Aardappelteeltregeling Openingsrede Algemene vergadering 9CzIm 4 Eenzelfde statistiek kan men nu voor aardappelen en uien maken, vooral als men er rekening mee houdt dat onze telers het wel zullen presteren volgend jaar het areaal uit te breiden. Het inflatiegevaar is niet beteugeld. Voor volgend jaar zullen de kosten flink stijgen en voor de vrije produkten is er geen zeker heid voor een gelijk prijspeil als in 1972. Ergo is het duidelijk dat we met kracht bij onze Minister van Landbouw en in het Copa zullen moeten aandringen het prijsniveau van onze gegarandeerde Jandbouwprodukten op te trekken evenredig met de gestegen kosten, opdat ons inkomen meegroeit met dat van andere groepen. Wat betreft de maatregelen van inflatiebestrijding willen we volledig ons deel nemen, maar we denken er niet aan alléén als proefkonijntje gebruikt te wor den! IIET is een dynamische tijd en grote bevolkingsgroe- pen komen in beweging met eisen, die ze aan anderen stellen en ze laten dikwijls anderen er de financiële konsekwenties van dragen. We hebben te maken met aktiegroepen. Wij zijn van mening dat we deze aktiegroepen volledig zullen steunen, indien hun wensen vervulbaar zijn en re delijk. Gaat dit verder en bedreigt het ons bestaan op een onverantwoordelijke manier, dan zullen we dit kenbaar maken en onze belangen op de meest krachtige wettelijke en moreel verantwoorde wijze verdedigen! We hebben er mee te maken bij de: de afsluiting van de Oosterschelde de ruilverkavelingen „De Poel/Heinkenszand" en „Kapelle/Wemeldinge" milieuzaken We blijven van mening dat de Oosterschelde zo spoedig mogelijk afgesloten dient te worden. Na de aanleg van de Grevelingen en Volkerakdam was er geen andere weg meer. Diegenen, die 1 februari 1963 bewust hebben beleefd maar gelukkig ook vele anderen, beseffen dat er met de veiligheid tegenover de zee niet te spotten valt. De minder prettige gevolgen, die deze afsluiting met zich meebrengt, moeten tot een zo gering mogelijke omvang teruggebracht worden. Daar zullen we vol ledig aan mee werken. Eveneens zullen we blijven bevorderen de Delta- dijken aan de Westerschelde tijdig klaar te maken, dat wil zeggen dit niet tot 1985 te laten duren! TÜLJ blijven eveneens van mening dat de ruilver- kaveling in De Poel volgens het vastgestelde plan uitgevoerd dient te worden. De voorbereiding hiervoor is zorgvuldig gebeurd. Met vele instanties is overleg gepleegd (14). Het plan beoogt enerzijds het mooie en waardevolle te behouden, maar anderzijds er een moderne landbouwexploitatie mogelijk te ma ken. Een ons inziens juist compromis. Op deze basis is gestemd en is het wettelijk vastgelegd. We zijn er van overtuigd dat na de ruilverkaveling er een prach tig landschap overblijft, waar het goed boeren en goed toeven is. Met alle middelen, waaïover we be- beschikken, zullen we de gerechtvaardigde belangen van onze boeren daar behartigen. Op 7 december zal de ruilverkaveling te Kapelle/ Wemeldinge in stemming komen. Ook dit plan is zorg vuldig bekeken, zoals dit in Doe Poel ook reeds het geval was. We beseffen terdege dat verschillende stemgerech tigden, die in zo'n grote mate belang hebben hierbij, met angst vervuld zijn ten aanzien van het rumoer, dat tegen deze verkaveling aan de gang is. Angst is een slechte raadgever. Ons advies is: deze ruilverka veling moet doorgaan! Stemt dus voor! DE MILIEUHYGIËNE PER 1 februari 1963 is gebleken dat we als Neder landers de kracht van de zee onderschat had den. We zijn wakker geschud en hebben krachtige maatregelen genomen via de Deltawet. De laatste jaren is gebleken dat we als Westelijke wereld even eens de gevaren van de vervuiling van het milieu vol ledig onderschat hebben. Nu zijn we ook wat dit be treft wakker geworden en zijn bezig maatregelen te nemen. Sommige groepen geloven er niet in dat het ernst is om in deze de zaak in de hand te krijgen. Wan neer we echter eens een kijkje achter de schermen nemen wat er reeds gebeurd is en wat er in de ko mende jaren gerealiseerd zal worden, dan zijn we optimistisch. De waterzuiveringen en de plannen met schema voor financiering en tijdschema rijzen als paddestoe len uit de grond. De wet op