Rond de Schelde „hendracht Maakt Macht" UIT DE PRAKTIJK Meer vertrouwen in toekomst Groeten uit De Poel We genieten op WALCHEREN ook van het zachte januariweer. Voor de schaatsliefhebbers schijnt er nog wel enige hoop te zijn, maar deze is tot op heden nog steeds niet beloond! De neerslaghoeveelheid is tot op heden gering. We vingen 14 mm op en dat is een hoeveelheid om jaloers op te zijn in de oogst maand augustus! Het is wel eens goed om zich te realiseren dat we zonder aansluiting op het water leidingnet en geen goede welput, voor onze sterk uitgebreide veestapel, water van elders zouden moe ten aanvoeren, wat toch ook wel de nodige proble men zou geven! Het huidige weertype is bijzonder gunstig voor het uitvoeren van diverse werkzaamheden, o.a. voor het afleveren van aardappelen >(al of niet opgewarmd) en uien. Ook op het veld kunnen zo nodig werkzaam heden worden gedaan, terwijl op verschillende be drijven weer de nodige verbouwingen en verbete ringen aan woningen of bedrijfsgebouwen worden uitgevoerd. Op de tot heden gehouden vergaderingen blijkt het aantal bezoekers niet tegen te vallen t.o.v. vorig jaar. Zouden de betere prijzen van sommige produk- ten soms stimulerend werken ook t.a.v. het ver gader bezoek? Door de betere bedrijfsresultaten is de neiging om te investeren aanzienlijk groter gewor den. Men heeft kennelijk toch weer wat meer ver trouwen in de toekomst. We zouden wel eens willen weten hoeveel bieten telers hun zaaizaadbestelling gaan baseren op een rijenafstand van 50 cm. Vorig jaar is hierover in ons gebied een hele discussie geweest, met het gevolg dat verschillende loonwerkers besloten enkele percelen op 50 cm te zaaien. We hebben de indruk dat dit voorjaar nog meer op 50 cm rijafstand gezaaid zal worden. Ook in het afgelopen jaar zijn de voorde len van deze afstand duidelijk groter geweest dan de, meestal gezochte, nadelen. Voor een vlot verloop van de verzorgings- en oogstwerkzaamheden is een uniforme rijenafstand van het grootste belang, in ver band met de spoorbreedte en afstelling van de te gebruiken werktuigen. Het bestuur van de Vereniging voor bedrijfsvoor lichting „Walcheren" heeft in haar winterprogram ook enkele bedrijfbezoeken binnen het gebied opge nomen. Op maandagmiddag 5 februari is er gelegen heid enkele ligboxenstallen te bezichtigen. Om 13 uur op het bedrijf van de heer G. Blankers te Grijps- kerke en om 14.30 uur op het 'bedrijf van de heer F. Koppejan te Zoutelande. Op deze bedrijven zullen ook de maiskuilen te bezichtigen zijn, zodat over dit produkt ook van gedachten gewisseld kan worden. De indruk bestaat dat er voor het a.s. oogstjaar nog meer belangstelling is voor de snijmaisteelt. Het kan nuttig zijn alvorens men hiertoe overgaat, zich hier over nog eens nader te oriënteren. Deze maand puilt onze agenda weer uit van een groot aantal vergaderingen. Iedere vereniging moet aan de regels van de statuten en het huishoudelijk reglement voldoen en daarom kan pas na de jaar wisseling met het afsluiten der boeken worden aan gevangen en zodoende komt half januari de grote stroom los. Meer dan ons soms lief is moeten we des avonds op pad en het is by winterdag bepaald wel aangenaam dat sommige vergaderingen oVerdag ge houden worden. Zo heeft onze landbouwvereniging er gezien haar 40-jarig bestaan er een hele dag ver gadering van gemaakt. Het was alles keurig georgani seerd. Vóór de middag werd het huishoudelijk ge deelte afgewerkt met daarna een borreluurtje, ge volgd door een koffietafel en na de middag kwam een spreker aan bod. Met melkenstijd waren we weer thuis. Deze dag trok werkelijk veel 'belangstelling en vormde voor niemand een beletsel om thuis te blijven. De Voorzitter dwong werkelijk alle respect Uniek was de eensgezindheid onder de THOOLSE en ST. PHILIPSLANDSE erwtentelers j.l. woensdag op de oprichtingsvergadering van een telersgroepe ring voor conservenpeulvruchten. In een kort tijds bestek was men het eens op grond van een voorlopig reglement een twee-jarige verbintenis aan te gaan. Niemand had enige moeite in het ledenregister te te kenen omdat men doordrongen was van het feit, dat door gezamnlijk één front te maken, het belang van het individuele lid gediend was. Waar vandaan die plotselinge eensgezindheid, zou u kunnen vragen, als u de ontwikkelingen rond de Thoolse conserven- erwten niet van nabij hebt kunnen volgen? Wel