*^P' S*' ^Luid - (§eiuid agrarische studiedag ^7lietó ió duurzaambehalve de verandering MORGEN MOET ANGOLA BETER ZIJN! Giro 23 83 300 Jongerenaktiviteiten 31 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK van de 3 cjote west-brabant op vrijdag 19 januari 1973 in „de nobelaer" etten de kosten van deze dag bedragen ƒ3,00 p.p. inklusief de koffiemaaltijd DAGINDELING 10.09—10.15 uur 10.15—10.45 uur 10.45—11.00 uur 11.09—11.30 uur 11.39—12.00 uur 12.15—13.15 uur 13.30—14.30 uur 14.30_16.00 uur 16.00—16.10 uur opening inleiding over de zuivelafzet door drs. L a. p. m. oomens, direkteur zuid nederL melkindustrie n.v. koffiepauze inleiding over de afzet van akkerbouw- produkten door Ir. j. prins direkteur cebeco inleiding over de afzet van tuinbouw- bouwprodukten door L gijsberts, hoofd afdeling marktonderzoek van het cen traal bureau tuinbouwveilingen koffiemaaltijd diskussie fo sluiting Onder dit motto voert het medies komitee Angola een aktie om de mediese dienst van de bevrijdingsbeweging, mpla, van Angola te steunen. Nederland heeft door mid del van haar stem bij de algemene vergadering van de verenigde naties de vrijheidsbeweging, mpla, officieel erkend) als de echte vertegenwoordiging van Angola. Dr. Mario Alfonso d'Almeida, hoofd van de medische dienst in bevrijd Angola, is op het ogenblik in Nederland om o.a. aan ons te vertellen hoe de toestand in Angola is. Hij was onlangs op de t.v. en had o.a. een gesprek met de wereldraad van kerken. De medische dienst heeft een zeer zware taak. Er heerst een schrikbarende ondervoe ding en kindersterfte. Onder de Portugese regering waren er voor de zwarte Angolezen nauwelijks of geen medi sche voorzieningen. Malaria, t.'b.c. en vele andere infek- tieziekten eisten of eisen nu nog vele doden. De Angolese bevrijdingsbeweging houdt zich de laatste tien jaar bezig met ziekenverzorging, onderwijs en de op bouw van een menswaardig bestaan. Een goede medische zorg is belangrijk om een volk in leven te houden. Een lidi van het komitee Angola is in maart 1972 naar het be vrijde gebied van Angola geweest om te zien waar al het geldi blijft en wat er nog dringend nodig is. Hieronder een passage uit zijn brief, die hij naar Nederland stuurde: „Vannacht heb ik dokter d'Almeida geassisteerd bij een operatie van een gewonde, Vencera heette hij. Om tien uur in de avond bereidden drie hulpartsen de ope ratie voor en om elf uur konden we beginnen. Vier uur later om drie uur in de nacht was dokter d'Almeida klaar. Hij stond te tollen op zijn benen. De laatste van de hechtingen zat er toen in. De operatie was voltooid. Een operatie, die werd uitgevoerd bij het steeds zwakker wordende licht van zaklantaarns, met bijna geen sterali- satieimogelijkheden, in de open lucht, in de kou en met de eettafel als operatietafel. Het geld dat u geeft aan „morgen moet Angola beter zijn", wordt besteed aan: i de inrichting van twee ziekenhuizen en de uitbreiding van de medische opleidingscentrums; de uitrusting van hulpartsen met medicijnen en in strumenten; grote hoeveelheden vitaminepreparaten in verband met het ernstige voedselprobleem. Daarom aarzel niet! Tenslotte wilt U ook geholpen worden als U ziek bent! Zij ook! Help hen zoals de dok ter U helpt!Giro: 23.83.300. WS1 je meer weten over „morgen moet Angola beter zijn", neem dan eens kontakt op met de onderstaande werkgroepen uit je omgeving en beleg een afdelings avond over dit onderwerp! Werkgroep Breda: Veemarktstraat 40, Breda Eindhoven: Pauwlaan la, Eindhoven Goes: Zusterstraat 11, Goes Helmond: Postbus 295, Helmond Den Bosch: Rijnstraat 50, 's-Hertogenbosch Middelburg: Gortstraat 46, Middelburg Os®: Karei V-straat 12, Oss Schijndel: Woudseweg 7, Schijndel Terneuzen: De Blokken 10, Terneuzen Udenc Karelstraat 3, Uden Op 15 januari a.s. vertoont Henk Odijk in „De Veste" te Goes een film, die hij de afgelopen