Hoofdbestuur vergaderde Telers van conservenerwten wensen betere voorwaarden W' 3 Voorafgaand aan de Algemene Vergadering van 4 december kwam het ZLM Hoofdbestuur 's morgens in besloten vergadering te Bergen op Zoom bijeen. Voorzitter J. B. Becu besteedde in zijn openings woord aandacht aan de verkiezingsuitslag en konsta- teerde dat de verkiezingsmatch eigenlijk onbeslist ge ëindigd was. Dit zal ongetwijfeld het formeren van een krachtige regeringsploeg moeizaam doen verlo pen. Gevreesd moet dan ook worden dat een aantal noodzakelijke regeringsbesluiten wel eens opge schort zullen worden, aldus de heer Becu. Overigens sprak de voorzitter, met instemming van de gehele vergadering, zijn waardering uit over de wijze waarop PJZ-voorzitter en hoofdbestuurslid de heer F. v. d. Hoek tijdens een t.v.-commentaar op de avond der verkiezingen de landbouw in het algemeen en de jongeren in het bijzonder heeft vertegenwoor digd. AKKERBOUW De heer Becu stond uitvoerig stil bij het door de Nederlandse landbouworganisaties in te nemen stand punt met betrekking tot de prijzen voor gegarandeer de landbouwprodukten voor het seizoen 1973/74. Om de door de inflatie plaatsgevonden hebbende kosten stijgingen bij te houden, is een prijsstijging van ge middeld 6 noodzakelijk. De heer Becu stelde dat alle gegarandeerde landbouwprodukten hiervan moe ten kunnen profiteren, dus ook de granen. Om even eens een begin te maken met het inhalen van de, door de prijsbevriezing in het verleden, ontstane achter stand zouden een aantal produkten, waarvoor de marktsituatie dit toelaat, met meer dan 6 in prlijs verhoogd kunnen worden. Te denken valt daarbij aan rundvee, suikerbieten en vlas. Uitvoerig aandacht werd besteed aan de kontrakt- teelt van conservenerwten en met name de Hero-kon- trakten op Tholen. Het Hoofdbestuur was van mening dat op de hui dige voorwaarden geen kontrakten moeten worden afgesloten, ook niet buiten Tholen. Indien Hero de kontraktvoorwaarden in gunstige zin verandert, dient ook Tholen weer door Hero als teeltgebied te wor den aangewezen. De ZLM zal daarbij alle steun ver lenen aan het werk van kontrakttelersvereniging en vertrouwenscommissie. Aan telers, die door Hero worden benaderd, wordt geadviseerd betreffende kontrakten in ieder geval eerst aan Kontrakttelers vereniging of ZLM-secretariaat voor te leggen, alvo rens te ondertekenen. TUINBOUW In zijn overzicht stelde de heer Goud dat de prij zen op zowel de groente- als fruitmarkt zich gunstig ontwikkelen. De opgeslagen voorraden fruit blijken op dit moment belangrijk lager te zijn dan vorig jaar, ook in de overige EEG-landen. Dit biedt goede pers pectieven voor de prijsvorming van het bewaarfruit. Wat de op 21 november genomen EEG-besluiten op tuinbouwgebied betreft, stelde de heer Goud met het invoeren van .politieke prijzen" allerminst gelukkig te zijn. De zuidelijke EEG-landen zullen nu eenmaal veel sneller voor een bepaalde prjs rendabel kunnen te len dan de Noordelijke lidstaten. Wat de rooiregeling betreft, deze is weer openge steld tot 1 februari 1973. De opgegeven oppervlakte moet dan voor 1 april 1973 gerooid zijn. Het premie bedrag per ha, alsmede de voorwaarden waaronder gerooid kan worden blijven daarbij dezelfde. VEEHOUDERIJ Zoals gewoonlijk gaven de rundveeprijzen geduren de de maand november een daling te zien, aldus vee- houderijdeskundige Van Heyst. Deze prijsdaling werd nog versterkt door het Brusselse besluit om de douanerechten te halveren, n.l. 8 voor rundvee en 10% voor rundvlees. De laatste week zijn de prijzen evenwel weer wat aangetrokken onder invloed van een afnemend aanbod. De varkensprljzen zijn stijgende en verwacht mag worden dat deze stijging zich, met het oog op de ko mende feestdagen, nog wel zal voortzetten. De big gen worden ruim aangevoerd, maar handhaven zich goed in prijs. De melkaanvoer zal weldra op het dieptepunt zijn beland, na de sterke daling der aanvoer van de laat ste weken. De afzet van consumptiemelk ligt moeilijk, vooral in ons gebied, aldus de heer Van Heyst. Enkele grootwinkelbedrijven hebben kontrakten gesloten om consumptiemelk te leveren zonder dat zij zich behoe ven te houden aan de prijsstelling. Dat zal betekenen dat zij met deze consumptiemelk vermoedelijk zullen gaan stunten, wat de prijs voor de boerenmelk niet ten goede zal komen. De botervoorraad wil men gaan inperken door koel- huisboter beschikbaar te stellen, die ongeveer 20 ct per pakje onder de huidige prijs ligt in de hoop dat dan de consumptie zal toenemen. Een moeilijk punt is ook, aldus de heer Van Heyst, het importeren van levend vee voor de vleesproduk- tie in verband met de dierziektebestrijding. Telkens blijkt wear dat, ondanks de vereiste papieren, er toch runderen tussen zitten die besmet zijn met een of andere ziekte. Dit heeft er toe geleid dat er nu maat regelen zijn genomen waardoor deze dieren niet