STUDIEDAG RUND V LEESPRODUKTIE Telers van conservenerwten wensen betere voorwaarden 7 VRIJDAG 15 DECEMBER HOTEL „DE KORENBEURS" GOES AANVANG 10.00 UUR De Studiedag Rundvleesproduktie wordt georgani seerd door de consulentschappen voor de Akker bouw en de Rundveehouderij te Barendrecht, Zeven bergen en Goes met medewerking van de Federatie van de Verenigingen voor Bedrijfsontwikkeling op de Zeeuwse Eilanden, de Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaan- deren, Nederlandse Bond van Veehandelaren, Stich ting voor de Rundveeverbetering in Zeeland, Zuid- Holand en Noord-Brabant. AGENDA: 09.30 uur: Zaal geopend. 10.00 uur: Opening door de heer ir. L. Th. J. M. de Wit,, consulent voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij. 10.15 uur: Perspectief van de rundvleesproduktie in Nederland en in de E.E.G., door ir. E. F. Geessink, directeur van de Directie Vee houderij en Zuivel te Den Haag. 11.30 uur: Commercialisatie van rundvlees door ir. G. A. Meijer, voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees te Den Haag. 12.30 uur: Middagpauze. 13.30 uur: Financiële en organisatorische aspecten van de rundvleesproduktie op de bedrij ven, door ir. W. L. Harmsen, medewerker van het Proefstation voor de Rundvee houderij te Wageningen. 14.30 uur: Discussie met een forum o.l.v. ir. W. H. J. Lamers. Leden de inleiders en de heren J. W. Diepeveen, voorzitter van de Ne derlandse Bond van Veehandelaren te Den Haag; drs. P. L. Bergström, mede werker van het Instituut voor Veeteelt- kundig Onderzoek te Zeist. 16.00 uur: Sluiting. Ir. E. F. Geessink noemt als oorzaken dat de vlees- produktie betrekkelijk langzaam op gang komt: a) Er zijn nog weinig rationele produktie-eenheden; b) Het bedrijfskapitaal ligt voor lange tijd vast, ter wijl door de lange produktie-periode de prijsrisi- co's moeilijk te voorzien zijn; c) Het uitgangsmateriaal, de kalveren, zijn schaars en de kalvermesterij oefent een grote zuigkracht uit. Toch zijn er in Nederland meer mogelijkheden. Door onderzoek zijn meer gegevens beschikbaar gekomen voor rationele produktie-methoden. Mede door een regeling van het O. -en S.-fonds zijn een aantal niet te dure speciale meststallen gebouwd, waarmee voor- beeldgevallen in de praktijk ontstaan zijn. De E.E.G. heeft een aantal maatregelen in studie om een extra stimulans te geven aan de rundvlees produktie. Hoewel de melkproduktie in Nederland de hoofdrol zal blijven spelen, is te verwachten dat de vleespro- c'jlctie geleidelijk in betekenis zal toenemen. Combi natie met akkerbouw ligt daarbij meer voor de hand dan combinatie met intensieve melkveehouderij. Ir. G. A. Meijer stelt o.m. dat het veel besproken rundvleestekort in de wereld naar alle waarschijnlijk heid niet een Nederlands probleem is. Als beleids maatregelen weer zouden leiden tot een relatieve ver laging van de melkprijs is interventie van rundvlees in Nederland niet ondenkbaar. Ondanks dat is er een deelmarkt voor kwaliteitsvlees. Hiervoor kan alleen 'n gespecialiseerde produktie de jonge slachtdieren le veren. Ir. W. L. Harmsen verwacht dat een gunstiger markt voor goed jong rundvlees betere vooruitzichten voor ontwikkeling van rundvleesproduktie in grotere be- drijfseenheden biedt. Op akkerbouw- en gemengde bedrijven biedt de produktie van vleesstieren relatief goede uitgangspunten. Voorwaarden voor een goede exploitatie van een grotere bedrijfseenheid zijn: niet te dure en goed benutte gebouwen voldoende bedrijfsgrootte toereikend eigen kapitaal aan de bedrijfsomvang aangepaste arbeidsbenut- ting goede behartiging van in- en verkoop Deze spreker gaat tevens nader in op de rentabi liteit en de organisatie van de produktie ter beper king van de risico's. Heel billijke voorwaarden voniden de Thoolse te lers, die vanuit de vergadering instemming kregen van hun kollega's