Van honderd naar drieduizend fruitbomen per ha DINGEN VAN DE WEEK 26 p)E veranderingen in land- en tuinbouw voltrekken zich in snel tempo. Er wordt veel van het aan passingsvermogen gevraagd om alles bij te houden. Dat geldt zeker ook voor de fruitteelt. Hoe was de situatie bij deze bedrijfstak 30—40 jaar geleden? Hier en daar ziet men de grote hoog- 8tammen en struiken op sterke onderstammen nog, die in die tijd toonaangevend waren. Door sommigen worden die nu beschouwd als kostbaar antiek. Van daar dat minister Lardinois bij rooien hiervoor geen premie wil geven, hoewel het door de EEG-minister- raad dwingend is voorgeschreven. Aan die grote bomen ziet men dat er veel ge wijzigd is. Van 100 bomen per ha is het 3000 bomen per ha geworden. De bodemverzorging veranderde, de ziektebestrijding werd snel ingewikkelder, bij het sortiment zag men de opkomst en neergang van de Jonathan, gevolgd door de komeetachtige ontwikke ling van de Golden Delicius. De fruitteler die thans 60—65 jaar is, heeft dit alles van nabij meegemaakt. UIT DE TIJD DER „STEKF.I RF.IF.RS" I^ATEN we eens gaan kijken hoe de fruitbedrijven er toen uitzagen. In de Betuwe had men hoogstam Goudreinette, Bellefleur, Sterappel en Meikers in gras. In Zeeland kwamen grasboomgaarden maar beperkt voor. Hier had men halfstammen en struiken met bessen on der, vooral kruisbessen en Duitse Zure rode bessen. En de grond werd 's winters ondiep gespit (omgelegd). Tus sen de Betuwnaren en Zeeuwen was het vaak bekvech ten wat beter was: gras of zwarte grond. Wederzijds vond men elkaar geweldig dom. De bessen brachten dikwijls meer geld in het laadje dan de appels en peren. Inplaats van boomgaard werd dan ook soms gesproken over „beierhof", waarbij met de „beiers" de bessen werden bedoeld, die door vrouwen, meisjes en schoolkinderen onder het zingen van stich telijke en onstichtelijke liederen werden geplukt. Bij de kruisbessen werden de armen van de dames met tafel zeiltjes beschermd tegen de „stekels" en werden de strui ken vrijwel kaal geritst. Het mengsel van bessen en bla deren werd door de „windmeule" gedaan, waarbij het blad werd weggeblazen en de bessen overbleven. Pas later kregen we de boomgaarden met „wijkers" op IX en „blijvers" op sterke onderstammen. En weer later werden enkel „wijkers" op IX geplant als voorlopers van de huidige slanke spil. KEVERS VANGEN OP TEERPLANKJES |N „Verslag proefvelden" .van .de Rijkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland (ir. A. W. van de Plassche) De „windmeule'* was een waardevol werktuig bij de krulsbessenoogst kunnen we lezen hoe het spuitschema er in 1934 uitzag. Vooraf wordt opgemerkt dat er reeds meerdere sproei- schema's in omloop zijn en dat er voortdurend vele ver schillende nieuwe middelen worden aangeboden. Dus ook toen al. Als meest doelmatige schema werd echter aanbevolen: Tegen bladluis: in de winter vruchtboomcarbolineum (58 en in voorjaar en zomer 0,1 nicotine 1% zeep. Tegen spint: in de winter 10 mineraalolie. In de zomer 1 1% Californische pap. Tegen Moedluis: in de winter 8 vruchtboomcarboli neum. Vanaf het optreden nicotine zeep. Tegen zaagwesp: direct na de bloei en 8 dagen daarna spuiten met nicotine zeep. Minder goed resultaat met noodarsenaat. Derrisprodukten in onderzoek. Tegen wormstekigheid (fruitmotje): na de bloei, bij het afvallen van de bloembladen 0,3 loodarsenaat, met de aantekening dat dit middel tegelijk met Californische pap en Bordieauxse pap tegen schurft kon worden gespo ten. Tegen appelbloesemsnuitkever: vangbanden om de boomstammen leggen van jute of ander materiaal. De kevertjes kruipen daaronder. In de wintermaanden moe ten de vangbanden worden afgenomen en uitgekookt(l), waarna ze opnieuw om de bomen moeten worden gedaan. Tegen schurft bij appels: voor de bloei 1 Yt Bordeaux- se pap. Bij niet kopergevoelige variëteiten ingeval van sterke schurftaantasting zo kort mogelijk voor de bloei herhalen. Na de bloei 11 y2 Californische pap, her halen naar gelang van de noodzakelijkheid, weersgesteld heid, enz. Tegen schurft bij peren: voor de bloei eveneens lYt Bordeauxse pap. Na de bloei 1 Bordeauxse pap. Niet De vatpomp was 35 Jaar geleden een voorbeeld van vooruitstrevendheid. schurftige en kopergevoelige peren 1\Vi Californi sche pap. Tegen appelmeeklauw: 4 Californische pap even voor het opengaan der knoppen. Tenslotte nog het advies voor bestrijding van de wormpjes in frambozen (frambozenkever): bij de eerste waarneming van kevertjes de stengels schudden in de vroege morgenuren bij sombere weersgesteldheid; de ke vertjes worden vervolgens opgevangen op geteerde plankjes of karton. j^ET slechts enkele onderbrekingen hebben wij wekelijks In 1972 op deze plaats geschreven over het wel en wee binnen de tuinbouw. Het was een zeer gevarieerd en rijk geschakeerd jaar, waarin blijde en droeve dingen, optimisme en pessimisme, voorspoed en tegenslag afwisselend naar voren kwa men. Het