het was eensgezindheid géboren uit ontevredenheid over de handelwijze van de afnemers, alsmede oor zaak dat de erwtenteelt zeer onrendabel was in de laatste jaren. Door schade ontstaan dus! Ook uit de belangstelling die de fabrieken tonen voor de telersgroepering blykt, dat het ook van hun kant bekeken interessant is om met een zodanige groep in zee te gaan. Begrijpelijk immers, want de fabrieksvertegenwoordiger wordt overbodig, terwijl men van een grote oppervlakte in een bepaald ge bied verzekerd is! Wanneer beide partijen zo door drongen zijn van het kostenbesparend effect, hopen we, dat de scherpe kantjes van het „telerfabriek- conflict" spoedig afgevlakt zullen zijn in beider belang! Bij dit alles vragen we ons wel af welk terrein er op dit gébied bij andere produkten nog braak JjET zit er weer op. De vrije dagen zijn voorbij. De lichtjes in de boom, de kerst preek, de galmende klokken in de kerstnacht. We hebben het allemaal weer gehad. Ook de kalkoenen, kippen en konijnen hebben het ach ter de rug. Voorgoed. We hebben het overleefd en zijn weer her steld van te volle magen, teveel nicotine en van te weinig beweging en teveel kamertempera tuur. Nu blijkt opnieuw dat het dagelijkse werk en het normale tempo nog maar weer het beste is. In de Poel ontwikkelt de RUILVERKAVE LING een vrij opvallende activiteit, waarbij vooral de WEGEN in de belangstelling staan. Een deel van de reeds voorbereide nieuwe ver binding vanuit de richting Ovezande via 's-Gra- venpolder naar het viaduct Vierwegpn bij Bie- zelinge is nu volop onderhanden genomen. Het nieuwe weggedeelte, dat zuidelijk van 's-Gra- venpolder van de bestaande weg zal afsplitsen en westelijk daarvan is geprojecteerd, zal in de toekomst de weg 's-GravenpolderKloetinge kruisen en dan recht door lopen tot aan ge noemd viaduct in de vierbaansweg GoesBer gen op Zoom. De verbinding 's-GravenpolderVierwegen zal dan voor doorgaand verkeer overbodig wor den. Aan genoemd gedeelte tussen laatstgenoemd dorp en dat viaduct wordt thans hard gewerkt. Bij gereedkomen zal een bélangrijke verbete ring tot stand zijn gekomen. Grote activiteit is ook te melden in het gebied langs de Koedijk tussen 's-Gravenpolder en het voormalig stationnetje van Nisse. Hier betreft het verbetering van sloten, kavelvorm en ver legging van het tracé van de Zandweg tussen genoemd station en de Zuidweg. De buiten- Staander kan aan de ene kant waarderen dat verbeteringen tot stand komen, anderzijds be at bij het uitspreken van zijn openingsrede. Hij on derstreepte daarbij vooral de noodzaak tot oprich ting van de vereniging tijdens de crisisjaren waarbij het slechts om enkele centen voordeel ging, maar wat in die jaren zo broodnodig was. Door de han del kon toen worden ingeschreven op de levering van zaaizaad en kunstmest en weer later ook nog van pootgoed. Zo werd in die beginjaren een harde boerenstrijd gevoerd. De afwerking van het huishoudelijk gedeelte ver liep vlot en slechts zelden werd door de vergadering het woord verlangd. Met één forse harmerslag werd weer een fiks bedrag aan de reserve toegevoegd en buurman fluisterde, dat hij dat liever onder de leden verdeeld had gezien en zo oök de waarde van de gebouwen op de balans vond hij zeer aanvechtbaar, want voor b.v. een grootwinkelbedrijf zouden ze veel en veel waard zijn. Bij zo'n straffe leiding van de vergadering valt het echter niet mee om de be stuursvoorstellen te wijzigen, want de hamer is al gevallen voordat de voorzitter de bril weer opgezet heeft voor het volgende agendapunt. Tijdens het 'borreluurtje werd gezellig nagekout en werd een bodem gelegd voor de rijkvoorziene koffietafel en hierbij ging het feestelijk toe. De voorzitter was gezeten naast de eerste wethouder der gemeente en gezien het feit dat deze man van wege een diëet geen soep mocht nuttigen, maakte hij op dat moment van de gelegenheid gebruik om de tafel toe te spreken. Dit werd onze voorzitter echter noodlottig, want in het heetst van de speech kreeg ligt en wat met een eensgezind optreden daar nog te bereiken is. Alles pleit dan bij zo'n benadering voor coöperatieve afzet of eventueel het vormen van een telersgroepering rond b.v. een grote aardappelhan delaar, waarbij een verbintenis van de boer beloond moet worden met een betere prijs. In dit verband zou beslist ook in de graszaadteelt wat te bereiken zijn. Het opeisen van een gedeelte