WELOVERWOGEN KIEZEN EN BENOEMEN officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer Orm.: Waarom veredelingsindustrie op beklaagdenbank Pagina 3 Auto-aktualiteiten Pagina 4 Uit de praktijk Pagina 5/7 Landbouwschaps- nieuws en -commentaren op Landschapsparken Pagina 8/10 De Belgische rassenkeuze bij vlas Pagina 9 De sociale verzekering in 1973 Pagina 11 Notulen Alg. Verg. ZLM Pagina 13 Vee en vlees Pagina 14 Het gebruik van fokstieren op bedrijven met hoge melkproduktie Pagina 15 De laatste loodjes wegen het zwaarst! Suikerbieten roeten na half november brengt grote risico's met zich mee als het met de weersomstandigheden tegenzit Van mens en materiaal wordt dan veel gevergd en ook de structuur van de grond heeft veel te lijden. Op vele plaatsen was het de vorige week op kopakkers en dammen dan ook een onmogelijke toestand! Onze rubriek schrijven rn „Uit de Praktijk" gaat daar nog eens op in! zlm VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 60e Jaargang - No. 3160 land en tuinbouwblad De ruilverkaveling Kapelle/Wemeldinge gaat door. Met een overweldigende meerderheid van 78 voor stemmers hebben de stemgerechtigde grondeigena ren op 7 december hiertoe besloten! Bijzonder ver heugend is het daarbij dat, ook indien de stemmen der thuisblijvers niet zouden zijn meegeteld, deze ruilverkaveling zou zijn aangenomen. Immers van de werkelijk uitgebrachte stemmen was 1530 ha vóór de verkaveling en slechts 757 ha tegen. Natuurlijk was deze uitslag vooral een succes voor al diegenen, die zoveel jaren met volledige inzet aan de voorberei ding zijn bezig geweest. Men gaf aan hen zijn ver trouwen. Maar daarnaast is toch direkt een gelukwens aan de streek op zijn plaats, nu men zo duidelijk heeft gekozen voor het belang van niet alleen de huidige, maar vooral ook de toekomstige generatie. Het woord is nu aan de uitvoerders en in de eer ste plaats dus aan de op korte termijn in te stellen plaatselijke commissie. Ongetwijfeld zal deze uitslag ook voor hen een extra steun in de rug zijn bij het oplossen van de vele vraagstukken, die in de komen de jaren natuurlijk nog aan de orde zullen komen. Dat deze plaatselijke commissie daarbij op de vol ledige medewerking van de standsorganisaties mag rekenen is een duidelijke zaak. De taak der stands organisatie eindigt nu éénmaal niet meer op het mo ment dat de ruilverkaveling is aangenomen, maar gaat verder tot het tijdstip dat alle uitvoerings- en toebedelingswerkzaamheden zijn afgerond. Dat zien we ook bij de in uitvoering zijnde ruilver kaveling De Poel/Heinkenszand, waar het standpunt van de georganiseerde landbouw niets aan duidelijk heid te wensen overlaat. Wij zijn daarbij blij dat ook in provinciale bestuurskringen het standpunt van de landbouw, dat de uitvoering der werkzaamheden con form het stemmingsplan dient te geschieden, weer klank vindt. Voor die regionale of nationale instanties, die aan dit landbouwstandpunt nog twijfelen, willen wij het nog wel eens duidelijk stellen. De georganiseerde landbouw zal enerzijds voor de volle 100% haar, uit het stemmingsplan voortvloeien de, contractuele verplichtingen nakomen, maar zal an derzijds geen enkele vorm van contractbreuk accep teren, welke politieke of ambtelijke druk daar ook achter zit! TOEKOMSTIGE STEMMINGEN Niet alleen voor de streek zelf maar ook voor al die gebieden, waar een ruilverkaveling nog in voorberei ding is, betekent de uitslag van Kapelle/Wemeldinge een stimulans. Met name denken we daarbij aan de ruil verkavelingen, die in West-Brabant op stapel staan. In de eerste plaats de ruilverkavelingsblokken Zon zeel (8500 ha) en Scheldezoom (4000 ha), waarover waarschijnlijk medio 1973 gestemd zal worden. Daar naast zijn de voorbereidingen voor Oud-Gastel-Ouden bosch, Willemstad en Kruisland-Wouw