TUINBOUW- KLANKEN a Handel stelt zich nog zeer voorzichtig op bij de transakties nieuwe oogst Zijn wij met de voorbereidingen voor 1973 al klaar? Walchers fusie-geluid! DINGEN V\ DE WEEK Als we deze bijdrage voor SCHOUWEN en DUI- VELAND gereed maken, wijst de kalender 13 januari, wat betekent dat het nieuwe jaar alweer bijna twee weken oud is! Opmerkelijk is de weersituatie! Steeds maar zeer rustig in de natuur en bijzonder weinig neerslag. Zodanig zelfs, dat de kunstmest, enkele we ken geleden toegediend op de tulpen nog steeds niet is opgelost. De ontwikkeling van de tulpen is zodanig, dat van verschillende cultivars de groene kopjes boven de grond komen. Wanneer er een vorstperiode moet komen deze winter, zou het voor de tulpen wen selijk zijn dat die niet te lang meer uitbleef. Als de ontwikkeling doorzet en de vorst zou laat intreden, zou dat wel eens bladbeschadiging in de top teweeg kunnen brengen. Overigens zullen we de situatie rustig moeten afwachten! Gelukkig kunnen we als mensen hierop geen invloed uitoefenen. De handel in tulpen voor de nieuwe oogst verloopt nog moei zaam. Enkele telers uit onze omgeving hebben wat zaken gedaan in de vóórverkoop. Wellicht dat de handel even de kat uit de boom Tot nu toe heeft het wel uitzonderlijk droge en rustige winterweer voor de THOOLSE vollegronds- tuinders nog niet voor extra zorgen redenen gegeven. De nu wel héél sterk oplopende uienprijs zorgt er wel voor dat de meeste bezitters van dit produkt geregeld aan het ruimen zijn. Opmerkelijk is wel, dat er dit jaar méér met de hand wordt af gestaart dan vorige jaren. De reden zal wel zijn dat iedere beschadigde ui te veel in prijs verschilt met de ex portkwaliteit, zodat er voor dit werk nog wel zetloon in zit. Het lijkt er op dat de uien die met antispruit zijn behandeld, goed betaald zullen worden, want de minder houdbare worden nu met spoed afgele verd. De witloftrekker, die in de wintermaanden zijn we kelijkse partijen afzet, zit gemiddeld ook goed. Het schijnt toch dat er een zekere schaarste aan winter groente is, omdat in alle soorten de prijzen geregeld wat aantrekken. Ook in de gladiolensektor worden hoge prijzen genoteerd, maar overwegend zullen de Thoolse telers daar niet veel meer aan hebben, daar meestal alle zaken voor dit produkt vóór Nieuwjaar zijn gedaan. Hopelijk dat de vóórverkoop in deze teelt voor dit jaar op een wat hoger peil komt te lig gen dan de laatste jaren, want toen was het meestal amper de kale kostprijs. Het plantgoed klaarmaken van dit produkt vereist in deze tijd ook weer zijn nodige uren. Ook voor wat betreft het plantgoed van de vroege aardappelen heeft weer onze aandacht, wat wel be staat uit: zorgen voor een goed afgeharde, niet te lange kiem. Met het half-automatische poten dient de poterkiem met zo weinig mogelijk beschadiging de grond in te gaan. Zo omstreeks half januari krijgt het pootgoed een warmtestoot om de kiemen zo ge lijkmatig wakker te maken. Men kan dit ook nog iets bespoedigen door voor een tijdelijke hoge lucht vochtigheid te zorgen. Toch moet deze behandeling met warmte en vocht nauwlettend gedaan worden, daar met een overdosering gemakkelijk de zaak uit de hand loopt en dat is niet gemakkelijk meer te herstellen. Ook hier geldt dat „het oog van de mees ter, het paard vet maakt." Het nog eens bekijken van het aanstaand teeltplan, en de daarvoor benodigde kunstmest- en zaaizaad behoefte, moet in deze maand ook zeker onze volle aandacht hebben. Verder kunnen uit de opgedane ervaringen van het oude jaar nog lering getrokken worden voor de plan nen van het nieuwe seizoen. Hiervoor is het ook dikwijls nuttig de studieclub en voorlichtingsavonden bij te wonen! Niet dat men alles klakkeloos over moet nemen, zoals het daar opgediend wordt, integen deel! Het gaat er dan juist om dat men dan óók zélf méér overweegt hoe of men éérder gemaakte fouten zoveel mogelijk probeert te voorkomen. Ook in ons vak moet men tot 'het besef komen, dat men nóóit te oud is om te leren, omdat héél ons bestaan geregeld aan vernieuwing onderhevig is! Dat uw briefschrijver uit WALCHEREN deze week verbaasd keek toen hij de krant las, is onbelangrijk, maar de reden waarom, des te belangrijker, daar het een punt betrof dat voor onze kleine Zeeuwse