A Beheers overeenkomst in „de Poel" volstrekt onaanvaard baar 9Czlm TENTOONSTELLING DELTA 1973 OVER HET RUILVERKAVELINGSGEBIEO DE POEL-HEINKENSZAND In het Informatie- en Oriëntatiebericht over de ruilverka veling De Poel/Heinkenszand van januari wordt uitvoerig stilgestaan bij de mogelijkheid om vrijwillig beheersover eenkomsten voor heggen met het Rijk af te sluiten. Tevens is een enquête-formulier bijgesloten waarop kan worden aangegeven of men al dan niet in principe bereid is een beheersovereenkomst af te sluiten. Het afsluiten van een beheersovereenkomst betekent dat men met het Rijk (Staatsbosbeheer) een kontrakt afsluit, waarin men zich verplicht een bepaald aantal meters heg op een toebedeeld perceel in stand te houden en te onder houden. Staatsbosbeheer stelt daar een vergoeding tegen over. We hebben de consequenties van een eventueel beves tigend antwoord op deze enquête, mede aan de hand van voorbeelden van beheersovereenkomsten zoals die elders in ons land zijn afgesloten, nader aan een onderzoek onder worpen en komen dan tot de volgende opmerkingen. GEVOLGEN VOOR ALLE BELANGHEBBENDEN 1. Indien voldoende positieve reacties op het afsluiten van beheersovereenkomsten binnenkomen, betekent dit on getwijfeld opschorting der werkzaamheden in het heg- gengebied. (UD 15) Blijkt bij de toedeling dat de animo om beheersover eenkomsten af te sluiten nihil is, dan is er geen enkele garantie dat de opgeschorte werkzaamheden alsnog vol gens plan worden uitgevoerd. 2. In de door ons bestudeerde beheersovereenkomsten wordt op geen enkele manier aandacht besteed aan de schade, die door de te sparen beplantingen aan aangren zende percelen van gebruikers zonder overeenkomst kan worden toegebracht. Dergelijke schade zal moeilijk te bewijzen en te verhalen zijn, afgezien van de vraag wie eventuele schade dan moet betalen. GEVOLGEN VOOR DEGENE DIE BEHEERSOVEREENKOMSTEN AFSLUIT Het afsluiten van beheersovereenkomsten houdt onder meer de volgende konsekwenties in: 1. Men verplicht zich betreffende heggen in stand te hou den en op eigen kosten te onderhouden zonder het ka rakter ervan aan te tasten. 2. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zonder toestem ming van Staatsbosbeheer o.a. geen meststoffen en che mische bestrijdingsmiddelen zullen mogen worden toe gepast. 3. Bij verkoop van deze gronden verplicht men zich een zakelijk recht te vestigen (waardoor lagere verkoopprijs), de Staat in gelegenheid te stellen deze gronden te ko pen of wel een koper te vinden die bereid is de beheers overeenkomst over te nemen. 4. Bij niet nakoming dezer overeenkomst verbeurt men een onevenredig hoge boete (max. 50 gulden per meter heg). 5. Men ontvangt een vergoeding van ongeveer 0,50 per meter heg. Uitgaande van een perceel van 200 bij 200 meter, dus 4 ha zoals aangegeven onder b) in de bro chure, omzoomt aan alle 4 zijden door heggen, betekent dit een vergoeding van 400 gulden/jaar of 100 gulden/ ha. Daarvoor dient dan het onderhoud plaats te vinden, terwijl een oppervlakte van ruim 0,4 ha (800 meter heg x 5 meter breed) niet beteeld kan worden. 6. Schade (schaduwwerking, slecht drogen van hooi) die door de in stand gehouden heggen overigens aan het perceel wordt toegebracht wordt niet vergoed. Op brengstderving indien men geen kunstmest en bestrij dingsmiddelen mag toepassen wordt in de door ons be studeerde overeenkomsten eveneens niet vergoed. De onder punt 2, 3, 4 en 6 aangegeven opmerkingen zijn afgeleid uit bestaande beheersovereenkomsten en wij heb ben geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat be heersovereenkomsten voor ,,De Poel" op deze punten we zenlijk zullen afwijken. CONCLUSIE Samenvattend konkluderen wij dat het in principe positief reageren op beheersovereenkomsten zeer waarschijnlijk het opschorten van een aantal ruilverkavelingswerken betekent, zonder dat men zekerheid heeft of ze later eventueel als nog kunnen worden uitgevoerd. Afgaande op datgene wat in de circulaire is gesteld en de ervaringen met beheersovereenkomsten elders betekent naar onze mening het afsluiten van deze beheersovereen komsten zeer grote belemmeringen bij de exploitatie van betreffende percelen. De in het vooruitzicht gestelde vergoeding van 0,50 per meter heg per jaar is daarbij volstrekt onvoldoende als te gemoetkoming voor de onderhoudskosten der heggen, het beschikbaar stellen van de door de heggen ingenomen op