LANDBOUWSCHAP ZLM land en tuinbouwtentoonstelling Delta '73 Waterschap de brede watering van zuid beveland Openbare districtsvergadering VAN HET Landbouw-recreatie en Public Relations 8 eerste fase" ter gelegenheid van het gereed komen van de eerste Deltadam en vaste verbinding tussen Walche ren en Noord-Beveland. Velen zullen zich nog deze spec taculaire manifestatie herinneren, waarbij in een duinpan ten noorden van Kamperland het unieke schouwspel „Delta einde eerste fase" o.l.v. Carel Briels werd opge voerd. yOOR de Tentoonstelling ZLM Delta '73 is een prach tig gelegen terrein van ruim 18 ha op de Schots- man-Ruiterplaat van Domeinen ter beschikking, gelegen aan de oever van het Veerse Meer tussen Kamperland en Wissenkerke. Een bijzonder unooi terrein, beschut ge legen daar het omzoomd is door opgaand jong bos en doorsneden door enkele windsingels. Van vele zijden is medewerking aan deze tentoonstel ling reeds tqegezegd. Bijzonder verheugend is het besluit van de Federatie „Het Landbouwwerktuig" om deze ex positie voor haar leden vrij te geven. Verwacht kan dan ook worden dat van de zijde van de land- en tuinbouw- werktuigenhandel grote belangstelling zal bestaan om van deze gelegenheid gebruik te maken de duizenden be zoekers hun uitgebreide leveringsprogramma te tonen. Daarnaast wordt ook op de vele standhouders gerekend die direkt dan wel indirekt bij de land- en tuinbouw en de veehouderij betrokken zijn. Aan de vele bij het secre tariaat bekende adressen is bereids een inschrijfformulier met voorwaarden toegezonden en verwacht wordt dat binnenkort de antwoorden zullen binnenstromen. NAAST de expositie van de werktuigen enz. zullen gewoontegetrouw tijdens de tentoonstellingsdagen de rundvee- en paardenkeuringen plaats vinden. De com missie „Levende Have" met als voorzitter J. Nieuwen- huyse te Lewedorp is reeds druk doende een en ander te regelen. Daar het werkgebied van de ZLM door fusie met de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw nu mede Noord-Brabant omvat, zal binnen de mogelijkheden, ook van die zijde het nodige getoond worden. Bijzonder aantrekkelijk voor de bezoekers is ook dat de „Zeeuwse Dag van het Paard", waar de heer L. Kooi- stra zich telkenjare voor inzet, aan deze ZLM Tentoon stelling medewerking verleend en op zaterdag met keu ringen en demonstraties daarin deelneemt. Tenslotte zal op woensdag 20 juni een Buitengewone Algemene Vergadering van de ZLM te Goes worden ge houden. Daarop volgend biedt de ZLM aan de leden en de Zeeuwse bevolking een concert in de Grote Kerk aan. Het Antwerps Philharmonisch Orkest onder leiding van de bekende, van Noord-Beveland afkomstige, Eduard Flipse zal die avond een concert verzorgen. Teneinde velen in de gelegenheid te stellen dit concert bij te kun nen wonen wordt de entreeprijs bijzonder laag gehouden n.l. 4,per persoon. Het ZLM-bestuur verwacht grote belangstelling voor dit evenement, waarover t.z.t. nog nadere mededelingen zullen volgen. De ingelanden van bovengenoemd waterschap worden hierbij uitgenodigd tot het bijwonen van een voor hun district te houden op de hieronder vermelde datum en plaats. De districten omvatten het gebied in de omgeving van de daarbij aangegeven plaatsen. Districten I en IÜ (Lewedorp, Nieuwdorp en 's-Heerenhoek): maandag 19 februari 1973, om 14.00 uur in De Korenbeurs te 's- Heerenhoek District II )Wolphaartsdijk en De Piet): maandag 5 februari 1973, om 14.00 uur in café Ossewaarde te Wolphaartsdijk District IV (Borsele en Ovezande): vrijdag 9 februari 1973 om 14.00 uur in het verenigingsgebouw te Borssele Districten V en Vin (Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke, Nisse en 's-Heer Abtskerke): maandag 19 februari 1973, om 9.30 uur in Sportzaal De Stenge te Heinkenszand Districten VI en IX (Driewegen, Ellewoutsdijk, Oudelande, Baarland, Kwadendamme, Hoedekenskerke