in volle gang. Al deze ruilverkavelingen zullen volgens de gewijzig de ruilverkavelingswet gestemd worden. De stemmen van de thuisblijvers zullen dus niet meer worden mee geteld. We hebben er het volste vertrouwen in dat straks ook hier de meerderheid der stemgerechtigden volmondig ja zal zeggen tegen die stemmingsplan nen, waarmee de georganiseerde landbouw zich vol ledig kan verenigen. De vele werken aan wegen, waterlopen, leidingstra ten, woongebieden en industrieterreinen betekenen voor de landbouw in West-Brabant evenzovele be perkingen. Alleen daarom al is een herinrichting van dit gebied dringend noodzakelijk. In de voor ons lig gende jaren zal van de ZLM-organisatie dan ook on getwijfeld bijzondere aandacht voor dit gebied ge vraagd worden. INFORMATIE Konden wij hiervoor verheugd zijn over de duide lijkheid in Kapelle, minder reden tot juichen geeft ons de duidelijkheid in de vaderlandse politieke verhou dingen na de verkiezingen. Waar 14 partijen vechten om het „informatiebeen" loopt de 15e er mee heen. Immers wij hebben door geen der fractieleiders de naam van Dr. Ruppert horen noemen. Eens temeer mogen wij ons gelukkig prijzen met een boven de politieke partijen en hun onderlinge twisten staand vorstenhuis en regeringshoofd. Wordt Dr. Ruppert de eerste uit een reeks van in formateurs en formateurs, vragen wij ons af. Of zal hij het schijnbaar onmogelijke presteren en op korte termijn een Kabinet in elkaar weten te (in)formeren? Wanneer wij zijn eerste stappen volgen lijkt het aan nemelijk dat de heer Ruppert middels letterlijk infor meren een basis aan het vormen is, waarop mogelijk ONS COMMENTAAR een nieuw Kabinet kan stoelen. Het is daarbij duide lijk dat de sociaal-economische problemen en met name de inflatiebestrijding, zeer terecht, een belang rijk onderdeel vormen. Wij vinden dit tot zover een hoopvol en verstandig begin. Wanneer vervolgens de politieke partijen eindelijk eens willen en durven inzien dat hun onderlinge ge krakeel en huiselijke twisten in wezen ondergeschikt aan het landsbelang dienen te zijn, kan er uit deze verkiezingen misschien toch nog een Kabinet met vol doende regeerkracht voortkomen. BENOEMING Tot dusver ging de aandacht van de landbouw bij de Kabinetsformatie vooral uit naar het tot standko- men van een regeringsploeg, die de zo schadelijke inflatie met alle ten dienste staande middelen zou willen en kunnen bestrijden. Daar is nu, na de benoe ming van Lardinois als opvolger van Mansholt, ook plotseling de vraag bijgekomen wie de volgende Mi nister van Landbouw zal worden. Wij zijn met de keuze van Lardinois als nieuw Com missielid bijzonder tevreden. Een zeer begrijpelijke keuze overigens, wie de carrière der laatste land bouwministers eens nagaat. Mansholt naar de Euro pese Commissie, Marijnen en vervolgens Biesheuvel Minister-President en nu dus Lardinois weer naar de Europese Commissie. Natuurlijk mag niet verwacht worden dat Lardinois in de nieuwe Commissie de post landbouw zal gaan bezetten. Maar bij de opstelling der commissievoor stellen aangaande de landbouw, zal zijn inbreng aan ervaring en gezag ongetwijfeld van invloed zijn. Rest ons dus de vraag wie de nieuwe Minister van Landbouw gaat worden. Naar goed, modern gebruik zouden wij nu een profiel van deze toekomstige be windsman moeten schetsen! Waar wij evenwel niet zo erg in ideale profielen geloven, willen wij volstaan met de wens dat de nieuwe landbouwminister over voldoende kennis van zaken zal beschikken, bereid zal zijn te luisteren naar en rekening te houden met de stem der georganiseerde landbouw en zich voor de volle 100% zal inzetten voor het belang van de landbouw bij de besprekingen in de Haagse en Brus selse Ministerraden. LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1