VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM Onderhoud van trekker en landbouwwerktuigen Nu de werkzaamheden op het land bijna achter de rug zijn, verdient het aanbeveling U te bezinnen op hetgeen gebeuren moet om uw tractor, wagens, werk tuigen, enz., goed de winter door te helpen. PI Een eerste vereiste is uw materieel zeer grondig te reinigen en eventueel in te vetten. Daarna kale plekken en roestplekken goed schuren en schilderen of spuiten. Scharnierpunten, pennen van reminstallaties, draaischa- mels, sluitingen van wagenborden, enz. worden gesmeerd, c.q. ingevet. Smeerpunten, voorzien van vetnippels, wor den flink doorgesmeerd met de vetspuit. De radiateur wordt uitwendig grondig schoongemaakt, bij voorkeur met de slang op de waterleiding, maar dan wel vanaf de motorzijde naar buiten. Het koelsysteem wordt afgetapt en doorgespoeld met schoon water, waarna het gevuld kan worden met een goede antivries in de juiste verhouding. Olie- en lucht- filters worden vanzelfsprekend gereinigd, eventueel ver nieuwd. QE motor kunt U na warmdraaien het beste aftappen en voorzien van nieuwe olie. Daarna de motor even laten draaien voor het verspreiden van de olie. Dan de accu. Dit vaak stiefmoederlijk bedeeldH" voor werp verdient uw aandacht. U kunt de accu het beste van de tractor afhalen, uitwendig met lauw water met een beetje soda afschuren en drogen. Na goed doorladen met de gelijkrichter en controle van het niveau van de cellen, kunt U hem weder monteren, zodat de tractor weer klaar staat voor het gebruik. De electrische bedra ding dient U nauwkeurig na te zien. Slechte draden ver nieuwen, doorgeschuurde plekken in de isolatie goed isoleren, kabels behoorlijk vastzetten, zodat kortsluiting niet meer mogelijk is. Controleert U ook even de banden op inrijdingen of beschadigingen? Een lichte beschadiging kan nu nog ge repareerd worden; als de binnenband er doorheen klapt kan het niet meer! TECHNO. OVEREENSTEMMING BEREIKT TUSSEN HERO EN TELERSVERTEGENWOORDIGING Op vrijdag 22 december j.L heeft de vertrouwens- kommissie van de Nederlandse Kontrakttelersvereni- ging, welke bij Hero funktioneert, een gesiprek ge voerd met de direktie van deze konservenfabriek. Tijdens dit gesprek werd uitvoerig en in een sfeer van openheid gesproken over de spaningen, die ge durende de afgelopen maanden tussen Hero en een aantal telers zijn gerezen. Daarbij werd vastgesteld dat al jarenlang goede kontakten tussen Hero en de vertegenwoordigers van de telers hebben bestaan. Van beide zijden bestaat de wens om deze goede ver houdingen ook in de toekomst voort te zetten. Door een aantal misverstanden zijn de onderlinge verhoudingen echter de laatste tijd meer dan nodig vertroebeld. Deze misverstanden konden worden ontzenuwd en het gesprek werd in een sfeer van goede verstandhouding afgerond. Beide partijen gaan er vanuit dat alle onderhandelingen tussen Hero en de telers uitsluitend via de vertrouwenskommissie dienen te lopen. Tijdens het gesprek werd op de volgende punten overeenstemming bereikt. Zoals al eerder door Hero was toegezegd zal de prijs van de konservenerwten met plm. 15 wor den verhoogd ten opzichte van 1972. Daarnaast is in principe overeenstemming bereikt over uitbetaling van de erwten op basis van kwa liteit, waarbij de uitbetaling zal geschieden via een staffel gebaseerd op het tenderometergetal. Eventueel kunnen de telers in 1973 ook kiezen voor betaling op een vaste prijs. Wanneer in de toekomst een areaal erwten op Tho- len wordt ondergebracht, wordt het gewenst geacht dat een teler uit dit gebied aan de vertrouwenskom missie wordt toegevoegd. Ook werd overeengekomen dat de werkwijze bij de afwikkeling van