Rond de Schelde Tijd voor onderhoud machines en werktuigen breekt aan .Ieder jaar komt voor zichzelf" Vereniging voor bedrijfshulp van start De mollen zijn aktief 5 Op SCHOUWEN-DUTVELAND zijn de werkzaam heden in de afgelopen weiken door ongunstige weers- amstandligibeden niet zonder moeilijkheden verlopen. Men zegt wel: de laatste loodjes wegen het zwaarst. Nu, dit was dan dit najaar wel van toepassing. Met name golld dit t.a.v. het rooien van de laatste sui kerbieten, korrelmaisoogst en wintervoorp-loegen. Of dit late suikealbietenrooien nu nodig was lijkt ons onwaarschijnlijk. In ieder geval is het nu zo ge weest en deze ongunstige rooiomstandigheden zijn niet bevorderlijk voor de structuur van de -grond. Op vele plaatsen was het op kopakkers en dainmen een onmogelijke toestand. De diepe sporen met water, ook water op de percelen, waren niet probleemloos Voor het wintervoorploegen. De minder gunstige na jaarsomstandigheden zijn mede oorzaak geweest dat er vermoedelijk minder wintertarwe ingezaaid is. Begin december is op bietenland nog tarwe gezaaid. Waarom de maisoogst zo laat is, is reeds eerder uit de doeken gedaan. Jammer t.a.v. de teler in de eerste plaats, maar ook t.a.v. de teelt. Dit gewas was toch, ondanks het feit dat d'it gewas geen rijkmaker was, plaatselijk een gunstig alternatief gewas. De Als we vanuit ,!THOLEN en ST PHILIPSLAND" onze bijdrage op papier zetten realiseren we ons dat dit alweer de laatste is in 1972. We krijgen dan, zo aan 't eind van het jaar altijd de neiging om terug te Zien op het afgelopen jaar. Dan denken we ook di- rekt aan het gezegde: „Ieder jaar komt voor zichzelf', want dat heeft 1972 wél getoond. Immers bij de gun stige vroege inzaai van alle gewassen dacht toch een ieder dat dit, met name vooral voor de bieten, van doorslaggevende betékenis zou zijn en dat de kans op een goede oogst groot was. Nu weten we dat door lange koude perioden de opkomst matig was en verschillende percelen moes ten worden overgezaaid, terwijl de natte zomer ook ongunstig was. De opbrengst heeft dan ook niet aan de verwachting voldaan. Toch kunnen we voor wat de vrije produkten, aard appelen en uieni, betreft, die toch zo'n 30 van het oppervlak beslaan tevreden zijn. De prijzen waren al vroeg in 't seizoen redelijk en zijn steeds gestegen. Zelfs nu, medio december, trekken de prijzen nog flink aan met name ook voor levering begin januari. We hoorden van prijzen voor aardappelen van 25 ct veldgewas; uien 45 ct on afgestaan, en tarwe 42 ct lboerenschoon. Prijzen die de boer weer moed ge ven. Toch lijkt het ons, gezien de oogstraming nuttig om regelmatig te blijven afzetten (aardappelen dan uiteraard), want we zullen toch nog heel wat moe ten exporteren eer we oogst 1072 kwijt zijn. Niu het vergaderseizoen weer voor de deur staat, zou ik een beroep op u allen willen doen deze ver gaderingen zoveel mogelijk te bezoeken! Immers uw besturen doen zoveel mogelijk hun best u een aan trekkelijke vergadering te bieden. En als er dan weinig opkomst is, vraagt een bestuur zich toch ook wel eens af of het nog wel waard is die mloeite en tijld er aan te besteden. En we mogen niet vergeten dat we er in deze tijd met z'n snelle ontwikkelingen er altijd wel iets van opsteken, waar we ons Voor deel mee kunnen doen! Al is het nog wel wat vroeg, toch wil uw rulbriekschrijver u reeds prettige feest dagen toewensen en hopelijk tot schrijfs in 1973! Woensdag 6 december j.l. werd in W. ZEEUWSCH- VLAANDEREN tijdens een vergadering, waarop elke boer welkom was, en waarvan de bekendmaking was geschied via een mededeling in de vakbladen, beslo ten tot aansluiting bij de vereniging voor bedrijfs hulp in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze vereniging heeft in laatstgenoemd gebied, daar er Slechts één bedrijfshulp is, eigenlijk 20 leden teveel. Indien er nu in West Zeeuiws-Vlaanderen een 30-tal deelne mers zouden komen kan overgegaan worden tot het aanstellen van een 2e bedrijfshulp. Op genoemlde bijeenkomst gaven reeds 17 boeren zich op als deelnemer aan deze voor vele boeren in teressante vorm van bedrijfshulp. Elen bedrijfshulp kan, indien gewenst door een lid, ingezet worden als Vervanger van de boer als hij bijv. met vakantie gaat of ziek wordt. Daar niet alle beschikbare tijd van een bedrijfshulp via genoemde gevallen bezet is, zijn de leden tevens verplicht een bepaald aantal dagen per jaar, uiteraard