zomer in Angola heeft gemaakt. De avond begint om 20.00 uur precies. Iedere belangstellende is welkom! WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De eerste grote ontspanningsavond van de afd. West Zeeuws-VTaanderen gaat van start op zaterdag 13 januari a.s. in hotel „Du Commerce" te Oostburg. De avond bestaat uit een revue, de toneelstukken „Als men meisjes fopt" en pietje", een grote verlo ting en een sfeervol bal na afloop. De avond begint om 20.00 uur. Entree: ƒ3,— p.p. PJZ-leden: ƒ1,50 p.p. De afdeling komt met hetzelfde programma op 9 februari a.s. naar Groede en op 16 februari a.s. naar Biervliet. Reserveer deze data!! De aanvangsuren te Groede en Biervliet zjjn vastgesteld op 20.30 uur i.v.m. een ZILM-vergadering 's middags. STAGE BUITFNLAND Wil je voor een stago naar het buitenland, laat je dan uitvoerig voorlichten over de verschillende mogelijkheden!!! Bezoek de voorlichtingsbijeenkomst op zater dag 20 januari a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Aanvang: 10 uur. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling komt op vrijdag 19 januari a.s. in „De Halle' te Axel bijeen voor een praat/diskussie-avond over het jaarprogramma. Ieder heeft zo z'n eigen wensen. Samen proberen een programma samen te stellen, waarin die wensen zoveel mogelijk gereali seerd worden, dat is de bedoeling van de vrijdag avond. We beginnen om 20.00 uur. We doen dit jaar ook weer mee aan Spotlight-1973 van de PJZ. We zoe ken nog spelersmateriaal! Leden, die interesse heb ben kunnen bellen naar Mark de Feyter, Buthdijk 4, Axel (011551562). Niet te lang wachten met je op gave, want we gaan zo spoedig mogelijk van start. SPRANG-CAPELLE We maken de leden van de afdeling Sprang-Capel- le, die aan de kursus „boekhouden" deel willen ne men, erop attent dat de eerste kursusavond van start gaat op woensdagavond 17 januari a.s. in cafetaria „Bax" te Sprang-Capelle. De kursus begint om 19.45 uur precies!! De inhoud van de kursus staat in de folder, die alle leden thuis hebben ontvangen. Denk aan je toekomst en aan de toekomst van je bedrjjf, je gezin!! Woon de vijf kursusavonden bij! JONGEREN EN LANDBOUWBELEID Jonge agrariërs, die interesse hebben voor de kur sus „Jongeren en landbouwbeleid" moeten zich nu definitief opgeven!! De kursus wordt van 510 febru ari 1973 op de volkshogeschool Bergen gehouden. Geef je op bij de P.J.G.N. (079—512541). Kosten: 60,alles inbegrepen! UITWISSELING Onze Schotse zusterorganisatie wil weer een uit wisseling met d.e P.J.GJN.. Zij wil graag een Neder lands meisje of een Nederlandse jongen ontvangen. Hij/zij kan blijven van eind mei tot (maximaal) eind augustus. De reiskosten naar Schotland zijn voor eigen rekening. De reiskosten in Schotland zijn voor rekening van de Schotse organisatie. Men verblijft in gastgezinnen. Belangstellenden kunnen kontakt op nemen met de P.J.G.N. (0705121541) of met het P.J.Z.-sekretariaat (011005010). PLAATS, TAAK, FUNKTTE PLATTELANDSORGANISATIE PJZ^weefketnd op 12, 13 en 14 januari ajs. op de volkshogeschool te Oisterwijk over de taak, funktie, plaats van de plattelandsjongerenorganisatie (we zullen het vooral over de afdeling hebben, omdat hier het zwaartepunt ligt!) in het verleden, heden en toe komst. Welke ontwikkelingen konstateren we? Moe ten/kunnen/willen we erop inspelen? Moeten/kun nen/willen we er zelf iets aan doen?? Aanvang: vrij dagavond 12 januari om 20.00 uur precies! Als men vraagt naar het sukses van dit scheme in Hola dan hoeven we alleen maar te wijzen op de acht duizend aanvragen die er op dit ogenblik in het kan toor liggen, aanvragen van mensen die een akkertje in het scheme willen. Nu is h.et alleen heel erg jammer, dat we maar honderd nieuwe blokjes van drie gemeet uit kunnen geven. Dat zal weer een hele hoop teleur stelling geven, want iedereen hoopt toch dat het ge luk met hem zal zijn. Om