TUINBOUW- KLANKEN Weinig optimistisch Waarop kunnen wij terugzien? Fruit werd duurder DINGEN VAN DE WEEK 8 „Hoe snel gaat de tijd", zo denkt uw schrijver uit WALCHEREN, want dit is weer al zijn laatste stukje in 1972. Door de Redactie wordt elk jaar een schema gemaakt vooral met het oog op het Kerstnummer en 1 x niet verschijnen. En de rubriek Tuinbouwklanken moet dan ook een veertje laten, zodat deze rubriek dit jaar niet meeh aan bod komt. Overigens zullen er hopelijk niet zulke schokken de gebeurtenissen plaats vinden dat dit een ramp is. Belangrijk is de verkiezingsuitslag en wat deze op zal leveren aan een nieuwe Regering! Was het al moei lijk, 2 jaar terug, een formatie te krijgen, nu zal dit waarschijnlijk nog veel moeilijker zijn. We vinden een stabiele regering van urgent belang voor ons hele bestaan, dus ook en in niet geringe mate voor de land- en tuinlbouw in zijn grote variaties. De partij die zo nodig onze Regering ten val bracht heeft dan ook wel een grote verantwoordelijkheid geno men. Het blijkt dat velen hier ook zo over dachten. Maar en passant zitten we nu met de brokken. We la zen juist dat in de grootmachten Frankrijk en Duits land ingrijpende maatregelen tegen de inflatie geno men zullen worden. Wie moet dat nu bij ons doen, nu elke stabiliteit ontbreekt? Geen partij durft een onpopulaire maatregel te nemen uit angst voor ziel- tjesverlies. Nu moet men niet denken dat dit voor ons als klein agrarische mensjes niet geldt. Om de drommel niet. Want wat hebben we voor effectief voordeel van goede prijzen als ze inflatoir door on nodig verhoogde uitgaven teloorgaan? In onze secto ren zijn er ongetwijfeld hogere inkomsten geweest, maar hoeveel er overblijft voor extra investeringen valt nog te bezien. En velen zijn langzamerhand in de situatie dat er toch weer gekocht zal moeten wor den. We waren bij een collega die een nieuwe frees gekocht had en deze flinke maar toch maar gewone tiïinbouwfrees kostte toch ook al ruim 7.000,Grote machines naar. rato. De zaadbranche kan ook niet zakken hoorden we van welingelichte zijde. Uit het interview van de heren Goud en Van Oos ten met de P.Z.C. klonk een zéker optimisme, hoewel ze terecht de vinger op de pols hielden voor prijsont wikkeling bij grote fruitaanvoeren. Door de kleinere fnuitaanvoer doet zich een moeilijk punt voor voor onze veilingen. Deze worden geacht een fustbestand Door de vele Vrije en feestdagen op het einde van dit jaar willen we nu reeds in deze THOOLSE tuin bouwklanken de balans proberen op te maken, alhoe wel het nog maar het begin van december is. Onwil lekeurig zullen dan ook wel bij vélen onzer de ge dachten nog eens terloops teruggaan naar wat 1972 in onze bedrijven heeft gebracht. Reeds aan het begin van dit jaar ds er op bedrijfsstudieclubvergaderingen en gespreksavonden gezocht en gespeurd, of onze be drijven voor verbetering vatbaar waren en aan te passen aan de verandering der tijden om deze zonder kleerscheuren door te komen. Het blijkt dan dat nieu were inzichten slechts langzaam van de grond komen. De ervaring heeft velen wel geleerd om niet te vlug op ijs van één nacht te lopen, want de verantwoor ding is en blijft steeds bij de ondernemer! Ofschoon men dus niet overhaast bereid is om er direkt maar in te springen in hetgeen ons op voorlichtingsavon den van bedrijfsverenigingen wordt voorgeschoteld; er is toch in ons distrikt een zekere kern ontstaan die, zij het soms wat schoorvoetend, verbetering in hun bedrijfstype hebben aangebracht. Dat er bij al te hebben dat zo ongeveer een hele oogst kan bevat ten uit een regio. Nu zit er een veel geringere roula tie van fust zoals ieder kind kan narekenen. Maar onze bedrijven zitten met hun geld verslindend fust- bezit dat dit jaar wel eens tot vervelende konsekwen- ties zou kunnen leiden. Resumerend geloven we te mogen stellen dat we ondanks veel reden tot dankbaarheid minstens even zoveel redenen hebben om de komende winterperio de met niet te veel optimisme tegemoet te gaan en dat men als éénling volledig buitenspel staat. Laten we dan ook op ons agrarisch terrein, waar ook, eens gezind zijn! We wensen u vast goede Kerstdagen toe en een goed Oud- en Nieuwjaar. het nieuwe, dat in de laatste vijftien jaar is ontstaan, ook beginnelingen zijn geweest (en wel altijd zullen blijMen) die „de pijp weer aan Maarten hebben gege ven" is zeker. Als wij het afgelopen jaar nog eens overzien, moeten wij wel constateren, dat moeder na tuur ons dikwijls stiefmoederlijk heeft behandeld, zo dat