tegen betaling, deze persoon in dienst te nemen. We mogen blij zijn met dit geslaagde initiatief en zyn er zéker van dat voldoende leden zich zullen opgeven. Indien u belangstelling heeft, raden wij u aan zo snel mogelijk contact op te nemen met de voorlichter van onze ZLiM. De oogst van de mais is éindelijk een heel eind adhter de rug. Doordat de droogcapaciteit beperkt iwas, hebben de twee beschikbare dorsmachines niet op volle toeren kunnen werken. Ook het weer bleek soms spelbreker. De vochtge haltes lagen tussen de 43 en ruim 50 wat éigen- lijk nog niet tegenvalt. Als gevolg van stengelrot en de hevige storm van Vier weken geleden, waren de meeste percelen zeer zwaar gelegerd. Toch moeten we constateren dat de korrelveiiliezen te velde zijn meegevallen. De op raap- en plukapparatuur heeft toch nog redelijk goed werk geleverd. Zeer triest is wel de opbrengst per ha. Dachten we eerst nog 5000 kg per ha te oogsten; de werkelijkheid zal niet ver boven 3000 kg per ha liggen. We zijn benieuwd naar de uitzaai in 1973. We zagen eind november nog een zeer interessante bietenoogstmethode aan de gang te Oostburg. Alhoe wel het erg nat was en de kopakkers totaal kapotge- reden waren, funlktioneerde een 2-rijïge Amac-aard- appelrooier, welke door speciale voorzieningen te treffen, nu 3 rijen bieten tegelijk kon rooien, zeer goed. Vooraf werden de bieten van blad ontdaan door een 6-rijïge kopper. Een meerijdende wagen Zorgde voor dit twee fasig systeem. Met een dergelijk universele machine, waarmede uien geladen kunnen worden en aardappelen en bieten gerooid, zouden 'de oogstkosten een eind naar beneden kunnen. korrelimais is er nog niet af. Het is erg moeilijk dit jaar redelijk comibine-werk te leveren. Plaatselijk, afhankelijk van de ligging, grote verliezen aan kol ven. Het vochtgehalte daalde niet noemenswaardig bij1 het laten staan, zodat men daarnaast toch ook nog voor grote droogkosten kwam te staan. De ani mo voor korrelmais zal wel iets verminderen, hoe wél dit jaar niets zegt voor een volgend jaar. Er waren dit jaar wel meer slechte oogsten die toch ook niet verdwijnen. De animo voor snijmais wint terrein. Naast deze minder gunstig genoemde aspecten op de bedrijven, kunnen we nu gelukkig noemen een gunstige prijsontwikkeling ta.v. een paar belangrijke produkten, t.w. aardappelen en uien. In hoeverre en wie hiervan profiteert, is moeilijk te zeggen, maar in zijn algemeenheid stemt het de agrariërs toch gun- tiger. De werkzaamheden op de akker lopen zo zachtjes aan ten einde (velen zijn reeds klaar). Het is dus tijd aandacht te besteden o.a. aan de verzorging van de machines en werktuigen. Verder wil ik wijzen op een gioede aandacht aan de te bewaren produ-kten, ondanks de gunstige prijzen. Zorg voor een goed kwalite itsproduikt Verder zijn grondonderzoek en aaltjesonderzoek noodzakelijkheden voor een goed begin in 1973. In •velerlei opzichten. Op het totaal van de bevolking wordt de agrarische bevolkingsgroep steeds kleiner, maar de waarde steeds groter. Landbouwtechnisch staat deze kleine groep op een zeer hoog peil. Zorg er voor dat dit zo blijft, niet alleen intern maar ook extern. Oriëntatie ook buiten het bedrijf is belangrijk en kan een waarborg zijn voor bredere waardering. Voor het uitvoeren van de laatste veldwerkzaam- heden zijn de weersomstandigheden op WALCHEREN niet om over te klagen. Tamelijk zacht weer met geen grote hoeveelheid neerslag. Het droogt echter weinig zo-dat de bovenlaag van de grond lang vettig bllijft, hetgeen voor de trekkracht niet erg gunstig is. We zagen de laatste weken dan ook nogal eens twee trékkers voor de ploeg, en sporadisch 2 trekkers voor de bietenrooier. Na half november is het onder alle omstandigheden echter niet meer de tijd om suiker bieten té rooien. Dit kost energie aan mens en mate riaal, die beter op een gunstiger tijdstip aangewend kunnen worden, met uiteraard vermoedelijk minder bietveriiezen Het ploegen op wintervoor is op de meeste bedrijnen klaar gekomen. Doordat het dik- wijQs niet al te gunstig verliep, is de kwaliteit van het ploegwerk over het algemeen wat minder goed dian vorige jaren. Mogelijk kan de winter nog wat goed maken. Wanneer het ptloegwerk niet voldoende vlak ligt, kan een bewerking met de cultivator onder gunstige omstandigheden veel verbetering geven. Er moeten nog wat percelen aardappelen worden geploegd. Er is nog weinig vorst