HET BESTUURLOZE TIJDPERK officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nurnmei o.m.: Beheersovereen komsten in „De Poel" volstrekt onaanvaardbaar Pagina 3 ZLM-fentoonstelling Delta '73 Pagina 3 Uit de praktijk Pagina 5/7 Bouwplanaanpassing op het kleine Z.W.- akkerbouwbedrijf Pagina 9 Rundvleesproduktie op een akkerbouwbedrijf van 24 ha Pagina 10/11 Vee en vlees Pagina 17 •fc De eiwitvoorziening van het melkvee deze winter Pagina 19 Erf en akker en Voor de vrouw Pagina 21/25 zlm VRIJDAG 26 JANUARI 1973 61e Jaargang - No. 3166 land en tuinbouwblad Deze week ontvingen wij „Landbouwaktualiteiten Zeeland en West Noord-Brabant 1972". Op pagina 14 en 15 wordt, zij hat in het kort, op de inhoud van deze publikatie ingegaan, waarin aan verschillende aktuele zaken, zowel tech nisch als bedrijfseconomisch aandacht wordt besteed. Het boekje is, gewoontegetrouw, weer keurig verzorgd mede door de verschillende bij de artikelen opgenomen foto's. De foto geeft het onderricht over het afstellen van hooibouw- werktuigen op een praktijkschool weer, een der onderwerpen van Landbouwaktualiteiten 1972. ONS COMMENTAAR pÉN van de grootste verworvenheden van de parlementaire democratie is dat alle volwas sen Nederlanders meebeslissen over de wijze waar op zij bestuurd worden. Dit geldt voor zowel natio nale, provinciale en plaatselijke overheden, als voor de op alle terreinen van ons maatschappelijk bestel werkzaam zijnde belangengroeperingen. Formeel is de inspraak van de burger dus reeds lang één van de wezenlijke kenmerken van onze maatschappij. Waar de problemen steeds ingewikkelder worden en de oplossing ervan vaak aantasting van een stukje individuele vrijheid betekent, wordt de noodzaak tot een meer praktische verwezenlijking van deze in spraak volgens velen groter. Wij zullen de laatste zijn dit te ontkennen. Maar dan wel inspraak die gebaseerd is op inzicht en enige kennis van zaken omtrent de betreffende onderwerpen! En wie dagelijks kranten, radio of tele visie volgt zal met ons moeten konkluderen dat het hieraan maar al te vaak ontbreekt! Wil inspraak van de burger als fundament van onze democratie blijven funktioneren, dan zullen we met z'n allen ervoor moeten zorgen dat we weten waar over we praten en dat we de beslissing over zaken, waar we geen kennis over bezitten of inzicht in heb ben, aan anderen overlaten! TEGENSTELLINGEN GROEIEN CTEEDS meer horen we vandaag de dag praten over het begrip „polarisatie". Men stelt dui delijk de tegenstellingen tussen mensen of groepen van mensen centraal, in plaats van uit te gaan van datgene wat mensen bindt. Dit heeft als voordeel dat de identiteit van de eigen groep duidelijk naar voren komt. Het grote na deel is evenwel dat een compromis tussen verschil lende opvattingen steeds moeilijker wordt. En in een land met meer dan 13 miljoen verschillende menin gen zal een leefbare maatschappij toch in de eerste plaats op zeer veel compromissen gebaseerd dienen te worden. Door de verscherping der tegenstellingen lijkt het wel of geen enkele Nederlander meer deugt. Men is immers altiid wel of conservatief, of progressief, of kapitalist, of socialist, of confessioneel, of a-sociaal, of vervuiler, of irreële natuurbeschermer, of land- schapsvernietigende boer, enz., enz. Men valt dus altijd wel in een groepering die in de ogen van ande ren niet deugt. Dit alles heeft tot gevolg dat het steeds moeilijker wordt om aan al deze zich tegen elkaar afzettende groeperingen nog op een redelijke wijze algemene leiding te geven. Immers het wezenlijke kenmerk van een goed leider/bestuurder