tuin- bouwwereld van vérstrekkende aard is, n.l. de sa menwerking tussen de beide veilingen Goes en Krab- bendijke. Op dit op zich zelf goede bericht werd voor ons, en ook voor onze bestuurders, een domper gezet door het slot van het artikel. Daar staat letter lijk, nog wel vet gedrukt en we hopen alsnog dat het een foutieve weergave was van goede bedoelingen: „De nieuwe directeur zegt hier dat hij van de Zeeuw se collega's geen enkele reactie heeft ontvangen op het besluit tot samenwerking." Vermoedelijk zijn deze echter overrompeld geweest door het „fait accompli" kijkt. Tot heden zijn de areaalcijfers nog niet gepu bliceerd. Aan de hand daarvan zal blijken hoe het staat met een eventuele uitbreiding of krimp en wat het sortiment zal zijn. De prijs van de boDbloe- men uit de kas ligt dit seizoen over het algemeen heel wat beter dan vorig jaar. Hopelijk zal dit mede bepalend zijn voor de prijszetting in de vóórverkoop. Handel in irissen verloopt goed, met voor sommige variëteiten een betere prijs dan vorig jaar. De aanvoer van de aangevoerde gladiolen blijft best, ook dit kan een stimulans geven bij de vóórver koop. Toch hebben we de indruk dat die vóórverkoop heel rustig verloopt. Het is bepaald niet zo, dat de handel in de rij staat om wat van de nieuwe oogst op de boek te krijgen. In ieder geval is het verheugend dat de afloop prijshoudend is. Dat weerhoudt de te lers om tegen afbraakprijzen van de hand te doen. De uienmarkt blijft vast gestemd. We spraken deze week collega's die voor direkte levering hebben verkocht voor 55 et per kg. Enkele telers in onze omgeving hebben voor het komende seizoen al za ken gedaan. De prijs schommelt rond de 10 ct per kg. Sommige handelaren bieden thans 9 ct per kg, met gratis zaaizaad. Hieibij moeten we wel bedenken dat de koper zaad levert van de huidVaste rassen, met de kans dat de opbrengst geen top-opbrengst zal zijn. Gelet op de steeds toenemende kostenstijgingen over de hele linie, d.w.z. zowel bedrijfsmatig als huishou delijk, zal bij de bovenvermelde prijs pas bij een beste opbrengst van enig rendement sprake zijn. Het uit te zaaien areaal en de opbrengst van de nieuwe oogst zullen uitmaken of zij, die thans zaken doen, er naast zijn geweest. 'Op Schouwen en Duiveland zijn afgelopen week diverse zaad-kontrakten afgesloten, o.a. doperwten voor de zaaizaad vorming, waarbij de kontraktprijs ongeveer 10 hoger ligt dan vorig jaar voor hetzelf de soort. Weliswaar een verhoging, maar beslist geen overdaad! In de bloemzaadsektor hebben we waargenomen dat de prijs van 15 tot 20 is verhoogd ten opzichte van 1972 voor hetzelfde sortiment. Afgestemd op de netto-resultaten van 1972 nog te weinig, maar daar bij moeten we wel bedenken, dat vorig jaar een uit zonderlijk slecht jaar is geweest voor de bloemzaad teelt. Hoewel ieder voor zich hier anders over mag den ken, is het onze mening dat hier van een redelijke prijsaanpassing sprake is. van hun collega's dat ze sprakeloos waren! De feiten zijn n.l. dat er op topniveau geregeld contact was tussen de vijf veilingen van midden-Zee land en Terneuzen. Vele besprekingen en berekenin gen plus vergaderingen zijn gehouden in wat men dacht open en eerlijk gesprek. Terwijl velen nog hoopten op een voor allen be vredigende oplossing, kwam onverwachts het hier voor aangehaalde bericht over de samenwerking tus sen Goes en Krabbendijke. Weliswaar werd tevens gesteld dat de deur voor verdere onderhandelin gen niet dicht is, maar de vraag is wel, hoe wijd hij openstaat? Als het maar geen klein (Zie verder pag. 9) T)E kring Zeeland en West-Brabant van de N.F.O. en de drie gewestelijke C.L.O.'s in dat gebied kunnen geluk gewenst worden met het resultaat ven het organiseren van de ontwikkelingsdag voor de fruitteelt verleden week donderdag. De dag is een buitengewoon succes geworden. Dat begon al in de vroege morgenuren toen in de ruime veilinghal in Kapelle de uitstalling begon van machines en andere benodigdheden voor het fruitbedrijf en ook verschil lende telers hun nieuwe vindingen ten behoeve van hun bedrijven lieten zien. Vele honderden telers uit alle delen van Zeeland en West-Brabant maar ook van de Zuid-Hollandse eilanden kwamen er een kijkje nemen. Er was veel te zien en er was in veel