pervlakte grond, de waardevermindering van het perceel en de eventueel optredende schade op het perceel. Wij achten de hier voorgestelde beheersovereenkomst dan ook voor eigenaren en/of grondgebruikers in De Poel volstrekt on aanvaardbaar. Wij raden dan ook iedere eigenaar en/of gebruiker aan de op het enquête-formulier gestelde vragen negatief te be antwoorden, daarmee aangevende dat men niet bereid is tot het afsluiten van een beheersovereenkomst. Om de met de uitvoering der verkaveling belaste instan ties een overtuigend inzicht te geven in de mening der be langhebbenden, raden wij wel aan het formulier in ieder geval in te zenden. Mogelijk kan daardoor op korte termijn aan alle onzeker heid die erover de in uitvoering zijnde en nog in uitvoering te nemen bestekken bestaat, een einde worden gemaakt. 'LUTEIJN. NOORD-BEVEL AND. 21-22-23 JUNI ^IT jaar wordt de traditie van een door de ZLM ge organiseerde Land- en Tuinbouw Tentoonstelling wederom voortgezet. Op donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 juni zal op Noord-Beveland deze tentoonstelling worden gehou den onder het motto ZLM Land- en Tuinbouw Tentoon stelling Delta '73. Daarmee wordt ingehaakt op de in 1961 gehouden ZLM Tentoonstelling op Noord-Beveland „Delta einde (Zie verder pag. 8) /}OK wij lazen de circulaire met betrekking tot het handhaven van de heggen in de ruilverka veling „De Poel" en waarin door de plaatselijke com missie wordt gevraagd of men op basis van vrijwil ligheid wil medewerken tot handhaving van de heg gen en bereid is zulk een weiland met heggen te aan vaarden. Het is niet onze taak om ten aanzien van de land schapsproblemen stelling te nemen, maar er zit ook een zaak in van geld en goed! Er wordt n.l. een ver goeding in het uitzicht gesteld voor de te handhaven beplanting (heg) die het Rijk zal betalen. In een ruilverkaveling elders in het land is deze vergoeding bepaald op f 0,50 per strekkende meter, gedurende de eerste drie jaar, staat er dan verder als een vingerwijzing bij. Uit een oogpunt van kostenvergoeding lijkt ons dit zonder meer belachelijk. In een tijd dat de kosten van een man-uur stijgen tot zeker een kwartje per mi nuut. (Voor f 15,per uur kun je praktisch bij geen enkele ambachtsman meer terecht) is twee kwart jen per strekkende meter, meer als een symbolisch ge baar te kwalificeren dan als een werkelijke vergoe ding wegens verminderde produktie en meerdere kos ten! TJET slot van de zin over de kostenvergoeding „na drie jaar zal de vergoeding worden aangepast aan de waardedaling van de gulden" wekt nog eens te meer de indruk alsof hier van een reëele tegen prestatie moet worden gesproken maar dit is nauwe lijks serieus op te vatten. Regelmatig worden wij geconfronteerd met een on juist inzicht in de kosten van b.v. een man-uur of machine-uur. Dat b.v. een produktief man-uur in de landbouw evenveel kost als een man-uur in het bouw bedrijf of garagebedrijf wordt onvoldoende begrepen. Dat een tractor alleen aan afschrijving een bedrag van b.v. f2,per uur vergt - evenmin. Rekent u zelf maar na op b.v. 10.000 draai-uren voor een trac tor is bij een kostprijs! van f 20.000,reeds f 2,per uur. En haalt een tractor nog 10.000 draai-uren? Zo ja, in hoeveel jaar? En wat is dan de kostprijs weer? Zo kunnen nog een legio aantal voorvallen worden aangedragen waaruit blijkt dat ook in de landbouw de kostten per eenheid geweldig zijn gestegen. Pi AT de overheid ten aanzien van prijzen en ver- U goedingen aan de landbouw zich niet dienover eenkomstig gedraagt is een andere zaak. Toch weet men het daar wel. Ook uit de eigen semi-overheids- bedrijven als P.T.T.; Nederl. Spoorwegen en derge lijke. De vergoedingen die voor de dienstverlening van die bedrijven moet worden betaald is de laatste jaren met een veelvoud gestegen. Naar onze mening heeft de boer er recht op een vergoeding te ontvangen die op gepaste wijze reke ning houdt met gestegen kosten, zowel in de prijs vaststelling voor zijn produkten als voor andere dienstverlening die hij voor de gemeenschap verricht. Hij is ondernemer en moet deze onderneming vol gens gezonde economische principes leiden! Dat is hij zowel tegenover de gemeenschap als tegenover zich zelf verplicht! De voorgestelde vergoeding in het be gin van dit artikeltje lijkt ons alleen al op grond van economische overwegingen onaanvaardbaar! PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 3