en 's-Gravenpolder): vrijdag, 2 februari 1973 om 1400 uur in het dorpshuis te Driewegen. Districten VII en X (Goes, Kloetinge, 's-Heer Hendrikskinderen en Wilhelminadorp): woensdag 21 februari 1973, om 9.30 uur in De Prins van Oranje te Goes Districten XI en XII (Wemeldinge, Kattendijke, Kapelle, Biezelinge, Schore en Hansweert-west): vrijdag 23 februari 1973, om 9.30 uur in het dorpshuis te Wemeldinge Districten XDI en XIV (Yerseke, Kruiningen en Hansweert-Oost): maandag 12 februari 1973 om 9.30 uur in Restaurant Nolet te Yerseke Districten XV en XVI (Krabbendijke, Waarde, Rilland en Bath): maandag, 12 februari 1973, om 14.00 uur in het dorpshuis te Rilland De districtsvergaderingen worden gehouden om de ingelanden te informeren omtrent de werkzaamheden van het waterschap, waarbij o.m. besproken zullen worden de begroting voor het dienstjaar 1973 en het plan van de in de diverse districten uit te voeren werkzaamheden. Een uittreksel uit de begroting is ter griffie van het waterschap (tel. 01100-6290) verkrijgbaar en wordt op schriftelijk of telefonisch verzoek toegezonden. Ingeland is degene, die eigenaar of zakelijk gerechtigde is van in het waterschap gelegen onbebouwde en/of gebouwde eigendommen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor deze vergaderingen geen persoonlijke uitnodiging meer zal worden verzonden. Goes, 24 januari 1973 Het dagelijks bestuur van het waterschap De brede watering van Zuid-Beveland D.J.Dees, dijkgraaf J.C.M.Glerum, griffier bouw al heeft (zie de uitspraken aan het begin van deze rubriek) kan het niet veel slechter. HET STANDPUNT VAN HET LANDBOUWSCHAP IJET Landbouwschap ziet in de recreatie op de boerderij ook een mogelijkheid tot verbetering van begrip tussen stad en platteland. In zijn urgen tieprogramma voor 1972 stelt het Landbouwschap zich op het standpunt, dat de landbouw ruimer zal moe ten worden ingeschakeld bij de recreatie. Verdere studie aldus het Landbouwschap moet worden gemaakt over de vraag 0p welke wijze faciliteiten kunnen worden verstrekt om landbouwbedrijven ge schikt te maken voor recreatie. Heel nadrukkelijk heeft het Landbouwschap erop gewezen, dat de recreatie op de boerderij nauwelijks zal kunnen bijdragen tot inkomensverbetering van de boer. Ook lang niet alle bedrijven zijn geschikt voor het ontvangen van recreanten. Zoals ook in de reeds eerder genoemde scriptie wordt opgemerkt, zullen de bedrijven aan bepaalde eisen moeten voldoen. Wie hierover meer wil weten, kan by zijn land bouworganisatie en by de ANWB een pas versche nen boekje aanvragen getiteld: Vakantie op de boer derij, praktische informatie voor de boer betreffen de het ontvangen van vakantiegasten op de boerde rij. En wie al geregeld gasten op zijn bedrijf heeft en ontdekt dat zijn kennis over bepaalde agrarische zaken tekort schiet, omdat hij er niet dagelijks mee te maken heeft, kan bij de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw in Den Haag, postbus 2430, een spiekbriefje in de vorm van een bondige brochure aanvragen, getiteld: Enkele gegevens over agrarisch Nederland. B. A. BOKMA, afdeling Voorlichting Landbouwschap „DEN boer is zo verschrikkelijk lomp; vroeger was er een met klompen een boed. maar tegenwoor dig zie je ze ook met schoenen; ze zijn dom in het verkeer, kennen geen verkeersregels; ze „kennen" je soms als een koe aankijken; oprecht, eerlijk, maar bezien de stedelingen als minderwaardig; ze klagen en kopen een nieuwe auto!" Dit zijn enkele uitspraken van stedelingen die ge vraagd werden naar hun opvattingen omtrent de boe ren. Weliswaar is het vijftien jaar geleden, dat deze uitspraken genoteerd werden, maar men mag rustig aannemen dat vandaag de dag nog een groot aantal burgers met deze vreemde kijk op zijn agrarische medeburers rondloopt. Een mens is namelijk van na