eventueel voorkomende klachten in overleg met de vertrou wenskommissie zal worden vereenvoudigd. Afgespro ken is tenslotte, dat het kontrakt van Hero op korte termijn op een aantal onderdelen zal worden aange past. In 1974 zal de kontrakttekst nogmaals kritisch worden bezien. Door dit gesprek zijn de proble men zowel voor Hero als voor de vertrouwenskom missie naar tevredenheid opgelost. Beide partijen rekenen daarom wederom op een vruchtbare en pret tige samenwerking in de toekomst. HET EERSTE ERFPACHTCONTRACT IN KADER GRO NDBANKPROEF GETEKEND Het eerste erfpachtcontract in het kader van de grondbankproef hebben partijen op 28 december jl. te Kollum getekend. Een aantal aanvragen is in be handeling. Als bekend zijn zeven ruilverkavelingen in het Noorden aangewezen als proefgebied teneinde de mogelijkheden van een grondbank te onderzoeken. Het betreft in Groningen: de ruilverkavelingen „Wol- dendorp", „Meeden-Scheemda en Nieuw-Scheemda"; in Friesland: „De Sneeker Oudvaart" en „Oost- en West-Dongeradeel" en in Drenthe: „Westerbork" en „Gieten-Gasselte". Buiten ruilverkavelingsverband is nog het gebied „De Veenpolder van Echten" in Fries land bij de proef betrokken. De bedrijfsvergroting, die voor veel landbouw bedrijven een beter toekomstperspectief zou kunnen openen en de overname van bedrijven, worden vaak bemoeilijkt door de hoge bedragen, gemoeid met rente en aflossing van de aangekochte grond. De grondbank biedt nu in dergelijke gevallen, als het bedrijven betreft die levensvatbaar kunnen blijven dan wel worden, de mogelijkheid tegen een redelijke canon grond in erfpacht te verkrijgen. ZEEUWS-VLAAMSE STUDIEDAG op woensdag 10 januari 1973 in het Luxor Thea ter .hotel „Rotterdam" te Terneuzen. Aanvang 10.00 uur. Discussiedag van het bedrijfsleven met het Landbouwschap, over: „Problematiek van de Zeeuwse landbouw". Agenda: 10.00 uur: Opening door de voorzitter, de heer A. de Feijter ing. 10.1511.00 uur: „Organisatorische opbouw, taak en werkwijze van het Land bouwschap", door de heren Ir. H. H. Smeenk, algemeen-secre taris van het Landbouwschap en W. Goeman, gewestelijk secreta ris voor Zeeland. 11.001130 uur: Pauze. 11.3012.00 uur: „Probleemstelling van de Zeeuw se landbouw", door de heer J. B. Becu namens de Gewestelijke Raad voor Zeeland. 12 XX)12.30 uur: Kennismaking met de leden van het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap. 12.3013.30 uur: Middagpauze. 13.3016.00 uur: Discussie, onder leiding van de voorzitter van het Landbouw schap, de heer Ir. C. S. Knott- nerus. 16.00 uur: Sluiting. ZLM Afdeling/Kring datum tijd plaats sprekerfs) onderwerp Serooskerke (W.) Zoutelande St. Philipsland Aagtekerke/Domburg (gezinsavond) Woudrichem (gezinsavond) Sint Michielsgestel Kloetinge (gezinsavond) Kring Langstraat (gezinsavond) Kats Nieuw en Sint Joosland (gezinsavond) Kring Langstraat (gezinsavond) Meliskerke Woudrichem (gezinsavond) Cadzand Borssele Kring Langstraat (gezinsavond) Woudrichem (gezinsavond) Sluis 's 8 jan 19.30 u. Ver. gebouw, Serooskerke 10 jan. 19.30 u. Zaal Middendorp, Zoutelande 11 jan. 19.00 u. Hotel „De Druiventros" 11 jan. 19.30 u. Zaal Kodde 11 jan. 19.45 u. Cult. Centrum, Woudrichem 12 jan. 20.00 u. Zaal wordt nader bekendgemaakt 12 jan. „Amicitia", Kloetinge 12 jan. 20.00 u. „Zidewinde", Sprang-Capelle 15 jan. 19.30 u. „De Schelde", Colijnsplaat 16 jan. 19.30 u. Café „De Nieuwe Hoop" 16 jan. 20.00 u. „Zidewinde", Sprang-Capelle 18 jan. 19.00 u. Café de heer Boone 18 jan. 19.45 u. Cult. Centrum, Woudrichem 19 jan. 15.00 u. Hotel „Du Comerce", Cadzand avonds 22 jan. 13.30 u. Ver.gebouw, Borssele 23 jan. 20.00 u. „Zidewinde", SprangCapelle 25 jan. 19.45 u. Cult. Centrum, Woudrichem 2 febr. 19.00 u. Hotel „De Korenbeurs", Sluis T. Mi edema dhr Roelse A. M. Verbrugge, E.S.V.