opgetreden, zodat het doel op het veld achtergebleven aardappelen te laten bevriezen, nog niet bereikt is. Voor zware en moeilijk bewerkbare grond is het echter wel riskant nog lang met ploegen te wachten. Bovendien vragen we ons af, of de knollen die nu al enkele maanden aan weer en wind zijn bloot gestéld, nog wel zo ge voelig zijn voor een paar flinke nachtvorsten! We be twijfelen het sterk! In deze wintermaanden vraagt de mollenbestrijding in het grasland ook weer de aandacht. Het wegvan gen met klemmen blijkt de beste manier van bestrij den. De vorige winter zijn er enkele demonstraties gehouden in het gebruik van mollenklemmen. Het is ons be-kend dat enkelen hier zeer goede resultaten mee hebben behaald en tientallen mollen hebben gevangen. Het jaar 1972 snelt weer naar het einde. Voor ons was dit weer de laatste bijdrage aan deze rubriek Idit jaar. ot ziens op de vergadering van onze kring en goede en gezegende Kerstdagen en jaarwisseling toegewenst met de beste wensen voor 1973. (Zie verder pag. 7.) HET landt is geploegd en nu hebben we weer meer voor andere dingen de tijd. Zo kan het bezoeken van vergaderingen en het deelnemen aan gespreksgroe pen heel nuttig zijn. Van ons eigen bedrijf weten we, dat de bieten dit jaar ongeveer 10 ton minder hebben opgebracht dan in het vorige jaar en dat de mais slechts een halve opbrengst heeft gegeven. Voor ons boekhoud kundig saldo zal het dit jaar dus vooral van de aard appelen, de uien en de granen moeten komen. Ook de mestveehouderij kan hierbij nog een duit in het zakje doen, maar dit is meestal alleen slechts weggelegd voor de liefhebbers welke dit als een soort van hobby plegen te doen en mede daardoor deze produktietechniek ook beter beheersen dan anderen. Het is dan ook heel goed gezien om aan de rundvleesproductie in Zuid-West- Nederland eens een studiedag te wijden. In deze sector wordt nog veel uit traditie en sleur gedaan en het zijn slechts de enkelingen welke op moderne wijze hun be drijfsorganisatie hieraan hebben aangepast. Wat de aan passing van onze bedrijfsgebouwen mag gaan kosten en wat we met de mestveehouderij uiteindelijk kunnen gaan verdienen zal op de genoemde studiedag speciaal uit de doeken worden gedaan. Ook de afzet zal hierbij niet mo gen ontbreken. Bij de aardappelen is de start van de verkoop al goed aan de prijs geweest en gezien de tekorten in het buiten land lijken de vooruitzichten wat betreft afzet en prijs heel goed. Met partijen welke niet blauwgevoelig zijn kunnen we nog een poos vooruit. We weten dat in de loop van het bewaarseizoen de blauwgevoeligheid door gaans toeneemt, maar dat is een omstandigheid waar we niet van buiten kunnen. Wel is in deze voor ons van groot belang, dat de uitslagen van het onderzoek geheim blijven en louter als indicatie voor de teler dienen. Sleeht nieuws verspreid zich nu eenmaal sneller in zijn omge ving en zelfs een gerucht kan een slechte mare voor de teler betekenen. UUURMAN heeft zijn technisch brein weer eens laten werken en heeft een nieuwe uitvinding gedaan. Zijn idee is geboren uit een pogen om aardappelopslag in het vervolg te voorkomen. Aan zijn aanbouwcultivator zijn aan de achterste rij tanden voorscharen gemonteerd en de voorste rij tanden is gewoon intact gebleven. Ver der is één hefarm wat verlengd zodat het geheel een schuine stand heeft gekregen. Met dit prototype wordt dus tamelijk diep gecultiveerd en tevens vrij licht ge ploegd en dit alles met een dagcapaciteit welke zeer hoog ligt. Buurman voorziet dan ook mede aan de hand van dit grote succes een hele omwenteling op ploeggebied. Alle uitvinders hebben fh het verleden misschien wel louter uit traditie de conventionele ploegen steeds maar aangepast en verbeterd, maar zijn nimmer op dit goed kope idee gekomen. Goedkoop en goed zijn twee dingen welke de boer bij zijn investeringen wel goed in de mond liggen, maar die tegenwoordig wel erg ouderwets aan doen. Toch ontkomt men geziens buurmans idee niet aan de vraag of het nu wel beslist noodzakelijk is, dat land wat een prima stoppelbewerking heeft gekregen, ook nog zo diep op winterland wordt geploegd. Wat min der diep moet toch ook mogelijk zijn? Een aannemer schijnt het meest te verdienen als hij maar net voldoet aan de eisen welke in het bestek zijn gesteld. Misschien ligt hier voor de boer ook een bron van waarheid in?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 5