is niet onze taak om nogmaals uitvoerig in te gaan op datgene wat om als tuinders heeft bezig gehouden, maar wel willen wij enkele algemene lij nen aangeven en volgen. De eerste lijn is die van de onverwacht hoge prij zen voor appelen en peren, die onderwerp van vele gesprekken zijn geweest en die voor de fruittelers over het algemeen genomen niet hebben geresulteerd in aanzienlijk hogere geldelijke opbrengsten. De veilingomzetten van fruit zijn echter weinig ho ger dan het jaar daarvoor, en in elk geval veel min der gestegen dan de hoge prijzen zouden doen ver moeden! Wat die hoge prijzen betreft, moet ons de opmer king van het hart, dat wij ons hierop dikwijls hebben verkeken. Dit jaar hebben wij een enorme hoeveel heid fruit in de kleine maten gehad en dat bracht al tijd aanzienlijk minder op dan de grote maten die zo spaarzaam waren. Ook moet ons van het hart, dat wij toch wel ge schrokken zijn van de enorme hoeveelheden industrie- fruit, die er gedurende het gehele najaar en het be gin van de winter op de veilingen in ons gebied wer den aangevoerd. Soms was dat door overmacht om dat het fruit was verhageld. Dat is jammer, maar hopelijk incidenteel. Anders ligt het met de grote aan voeren uit de verouderde boomgaarden die niet al leen teveel extra teeltkosten vragen, maar bovendien niet meer de kwaliteiten leveren die de consument vraagt. Wij hopen van harte, dat de telers zich geen zand in de ogen zullen laten strooien door prijzen van 40 cent per kg voor inrustrie-appelen. Onder normale omstandigheden op de Europese fruitmarkt kunnen wij dat wel vergeten. Wij zien dan nog eerder prijzen van ƒ1,en meer per kg voor de beste kwaliteiten appelen en peren. Dat betekent dus: rooien wat oud en verouderd is en het bedrijf steeds opnieuw aanpassen. EEN andere lijn, die wij even willen volgen, is L die van de kleinfruitteelt, die vooral op Zuid- Beveland van belang is. Kasaardbeien, gevolgd door tomaten, hebben het redelijk gedaan, maar niet beter dan het jaar ervoor en dat betekent dat de onderne mers op deze bedrijven geen deel hebben gekregen in een stijgende welvaart, of compensatie voor de grote inflatie die aan de gang is. De volle gronds kleinfruit produkten als aardbeien, frambozen, bessen en bramen hebben wisselende re sultaten te zien gegeven. Het beste kwamen de bra men en rode bessen uit de bus. Minder de frambozen en eigenlijk slecht de natuuraardbeien, die te goed koop waren in de drukste aanvoerweken. Beter deden de aardbeien het ,die zijn geteeld on der plastic kappen. Uitgesproken teleurstellend ver liep de pruimenteelt door te weinig kilo's en geen ho gere prijzen dan het vorige jaar en een misoogst ga ven de zure morellen. Onder normale omstandighe den brengen deze de laatste jaren voor de Zuid-Beve* landse telers rond 200.000,op, nu was dat nog geen 20.000, VA/AT de volle grond produkten betreft, wordt het steeds moeilijker voor de tuinder om tegen ren dabele prijzen produkten af te zetten, omdat door me chanisatie van de teelten steeds meer de landbouw bedrijven worden ingeschakeld voor de voorziening van de industrie, wat de grove groenten betreft. Hierdoor was bijvoorbeeld de teelt van knolselde rij voor de industrie op de tuinbouwbedrijven nog maar een fraktie van wat het enkele jaren terug was. Het uienareaal onderging ten opzichte van het vorig jaar een drastische vermindering, waarmee weer eens werd bewezen hoe gemakkelijk men bij dit produkt achter de markt aanloopt. De oogst was redelijk goed en gedurende het gehele najaar zijn de uien verkocht geworden tegen redelijk tot zelfs hoge prijzen. Het vorig seizoen eindigde voor de uienbewaarders bij zonder slecht en grote geldelijke verliezen werden geleden. Het uienseizoen heeft een veelbelovende start gehad en ook voor de komende maanden is men optimistisch. (")OK wat de kasgroenten betreft, zijn de resulta- ten dit jaar weer erg wisselvallig geweest. Sla is dikwijls verkocht geworden tegen goede prijzen. Met de tomaten zat het vooral in het begin van het seizoen fout, toen de Oost-Europese concurrentie op de West-Europese markt enorm groot was. De kom kommerteelt heeft gemiddeld een teleurstellend re sultaat opgeleverd, zeker in de tweede helft van het seizoen. Voor een hoera-stemming onder de kasgroenten- telers is dan ook geen sprake en er vinden opnieuw omschakelingen plaats naar de bloementeelt, waar mede ook in 1972 over het algemeen redelijke resul taten werden behaald, al blijft voor een geïsoleerd gebied als Zeeland de afzet een groot probleem. Er zou veel meer te schrijven zijn over het wel en wee van de tuinbouw in Zeeland en West-Brabant in 1972, maar wij willen het laten bij deze enkele alge mene opmerkingen, die toch wel hebben aangetoond dat over het algemeen de tuinder in 1972 opnieuw geen of een niet voldoende aandeel heeft gehad In de welvaart waarvan sprake is in ons land.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6