Slechte invloed van de zomer beloond met goede prijzen Arbeidsbehoefte en -rationalisatie in de champignonteelt 9 355 100 Zoals uit deze tabel valt af te lezen liggen de arbeids- pieken bij en rondom de oogst en in mindere mate bij het watergeven. Diepte investeringen in technische, ar beidsbesparende hulpmiddelen zullen vooral op deze werkzaamheden gericht moeten worden. Temeer omdat bij een aantal andere bewerkingen, zoals de bereiding van compost en dekaarde, het vullen en het leeg maken van de cellen, de krachten gebundeld zijn door de C.N.C. Hierdoor kunnen dure machines toch op een economisch verantwoorde wijze door de champignontelers in het be drijf toegepast worden. Sproeiwagen in aktie tijdens een demonstratie te Horst. NAAST de oogst vergt het water geven vrij veel uren 17 uur oer teelt). Tevens geldt dat bij het handsproeien de verdeling niet altijd regelmatig is. Door de champignonkwekersvereniging is o.a. i.s.m. de ar- beidsspecialist van het Consulentschap voor de Tuin bouw in Limburg een nieuw sproeisysteem ontwikkeld. Het watergeven met een vaste regenleiding bleek nogal problemen te geven t.a.v. drup, het vullen en het leeg maken van de cellen. Daarom heeft men gezocht naar een sproeiwagen die aan de zijkant 5 bedden tegelijk sproeit. De sproeiwagen bestaat uit een platform met vier zwenkwielen. Hierop zijn 5 sproeiarmen aange bracht, aangepast aan de afstand van de bedden. De ver deling van het water is goed. De hoeveelheid wordt gere geld door de loopsnelheid. Bij het sproeien moet men kijken naar het tweede bed. Alleen de bovenste rand van de kantplanten mag nat worden. Op de nieuwste uitvoe ringen kunnen ook neveldoppen aangebracht worden, voor ziektebestrijding, vochtig houden enz. De besparing bedraagt volgens praktijkgegevens min stens 12y2 uur per teelt d.i. 50 uur/cel. Gaan we uit van een bedrijfsgrootte van 3 cellen dan bedraagt de be sparing 150 uur. Bij een investering van 1.500,en een afschrijving in 3 jaar, bedragen de jaarkosten 610,Bij een besparing van 150 uur zijn deze jaar- kosten verantwoord. Tevens heeft men nog de voordelen van eerder klaar zijn, een beter sproeipatroon, gemakkelijker werken en daarbij mogelijkheden voor ziektebestrijding en nevelen. KROTEN OP KONTRAKT De teelt van knolselderij op kontrakt loopt de laat ste jaren terug. Voor zover wij deze teelt kunnen bekijken, menen wij dat dit produkt hoe langer hoe meer naar de Landbouw zal verschuiven en dat daar bij de prijs wordt afgestemd op mechanisch rooien. Een eventuele vervangende teelt voor het kleinere bedrijf zou kunnen zijn het kontrakteren van k oten. Het is ons bekend dat de industrie hiervoor belang stelling heeft en dat er in ons gebied zeker een mo gelijkheid inzit om een contract af te sluiten. Wij raden dan ook belanghebbende telers aan, zich tijdig met ons in verbinding te stellen, cm ons hie. op ge zamenlijk te beraden. Aldus de Veilingvereniging K.E.O. te Krabbendijke in hun mededelingenblad van 24 dezer. Daar wordt de laatste fruitveiling van dit jaar op donderdag 21 december gehouden en in het nieuwe jaar op 4 januari weer met veilen be gonnen. middel voor de oogst gesteldi moeten worden aflezen. Het plukrek, fust en afvalemmer moeten tijdens de pluk steeds op een constante plaats bij de plukkers staan. De standplaats die voldoende ruim moet zijn moet aan gepast kunnen worden aan de plukker. Deze moet altijd een optimale werkhoogte hebben t.a.v. het te oogsten bed. De stabiliteit van het hulpmiddel moet goed zijn evenals de verplaatsbaarheid De plukker moet zijn volle aandacht op het plukken kunnen richten. Door de invoe ring van het industriefust is het verhangen van het pluk rek aan de kantplank een moeilijk werk. |^|A enige tijd van beproeven is een pluklorrie ontwik keld die aan de meeste van deze eisen voldeed. De stabiliteit is goed, de afmetingen voor bewewingsvrijheid zijn voldoende, en door middel van een lier kan de werk hoogte worden ingesteld. Aangezien er een vaste plaats is voor het plukrek, de emmer, vol en leeg fust, zijn de reik afstanden veel kleiner. Ook het transport wordt tot een minimum gereduceerd omdat voldoende leeg en vol fust meegenomen kan worden. Ook kunnen de lorries bij het enten, aankloppen en afdekken gebruikt worden. Op de bedrijven waar de lorries al enige tijd worden toe gepast krijgt men een arbeidsbesparing van 1215 bij het oogsten. Uitgaande van vier teelten per cel be tekent dit 125 uren per jaar per cel. Hiertegenover staat een investering van ruim 2.500, per cel. Bij een afschrijving in 8 jaar bedragen de jaar- kosten 500,— (rente afschrijving diverse kos ten). De vrijgekomen uren moeten dus minimaal 4, per uur opbrengen. Naast een arbeidsbesparing geven pluklorries de volgende voordelen t.o.v. de trap: Mogelijkheden voor een juiste werkhoogte, gemakkelijk verplaatsbaar, stabiel en vaste plaats voor het plukrek. TUINBOUWKLANKEN Als we deze bijdrage voor SCHOUWEN-DUIVE- LAND samenstellen, is de laatste maand van 1972 