udt West-Brabant. Met de volle steun van de leden geeft het bestuur van de kring Zuid-West van de N.K.T.V. dan ook aan de West-Bra bantse telers het advies om alleen op de eerder ge noemde voorwaarden kontrakten voor de levering van doperwten met Hero af te sluiten. Aian deze eisen, door de telers gesteld, kan en wil de N.K.T.V. niet voorbijgaan, omdat andere verwerkende industrieën wel op kwaliteitsbasis afrekenen. De N.K.T.V. is er niet op uit om relaties te verbreken (en hoopt dat dit ook niet gebeurt), maar wil de redelijke verlangens van de telers grtaag onderstrepen. GROENTEGEWASSEN IN zijn met veel belangstelling aanhoorde inleiding stelde de heer Van Dueren den Hollander de be langrijkste produkten aan de orde. De princessebonen hebben het na een slechte start beter gedaan dan de erwten. Belangrijk is dat ook bij dit gewas meer aan dacht wordt besteed aan uitbetaling op kwaliteit. Moeilijkheden die het afgelopen seizoen ontstonden door een ernstige ziekte-aantasting van het ras Sim- plo, konden in zoverre worden opgevangen, dat be reikt is dat de kosten van het zaaizaad aan de telers zullen worden vergoed. Over de verbetering van het modelkontrakt van princessebonen zullen binnenkort de besprekingen weer worden heropend, evenals over de teeltvoorwaarden voor zaai-uien en knolselderij. Dit laatste produkt kent momenteel een willige markt, waardoor de moeilijkheden, die vorig jaar leefden, wat op de achtergrond zijn gedrongen. De teelt en oogst van spinazie is in het algemeen bevre digend verlopen, zij dat het in een aantal gevallen nodig was de aflevering per ha te beperken in ver band met de ontoereikende invrieskapaciteit van de afnemende fabriek. AARDAPPELEN EN ZADEN DEN produkt dat in de begeleiding door het N.K.T.V. steeds meer aandacht vraagt 'is de aardappel. In de handel is een koncentratie naar grotere eenheden waar te nemen. Bij de huidige aardappelprijzen ko men de kontrakten er uiteraard met de prijs minder goed uit! In deze kontrakten bestaat een grote varia tie in deugdelijkheid zodat een kritische benadering door de teler gewenst is. De opkomende vorm van participatie-kontrakten verdient belangstelling, aldus de voorzitter. De vermeerdering van zaaigranen blijft, vanuit de teler bekeken, een onbevredigende ziaak. Onverminderd wordt door de N.K.T.V. echter gepoogd om hierin verandering te brengen. Ten slotte stelde de heer Van Dueren den Hollander het gras zaadpakket aan de orde. Hij stelde vast dat vakbe kwame telers een goed produkt afleveren waarvoor een goede prijs betaald dient te worden. Momenteel is een uitgebreide diskussie gaande over de bestem ming van de E.E.G.-bijdrage voor de ondersteuning van deze teelt. Van telerszijde is men er van over tuigd dat deze bijdrage aan de teler moet worden uitgekeerd. De kwekers/handelaren hebben zich nog niet bij deze zienswijze neergelegd, dat bleek over duidelijk toen van deze zijde inbreng in de diskussie werd geleverd. In de produktenkommissie voor zaai zaden zal hierover nog menig woord gewisseld moe ten worden. Tijdens de diskussie, die volgde op de inleiding van de voorzitter, stonden de problemen rond de erwten teelt in het middelpunt van de belangstelling. Andere punten die door de leden werden aangedragen waren de noodzlaak om zich nog meer dan voorheen eensge zind op te stellen. Als een middel daartoe wend het samenwerken in telersgroeperingen genoemd. Maar ook werd aandacht gevraagd voor een daadwerkelijke ondersteuning van de aktivitéiten van de N.K.T.V. door de landbouworganisaties. Ook de plaatselijke afdelingen van deze organisaties zouden daarbij een grotere rol moeten spelen, zo werd uit de zaal opge merkt. SUBSIDIE OP SAMENWERKING VOOR 1 JANUARI 1973 AANVRAGEN I Indien twee of meer ondernemers hun bedrijf of een belangrijk deel daarvan inbrengen in een samenwerkingsverband, dan kunnen ze een subsidie krijgen van: f 2.000,per deelnemer aan de samenwer king tot een maximum van 10.000, een bedrag afhankelijk van de bedrijfsom vang tot een maximum van 15.000, 20 van de investeringen in werktuigen, in de bouw of verbouw van bedrijfsgebouwen, tot een maximum van ƒ40.000,voorzover die investeringen voor het samenwerkings verband nodig zijn. Aanvragen moeten worden ingediend vóór 1 januari 1973 bij de H.I.D.