MECHANISATIE- NIEUWS Lichtgewicht betonspeciemolen Laselectroden voor de doe-het zeiver Schmotzer Riga snelkoppeling Nieuw Stoll bietenrooiprogramma 1973 H. Englebert viert dit jaar 75-jarig bestaan Walchers fusie-geluid 9 Naast verscheidene machines van het fabrikaat Schmotzer komt deze fabriek thans met een nieuwe snel koppeling, die de type-aanduiding Schmotzer „Riga" kreeg. Van Driel en Van Dorsten hebben deze koppeling in hun verkoopprogramma opgenomen. In een brochure worden hierover de volgende bijzonderheden gegeven: De komplete snelkoppeling bestaat uit twee koppe lingshaken en een afstandsteun voor de hefarmen; een koppelingshaak aan de topstang en twee koppelingsbeu gels voor de machine, (zie afbeelding). Met deze eenvou dige, doch doeltreffende constructie wordt het probleem van aan- en afkoppelen snel en op een ideale manier op gelost. Importeur „Brouette" te Rotterdam, postbus 35035, waar wij reeds eerder de aandacht op vestigden i.v.m. de levering van praktische krui- en andere wagens, brengt nu ook een lichtgewicht betonspeciemolen voor de doe- het-zelver in de handel.Deze „speciemolen" is tevens geschikt voor het mengen van bijv. mest, compost, zand, turfmolm, voeders, zaden, en het wassen van aardappe len enz. Verpakt in een kartonnen doos zijn de afmetin gen 97,5 x 70,5 x 67,5 am en aldus is de molen gemak kelijk bijv. in een stationwagen te vervoeren. Het uit pakken, motoraanschroeven en de 4 staanders in het frame steken kosten slechts enkele minuten. De meng- molen heeft een motor van 0,4 pk/220 V en wordit ver vaardigd door Schmidt te Augsburg (D.). De richtprijs bedraagt ca. ƒ450,De constructie is stevig van uit voering en stabiel. De inhoud van de trommel is 90 liter netto - 3,6 m2 betonspecie, trommelsnelheid 20 omw./ min. en de molen heeft een capaciteit van 40 vullingen per, uur. Naar aanleiding van het groeiend aantal doe-het-zelf- lassers, die tot nu toe voor de aankoop van elektroden in kleine aantallen, over het algemeen waren aangewezen op de groothandel of de fabrikant introduceert Philips electroden in kleinverpakking. Zij zijn gestoken in een zogenaamde blisterverpakking, die de elektroden behoedt voor vocht en beschadiging. Er zijn elektroden voor pro fessionele doeleinden, zoals het lassen aan werktuigen, boot of caravan, maar ook voor het minder routine vra gend lassen van bijvoorbeeld schommels en droogrekken, enz. In de bijgeleverde folder vindt men een uitvoerige beschrijving van de mogelijkheden van de verschillende typen en op de verpakking een gebruiksaanwijzing. Ze zijn verkrijgbaar in gereedschapswinkels en doe-het-zelf zaken. De Stoll V35 aan het werk. Hoegen Dijkhoff Handelmij B.V. brengt in 1973 een geheel vernieuwd Stoll bietenrooiprogramma op de markt. Dit zijn type V35 éénrijige getrokken machine met éénmansbediening, zonder aangedreven as, met een bunkerinhoud van 1800 kg en type V50 éénrijige ge trokken machine met éénmansbediening, met aangedre ven as en een bunkerinhoud van 2500 kg. In het oog lopende verbeteringen zijn, aldus meldt Hoegen Dijkhof, de grotere bunkerinhoud, het lage zwaar tepunt (grotere stabiliteit bij hoge snelheden), de meer dere reinigingsmogelijkheden en bladverwerkingsmoge- lijkheden, de eenvoudiger konstruktie en de grotere dag en seizoencapaciteit 1 ha in 6 uur). Bovendien zal het leveringsprogramma in 1973 worden uitgebreid met een 2-rijige zelfrijdende Stoll bietenrooier met een bunkerinhoud tot 5000 kg en een kapaciteit van 1 ha per 2 uur. Vorig najaar zijn tijdens een aantal demonstraties deze machines onder zeer moeilijke omstandigheden in Neder land ingezet. Een groot aantal gebruikers van bieten rooiers heeft kunnen vaststellen dat deze nieuwe machi nes voldoen aan de harde eisen die de Nederlandse ge bruikers aan bietenrooiers moet stellen, aldus Hoegen Dijkhof. Zo wordt de snelkoppeling gebruikt: De beide koppe lingshaken worden op het kogelschamierpunt van de hef armen geschoven en bevestigd met een pen. Met deze pen wordt ook de afstandsteun aangebracht. Nu behoe ven alleen nog maar de koppelingsbeugels op de tappen van de aan te koppelen machine geschoven en vergren deld te worden. De afstandsteun moet zó worden inge- gels overeenkomt. Bij het aanbrengen van de koppelings- steld, dat de afstand van de haken met die van de beu beugels moet men erop letten dat deze zo ver mogelijk op de tappen worden geschoven (door het omdraaien van de beugels). De koppelingshaak wordit op een kogelschamierpunt van de topstang geschoven en met een pen vergrendeld. Tijdens het aankoppelen vallen de spits toelopende haken bij het heffen gemakkelijk in de grotere openingen van de koppelingsbeugels en vormt scheefstaan geen hinder nis. Het op de millimeter nauwkeurig aanrijden is niet meer noodzakelijk. De topstang met de koppelingshaak wordt van bovenaf in het bevestigingspunt gehaakt. Ste vige pallen in de haken en in de koppelingshaak van