de waterverontreiniging komt spoedig voor het gehele land in werking. Ook wij boeren worden hier via de zuiveringsschappen mee geconfronteerd. Het is nodig dat we hierin meewerken, maar de uitvoering is dikwijls moeilijk. We spreken de hoop uit dat we gesteund door onze voorlichters in sa menwerking met de zuiveringsschappen de finan ciële gevolgen voor onze leden binnen de perken zul len kunnen houden. Het is een goede-zaak. Maar toch waarschuw ik onze Nederlandse instanties de financiële gevolgen te blijven onderkennen. Als we harder lopen dan de buitenlanders onze concurrenten bestaat het ge vaar dat we het Nederlandse bedrijfsleven onnodig buiten spel zetten! Leden: hebt U problemen met dit aspect en met de Hinderwet, wendt U dan tot ons voorlichtingsappa raat! Ook onze bestrijdingsmiddelen worden in dit ver band kritisch bekeken. Onze medewerking zullen we verlenen om 'bestrijdingsmiddelen, die schadelijke bij werking geven, te vervangen door andere met een even groot effect en geen of minder schadelijke 'bij werking. Met nadruk stellen we: Afschaffen van onze bespuitings- en ontsmettingsmiddelen is niet moge lijk; we kunnen in deze niet meer terug, althans niet op korte termijn. IN de E.E.G. zijn de ontwikkelingen doorgegaan. Per 1 januari a.s. wordt de E.E.G. uitgebreid met het Verenigd Koninkrijk, Denemarken en Ierland. Er is in Parijs een topconferentie gehouden, waarin de basis gelegd is voor één monetair beleid. Men werkt naar één Europese Munt om af te komen van de moeilijkheden, welke in het verleden voorkwamen door revaluatie of devaluatie van de verschillende Er is ingevoerd een E.E.G.-ontwikkelingsregeling voor landbouwbedrijven (rentesubsidie) en een EJl.G.-saneringsregeling. Dit zijn positieve punten, die echter slechts op langere termijn doorwerken. We zullen onze leden begeleiden bij het opmaken van de ontwikkelingsplannen en de sanering. Uitdrukke lijk moeten we er op wijzen, dat we reeds jaren heb ben aangedrongen om de rentesubsidieverlening in alle E.E.G.-landen gelijk te maken. Dit zal nu het ge val zijn. De bedoeling is een eenmalige rentesubsidie. Deze geldt niet voor de goede bedrijven en ook niet voor de bedrijven zonder perspectief. Dus alleen maalr voor de tussengroep van bedrijven, die met een steuntje in de rug straks zichzelf op een behoorlijk niveau zullen kunnen bedruipen. Kijk echter uit, investeer niet ter- wille van de subsidie! Als U toch wilt investeren, bekijk dan of U van deze subsidie gebruik kunt maken. Ga ook niet te vlug van start, éénmaal afgewezen maakt het moei lijker er opnieuw tussen te komen. JJADAT we berooid uit de 2e wereldoorlog ge- komen zijn hebben we in Nederland gezamen lijk hard aangepakt en zijn we naar welvaart ge groeid. Toch heerst er nu teleurstelling. De gedachte „we zijn nu verzorgd van wieg tot graf en we zonder grote „inspanning" komt niet helemaal uit. De inflatie speelt ons parten en we moeten ons in onze wensen beper ken. De Staat heeft de inflatie tot nu toe kunnen op vangen uit de hogere belastingen; dit gaat niet meer. Een deel van ons nationaal inkomen is verschoven. Het loonaandeel hierin is in 10 jaar gestegen van 69 naar 80 Volgens het 'bedrijfsleven kan dit niet ver der in deze richting groeien als men de eis 'blijft stel len, dat dit bedrijfsleven gezond dient te zijn om de verwachte prestaties te leveren. Dit is ook het knel punt van onze problemen. Uit een rapport opgemaakt door of vanwege de Groningse Universiteit is de financiële positie be schreven van het Gronings landbouwbedrijf. Ook is verschenen een rapport van het L.E.I. over de finan ciële positie van de boer in het boekjaar 1970/1971. Verder blijkt dat de agrarische schulden in 8 jaar tijds gestegen zijn van 2.250 miljoen tot 3.810 miljoen. Er blijkt enig misverstand te zijn ontstaan iulv. een diskussie over aardappelteeltregelingen tijdens de Alge mene vergadering van 4 december. De vraag van de heer Boelman en het antwoord van de heren Becu en Smeenk had betrekking op het al dan niet invoeren van een aard appelteeltregeling, die o.a. het gebruik van ongekeurd pootgoed verbiedt Deze regeling wordt in een aantal pro vincies reeds toegepast