Ontwikkelingen in de melkveehouderij 22 Gebruik goedgekeurd zaaizaad tie dat de toe te dienen fosfaat- en kalikunstmeststof fen naar vérhouding sterk moeten worden terugge bracht, omdat de geproduceerde dierlijke mest op veel bedrijven grotendeels (meer dan) voldoende is om in de fosfaat- en kalibehoefte van de grond te voorzien. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat de prak tijk per ha cultuurgrond nog steeds dezelfde hoeveel heden fosfaat- en kalikunstmeststoffen blijft aan kopen als in de periode van 1950 tot 1960. Het be- mestingsbeleid moet dus drastisch worden herzien. WAT BRENGT ONS DE TOEKOMST TN de laatste 8 jaar liep het aantal melkveehouders terug met 35 De overgebleven 104.000 vee houders hebben de Nederlandse melkveestapel uit gebreid met 17 tot bijna 2 miljoen koeien. Op de bedrijven met melkvee steeg het gemiddeld, aantal koeien per bedrijf van 10 tot 19 koeien; bijna een Op deze meermansbedrijven werken meestal 2 of 3 broers, die het overgenomen ouderlijk bedrijf heb ben aangepast. Daarnaast komt het voor dat de boer samen met een medewerker zo'n modern melkvee bedrijf exploiteert. Uit het oogpunt dat de gebonden heid aan het vee tydens het week-end op deze meer mansbedrijven minder knellend is dan op eenmans- berijven, is dit een gunstige ontwikkeling. Bij een ingrijpende bedrijfswijziging dient de vee houder de verschillende alternatieven vooraf te be groten en hierop zijn beslissing te baseren. Het in schakelen van een deskundige voorlichter is hierbij geen overbodige luxe; twee weten meer dan één. Uit breiding van het aantal koeien moet men niet trach ten te forceren, elkaar opjagen is zeker uit den boze. Eén man kan maximaal 30 50 melkkoeien behoor lijk verzorgen en niet meer. Natuurlijke zaken als inseminatie, voorzorg en toezicht bij droogzetten, af in de ligboxenstal kan met voeren, melken en uitmesten efficiënt wonden gewerkt Bij grote eenheden melkvee en minder goede verkaveling kan zomerstalvoe- dering een uitkomst zijn. stige zin beïnvloed. De chemische bestrijding van hardnekkige graslandonkruiden als kweek, paarde bloem en ridderzuring wordt dan grotendeels ver vangen door een mechanische bestrijding. Bij wissel bouw moet men niet terug naar de graanteelt van vroeger, doch snijmais, éénjarige grassoorten of sui kerbieten, aardappelen en eventueel tuinbouwgewas- sen in het bouwplan opnemen. De opgevoerde veebezetting en 'het hogere kracht- voerverbruik hebben geleid tot een heel andere be drijfsvoering. Hierbij is het een logische konsekwen- verdubbeling. Over 4 a 5 jaar zal de melkbus waar schijnlijk in de melkveehouderij zijn verdwenen, zo dat in de melkveehouderij de aan de gang zijnde sa nering (melkkoeien afstoten) en ontwikkeling (in stalleren van diepkoeltanks en bouwen van ligboxen- stallen) zich wellicht in versterkte mate zullen voort zetten. De laatste jaren worden er ligboxenstallen ge bouwd voor 60 tot 120 melkkoeien. Op bedrijven met dergelijke eenheden melkvee zijn vaak 2 of 3 man aanwezig; hetgeen neerkomt op 40 koeien per man. kalven e.d. vereisen een goed toezicht en verzorging. Dit vraagt veel nauwlettende arbeid en deze is niet aan een bepaalde tijd gebonden. Dit is bepalend voor de gezondheid van het c.q. het voorkomen van ziek ten en ongelukken, behalen van goede produktie, goe de selektie, enz. Gezien de oppervlakte van de bedrijven en de per soneelsbezetting zal het aanschaffen van een draai- melkstal in de naaste toekomst niet verantwoord ziji\, Alleen de allergrootste bedrijven komen hiervoor in aanmerkingJ De diepkoeltank zal de melkbus wellicht in 4 a 5 jaar Gemakkeijk te bedienen beregeningsapparatuur: op- rolt automatisch de slang op, waardoor de op doen verdwijnen. neembare haspel met lange slang voor op het perceeL een slede geplaatste sproeier tijdens het beregenen wordt verplaatst. BOUWBOEK VOOR HET AKKERBOUWBEDRIJF Verschillende organisaties en verenigingen voor be drijfsvoorlichting hebben in het verleden de uitgave van een bouwboek verzorgd. De vraag naar uniformiteit heeft geleid tot de uitgave van een bouwboek door het Proef station voor de Akkerbouw. Gekozen werd voor een los bladig systeem in een stijve multobandomslag. Naast algemene informatie over vruchtopvolging en mengingsvierkant van meststoffen bevat hec bouwboek een aantal bladen waarop gegevens vermeld kunnen wor den van de percelen op het bedrijf (grondsoort, afmeting, drainage etc.), het vruchtopvolgingsplan en het bouwplan in de opeenvolgende jaren. Tevens kan per perceel de behandeling en de opbrengst van de gewassen worden bijgehouden, alsmede de resultaten van het grondonder zoek en van ander onderzoek, bijvoorbeeld dat op aaltjes. Een plastic map om losse papieren in op te bergen completeert dit handige bouwboek, dat gebaseerd is op een gebruik voor twaalf jaren. De prijs van het boek met multoband bedraagt 10,— (incl. B.T.W.). Losse exem plaren zonder multoband kosten f 6,50 (incl. B.T.W.). Het bouwboek is aan te vragen bij de regionale consu lentschappen of door overmaking van het verschuldigde bedrag op postrekening nr. 2249700 t.n.v. Proefstation voor de Akkerbouw te Lelystad onder vermelding van „bouwboek". De Commissie ter Bevordering van het Gebruik van Goedgekeurd Zaaizaad - Den Haag, zal de enkele jaren geleden begonnen kampagne voortzetten met onder ande re een drietal nieuwe advertenties. Deze zullen de aan dacht vestigen op de raszuiverheid en de hoge kwaliteit van goedgekeurd zaaizaad en 'de afwezigheid van onkrui den. Deze factoren zij», zoals bekend, in hoge mate be palend voor het welslagen van de oogst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 22