ture niet vlug bereid een eens gevormd oordeel te herzien. Van het onderzoek in opdracht van het Landbouwschap naar de meningen en gevoelens van stedelingen over de agrarische bevolking, zijn de landbouwmensen erg geschrokken. De resultaten van het onderzoek hebben onder meer geleid tot de oprichting van de Stichting Public Rela tions Land- en Tuinbouw. Voor de stichting is 1973 het eerste kroonjaar. Het Landbouwschap steunt het werk van de stichting in ruime mate, dit jaar met een bedrag van 168.000, Voor onze lezers die wat moeite hebben met het begrip public relations kortweg pr hebben wij de pas herziene definitie opgezocht die luidt: PR is het stelselmatig bevorderen van wederzijds begrip tussen een organisatie en haar publieksgroepen. In het geval van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw kunt u voor organisatie „land- en tuin bouw" of „platteland" lezen en voor publieksgroepen „niet-agrariërs" of „stedelingen". En daarmee is dan meteen ook aangegeven wat het doel van de stichting is. Eerder maakten wij de opmerking, dat de mens van nature geneigd is een eens gevormd oordeel niet of slechts met moeite te herzien. U mag daaruit niet afleiden, dat het werk dat de stichting begonnen is lijkt op het dempen van een bodemloze put. Er is wel degelijk succes geboekt. OPPASSEN VOOR DODELIJKE OMARMING OINDS het onderzoek van vijftien jaar geleden is er in de wereld om ons heen veel veranderd. Tegenover een hardere, zakelijker geworden maat schappij staat de opbloei van de terug-naar-de-natuur gedachte. De stedeling gaat het platteland heront dekken op zijn vlucht uit de stad. En zo komt hij in aanraking met de landbouw. De ontmoeting kan voor de landbouw gunstig werken, maar kan ook proble men geven als de recreant bijvoorbeeld ontdekt, dat een varkensmesterij stinkt of meent dat een ruilver kaveling het door hem zo gewaardeerde landschap zou aantasten. Een ontmoeting bergt echter altijd de mo gelijkheid in zich, dat de partijen op meer vertrouw de voet met elkaar komen en zodoende meer begrip voor elkaar kunnen opbrengen. Tegelijk echter moet de landbouw zich wapenen tegen een dodelijke omarming van al te enthousiastelingen, die het platte landsleven romantiseren en het beeld van vroeger wil len handhaven. Een levend platteland kan niet ge conserveerd worden in, parken! DE BESTE PR BEGINT OP HET EIGEN BEDRIJF DEN dezer dagen ontvingen wij een examenscrip- tie van een student aan het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor toerisme en recreatie over het onderwerp; het contact tussen landbouw en re creatie. In dit werkstuk ontdekten wij ook de aan het begin van deze rubriek aangehaalde uitspraken van stedelingen over boeren. Enkele opmerkingen en ge volgtrekkingen uit deze scriptie, waarvoor veel lite ratuur is doorgewerkt, willen wij u doorgeven. De vraagstelling van de scriptie is we'ke invloed heeft de recreatie op het beeld, dat de niet-agrariër zich heeft gevormd van de landbouw. Het is de schrijver van de scriptie opgevallen, dat slechts weinige van de vele publikaties over land bouw en recreatie een woord reppen over het tot- standbrengen van een beter begrip tussen platte lander en stedeling. Er wordt meestal erg economisch en/of idealistisch over het belang van de relatie tus sen landbouw en recreatie geschreven. Zoekend naar een antwoord op de vraagstelling in zijn scriptie, komt de schrijver tot de conclusie dat de verblijfsrecreatie op de boerderij een goede moge lijkheid biedt de niet-agrariër zijn beeld van en zijn oordeel over de landbouw te laten veranderen. Voor de landbouwsector zo lezen wij verder is het hierbij van groot belang, dat de verandering positief is. De beeldcorrectie zal inderdaad meestal positief zijn, want gelet op het slechte image dat de land-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 8