13 Het gevaar van de wilde haver is nog steeds zo groot, dat zelfs verordeningen nodig bleken om dit uitermate schadelijke onkruid de baas te worden. Goedgekeurd zaaizaad geeft een waarborg voor een goede kiemkracht en het is bovendien vrij van schadelijke onkruidzaden. alsnog verdwijnt. Alleen in noodgevallen wat de hoe veelheid duist betreft, zal een tweede behandeling op zijn plaats zijn, de kans op flinke gewasschade is te groot. Dosanex is in dit geval duidelijk veiliger dan Eptapur Speciaal maar dat geldt weer niet als het Lely en Manella betreft. RUNDVEEHOUDERIJ KWEEKBESTRIJDING Voor de toepassing van TC A is het nu te laat, alleen waar dit voorjaar bieten gezaaid zullen worden kan nog een behandeling plaats vinden. In de eerste helft van februari kan men op zwaar met kweek besmette plekken daarbij nog wel tot 30 kg per ha gaan. Daar na op de zwaardere grond niet meer dan 20 kg, op lichte grond hoogstens 15 kg per ha gebruiken, liefst niet binnen twee weken vóór het zaaien. De kweek is om deze tijd van het jaar bijzonder gevoelig. 'Ook een grondbewerking zoals die in deze maand „over de vorst" vaak toch al wordt uitgevoerd op 'bieteland, heeft een flinke opruiming tot gevolg. Wanneer in het najaar TCA werd gespoten is een dergelijke grondbewerking zelfs sterk aan te be velen. Omgekeerd zal, wanneer men nu nog TCA spuit, een grondbewerking vooraf, eveneens een goed resul taat bevorderen. Spuiten over bevroren grond is in het algemeen geen bezwaar, in zoverre dat het mid del in de loop van de dag indien enigszins mogelijk wel in de grond moeti kunnen dringen. Beter dus niet spuiten tijdens een langdurige vorstperiode. GEBOUWEN Naast het onderhoud van de machines wordt op vele bedrijven ook aandacht besteed aan het onder houd van de gebouwen. Bij het onderhoud kunnen ook verbeteringen worden aangebracht zodat de be schikbare gebouwen efficiënter benut kunnen worden. Verschillende aardappel- en uientelers willen bewaar- ruimtie voor deze produkten maken of bestaande bewaarplaatsen nog uitbreiden. Voor inrichting in be- Zo midden in de winterperiode wordt er nog al eens door de veehouders naar voren gebracht, dat in de rundveehouderij veel arbeid wordt' besteed. Dit is volkomen terecht. Als we echter een kijkje gaan ne men bij de veehouders met een ligboxenstal, dan zien we een grote prestatie per man. Het aantal vee-een heden is vaak groot bij 'n ligboxenstal. Bovendien is het melken en voeren gemakkelijk. We staan nu weer voor een nieuw voederwinnings- seizoen. De voordroogkuil heeft ook in ons gewest bewezen dat dit ruwvoer van goede kwaliteit kan zijn. De ervaringen met het afdekken van de kuilen met plastic alleen vallen op vele bedrijven weer tegen. Een dun laagje grond over de plastic geeft meer zekerheid om broei en schimmel te voorkomen. Als de stikstof op heti eind van deze maand over het grasland gestrooid kan worden, kan reeds rekening worden gehouden met de bestemming van het gras. Voor voordroogkuil mag gerust 100 kg zuivere N per ha worden gestrooid. Onlangs zagen we op een be drijf een kracht voer wagentje met doseerinstallatie. Dit zou speciaal voor bedrijven met een ligboxens al een goed werktuig kunnen zijn. Vaak wordt een aan vullende gift krachtvoer (b.v. mineralen of 33 brok) aan het voerhek gegeven. Met dit wagentje is een vlotte werkgang mogelijk. SNIJMAIS In de maand februari zal een beslissing moeten worden genomen of men snijmais gaat telen of niet. Met het oog op de zaaizaadvoorziening is het nodig De uitbreiding van deze teelt zal in 1973 doorgaan. Met het oog op de zaaizaadvoorziening is het nodig om deze maand de bestelling te doen. Het jaar 1972 was voor de teelt van snijmais niet best. Toch wijzen de opbrengsten en kwaliteit van de snijmaiskuilen uit, dat de snijmaisteelt in het Zuid-Westen zeer goed mogelijk is. en nu reeds rekening- houden met de bestemming. Voor lager kunnen rijn dan met bestemming voor droogkuil, e N per ha kan zijn. Vorig jaar zijn er in Zeeland weer heel wat nieuwe rundveestallen bijgekomen. Om de arbeidsprestatie per man te verhogen dient men bij de uitbreiding van de veestapel rekening te houden met de nieuwste inzichten in de stallen bouw, die dit dan ook inder daad mogelijk maken. Bij het (zelf) bouwen van aardappelbewaarplaatsen moet men nog meer rekening houden met het ge bruik van grotere wagense grotere vrachtauto's, gro tere transportbanden en grotere boxenvullers. middel wel. Dosanex is veilig voor het gewas en be strijdt ook wat grotere duist. Voor al deze voorjaarsmiddelen tegen duist geldt dat de bestrijding van de overige onkruiden zoals muur, kamille en straatgras meestal zodanig is dat deze niet! meer afzonderlijk bestreden hoeven te wor den, Dosanex neemt zelfs ook niet al te groot kleefkruid redelijk mee. Als regel geldt dat men een gewas dat in het na jaar reeds gespoten werd tegen duist, in het voor jaar niet nog eens een keer hiertegen moet gaan be handelen, ook al ziet men bij het) zachte weer in december en januari nogal wat duist verschijnen. De nawerking van Tribunil en Igran is meestal wel van dien aard dat tegen het voorjaar het grootste deel staande gebouwen kan door eigen personeel veel werk gedaan worden, zodat de kosten zoveel moge lijk beperkt blijven. Voordat tot het eigenlijke werk wordt overgegaan dient alles goed overwogen en be keken te worden. Men is niet enkel klaar met het aanschaffen van een ventilatiesysteem en het vorst- vrijmaken van de bewaarplaats. Er moet ook vol doende ruimte en een goede toegang zijn bij en naar de bewaarruimte. Hierbij dient men rekening te hou den met de hoeveelheid en de omvang van het mate riaal dat gebruikt wordt bij het binnenhalen van aardappelen en uien. In vele gevallen is de toegang nog te krap. Op verschillende bedrijven zijn van aan- en afvoer zeer goede voorbeelden te zien. Laat men zich hierover tijdig voorlichten en nader oriënteren. KRACHTVOER De krachtvoerprijzen zijn deze winter aanmerke lijk hoger dan voorgaande jaren. De vooruitzichten voor het volgend zeisoen wijzen niet op veel lagere prijzen. Dit moet voor de veehouder een extra aan sporing zijn om le proberen voldoende ruwvoer van uitstekende kwaliteit te winnen. Als op een bedrijf met 40 melkkoeien 1 kg krachtvoer per dier per dag uitgespaard kan worden, omdat het ruwvoer van heel goede kwaliteit is, kan dit ƒ2000 bijdragen aan het netto overschot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 13