maar niet in Zeeland en Noord- Brabant Geheel los hiervan staat de aardappelmoeheidsrege- ling, die voor alle provincies van kracht is. Krachtens deze regeling zal m.i.v. 1 januari 1973 alleen de 1 op 4- teelt voor aardappelen zijn toegestaan, behoudens ont heffing bij grondontsmetting of het gebruik van resis tente rassen. Uit dit alles moeten we constateren dat we aan het interen zijn. Dat het nog zo loopt als het is, wordt voor een groot deel veroorzaakt van het familie-ka pitaal en dikwijls lange werkdagen van het gehele gezin. Als men via politieke maatregelen dit familieka pitaal naar de staat zou overhevelen, zou wel eens een catastrofe kunnen volgen! We willen erop wijzen dat om in aanmerking te ko men voor het pachten of in erfpachtverkrijgen van een landbouwbedrijf in de IJsselmeerpolders men over een behoorlijk bedrag aan eigen middelen moet beschikken. Alleen het feit dat de ondernemer be kwaam is, is niet voldoende en ons inziens terecht. Daarom is de waarschuwing op zijn plaats: hol dit nuttig gebruikte landbouwkapitaal in onze onderne ming niet verder uit! We zijn verheugd dat een begin van erkenning van dit alles te vinden is in het belastingontwerp voor de ouden dag van zelfstandigen. Dit systeem is op een heel kleine schaal gestart. We zijn er dankbaar voor. Maar het zal verder dienen uit te groeien. Ten aanzien van de sociale maatregelen staan we aan de zijde van diegenen, die waarschuwen dat de kosten hiervan uit de hand aan het lopen zijn. We beseffen terdege dat ernstig bekeken dient te wor den de mogelijkheid van bezuiniging c.s. een pas op de plaats te maken. Niettemin is het noodzakelijk dat op korte termijn een regeling wordt gerealiseerd met betrekking tot de wettelijke verzekering Arbeidson geschiktheid voor de zelfstandigen. We vragen ons af wat hiervan terecht komt na de verkiezingen van de votrige week. WE verkiezingen zijn achter de rug. Ik hoop dat we een krachtige niewe regering krijgen. Ik vrees dat de verkiezingsmatch onbeslist geëindigd is en dat ons een getouwtrek te wachten staat, waarbij de zeer geachte politici er niet in zullen slagen het landsbe lang in dé le plaats in de gaten te houden, maar wel voortdurend er op uit zullen moeten zijn om bij de komende volgende 2 Kamerverkiezingen de zwarte piet in handen te spelen aan de tegenpartij. Indien deze vrees bewaarheid zou worden, moeten we ver wachten dat verschillende noodzakelijke beslissingen zonder meefr aahteruitgeschoven zullen worden. Ook dan komt er een evenwicht „De wal zal het schip wel keren", maar dit is niet de beste methode en een aanfluiting voor de toch zo waardevolle de mocratie! mocratie. Na de le wereldoorlog hebben we dit ter dege aan de lijve ondervonden. Ik hoop niet dat zich dit herhaalt met de gevolgen die toen te voorschijn zijn gekomen. rde komende periode zullen we geconfronteerd worden met diverse problemen. Ik denk hierbij aan: ruilverkavelingen nieuwe stijl produktie- en afzetmethoden van onze produkten, waarbij ik wil wijzen op een verheugende ont wikkeling t.o.v. de centrale afzet bij consumptie aardappelen en de afzet van onze melkprodukten. Ten aanzien van de veilingen in ons gebied is echter helaas niets gebeurd en ik zou in dit ver band willen zeggen: „Veilingen let op Uw zaak!" nationale landschapsparken plannen streekplannen - structuurplannen industrievestiging wel of niet - aankoop gronden hiervoor uitbreiding recreatie pachtwet nieuwe stijl nieuwe onteigeningswet claims waarde vermeerdering van gronden in de Biesbosch i.v.m. Deltawet vaste oeververbinding Westerschelde Baalhoekkanaal vliegveld in ons gebied ja of neen leidingstraten - leidingstroken uitbreiding elektriciteitsnet bestrijding vogelschade. Dit alles zullen we bekijken en begeleiden. Naast de eien belangenbehartiging van lonze groep Kullen we proberen ook de grote lijnen en het algemeen belang hierbij volledig tot hun recht te doen ko men. Dit is een moeilijke taak, maar ook een mooie, want het is werken voor ons eigen land, een goed land, waar het met inspannng van al onze krachten goed leven en vertoeven zal blijken te zipi!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 4