De 14e Zeeuws Vlaamse Studiedag op 10 januari 1973 te Terneuzen 10 THEMA: „KONFRONTATIE VAN BEDRIJFS LEVEN MET HET LANDBOUWSCHAP In de morgen vergadering van de ze 14e Zeeuws-Vlaamse studiedag werd informatie verstrekt over op bouw, taak en werkwijze van het Landbouwschap, zowel gewestelijk als landelijk. De probleemstelling van de Zeeuwse landbouw werd eveneens aan de orde gesteld. Hier bij kwam de vraag naar voren of de landbouw niet te bescheiden en wel hard genoeg is, om voldoende voor haar belangen op te komen. Bij de vele pressiegroepen zou er nog wel een bij kunnen! De middagbijeenkomst was ge heel gewijd aan de discussie, waar door er geruime gelegenheid be stond voor het vraag- en antwoord spel door het bedrijfsleven en het dagelijks bestuur van het Land bouwschap. Van deze gelegenheid werd dan ook dankbaar gebruik gemaakt. Aan het door het C.A.R.- Goes samengestelde uitvoerige ver slag van deze studiedag ony lenen wij het volgende, waarbij we in het bijzonder aandacht besteden aan de werkzaamheden die de Gewestelij ke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap verricht. rzijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer De Feijter ing., van de Stichting Bevordering Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaande- ren o.m. op dat doel van de studiedag is het zich diepgaand bezig houden met het Landbouwschap. Het Landbouwschap dat de organisatie is die de boe- renbelangen bij onze overheid behartigt en waarvan de kosten middels heffingen door de boerenstand be taald worden. Welke aanrakingsvlakken onder deze belangenbehartiging vallen, zouden de heren ir H. H. Smeenk en W. Goeman nader toelichten. „Het zal uw taak zijn te beoordelen of de door hen verkondigde zienswijze juist is. Het lijkt mij dat na 19 jaar Land bouwschap een discussiedag met het bedrijfsleven over de organisatorische vorm, het werk en de werk wijze geen overbodige luxe is. Hopelijk kan dit voor beide partijen verhelderend werken. Het doel van het Stichtingsbestuur is om de bedrijfsgenoten die krach tens de wet vallen onder de regeling van het Land bouwschap en verplicht zijn om de verordeningen na te leven en de heffingen te betalen, nog eens kennis te laten nemen van het werk en de samenstelling van het Landbouwschap", aldus de heer De Feijter. Over de veelal negatieve discussie rond het milieu en de boer merkte de heer De Feijter op dat het pijn lijk is te moeten ervaren, dat, terwijl de boer de ge schiedenis lang aan het landschap zijn gezicht heeft gegeven, het nu die zelfde boer is die te horen krijgt dat hij de supervernietiger is van plant en dier! Die boer verlangt daarvoor geen lofzang, maar zou het wel op prijs stellen en het zou ook van meer wijs heid getuigen als de critici eerst eens de hand in eigen boezem staken. Want wie is er in Nederland bereid een redelijke prijs te betalen voor voedsel dat vrij is van schadelijke chemische stoffen, voor zuivere lucht en voor het steeds wisselende in cultuur gebrachte platteland? Nuchter moeten we vaststellen dat men momenteel collectief nog niet bereid is die prijs te be talen. Aldus de heer De Feijter. Organisatorische opbouw, taak en werkwijze pan het Landbouwschap, ir H. H. Smeenk, alg. secr. Landbouwschap Aan het Landbouwschap is de gezamenlijke belan genbehartiging van de Nederlandse boeren toegewe zen. In het Landbouwschap werken de drie boeren- organisaties en de drie werknemersorganisaties op een voortreffelijke manier samen. Ingaand op de belangrijkste taken noemde ir Smeenk de volgende: Gezondheidszorg vee en gewassen. Gerealiseerd door de Provinciale Gezondheidsdiensten voor Dieren en K.I.-verordening, wilde haver veror dening, teeltverbod voor wintergerst en zaadbie tenteelt in Zeeland, distelverordening en teelt verordening aardappelpootgoed. Marktordening. Voor pootaaardappelen: STOPA Belangenbehartiging bij de overheid en de EJE.G. Er vindt overleg plaats met de Minister van Landbouw xp. maand) en andere leden van de regering, waar het Landbouwschap namens de bedrijfsgenoten optreedt. Er worden allerlei be langen behartigd op fiscaal," planologisch en eco nomisch terrein. Nu de E.E.G. in Brussel steeds meer zelfstandige beslissingen neemt, dient de samenwerking tussen de zes organisaties eerder versterkt \e worden om een gezamenlijk standpunt kenbaar te maken in het COPA te Brussel. Dit is het orgaan van de gezamenlijke landbouworganisaties van de E.E.G.-landen. Het Landbouwschap heeft voor zijn specifieke belangen enkele hoofdafdelingen, als akkerbouw, veehouderij en tuinbouw. Daar naast. zijn er enkele commissies ingesteld zoals voor grondgebruik, milieubeheer, buitenland. Er bestaat een goede samenwerking zoals met insti tuten in Wageningen en met het L.EL de verkeerstechnische en andere belangen zich niet steeds verdragen met die van de landbouw. De Raad beijvert zich voorts voor schadevergoe dingsregelingen, indien tengevolge van luchtveront reiniging schade ontstaat aan gewassen en/of veesta pels. De tijd dat de boer moest toelaten dat leidingen werden gelegd of hoogspanningsmasten werden ge bouwd zonder of tegen een luttele vergoeding be hoort gelukkig tot het verleden. Dank zij een zeer intensief overleg met de leidingleggende maatschap pijen, zowel landelijk als provinciaal, heeft het Land bouwschap kunnen bereiken dat thans voor de be vestiging van een zakelijk recht redelijke