gevallen nog meer te praten. Het was een gezellige drukte zonder meer, waar elke bezoeker met genoegen op terug kan zien. Dat kan ook worden gedaan op de middagbij eenkomst in het gemeenschapshuis ,,De Vroone" te Kapelle waar ruim 400 mensen bijeen waren in een aller plezierigste omgeving die bovendien als enorm voordeel heeft dat rondom dit huis zoveel parkeer ruimte is dat het wegzetten van de auto nimmer pro blemen oplevert. Ook dat is een groot voordeel in deze tijd! We zullen geen woordelijk verslag van het gespro kene geven en geen uitvoerig overzicht van wat er te zien was, maar willen toch graag enkele aanteke ningen maken. Dat mag dan voor wat de show in de veilinghal betreft in de eerste plaats zijn de grote verscheidenheid in zeer handzame apparaten ten be hoeve van het fruitbedrijf. Dat liep van trekkers, die steeds zwaarder worden, tot hefmasten en motorza- gen; van gewasbeschermingsmiddelen tot spuitma- chines en cirkelmaaiers. Bijzonder goed doordachte hulpmiddelen waren er te zien in de afdeling waar fruittelers het resultaat toonden van hun doordenken. Bijzonder goed als uitgangspunt, hoewel naar onze mening nog niet ideaal in uitvoering vonden we de plukwagen met stapelkistenvuller van de heer N. de Kater te Geersdijk. De snoeiapparatuur voor het open snijden van rijpaden en windsingels die deze fruit teler samen met de heer Begthel van de fa. Leen- poel te Geersdijk had ontworpen, mocht er overigens ook zijn! Aardig van opzet was verder de fruitwagen met rolplateau's van de heer W. de Jager te Kapelle, ontworpen in samenwerking met smederij Duivewaar- de te Kapelle. De Gebr. Wisse uit Kapelle toonden hun maai- en spuitcombinatie en er waren nog veel andere apparaten, vooral met betrekking tot de snoei met behulp van de trekker. TIJDENS de middagbijeenkomst in ,,De Vroone" is de heer Van de Vrie van het consulentschap voor de Tuinbouw nader ingegaan op de aktualiteiten op arbeidstechnisch gebied. Hij sprak ook samen met zijn collega Wiedenhoff over de mechanisatie van de fruitoogst in de Verenigde Staten. Dr. ir. S. J. Wertheim, fruitteeltkundig onderzoeker bij het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelmina- dorp behandelde de zuivering van het plantmateriaal van virussen, het onderstammen vraagstuk en het che misch dunnen. We noteerden uit zijn interessant en goed te vol gen betoog, dat het nog wel tot 19751976 zal du ren alvorens van alle appelrassen virusvrij plantma teriaal beschikbaar is en tot 1976'77 alvorens dit volop te koop is. De voordelen van virusvrij plantma teriaal in de fruitteelt blijken overigens bijzonder groot te zijn. Wat de onderstammen betreft, steekt bij de Doyen- né du Cornice de kwee Adams met kop en schouder boven de andere uit. Dat geldt ook voor Beurré Har dy. Bij de appels lijkt de nieuwe onderstam M 27 perspectief te bieden. Helaas blijkt ze nog gevoeliger voor Cox's ziekte dan de M IX. Bij de pruimen wordt gezocht naar zwakke groeiers. Ten aanzien van het chemisch dunnen noteerden we dat steeds duidelijker wordt dat de dunnende wer king via Carbaryl in veel gevallen te klein is. In on derzoek, maar nog niet vrij gegeven zijn thans Ethe- phon; PRB 8 en NAAM. Het bleek dat Benoni die met Ethephon werd gedund werkelijk resultaat te zien gaf. Ook voor andere rassen blijkt Ethephon een veel belovend middel. De hoop werd tijdens deze verga dering uitgesproken dat het spoedig voor gebruik vrijgegeven zal worden. Op Golden Delicious bleek dit middel overigens moeilijkheden door een te zware dunning te geven bij toepassing van een percentage van 0,2 P.R.B. 8 gaf in verschillende gevallen ernstige bladschade te zien. Er was in „De Vroone" in Kapelle (uiteraard) ook de openingsrede van de voorzitter de heer M. J. Goud die op de hem eigene duidelijke wijze ver telde over de huidige stand van zaken in de fruit teelt. Elders in dit blad gaan we afzonderlijk in op deze openingsrede waarvan de ondertoon was dat een nuchtere realisering van de werkelijkheid van deze tijd een eerste vereiste blijft. Al met al, een goede dag waarop fruittelend Zee land en West-Brabant elkaar ontmoette in een pret tiger stemming en sfeer dan de laatste jaren meestal het geval was.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6