Hofstede „De Wiel" te Nisse Oude boerderijen in Zeeland <xxxj r)E hofstede ,,De Wiel" te Nisse ligt in de (Heer van) Kruinin9enpoider, behorende tot het grondgebied van de voormalige gemeente Nisse, en wel tot de zgn. „buitenpolders", d.w.z. liggende buiten de Breede Watering bewesten Yerseke. 10 legen, heeft eveneens heel wat vernieuwingen en verbou wingen ondergaan. De ramen aan de oostzijde hebben nog de verdeling in kleine vensters, terwijl verder wel het meest belangwekkende van dit boerenhuis in het inwen dige is te vinden. De woonkamer is namelijk grotendeels van oude wand- tegels voorzien, die hoewel niet tot de oudst bekende behorend, toch alle aandacht opvragen. Vooral de aan de verschillende wanden aanwezige tegeltableaux vallen zeer op. Daar is allereerst een af beelding bestaande uit 36 tegels in paars, weergevende een Bijbelse voorstelling, n.l. Abraham, die Hagar en haar zoon Ismaël de woestijn inzendt (Genesis 16 en 21). Het tableau is in paarse kleur uitgevoerd, oorspronkelijk naar een ets in 1764 uitgegeven en aanvankelijk als schilderij waarop de hofstede staat aan de Heer van Dieriksiaht en Jan Cornells op de (onleesbaar) was er pachter van. Deze baande ook op het gehele „Langemaarken", van dezelfde eigenaar. In 1659 vinden.we Jacob van Baerlant als eigenaar van het genoemde perceel, ter grootte van 7 gemet en 144 roeden, benevens 2 gemet en 196 roeden. De pachter daarvan is Jan Cornelisz. (verder onleesbaar). Het is nog niet duidelijk of er dan al sprake is van grotere of kleine re bedrijfsgebouwen en een woning op die beide percelen. Dezelfde eigenaar ontmoeten we ook nog in 1667 en Claes Janssen is er pachter van dezelfde percelen. Zeven jaar later, in 1674 worden Jacob van Baerlants Erfge namen als eigenaars genoemd en Cornells Pleters Ouden dijk als pachter. De foto's van de tableaux zijn door de heer B. A. van Dijke genomen. Die van de boerderij door de heer S 1 I v-J C. Van IJsseldijk. De Weel waarachter de boerderij in het groen verscholen ligt. Genoemde polder werd bedijkt in de Zwake, toen deze nog het gebied van Nisse in twee delen scheid de. Die bedijking vond plaats in 1506, nadat toen de derde dam in dat voormalig vaarwater was aangelegd ter lengte van ongeveer 800 meter en wel van de west zijde van de Lange Nieuwlandpolder (bij de Valdijk), in ongeveer zuidelijke richting naar de noordelijke dj'k van het zgn. Nieuwlandeken, waaraan naar het oosten de Willoutspolder en de Nisse-Stehepolder grensden. De bedijking van de Kruiningenpolder geschiedde in opdracht van Heer Jan van Kruiningen, ambachts heer van Nisse. In 1505 lukte het werk niet, doch om streeks Pasen 1506 werd opnieuw begonnen, zodat men in de zomer gereed kwam en in 1507 voor het eerst landbouwprodukten uit de nieuwe polder kon leveren. De bedijking was vooral ook te danken aan de rentmeester en baljuw van Nisse, Carnelis Jansse Brune. Deze had kennis van dijkages en was boven dien in het bezit van de benodigde geldmiddelen. door G. Zocchi gemaakt. Het tableau zelf komt vrijwel overeen met een dito, gemaakt in het atelier De Bloem pot te Rotterdam onder Jan Aalmis de Jongere. Dit laat ste tableau dateert van ca. 1770 en een exemplaar ervan is ook aanwezig in het Victoria en Albert Museum te Londen. Een en ander betekent niet dat de hier beschre ven woning pas in die tijd zou zijn gebouwd. We komen daarop nog terug. Een tweede tableau van 32 tegels stelt eveneens in paarse kleur voor hoe Jozef door zijn broers werd verkocht aan de Ismaëlieten (Genesis 37, vers 27 en 28). Een volgende voorstelling, verdeeld over 20 tegels, toont een krijgsman of veldheer in afwerend gebaar tegenover een vrouw met haar dienares. Op de achter grond enkele soldaten met helmen en speren. Zeker is dit eveneens een afbeelding ontleend aan een bijbelver haal, doch tot nu toe niet als zodanig herkend. Zeer fraai is ook een tableau, waarop een landschap met bomengroepen; op de voorgrond rustende vrouwen met kind en drie mannen met enkele runderen. Verder op de achtergrond een boerenwagen met drie inzittenden en bespannen met 2 paarden, voorts een landbouwer met paard en ploeg. Ook deze afbeelding is geheel in paarse kleur uitgevoerd. Tenslotte komen aan diverse wanden nog voor kleinere tableaux van 6 of 12 tegels, waarvan de kleinere een In 1702 behoort de grond bij de weel aan Maximiliaan van Baerlant Dit betreft dan 8 gemet 40 r. en 2 gem. Deze in totaal 10 gemeten en 40 roeden zijn gepacht door Dignus Noordhoek. De genoemde 2 gemeten is erfpacht van Van Baerlant en het is vrij zeker dat in genoemd jaar en waarschijnlijk eerder hierop de hoeve reeds was gebouwd. Noordhoek heeft ook I gemet in de Zakpolder (van de Kerk van Ovezande) in pacht en 3 gem. 130 r. van Adriaan van der Goes