van de telers subsidie door de graszaadfirma's vraagt van de telers een eensgezind optreden! Ons inziens moet door elke teler op dit moment een afwachtende houding aan genomen worden, wat betreft het afsluiten van nieu we contracten totdat hieromtrent een duidelijke uit spraak is gedaan voor de jaren 197374. Een ander onderwerp dat onze zeer speciale aan dacht vraagt, is de uitvoering van de wet veront reiniging oppervlaktewater. In 1974 zal daar ook in Zeeland mee worden begonnen. De tijd vordert dus, dat iedere ZILM-'er met de eisen die daarvan 'het gevolg zijn geconfronteerd wordt. Om teleurstellin gen in deze te voorkomen, adviseren wij allen, vooral de veehouders, iedere informatie daarover nauwkeurig te volgen. Van kring-bestuurszijde ver nemen wij, dat ook in de Algemene Vergadering van de kring op 21 februari aan dit onderwerp zeer speciale aandacht zal worden geschonken. Om ieder in de gelegenheid te stellen deze vergadering te 'be zoeken, zal het een avondvergadering zyn. Reser veer dus in uw eigen 'belang reeds nu deze avond!! (Zie verder pagina 7) treuren dat heel wat bomen, struiken en heggen bij dit werk ten offer vallen. Elders in het ge bied kan worden vastgesteld, dat enkele boom gaarden gerooid zijn, waarbij helaas ook de be grenzende elzenhagen er niet geheel ongeschon den zijn afgekomen. Vooral voor vele van onze kleine ZANGVO GELS betekent dit een verlies van nest- en broedmogelijkheid, benevens van vermindering van schuilgelegenheid. Het hele gebied van de Poel en omstreken is ook in deze niet zo bar re wintertijd een oord voor de van elders ko mende winter gasten. We wijzen daarbij ditmaal op de KOPERWIEK, een vogel die tot de lijster- achtigen behoort en inderdaad ook veel van een lijster weg heeft. De rug, vleugels en staart heb ben dezelfde vaalbruine kleur, ook de licht ge spikkelde borst komt overeen. Opvallende ken merken van de koperwiek zijn evenwel vooral de roestrode flanken, die ook bij gesloten vleu gels goed waar te nemen zijn. Verder valt aan de kop een witte oogstreep te zien. De koper wiek kunnen we, dikwijls in gezelschap van de eerder genoemde kramsvogel, op bouw- en wei land zien, doch ook wel in de nabijheid van wo ningen. Hun voedsel vinden ze in ons gebied o.a. door de vele meidoorns en andere besdragende heesters grondig van die vruchtjes te ontdoen. Beide soorten zijn doortrekkers. De koperwiek broedt in ons land niet. Zijn verblijf hier valt van ongeveer oktober tot april, waarna de broedgebieden weer worden opgezocht, welke zich bevinden in Scandinavië en Noord-Rus land. Op IJsland en in het zuidelijkste puntje van Noorwegen verblijven deze vogels het hele jaar. De warmte van de golfstroom speelt daar bij zeker een rol. Wat ons betreft kunnen we blij zijn, dat ze met vele andere soorten ons winter landschap steeds komen opvrolijken! E. hij de soep van de wethouder over de kleren. Een kostbare zaak voor de man en daar de begroting reeds was goedgekeurd, viel er in deze richting niets meer te wijzigen. Zoveel mogelijk worstenbrood con sumeren was volgens buurman het enigste om zo veel mogelijk van je eigen centen binnen te krijgen! In de middagvergadering had de spreker als on derwerp: „De vergrote EEG". Hij nam ons in ge dachten mee naar een grote markt waarop negen grote kramen stonden en elk van de lidstaten had zo'n kraam toegewezen gekregen om zijn produkten ten verkoop uit te stallen. Op die markt wemelde het ook van de klanten en typisch was, dat deze juist niet direct zo prijsbewust waren maar veel meer kwaliteitsbewust en zo was het niet moeilijk om kopers te vinden voor eerste klas produkten, maar wel was het een probleem om het ondereind kwijt te raken en hiervoor zag men ook nog geen oplossing zitten. Overduidelijk werd ons dan ook welke eisen aan de afzet van onze produkten in de toekomst gesteld zullen worden. Daar tijdens de dis cussie bleek dat onze vergadering wel prijsbewust was, werd besloten om als vereniging de volgende maand een excursie te maken naar Brussel op het moment dat de ministers daar bijeen zijn om de nieuwe prijsafspraken te regelen. Hopelijk wordt het dan geen marathon-zitting, want dan zijn we nog niet één, twee, drie terug en of we daar thuis permissie voor krijgen is ook nog de vraag, daar zij in Brussel nog meer zien dan alleen een vergrote markt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5