normen Opbouw en de werkwijze van de Gewestelijke Raad voor Zeeland, W. Goeman, secretaris De organisatorische opbouw van het Landbouw schap heeft in de provincie gestalte gekregen door het instellen van een Gewestelijke Raad met daaron der een aantal gewestelijke en plaatselijke commis sies. Alle vertegenwoordigers in de Raad en haar commissies worden aangewezen door de in de pro vincie werkzame landbouworganisaties en de organi saties van de werknemers. Daarbij wordt t.a.v. sociale aangelegenheden pariteit betracht, d.w.z. evenveel werkgevers als werknemers. De Gewestelijke Raad, thans bestaande uit vijftien leden, bepaalt het in de provincie te voeren beleid betreffende alle landbouwzaken, die een gezamenlijke aanpak vragen, adviseert het bestuur van het Land bouwschap daar waar zulks nodig is en doet voorstel len met betrekking tot punten die voor de provincie van belang worden geacht. Alvorens de Raad beslis singen neemt wordt in het algemeen het advies ge vraagd van de betreffende gewestelijke commissies. Dit zijn de Commissie Grondgebruik, Sociale Commis sie, de Tarievencommissie en de Commissie voor de bestrijding van Plantenziekten. Voor de specifieke plaatseUjke en regionale zaken worden de districts raden ingeschakeld. In dit overleg worden tevens de kringbesturen van de organisaties betrokken, tenein de de meningen zo goed mogelijk op elkaar te kun nen afstemmen. DEN zeer groot deel van de werkzaamheden van het secretariaat van de Gewestelijke Raad voor Zee land heeft betrekking op het grondgebruik, daar de ontwikkelingen in onze provincie de laatste 10 jaar voortdurend de aandacht hebben gevraagd van de ge organiseerde landbouw. De Gewestelijk Raad heeft het als een belangrijke taak gezien alle krachten te bundelen om op het terrein van de planologie en de daarmede verband houdende onteigeningen tot zo goed mogelijke resultaten te kunnen komen teneinde de betrokken eigenaren en pachters de nodige steun te verlenen. Ook planologisch is er zeer veel werk aan de win kel. Het secretariaat van de Gewestelijke Raad krijgt alle bestemmingsplannen van de gemeenten in voor overleg toegezonden, teneinde te kunnen beoordelen of deze plannen bezwaren inhouden voor de land- Secretaris Gew. Raad voor Zeeland: W. Goeman. worden gehanteerd. Alle aangerichte schade wordt op een billijke wijze vergoed, terwijl ook cultuurtech nisch de nodige zorg aan de grond wordt besteed, schapsbond. Verder worden besprekingen gevoerd over verzwaring van het electriciteitsnet, daar veel agrarische bedrijven over onvoldoende capaciteit 'be schikken en te verwachten valt dat in de nabije toe komst meer mogelijkheden zullen worden benut in dien voldoende capaciteit aanwezig is. Daarnaast verleent de Gewestelijke Raad medewer king aan en is betrokken bij de uitvoering van een aantal maatregelen op het terrein van ziekten- en on kruidbest rijding, die naa.r de mening van de organi saties noodzakelijk zyn voor een goede bedrijfsvoe ring. Het betreft o.m.: de aardappelmoeheid; de wilde haver; vergelingsziekte en de distels. MET de provinciale overheid wordt in het zoge- naamde landbouwcontact regelmatig en in een goede sfeer overleg gepleegd over alle mogelijke za ken die voor de landbouw van betekenis zijn. Zo is in het kader van dit overleg onder meer geijverd voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde en een zo snel mogelijke afsluiting van de Oosterschelde. Dit in nauwe samenwerking met de Zeeuwse Water- Hoewel deze maatregelen de vrijheid van handelen Tegen aanvallen op de landbouw dienen we gezamenlijk op te treden bouw. In dit veTband wees de heer Goeman er op dat alleen het goedgekeurde bestemmingsplan de burger bindt! De ontwerp-structuurplannen van de gemeen ten worden eveneens met de districtsraden behandeld en voorzien van de door de landbouw gewenste wij zigingen. Bij de ontwerp-streekplannen wordt de Ge westelijke Raad zeer nauw betrokken, daar deze plan nen eerst worden behandeld in de Agrarische Com missie van de Provinciale Planologische Dienst, waarin de Raad door drie leden is vertegenwoordgd. Na overleg met de districtsraden worden de bezwren aan de Provinciale Staten van Zeeland voorgelegd, die, naar is gebleken, terdege rekening houden met reële bezwaren van de georganiseerde landbouw. De ontwerp-tracé's voor kanalen, rijks- en provin ciale wegen ontvangt de Raad eveneens ter beoorde ling en meerdere malen worden ook daarin verbete ringen voor de landbouw bereikt, hoewel uiteraard voor de boer beperken, mag toch worden gesteld dat de medewerking van de praktijk in het algemeen goed is. Wel komen er met betrekking tot de distel- bestrijding de laatste jaren meer klachten binnen en vraagt de bestrijding'van de wilde haver ,met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, de nodige aandacht. Tenslotte vermeldde de heer Goeman nog de beurs noteringen van de markt Goes die wekelijks worden doorgegeven, de 'bemoeiingen met de wildschade en de problemen van de hinderwet waarmee de land bouw de laatste tijd regelmatig wordt geconfronteerd. Hoewel in Zeeland gezien de aard van de 'bedrijfs voering, de problemen minder groot zijn dan in pro vincies waar de veredelingsbedrijven een grote rol spelen, ,is het toch zaak deze materie nauwlettend te volgen en is de nodige waakzaamheid geboden. (Vervolg)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 10