Praktijkproeven met synthetisch zeewier 8 «0 k ^ilp f Hydr. lab „De Voorst" KS.E.P.l. K.SP.L.O. de plaatsen waar in Nederland proeven zijn genomen EROSIE van de kuststrook is voor vele landen een serieus probleem. Gedeelten van de kus ten kalven af, stranden en duinrijen spoelen weg, die pe geulen ontstaan langs de kust en de dijken wor den onderspoeld. Er is dan ook een voortduren de strijd gaande om die landen te beveiligen tegen het geweld van de zee. is het toepassen van zinkstukken, dat zijn grote vlot ten, samengesteld uit gevlochten maten van rijshout. Tegenwoordig worden ze ook wel gedeeltelijk ver vaardigd van uit polypropeen geweven doek, met drij vers van polyurethaanschuim die men daar waar de bodem is weggespoeld of dreigt weg te spoelen, door verzwaring met stenen laat afzinken. Het wier wordt overboord gezet. Waardoor deze erosie ontstaat, is eigenlijk een voudig te beantwoorden. Wanneer water stroomt met een snelheid van 0,3 m per sec. worden de vaste deeltjes op de bodem, zoals zand en slib meege voerd. Dit materiaal bezinkt echter weer, zodra de snelheid van het water afneemt en het zijn kracht verliest, waardoor de bodem ter plaatse aanslibt. De zeestromingen lopen in 't algemeen parallel aan de kustlijn, met als gevolg erosie aan stranden en dij ken. Als oeverbescherming van de kust tegen erosie worden op geregelde afstanden golfbrekers gebouwd van zware basaltstenen of rijen houten palen, die de golfstroom en de branding afremmen en zodoende de kust beschermen. De aanleg van zulke golfbrekers en het onderhoud ervan is een kostbare zaak eri eist voortdurende aandacht. Een andere methode om bodemerosie te bestrijden, De natuur echter heeft een betere en elegantere manier om erosie tegen te gaan. Zeewier, welig groeiend, verankert zijn wortels in de zeebodem. Rechtopstaand in het water door de drijfkracht van zijn bladeren, vormt het als het ware een flexibele muur van weerstand. De stroomsnelheid van het wa ter wordt hierdoor afgeremd en de in het water zwe vende deeltjes, zoals zandkorreltjes, bezinken. Daar waar voldoende zeewier groeit, ziet men ook duide lijk de dempende werking op de golfslag en de aan was van de bodem. Het bezwaar van natuurlijk zeewier is, dat het nooit groeit waar men het juist wil hebben. Het heeft zon licht nodig, groeit niet in diep water en niet gemak kelijk in heel snel stromend water. In verontreinigd of zeer koud water sterft het af. Onder andere condi ties groeit het zo welig, dat de aanwas niet binnen de perken te houden is. Om erosie te bestrijden door nabootsing van de natuur, zou men moeten beschik ken over een materiaal met groot drijfvermogen, flexi bel van aard en in de vorm van een redelijk sterk bandje. Het zou op een of andere wijze verankerd moeten kunnen worden op de zeebodem, en wel zo danig dat het niet weggevoerd wordt door de hoge stroomsnelheid en het geweld van het water in de branding langs de kust. GEOCTROOIEERD PROCES QP het Koninklijke/Shell Plastics Laboratorium, Delft, is een geoctrooieerd „extruder gassing process" ontwikkeld, inhoudende dat gedurende de extrusie van polypropeen een blaasmiddel in het gesmolten materiaal wordt geïnjecteerd in een daarvoor ontworpen extruder. Het gesmolten, met vloeibaar gas geïnjecteerde polypro peen wordt door de van verscheidene gaatjes voorziene spuitkop geperst. De ronde draden die daardoor gevormd Een gordijn van synthetisch zeewier. Zeewier van geschuimde polypropeenstrippen in een proefbassin. worden, schuimen direct op bij het verlaten van de spuit kop. Na afkoeling worden deze draden op een speciale manier verstrekt, waardoor een vrij sterk bandje van 4 mm breedite en 0,3 mm dikte met een {soortelijk) ge wicht van 0,2 gratrn per cm3 ontstaat. Deze bandjes, met drijfvermogen van 800 gr./l, zijn bijzonder geschikt om als synthetisch zeewier te fungeren. Met enige inleidende proeven op het KSPLD zelf, kon worden aangetoond dat dit materiaal inderdaad geschikt zou zijn ter vervanging van natuurlijk zeewier voor bodemstabilisatie of -aanwas, of bestrijding van erosie. Daarna zijn, in samenwerking met het Waterloopkundig Laboratorium „De Voorst", proeven uitgevoerd. Hierbij bleek dat de met polypropeen verstrekte schuimdraden

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 28