al weer bijna 2 dagen oud. Het kan 'best zijn dat menig een het anders beleeft, maar naar ons gevoel lijkt het allemaal snel voorbij te gaan. Nog een wijle en het jaar 1972 is weer vervlogen. Een jaar met een zomertijd, waarin menige onder nemer het hart vasthield. Er was gegronde vrees dat vele pnodukten geheel of gedeeltelijk zouden misluk ken. Op dit moment, nu de veldvruchten, op een en kele uitzondering na, zijn geborgen, kunnen we niet anders zeggen, dat over het algemeen genomen een en ander is meegevallen. Bovendien mogen we van diverse produkten gewagen van een goede prijsvor ming. Een bijzonder welkome zaak na een paar moei lijke jaren en een steeds voortschrijdende kostenstij ging. Gisteren 1 december spraken we een collega, die 40 ct per kg was geboden voor zaaiuien voor direkte levering. Me dunkt een prijs om bij te watertanden. De kwaliteit van sommige partijen laat echter te wensen over. Afgelopen week is in onze omgeving nog afgeleverd met een tarra-percentage rond de 30 procent. Voorwaar niet gering voor deze tijd van het seizoen. Dezer dagen kregen de udentelers in onze omgeving een schrijven in de bus, uitgaande van de exporthan- del. In dat schrijven werden aanbevelingen gedaan over te gaan op het zaaien van huidvaste soorten, die uiteraard wat minder kilo's geven, maar goed van kwaliteit zijn gebleken. Wanneer we als uientelers over de hele linie die kant op zouden willen gaan, zou dat extreem hoge opbrengsten tegen gaan, en een goede positie bevorderen cp de exportmarkt wat de kwaliteit betreft. In ieder geval achten we het niet verkeerd dat hierop is geattendeerd door de handel. De knolselderij op Schouwen en Duiveland is he den nog niet allemaal gerooid. Wel wat riskant, maar door de toestand van de grond die nog te wensen overliet kon het moeilijk anders. De opbrengsten zijn nogal wisselend en afhankelijk van vele faktoren als planttijd', uitgangsmateriaal en structuur van de grond enz. De vrije knolselderij doet een aantrekke lijke prijs. We hoorden van 25 cent per kg. Bij een redelijke opbrengst kans op een behoorlijk rende ment. Op de gladiolenveilingen blijkt een zekere stabili teit in de prijzen te zijn opgetreden, met voor de klei ne maten van diverse soorten een dalende tendens. Toch kunnen we slechts concluderen dat er tot heden aanleiding is om tevreden te zijn Over het marktver- loop. Blijkens de veilingverslagen wordt het aange voerde vlot gekocht. De meeste telers van tulpen en irissen hebben de eerste gift kunstmest toegediend en een onkruidbe- strijding uitgevoerd. Het gewas is gereed voor de winter. Wat gaat die wintertijd brengen? Weinig of strenge vorst, veel of weinig sneeuwwater? We zul len het geduldig af moeten wachten! Wat we van daag aan de dag wel weten is, dat over het algemeen de beworteling goed ontwikkeld is en dat is een hoop gevend begin! Tuinbouwconsulentschap Tilburg W. A. VAN MULLEM ^E champignonteelt is evenals vele andere tuinbouw- gewassen een arbeidsintensieve teelt. Per cel zijn jaarlijks ongeveer 1.500 arbeidsuren nodig. Dit impli ceert dat de arbeidskosten ongeveer 30 van de totale produktiekosten bedragen. Het is, mede gezien de stijging van de arbeidslonen, gewenst dat men zoekt naar een verhoging van de arbeidsproduktiviteit. Om nu de voor naamste arbeidspieken in deze teelt de onderkennen moeten we eerst een inzicht hebben in de arbeidsbehoef te van de diverse onderdelen per teelt. Beweridngen Uren Leeg maken 15 4,5 Vullen 7 2 Enten 7 2 Aankloppen 7 2 Afdekken 16 4,8 Sproeien 17 5 Ziektebestrijding 5 1,5 Plukken (15 kg per m2) 250 70 Transport 6 1,8 Afwegen 25 7,4 JJOALS gesteld de oogstperiode vraagt het grootste percentage arbeidsuren per teelt n.l. ruim 70 jDe traditionele middelen voor de oogst zijn arbeidstech- nisch gezien niet ideaal. De werkhoogte (standhoogte) van de plukster is onvoldoende regelbaar. Het verplaat sen van de trap en het rek en de vaak te grote reikaf- standen zijn een obstakel voor een plukprestatie. Gaan we de oogst werkzaamheden analyseren dian zien we dat deze bestaat uit verschillende handelingen. Plukrek verhangen 3 24 Trap verplaatsen 2,3 28 Emmer verplaatsen 0,3 23 Verwisselen plukbak 1,7 w16 Transport 1,7 Samen 100 Opvallend is dat de effectieve oogstarbeid maar ruim 50 is. De overige werkzaamheden zijn vooral bijko mende handelingen (reiken, transport enz.). Vooral uit deze tabel kunnen we de eisen die aan een nieuw hulp- Reiken Plukken Afsnijden Sorteren Problemen met de werkhoogte en het verplaatsen van het plukrek. stabiliteit is goed reikafstanden kunnen korter zijn het verplaatsen is gemakkelijker werkhoogte kan juist ingesteld worden plukrek hoeft niet meer aan die kantplank gemakkelijker enten, aankloppen en afdekken. prettiger werken Opgemerkt zij nog dat men ook voor een lagere inves tering lorries kan aanbrengen b.v. zonder lier, ander rail profiel, geen bochten enz. De besparingen zijn dan uiter aard ook minder.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 9