-directeur voor de Be drijfsontwikkeling van de provincie waar de deelnemers hun bedrijf uitoefenen of gaan uit oefenen. Nadere inlichtingen over de voorwaarden waaraan moet worden voldaan om voor een sa- menwerkingssubsidie in aanmerking te komen kan men krijgen bij de voorlichters van de or ganisaties dan wel bij de voorlichters van de overheid. E.S.V. Voorlichting VELTMAN. De indruk bestaat dat er werk aan de winkel komt voor de N.K.T.V. De geest van de informatiebijeen komsten wijzen daarop en de leden-telers blijken be reid om de a'ktiviteiten van hun organisatie te steu nen door hun eensgezindheid. De teelt en de rentabi liteit van de kontraktgewassen is die inzet waard. ir. A. J. LATIJNHOUWERS sekretaris kring Zuid-West N.K.T.V. ONTWERPBESLUIT RENTESUBSIDIES IN DE GLASTUINBOUW NAAR BRUSSEL Het ontwerpbesluit inzake de toepassing van rente subsidies voor glastuinbouwbedrijven met ontwikke lingsmogelijkheden is aan de Europese Commissie te Brussel voor advies voorgelegd. Dit „Toepassingsbe sluit. glastuinbouwbedrijven met ontwikkelingsmoge lijkheden" heeft het bestuur van het O. en S.-fonds opgesteld op basis van het „Kaderbesluit landbouw bedrijven met ontwikkelingsmogelijkheden". De voorstellen behelzen dat in de glastuinbouw rente subsidies kunnen worden verstrekt op leningen voor de ter uitvoering van een goedgekeurd ontwikke lingsplan verrichte investeringen, t.w.: c. dn werktuigen. De rentesubsidie bedraagt 4 (behalve voor de investeringen onder b. betrekking hebbend op of sa menhangend met een uitbreiding van het glasareaal, aanwezig bij de C.B..S.-meitelling van 1972 waarvoor het percentage 1 zal bedragen) en wordt verleend onder bepaalde voorwaarden, waarvan de voornaam ste zijn: de looptijden voor de investeringen onder a, b en c bedragen resp. maximaal 15, 10 en 6 jaar; het totaal van de subsidiabele leningen per be drijf mag niet lager zijn dan 20.000,— en niet hoger dan 160.000 rekeneenheden (ca. ƒ580.000). a. b. in bouwwerken (geen onderhoudswerken), be drijf swegen en erfverharding, utiliteitsvoorzie ningen en personeelsverbeteringen; in een aantal centrale voorzieningen in ketel huis en kassen (geen betrekking hebbende op een olietank, brander en toebehoren ten behoeve van het stoken met zware olie); EEG-ROOIREGELING KORTE PERIODE OPENGESTELD In de EEG-Raad van Landbouwministers op 20 en 2ll november zijn de onlangs overeengekomen wij zigingen in het gemeenschappelijke groente- en fruitbeleid formeel vastgesteld. Voor wat de gemeen schappelijke rooi-aktie betreft houdt dit in, dat in het kader van de bestaande rooiregeling van de Ge meenschap van de Zes voor een korte periode, n.l. tot 1 februari 1973, nieuwe aanvragen kunnen worden ingediend teneinde opstanden van appelen en peren met premie te rooien. Wie voor premie in aanmer king wenst te komen, zal dan bedoelde fruitopstan- den vóór 1 april 1973 werkelijk moeten hebben ge rooid. Nederland zal aan de Europese Commissie machtiging vragen, hcogstambocmgaarden met een bijzondere landschappelijke waarde van deze premie- verlening uit te sluiten. Met deze regeling wordt derhalve de thans be staande rooi-aktie binnen de Zes afgerond. Vóór 1 juli 1973 zal de Raad op voorstel van de Europese commissie beskuiten, oi binnen de vergrote Gemeen schap een nieuwe rooi-aktie zal worden ondernomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 7