kleine aanvoer ders gerekend kunnen worden. Nogmaals een o.i. ge zonde ontwikkeling. Een gelukkig initiatief vinden we ook dat de vei- krijgt een goede kans van gedachten te wisselen met collega's. In diverse afdelingen van onze organisatie worden dezer dagen de vraagpunten besproken en conclusies geformuleerd over: de toekomstmogelijkheden van het gezinsbedrijf. Nu is de ondernemer op een gezinsbedrijf uiter aard nuchter genoeg om uit te gaan van de stelling, dat een toekomstbepaling uitermate onzeker is. Er zyn vele faktoren die daarin een rol kunnen spelen. Toch achten wij het een goede keus, dat dit onder werp in bespreking is gegeven. Het kan van belang zijn om de positie van het gezinsbedrijf onder de loupe te nemen. Tevens houdt het de mogelijkheid in, dat het wel en wee van het gezinsbedrijf in het daglicht wordt gesteld. Maar vooral dat de belangrijkheid wordt aangetoond. We hopen van harte, dat wanneer te zijner tijd de standpunten van alle afdelingen, bekend zullen zijn, de conclusie daaruit een gunstig effect mogen sorte ren. De mogelijkheid is dan aanwezig dat die con clusies ook builen onze organisatie de aandacht zul len trekken. Het zou al een positieve zaak zijn, als hiermee het belang van het gezinsbedrijf, zowel nationaal als in EEG-verband kan worden aangetoond. Er zijn buiten de agrarische sektor nog tallozen die geen oog hebben voor die groep van producenten, die zich vaak grote opofferingen getroosten voor een redelijk verteerbaar inkomen te behalen. Een grote groep agrarische ondernemers binnen de EEG, die de consument een uitgebreidt voedselpakket be schikbaar stelt. En tot op vandaag, dunkt ons, tegen zeer redelijke prijs. Bij normale produktie zelfs te laag! ling Walcheren zich op de bloemenomzet gaat oriën teren. We hebben een goede leiding. De bloementeelt bij de telers is in volle opgang. Onze terreinen en gebouwen liggen centraal tegenover de steden Vlis- singen en Middelburg, waar een grote omzet in deze, in wezen luxe produkten, is. Naar we hoorden waren er wat laatdunkende ge luiden bij aanwezigen van andere eilanden, die op een bloemencontactdag aanwezig waren. We begrij pen dit niet en hopen dat men ook van elders uit weloverwogen eigenbelang overigens, ook spontaan meedoet en niet op het eerste slakje zout legt. Nu de glasslateelt deze winter tot nu zo tegen valt, zal dit de bloementeelt nog stimuleren. We vinden bei de faktoren jammer. Overigens willen we uit de bestuursmededelingen ter vergadering concluderen, dat de wil tot samenwer king bij GoesKrabbendyke ontbreekt. Althans ze ker 't eerste jaar. Gelukkig zijn de onderlinge con tacten beslist niet verbroken en blijven de weder zijdse aanvoer en hulpovereenkomsten met de an dere veilingen volledig van kracht. De bijeenkomst ter gelegenheid van het 25 jaar bestaan van de Z. G. O. gaat niet door! We begrij pen de teleurstelling van het bestuur. Nu moeten velen onzer toch nog als eens weg 's avonds, vooral op vrijdag en de zaterdag, en mede gezien de grote afstanden die velen af moeten leggen voor het bij wonen van een provinciale vergadering, is dit wel een begrijpelijke reden, maar niet een die iedereen zal bevredigen. Onze ruimte raakt vol en we willen eindigen met de constatering dat er momenteel een redelijke aan voer ter veiling is, die zéér vlot afgenomen wordt tegen in doorsnee matige prijzen, met, zo we reeds stelden, zéér lage slaprijzen. Witlof zo rond de gul den, wat echt niet lager moet en voor de grove groen ten redelijke prijzen. P. G. VERMAIRE DIRECTEUR VEILING KAPELLE-BIEZELINGE E.O. Per 1 juni 1973 is benoemd tot direkteur van de vei lingsvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" de heer P. G. Vermaire te Kapelle. Hij volgt de heer A. C. de Klerk op die per die datum afscheid neemt van de veiling Kapelle. De heer Vermaire (45 jaar) kwam in 1943 in dienst van deze veiling als jongste bediende. Na enkele jaren werd hij administratieve medewerker en in 1953 volg de hij de heer F. van Hoorn op als kassier. Bij de be noeming in 1960 van de heer A. C. de Klerk tot direk teur van de veiling in Kapelle werd de heer Vermaire adjunkt-directeur tevens belast met de leiding van de administratie. Toen in de zomer van 1970 de heer De Klerk ook direkteur werd van de veilingen in Fijnaart en Terneuzen, werd de dagelijkse leiding van het Ka- pelse veilingbedrijf voor het grootste deel toever trouwd aan de thans benoemde nieuwe direkteur. DINGEN VAN DE WEEK QP een vergadering van de N.F.O. afdeling Ka pelle en omgeving heeft vorige week de chef van de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle, de heer