uit die achtduizend aanvra gen een greep te doen is gelukkig niet ons werk, maar dit wordt gedaan door de districtscommissioner en de schememanager. Zij gaan aan tafel zitten met een kaart van het district voor zich. Een district is even groot als heel Nederland. Er wordt geprobeerd om uit ieder dorp een paar mensen te kiezen, zodat nader hand over het hele district in ieder geval een aantal mensen gelukkig zijn. Het scheme is een zegen voor het gebied. Alles zou er gebleven zijn bij het oude, maar nu een ieder ook in de regeringskantoren in Nairobi er van overtuigd is dat er muziek zit in die katoen, nu zal het district grote vooruitgang gaan beleven. We zijn blij dat we daar ook een steentje aan bij hebben mo gen dragen. Het meeste zijn we nog trots op het feit dat het u en mij gelukt is om Rodgers Makevo des tijds naar Nederland te kunnen sturen. Hij maakt het heel goed en werkt nog steeds als een paard hier. We laten hem nu zoveel mogelijk zijn gang gaan. Want hij moet het straks toch helemaal alleen gaan doen. We hebben dit jaar tweeduizend acres grond te be werken. Dat vergt een hele organisatie. Het zou alle maal van een leien dakje kunnen lopen, maar er zijn vaak zoveel factoren waarop wij hier in Hola geeri in vloed uit kunnen oefenen, die ook een grote rol spe len, en die helaas een remmende werking hebben op het werk. Zo hebben we momenteel van de elf trek kers maar zeven aan het werk. Vier zijn er kapot. De onderdelen zijn achtergebleven in Nairobi. Ofschoon we veel van die onderdelen reeds maanden geleden hadden besteld. Er is weinig aan te doen. Je kunt al leen af en toe maar eens knarsetanden, maar 't helpt niet. We hebben een dragline die nu op één maand na precies een jaar kapot is. De onderdelen komen niet. Soms zijn het maar 'kleine dingen, maar wan neer ze uit Europa moeten komen dan duurt het hele maal erg lang. Iedereen geeft na een poosje iedereen de schuld. Nu is het in, om de schuld aan de Aziaten te geven. De minister van financiën heeft onlangs ver klaard, dat Aziaten in een poging om geld uit het land te krijgen, op rekeningen van in het 'buitenland gekochte onderdelen, een fiks bedrag er boven op zet ten. Ze kopen voor honderd duizend gulden en ze be talen er honderd en vijftig. Vijftig duizend gulden wordt dan op een bank in Europa gezet. Dat is uiter aard een kwalijke zaak voor de economie van Kenya. Nu zijn er waarschijnlijk wel gevallen waarin dit voorkwam. Maar om nu voor iedere vertraging in de aanvoer van onderdelen dit voorwendsel te gebruiken is wat ver gezocht. We hebben hier twee bulldozers. Een ervan is al meer dan vier maanden kapot. Het wachten is op onderdelen. De Poclain graafmachine staat inmiddels ook al weer zes weken te wachten op een paar kleine onderdeeltjes. Maar die moeten uit Frankrijk komen. Met dit alles moet je leren werken hier: het schijnt er onverbrekelijk mee verbonden te zijn. Maar we zijn ervan overtuigd, dat Rodgers ondanks al deze proble men het wel zal weten te klaren. Hij heeft een groter en beter huis gekregen. Tevens hebben we voor hem een flink stuk salarisverhoging er uit weten te sle pen. En als het een beetje meezit dan kunnen we ook nog een motorfiets voor hem krijgen. Achthonderd acre beste mais staan op het ogenblik te velde. We hebben nog nooit zulke prachtige mais gehad. Deze mais is niet voor de verkoon maar uit sluitend voor de locale consumptie. Dat eten spreekt de buitenstaanders nog meer aan dan die hoge ka toenopbrengsten. In een land waar de honger nog jaarlijks levensgroot meespreekt, is eten nog zo be langrijk dat waarschijnlijk alleen mensen die de hon gerwinter in Nederland hebben meegemaakt er iets van kunnen begrijpen. Het is weer spoedig nieuwjaar. We willen al de lezers van dit stukje een voorspoedig en gelukkig nieuwjaar toewensen. SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 31