in de Willoutspolder. Dit alles dus gelegen op korte afstand van de percelen in de Kruinin genpolder. Max. van Baerlant is tevens eigenaar van 4 gem. 23 r. vroon in de Zakpolder (ten zuiden van de Kruiningenpolder), welke grond is verpacht aan Laurus Tolhoek. QE bovengenoemde 8 gem. 40 r. worden op 19 januari 1723 namens Max. van Baerlant door Joh an Oost- dijk in erfpacht uitgegeven aan Jan de Vlieger voor 13 schellingen en 4 grooten per gemet. Laatstgenoemde zal dan op het aanliggende perceel van 2 gemeten het bedrijf uitoefenen. Dit bedrijf op erfpachtsgrond gaat dan nog meermalen in andere handen over. Zo wordt op 30 juli 1729 door Maatje Jacobse Verhoef, weduwe van Cornells de Puyt verkocht aan Leijn Pieterse Vroonland: Een hoeve, De gevel van het woonhuis met de oorspronkelijke kozijnen en kleine vensters. De gens TEGENSLAGEN QE nu in de Zwake gelegde dam had kennelijk geen al te deugdelijke ondergrond en op 14 december 1511 vond de eerste dijkdoorbraak plaats. Vrij spoedig werd het gat gedicht, doch drie grote welen aan de bin nenzijde van de dijk getuigen van meerdere rampen ter plaatse en vermoed wordt, dat ook de stormvloed van 5 november 1530 daaraan mede schuldig is. De Kruiningen polder werd dus in de eerste helft der 16e eeuw meer malen geïnundeerd en een en ander had als gevolg dat de bedoelde derde dam in de Zwake tenslotte een zeer kron kelend verloop kreeg, waarbij de welen werden binnen- bedijkt. De onderhavige boerderij ligt vlak bij de meest zuide lijke weel. Behalve het bijbehorende perceel liggen de belangrijkste gronden niet in de Kruiningenpolder, het geen ook in vorige eeuwen steeds het geval was. BEDRIJFSGEBOUWEN, WONING EN TEGELTABLEAUX QE grote landbouwschuur (Zeeuws imodel met hou ten wanden) ligt in de richting oost-west. Ze is met pannen gedekt en heeft na de eeuwwisseling de plaats ingenomen van een veel oudere schuur, welke niet ver van de woning in noord-zuidelijke richting lag en van een rieten dak voorzien was. Het woonhuis, dat direct naast de zuidelijke weel is ge- staande klok voorstellen met gele rand en groene guir landes imet aan de voet twee naakte kinderfiguren. Het 12-tegelig tableau stelt een grote pendule voor, waarin naast paars ook geel voorkomt. De ruimten tussen, onder en boven de tableaux zijn opgevuld met honderden losse paarse, eveneens 18e eeuwse tegels met velerlei afbeeldingen van viervoeters, vogels, vlinders, kastelen, torens, bruggen, huizen, land schappen, enz. Het totale beeld van deze woonkamer geeft derhalve een vrij volledig overzicht van de midden- 18e eeuwse wandbekleding door middel van tegels. Wel moet nog worden opgemerkt dat in een der wanden voor heen een open haard aanwezig was, welke later is dicht gemetseld. Het daardoor ontstane vlak werd met bijpas sende tegels opgevuld. Verder kan wat het woonhuis betreft, nog worden vermeld, dat een oorspronkelijke kelder aanwezig is met plavuizen vloer en rondgemetseld gewelf. DE EIGENAARS VAN GROND EN OPSTALLEN gPRAKEN we hiervoor van de derde dam in de Zwake in 1507, dan bleef het gebied van de huidi ge Loulsepolder nog tot 1554 een rest van de vroegere Zwake. In laatstgenoemd jaar kwaim de vierde dam tot stand en daarmee de genoemde polder. We zullen hierna zien, dat in latere jaren steeds gronden in die polder tot de hier beschreven hoeve behoorden. Onze vroegste ge gevens gaan terug tot 1652. Toen behoorde het perceel schuur, enz. staande op ambachtsheerenvroone in de Cruijningenpolder. De ligging is: oost De Weel, west en noord de dijk, verder een erfpachtboomgaard groot 8 gem. 40 r. (zie boven) en erfpacht in 't Saxken (Zakpolder), groot 1 gemet 3 roeden. De prijs voor de hoeve zonder land was 155, Met genoemde Vroonland ging het daarna allesbehalve voor de wind. Het bleek, dat hij om het toen nog kleine bedrijf te bemachtigen schulden had moeten maken, wel ke hij niet in staat was tijdig af te betalen. Reeds op 22 februari 1731 werd de hofstede met al het meubilair, vee, gereedschappen en voorraden getaxeerd De hofstede met eigen land was groot 11 gemet 43 roe den. De schuld die Vroonland had bedroeg toen 138,13 sch. 4 gr. Hij pachtte nog in de Louisepolder ca. 25 ge met zaailand, waarvan ook de te verwachten opbrengst getaxeerd werd. Op 26 november van dat zelfde jaar werden door de schout van Nisse, Geeraard de Leeuw de goederen op de hoeve in de Cruyningenpolder, bewoond door Leijn Pie terse Vroonland verkocht wegens verhaal van een schul dige som van Eenhonderd en zestig Pond, zes schellingen en tien grooten. NIEUWE EIGENAARS O' 28 maart 1733 vinden we dat Pieter Laurusse Reijnhout koopt een landhoeve op ambachtsvroone in de Cruijningenpolder voor 131.13.4. Te betalen erf-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 30