niet alle teelten ten volle tot hun recht konden komen. Gelukkig kunnen wij, omdat de prijzen van sommige produkten goed tot zeer goed zijn geweest op een beter resultaat terugzien dan 1971. Zo staan wij dan weer met het einde van dit jaar aan het be gin van het komende vergaderseizoen, waar men on willekeurig voor nu of later altijd wat opsteekt. Mis schien dat het wel eens nuttig zou zijn dat er meer. aandacht geschonken werd op voorlichting op kost prijzen van diverse alhier geteelde produkten. Juist dan wordt er méér gezocht om de bedrijven renda bel te houden voor nu en in de toekomst. Wij zijn er van overtuigd dat dit geen gemakkelijke materie is, want de beschikbare werkuren liggen nergens pre cies gelijk. Om een gemiddeld goede boterham te kunnen verdienen zal men toch altijd ervan uit moe ten gaan teelten te hebben met een gcede weïk- spredding en waarbij arbeidstoppen zoveel als moge lijk vermeden moeten worden, wil men zijn nek niet breken. Het is altijd weer jammer dat een teelt, die aardig goed1 paste in ons soort bedrijven, weer ge doemd zijn te verdwijnen. Zo zal de gladiolenteelt door gebrek aan gezonde grond het veld moeten rui men. Als vervanger kan daar misschien de sprui- tenteelt voor worden genomen, omdat die zijn groot ste oogst geeft in oktober en november. Ook met ma chinale pluk zou er misschien door kleine spruiten- kernen de beschikbare arbeidsuren in het najaar toch weer rendabel zijn te maken. Zou er door de veilin gen wanneer de gladiolenteelt verdwijnt, hierin ook de behulpzame hand kunnen worden geboden? Dat wij het nieuwe jaar mogen beginnen met nieuwe hoop, dat er voor ons beroep toch altijd nog perspek- tief blijft! Op de fruitveilingen in ons gebied liep vorige - week het aanibod van appelen duidelijk terug en ook peren werden er betrekkelijk weinig aangeboden. Hiertegenover stond een goede vraag naar beide fruitprodukten, wat resulteerde in gemiddeld wat hogere prijzen. Heel duur bleven de grote maten van de Cox's Orange Pippin, waarvoor tussen 1,20 en 1,35 per kg werd betaald; het aanbod was echter gering. De maat 65/70 mm noteerde rond 90 ct per kg, de maat 60/65 mm rond 65 ct en de maat 55/60 rond 50 ct per kg. Opmerkelijk was het grote aanbod van bijzonder goede kwaliteit Cox's Orange Pippin bij de veiling te Fijnaart uit het koelhuis. Bij de an dere veilingen nam de aanvoer van dit ras ook wel toe, maar toch minder sterk. Duur was ook de Goud- reinette. De beste kwaliteiten in de grote maten no teerden tot dicht tegen ƒ1,per kg en in enkele ge vallen iets daarboven. Saint Rémy kwam plaatselijk ook aan 1,per kg. Conference was er weinig te koop. Wat er was deed in de grote en middelmaten tussen 85 en 95 ct per kg en de kleine maten werden verkocht voor 70 tot 80 ct per kg. Het prijsverschil tussen klasse I en n was bij de Conference te ver waarlozen, het bedroeg hoogstens enkele centen per kg. Conference was vooral gevraagd voor export naar België en West-Duitsland. Met de kleine maten, die meestal naar Engeland en de Scandinavische landen gaan, liep het oök vorige week nog niet erg vlot. Zo werd de klasse II maat 45/50 mm, die tijdens het aanvoerseizoen dit najaar rond 25 ct per kg deed, ver kocht voor 14 tot 18 ct per kg. Ook de Doyenné du Cornice deed mee aan de wat vriendelijkere stemming op de fruitmarkt. De grote en middelmaten werden verkocht tussen 95 ct en 1,per kg en de kleine maten klasse I kwaliteit kwamen op 80 tot 85 ct. Uiteraard nam ook vorige week de Golden Delicious weer verreweg de eerste plaats in bij de appelaanvoer en ook hiervoor werden hogere prijzen besteed. Klasse I met een goede kleur deed tussen 70 en 80 ct per kg voor de grote maten en tot 65 ct voor de middelmaten. In verge lijking met de twee voorgaande weken werd de Gol den Delicious 3 tot 5 ct per kg duurder. Spencer is er plaatselijk in redelijke hoeveelheden te koop. De gro te maten deden tussen 75 en 80 ct per kg, de middel maten rond 66 ct en de kleine maten rond 45 ct per kg. Een zelfde prijs werd besteed voor het ras Ingrid Marie. Kroetappelen werden weer iets goedkoper en kwamen op rond en iets beneden 40 ct per kg. 4» 'TIJDENS de verkiezingsbijeenkomsten die gedu rende de maand november ook in onze pro vincie zijn gehouden is het landinrichtingsbeleid en het ruilverkavelingsbeleid van de toekomst, dikwijls onderwerp van gesprek geweest. Er was kritiek op de stemmingsprocedure die nog plaats vindt onder de oude ruilverkavelingswet. Maar we moeten niet vergeten dat het hier een wet