moet toch zijn dat hij tracht tegenstellingen te overbruggen in plaats van te verscherpen. Maar dan komt de goede leider in conflict met de polarisatie-gedachte! Het is dan ook niet verwonderlijk dat vele bestuur- deren er de brui aan geven. Niet alleen op landelijk niveau, waar steeds minder animo voor kamerlid maatschap of ministerschap blijkt te bestaan, maar ook op regionaal en plaatselijk niveau konstateren we een achteruitgang van de bestuurbaarheid. En doordat vele bekwame bestuurderen voor een openbare funktie bedanken, neemt ook de kwaliteit van de besturen af. De onmacht en besluiteloosheid die de kabinetsinformatie kenmerkt, tekent zich ook steeds duidelijker bij allerlei lagere bestuursorganen af. Naarmate de hieruit voortvloeiende chaos groter wordt, zullen hopelijk steeds meer weldenkende Ne derlanders op alle niveau's vóór bestuurbaarheid en tegen polarisatie kiezen. Dat is dan de beste inspraak die men als individuele burger kan plegen. POLARISATIE IN DE LANDBOUW OOK binnen de landbouw moeten we erkennen aan de polarisatie te hebben bijgedragen. Maar al te vaak zetten ook wij ons af tegen groeperingen die het niet met onze ideeën eens zijn, in plaats dat we werkelijk proberen tot een compromis te komen. Een van de belangrijkste oorzaken hiervan is dat we derzijds begrip voor eikaars situatie vaak ontbreekt door gebrek aan kennis en voorlichting. Leggen wij als landbouw niet te vaak de nadruk op de economische problemen van de boer en be steden wij niet veel te weinig aandacht aan de be langrijke inbreng van de landbouw als producent van voedsel, maar ook van frisse lucht. Wij zullen de laat ste zijn om de economische problemen van de land bouw te onderschatten, maar wij moeten wel besef fen dat grote groepen van de bevolking geen weet van deze problemen hebben en het hun dus ook niet aanspreekt. Wanneer wij als boeren horen spreken over de financiële problemen in de schoenindustrie zegt ons dat immers ook weinig, totdat we morgen geen schoenen meer kunnen kopen of er het dub bele voor moeten betalen! Het belang van goede pu blic relations, waarover wij vorige week schreven, komt hier nog eens duidelijk naar voren. AANDACHT VOOR SAMENWERKING TATAT de standsorganisaties betreft, wordt steeds meer vanuit de achterban van alle organisaties gevraagd naar één Nederlandse boerenorganisatie. Wij kunnen dit volledig onderschrijven en zullen in de komende tijd zeker .niet alleen met open armen op de andere organisaties wachten, maar waar moge lijk zelf initiatieven nemen om de weg naar één orga nisatie voor de Nederlandse boer vrij te maken. Degenen die één landbouworganisatie voorstaan moeten echter wel beseffen dat deze er ongetwij feld anders zal uitzien dan de huidige eigen organi satie. Nog te veel wordt er van uitgegaan dat de anderen zich maar aan ons moeten aanpassen en te weinig beseffen we dat ook wij een deel van onze eigen identiteit zullen moeten prijsgeven! Het is naar onze mening vooral het Landbouw schap dat er de laatste tijd voor gezorgd heeft.dat de tegenstellingen tussen de diverse belangengroe peringen binnen de landbouw, zeker op nationaal ni veau, kleiner zijn geworden. Wat dat betreft kunnen we in ieder geval konkluderen dat tenminste binnen de landbouwsector de polarisatie-gedachte nauwelijks kans heeft gehad. In de komende tijd zal het vooral de samenwerking op regionaal niveau tussen de verschillende stands organisaties in ons land, voor ons in Zeeland en Noord-Brabant in het bijzonder, moeten zijn die onze aandacht vraagt! LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 1