L. Nijsse, gesproken over de teelt van klein- fruit. Hij heeft daar vele praktische aanwijzingen voor de teelt gegeven. Ook is hij uitvoerig ingegaan op het vraagstuk van de prijsvorming en de afzet. Uit het betoog van de heer Nijsse is duidelijk naar voren gekomen dat de teelt van kleinfruit geen uit breiding ondergaat maar dat er sprake is van een stabiele of wat teruglopende positie. Dat houdt in zich het gevaar, dat er moeilijkheden gaan komen rond de afzet en dan speciaal rond de prijsvorming. Voor een goede prijsvorming is een voldoende ruim aanbod van produkten op een centraal punt van we zenlijke betekenis. Wanneer dat er is, kan de handel zich baseren op aanvoeren van betekenis en hierop hun inkooppolitiek afstemmen. Dit vraagstuk is reeds lang urgent maar het komt meer en meer naar voren naarmate de afzet zich langs grotere lijnen beweegt. Wanneer #r voldoende aanbod is, behoeft de teler zich geen zorgen te maken over de prijsvorming want hij kan er zeker van zijn dat de maximale vraag van het moment bekend is wanneer zijn produkt wordt verkocht. Veel moeilijker wordt het, wanneer het aanbod zo danig is dat het voor de handelaren die grote hoe veelheden moeten hebben, niet meer interessant is. De prijsvorming kan dan gemakkelijk in gevaar ko men omdat de grote afnemers verstek laten gaan. Er zijn nog altijd telers die er gelukkig mee zijn wanneer de aanvoeren op de veilingen niet te groot zijn. Wanneer dat een landelijke kwestie is van een bepaald mpment, kan er wel voordeel in zitten. Maar wanneer het een t^ructurele zaak is, dan heeft dat kwalijke kanten! De heer Nijsse heeft er in zijn lezing in Kapelle op gewezen dat we wat de aanvoer en de prijsvor ming betreft voor verschillende kleinfruitprodukten in Zeeland op de rand van het wenselijke zitten. l hopen van harte dat zijn woorden ernstig ge nomen zullen worden door een ieder die er wat aan kan doen om de kleinfruitmarkt voor ons ge bied te behouden. Dat wil ook zeggen dat we ons niet moeten verliezen in versnippering in de teelten maar moeten trachten een zo gericht mogelijke pro duktie te hebben met z'n allen om hierdoor het vraag stuk van de afzet het hoofd te kunnen bieden. Het gevaar is helemaal niet denkbeeldig dat er een situatie komt dat er b.v. in een gebied als Zeeland te weinig produkt is om een goede prijsvorming te hebben. Met name zien we dat gevaar voor kaspro- dukten die thans nog een goede markt hebben om dat er voldoende van te koop is. Er dreigt namelijk ook in deze hoek weer versnip pering in de teelten omdat er overschakeling gaat plaats vinden op de bloemen. Op zich is daar niets tegen in te brengen en toch zouden we willen waar schuwen voor overhaaste stappen want het zou wel eens kunnen zijn dat wat er wordt gewonnen met de bloemen, verloren gaat door de afbrokkeling van het aanbod en hierdoor van de markt van wat er over blijft. Het is een zaak die, vooral binnen de studie clubs die er zijn, behandeld dient te worden! VONDER op ons de verdenking te willen laden dat we van alles niet anders dan de zwarte kant zien en voorbij gaan aan het positieve, zouden we deze week toch nog de aandacht willen vestigen op een andere ontwikkeling waarvan we dezer dagen kennis namen en die ook niet zonder gevaar is. Uit verschillende gesprekken is ons gebleken dat er plannen bestaan tot het zaaien van uien op zeer grote schaal! Velen die het afgelopen jaar geen uien hadden zijn kennelijk wakker geworden door de bij zondere hoge prijzen en schijnen het gokje in de uren- sektor maar eens te willen maken. Het is ontegen zeggelijk dat de uien op het ogenblik duur zijn, al moeten we er ook bij zeggen dat twee weken gele den de prijs tot 70 cent per kg liep en op het ogen blik rond 50 cent per kg wordt betaald. De klad zit er op dit moment lelijk in en dat komt omdat er uit alle hoeken van de wereld uien op de Europese uienmarkt komen. Er was een schaarste en die zal er dit seizoen wel blijven, maar het is nog maar een jaar geleden dat de uien bijna niet te ver kopen waren en dat er enorme verliezen werden ge leden met dit produkt. j Het verschil tussen een gouden teelt en een waar deloze teelt is bij de uien heus niet zo groot. Daar om is een waarschuwing tegen een ondoordacht gro te uitbreiding van de teelt op haar plaats. Zeker wan neer we het moeten hebben van een kleine opper vlakte grond zal het een verkeerde gok zijn om te veel eieren onder één kip te leggen. Wat in dezen .wijsheid" is valt niet te zeggen maar voorzichtig heid na dit jaar met uitzonderlijk hoge prijzen, lijkt toch geboden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6