-er ZLM A. M. Verbrugge, E.S.V.-er ZLM Ir. D. Luteyn G. Middelkoopv. d. Ploeg C. Paauwe Mej. A. v. d. Leeden Mr. W. Knoop, not. Spr.-Cap^le Ir. D. Luteyn C. Paauwe, dir. Boekhbureau ZLM M. Boonman Ir. D. Koole Ir. D. Luteyn A. Michaël, boekh.bureau B. op Z. J. Cevaal, verz. deskundige ZLM C. J. Govers ZLM-Journaal Mechanisatie in de landbouw ZLM-Journaal en film „Er zijn nog Zeeuwen" Reisindrukken Israël met dia's Hinderwet Rentesubsidies film „Calgary stampedie" ZLM-Journaal Verteerbaar inkomen elders werkende kinderen Reisbeschrijving met film en/of dia's Huwelijksgoederen- en erfrecht Landbouwpolitiek en eenmansbedrijf Praktische problemen inzake „geld en goed" Actuele landbouwproblemen Lezing met dia's over Brazilië Heeft het gezinsbedrijf nog toekomst Fiscale aspecten boekhouding euwe aspecten verzekeringswezen Actuele gewasbeschermingsaspecten met het ZLM-Journaal Diversen Ver. Bedrijfsvoorl. Sch.-Duiv. 9 jan. Ver. Bedrijfsvoorl. Th. en St. Philipsl. 10 jan. St. Bev. landb.k. onderz. Zws-Vl. 10 jan. Ver. Bedrijfsvoorl. Noord-Beveland 10 jan. Gezondheidsdienst voor Dieren Zld. 11 jan. Cebeco Zuid-West l'l jan. Centr. Hengstenkeuring Ned. Trekp. 11 jan. Suiker Unie sub-Kringvergadering 11 jan. Cebeco Zuid-West 15 jan. Suiker Unie sub-Kringvergadering 16 jan. Bedrijfsverzorgingsd. Zd-Beveland 16 jan. Rundveehouderijmiddag Zws-Vlaand. 16 jan. 19.30 u. „Huis van Nassau", Zierikzee 10.00 u. „Haestinge", St. Maartensdijk Terneuzen 13.45 u. „Korenbeurs", Kortgene 10.00 u. „Brasserie", Middelburg 19.30 u. „Brasserie", Middelburg J. C. Wolfert Studiedag Discussiedag bedrijfsleven met Landbouwschap R. Krijger div. sprekers Suiker Unie sub-Kringvergadering Cebeco Zuid-West Cebeco Zuid-West 17 jan. 17 jan. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 13.00 u. 14.00 u. 13.30 u. Brabanthallen, Den Bosch Hotel „Van Leuven", Kloosterz. Graszaadteelt Bijzonderheden elders in dit blad Bedrijfsontwikkeling en rentesubsidies Bijzonderheden elders in dit blad Voorl. bijeenkomst voor rundveehouders op Noord-Beveland en Walcheren Keuring voor zuid. prov. -F Utr. en Zuid-HOll. Hotel ,,Du Commerce", Oostburg „Prins van Oranje", Goes Zaai Schepper, Koewacht Voorl.mdddag voor Tholen gewasbescherming landbouw ,De Halle". Axel 17 jan. 19.30 u. Ver. Bedrijfsvoorl. Noord-Beveland 19 jan. Centr. Hengstenkeuring 19/20 jan. Ned. Welsh Pony Stamboek Studiedag Melkveehouderij 23 jan. Cebeco Zuid-West 29 jan. Ver. Bedr. Voorl. Noord-Beveland 31 jan. Studiedag Bodemgezondheid 2 febr. Voorl.dag CVP Tilburg 8 febr. Ver. Bedr. Voorl. Sch.-Duiveland 13 febr. Ver. Bedr. Voorl. Nrd-Beveland 14 febr. 13.45 u. „De Korenbeurs", Kortgene „Brabanthallen", Den Bosch 10.00 u. „City-Theater", Middelburg 14.00 u. 13.45 u. „Korenbeurs", Kortgene 9.45 u. „Prins van Oranje", Goes Goes 19.30 u. „Huis van Nassau", Zierikzee 9.45 u. „Korenbeurs", Kortgene J. H. v. Nieuwenhuizen, R. C.C. de Bruykere en J. H. Lantinga Ing. J. J. Zonderland div. sprekers J. F. Houving en J. Alblas Ir. Ketelaars, enz. Ir. C. D. van Loon T. T. Miedema Nadere bijzonderheden elders in dit blad Aanpassing van bedrijfsgebouwen voor melk en mestvee dm.v. ver- en nieuwbouw Voorl .middag landbouwgewasbescherming voor St. Philipsland en W.-Brabant Voorl. avond gewasbescherming voor fruitteelt op Tholen, St. Philipsland en West-Brabant Rundveemesterij op het akkerbouwbedrijf Melkveehouderij en fokkerij in Zeeland Voorlmiddag gewasbescherming landbouw op Tholen Blauwonderzoek Varkenshouderij Aardappelteelt Mechanisatie-actualiteiten r

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4