de topstang, die bij het aankoppelen automatisch vergren delen, zorgen voor een solide verbinding tussen trekker en machine. De machine kan zeer snel en eenvoudig weer afgekop peld worden: door een korte ruk aan de touwen, die van af de bestuurderszitplaats worden bediend, worden de pallen losgemaakt. De machine komt vrij door de hef armen te laten zakken en de topstang op te tillen. De Schmotzer-Riga snelkoppeling is mooi van vorm gecon strueerd voor zeer grote belasting en veilig. De prijs wordt gunstig genoemd! maar is niet in het desbetreffende bericht vermeld. In 1973 zal H. Englebert N.V. te Voorschoten 75 jaar bestaan. De onderneming werd op 10 december 1898 op gericht door Henri Englebert en was een van de eerste automobiel-importeurs van ons land met de merken F.N., de Ddon Bouton en Packard. Later specialiseerde men zich oon. in de landbouwmechanisatie en grondverzet- machines. De in dit verband ontwikkelde technische ken nis en ervaring leiddien tot een verdere basis-verbreding, waarbij technische produkten van specialistische aard werden aangetrokken, o.a. in de sector bedrijfstransport en recent op het gebied van de lucht- en industriële rub bertechniek alsmede van de geluidsweergave-apparatuur. De huidige Englebert organisatie bestaat uit een samen bundeling van zes zelfstandig opererende commerciële afdelingen die ieder een produktenlijn voor hun rekening nemen, gesteund door een technische dienst en een cen traal onderdelenmagazijn. De verschillende sectoren be schikken over een goed gespreide dealer-organisatie. H. Englebert kent een aantal dochterondernemingen en deel nemingen in andere bedrijven, zoals de Inspan B.V. in Goes, landbouwmechanisatiebedrijf. In de sector land bouwmachines en -tractoren wordt door Englebert het merk International Harvester McCormick gevoerd, AVR aardappelrooimachines, Steketee balenladers en diverse andere machines. In de andere sectoren importeert H. Englebert N.V. Skoda, International Hough, Komatsu, Ransomes, Wayne, Mitsubishi, Lloyd's NCK, Koehring, Steyr Puch en Firestone's Industrial Division. De onder neming in Voorschoten telt 175 employe's. In het laatste boekjaar bedroeg de omzet uit verkopen en diensten 37,5 miljoen gulden. TUINBOUWKLANKEN kiertje is. Als dit zo is, hopen we dat die hier snel breder wordt, want uiteindelijk zien we een gebun delde Zeeuwse afzet als dringende noodzaak. Dus men zal elkaar moeten vinden en alle partijen zullen de hand naar elkaar moeten uitsteken. Niet hooghartig vanuit een vermeende sterkere positie, maar open, eerlijk en loyaal ten opzichte van elkaar. Het hoofdartikel in „Groenten en Fruit" van vrij dag 12 janüari j.l. wijdt ook een uitvoerig artikel aan voornoemde kwestie. Als men nu leest dat alle Zeeuwse veilingen gezamenlijk slechts 3,2 van de totale tuinbouwomzet leveren en dat het meest ge wenste aantal veilingen volgens het Centraal Bu reau slechts 4 is inplaats van 9, dan geeft een en an der toch te denken! Dat nog groter aantal van vier Zeeuwse veilingen is mede gebaseerd op onze geo grafische ligging en beslist niet op imponerende om zetten. Overgaand op een prettiger onderwerp, willen we onze lezers attenderen op het 25-jarig bestaan onzer Z(eeuwse) G(roenten) O(rganisatie). Deze is met groot optimisme begonnen en gestaag gegroeid. Het is een organisatie die niet aan de weg timmert, doch een rustig leven leidt. Node zouden we bijv. het con tactblaadje „De Groenteteelt" missen. Dat het leden tal na een hoge top, mede onder invloed der Brocoli- teelt en levering van goedkoop zaad, wat afgezakt is nu de „boerenspeculanten" deze teelt weer veel verlaten hebben, is normaal. We hebben nu een vrij constant ledental met als hoogtijdag de jaarlijkse groententeeltdag. Ook hier doet zich onze moeilijke geografische ligging gelden. Van Zeeuws-Vlaanderen tot Schouwen en Tholen is soms een langer en moei lijker reis dan bijv. naar onze grote steden. Betrokkenen zullen nog wel een nadere uitnodi ging ontvangen, maar we willen vast melden dat het programma anders is dan anders, n.l. ontvangst leden en genodigden om 4 uur in Middelburg; 16.3017.00 uur korte vergadering en voor de dames, die ditmaal mede gevraagd worden, een filmvertoning; 17.00 18.30 uur receptie; 18.3019.00 borreltjestijd en van 19.00 tot 21.30 uur diner. Dat men voor de deelnemers aan het diner een tientje vraagt zal voor ieder begrijpelijk zijn. We ho pen dan ook dat velen de gelegenheid zullen aangrij pen voor hernieuwde kennismaking met de collega's van „kortbij en verre"! Tot 2 februari! Nu we dit schrijven is 't licht aan 't vriezen en hoorden we juist dat de vooruitzichten voor een com promis in Vietnam weer zijn gestegen door het ver trek van Kissinger uit Parijs naar zijn hoogste chef, president Nixon. Als men hier even bij nadenkt, zijn onze andere (op zich niet onbelangrijke) zaken toch erg nietig!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9