betreft die nog geldig is en die langs democratische weg via de volksver tegenwoordiging tot stand is gekomen. Duidelijk is dat we grote behoefte krijgen aan een landinrichtingswet die duidelijk regelt wat er moet ge beuren ten aanzien van de natuur- en landschaps parken. Er staan wat dat betreft voor de land- en tuinbouw grote belangen op het spel. We kunnen ons voorstellen dat men in ons land tot de conclusie komt dat we zuinig moeten zijn op de natuur- en landschaps- gebieden en dat er maatregelen worden genomen om dit te bevorderen. De ondernemers in de land- en tuinbouw zullen hiervan echter nimmer de dupe wor den. De regering zal voor een dergelijk beleid de no dige geldelijke middelen op tafel moeten brengen en degenen die zo hard roepen om het behoud van de mooie weggetjes en perceeltjes grond zullen niet al te hard mogen mopperen wanneer ze op de een of andere manier via hun belastingbiljet daarvoor moe ten betalen. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat er op het ogenblik een heleboel kreten worden ge uit over de natuur en het landschap door mensen die in feite niet weten waar ze over praten en geen enkel hegrip hebben voor de belangen van de ondernemer die in een dergelijk gebied de kost moet verdienen! \A/E moeten daar nog al eens aan denken wan neer we de discussies lezen en horen over het gebied de- Poel-Heinker>szand en nu ook weer over het gebied Kapelle-Wemeldinge. Wie de situatie hier kent zal moeten toegeven dat een verantwoorde en rendable beoefening van de land- of tuinbouw in deze gebieden in feite niet meer mogelijk was of is. Bij de verkaveling zal een deel van het oude en vertrouwde verloren gaan, maar er zal ook weer een nieuw landschapsaanzicht ontstaan dat eveneens zijn bekoring kan hebben! En wanneer er speciale voor zieningen moeten worden getroffen waardoor de on dernemers belemmerd worden in hun bedrijfsvoering dan zullen zij hiervoor schadeloos gesteld moeten worden. Over deze aangelegenheid heeft de direkteur-ge- neraal voor de landinrichting en de visserij Ir. S. Her- weyer (ook in onze provincie geen onbekende) be- hartenswaardige opmerkingen gemaakt op de on langs gehouden algemene vergadering van het KNLC. Vorige week hebt u hierover in ons blad kunnen le- zèn. "\A7"E maken er deze week enkele algemene opmer kingen over omdat wij en velen met ons, zich steeds meer gaan ergeren aan het optreden van al lerlei aktie-groepen die tonen geen begrip te hebben voor wat de moderne ondernemer in de land- en tuin bouw nodig heeft om tot een optimale bedrijfsvoering te kunnen komen. We kunnen er wel begrip voor op brengen dat een deel van onze cultuurgrond een re creatieve of andere buiten-agrarische bestemming krijgt, maar dan nimmer ten koste van de onderne mer. Er is bij verschillende van ons nog al wat angst ten aanzien van de inhoud van de komende landin richtingswet. We mogen echter aannemen dat onze volksvertegenwoordigers in dezen zeker rekening zul len houden met de stem van de direct belangheb benden. We lazen in het betoog van ir. Herweyer dat er hoorzittingen zullen komen opdat de commissie die deze wet moet voorbereiden, weet wat er leeft onder de boeren en tuinders. Wannéér die er komen zal daar een krachtig en duidelijk geluid van de georganiseer de land- en tuinbouw nodig zijn. Het zal nog wel enkele jaren duren alvorens de nieuwe landinrich tingswet gaat werken maar dat ze er komt staat vast en dan zal ook het resultaat voor degenen die van het land moeten leven, zo goed mogelijk dienen te zijn. TENSLOTTE nog een enkele opmerking over het resultaat van 29 november. Het Nederlandse volk heeft gesproken. De duidelijkheid is er niet gro ter op geworden en we moeten aannemen dat het een zware opdracht zal worden om een regering samen te stellen die kan rekenen op steun van een meer derheid in de Tweede Kamer. Het polarisatie effect in onze samenleving ie groot en degenen die daar niet aan willen of het met de mantel der liefde willen be dekken, komen niet meer aan bod. Het deconfessio- naliseringsproces voltrekt zich eveneens in een snel tempo. Ook dat is een teken aan de wand. Men kan het betreuren velen doen dat ook maar het feit ligt er en hieraan zal ook in de toekomst in grote mate aandacht besteed moeten worden. Eén ding is zeker: het is te hopen dat er een regering komt die kan re geren want daaraan bestaat een grote behoefte. Er liggen immers vele vragen en problemen die om een krachtige aanpak vragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 8