meer zo gemakkelijk met subsidie worden overgenomen. E informatievergaderingen van de Nederlandse Kontrakttelersvereniging blijken waardevolle bijeenkomsten te zijn. Waarbij intensief kontakt tus sen leden-telers en bestuur mogelijk is. Vooral in Roosendaal is dat gebleken. De problemen die er op het gebied van de teelt van kontraktgewassen leven werden door bestuur en leden op onverbloem de wijze naar voren gebracht. De rentabiliteit van een aantal gewassen die op kontrakt worden geteeld laat de laatste jaren te wen sen over. Een ha land moet toch minstens 2.000, kunnen opbrengen, aldus de heer B. van Dueren den Hollander, voorzitter van de kring Zuid-West van de N.K.T.V. De afgelopen jaren is dat voor een gewas als doperwten voor de meeste telers onmogelijk ge bleken. Diverse faktoren, die de telers niet in hun macht hebben, zijn hiervan de oorzaak. Genoemd kunnen worden de minder goede weersomstandighe den, maar ook de overschakeling naar minder pro- duktieve rassen en de veranderde oogstmethoden. In verband hiermee heeft de kring aangekondigd bj de prijzengesprekken met de afnemers een prijsverho ging van minimaal 10% te vragen. De onderhande lingen verlopen moeizaam maar de indruk bestaat dat deze prijsverhoging grotendeels gehaald zal kunnen worden. REDELIJKE EISEN VAN TELERS INMIDDELS zijn op Tholen moeilijkheden gerezen tussen Hero en de telers die aan deze konserven- fabriek doperwten leverden. In een bijeenkomst, georganiseerd, door de ZLM-kring Tholen en St Phi- lipsland, waarbij ook de N.K.T.V. werd betrokken, hebben de telers eensgezind de volgende voorwaar den op tafel gelegd bij hun afnemer: er kan alleen akkoord worden gegaan met een uitbetaling naar kwaliteit op basis van het ten- derometergetal en dit getal moet op de afreke ning vermeld worden. de erwten dienen binnen een normaal tijdsbestek na het maaien afgevoerd te worden. -de produkitiviteit en ziekteresistentie van de uit te zaaien rassen inbeten bekend zijn. de teelt dient begeleid te worden door een goede konta'ktpersoon, die de telers van advies kan die nen. (Zie verder pag. 7.) Wij krijgen dus: Belastbare som Over Over restant zijnde 28.360, 25.232,— belasting f 3.128,— 49% f 7.822,- 1.532,- TlJ hebben vorige week de tabel van het nieuwe tarief Inkomstenbelasting 1973 opgenomen, en toen geschreven dat vrij deze week een voorbeeld zouden geven en op enkele gevallen nog nader zouden ingaan. Eerst nu het voorbeeld -van berekening vol gens het genoemde tarief. Wij gaan uit van een in komen van f35.000,en tariefgroep 4. Dat is de ta riefgroep gehuwde man zonder kinderen. De belas ting wordt qls volgt berekend: Inkomen f 35.000, af: belastingvrije som 6.640, Belastbare som f 28.360, Deze belastbare som valt in de eerste drie schijven plus een deel van de vierde schijf. Betaald moet wor den bij: f 25232,d.i. de bovenste grens van de der de schijf f 7.822,In de vierde schijf bedraagt de beUngting 49 Samen f 9.354, In 1972 zou bij datzelfde inkomen en dezelfde ta riefgroep zijn betaald f 9.540,jDat bedrag geldt als wij de wiebeltax buiten beschouwing laten. Voor 1973 zou daar echter weer een inflatiecorrectie op zijn toe gepast. De correctiefactor is 6.24 Dat betekent dat uiteindelijk volgens de regeling die onder het oude tarief gold bij dit inkomen en deze tariefgroep min der betaald zou zijn. Geen voordeel dus! ÖIJ de structuurwijziging van het tarief is ook wijziging gebracht in de tariefgroepen. Wij heb ben al gezien dat er een aparte groep is gevormd voor de gehuwde vrouw. Wat minder opvalt is dat er een aantal ongehuwden zijn die in een andere groep zijn geplaatst dan voorheen. Dat betreft de categorie van degenen die gehuwd zijn geweest en van wie het huwelijk langer dan 5 jaar heeft bestaan of uit wiens huwelijk een kind is geboren. Deze ongehuwden, waartoe vele bejaarden beho ren vallen tot en met 1972 in dezelfde tariefgroep als de gehuwden zonder kinderen. Dat gaat in 1973 ook veranderen, zoals U hebt kunnen opmaken uit de gegevens die wij vorige week opnamen. Deze mensen vallen in tariefgroep 3. Zij hebben een belastingvrije som van f 5J80,terwijl de gehuwde man zonder kinderen, dus in feite het echtpaar, een belastingvrije som heeft van f 6.640,Het verschil bedraagt dus f 1.460,Dit verschil in aftrek is bij gelijke inkomen dus ook het verschil in belastbare som. Het belasting verschil is tenminste 25 van f 1.460,dus f365, Het zou kunnen oplopen tot 71 maar dit geval zal zich in de praktijk niet veel voordoen. Voor personen van 65 jaar en ouder geldt ook een lagere bejaardenaftrek n.l. voor ongehuwden f 1.116, en voor gehuwden f 1.860,Onder de oude regeling was er echter op dat punt ook verschil. Dan kreeg de ongehuwde maar de halve bejaardenaftrek van de gehuwde 65 plusser. Op dit punt is het dus nu zelfs iets gunstiger geworden. 1N het algemeen is de regeling voor de groep on- gehuwden, die vroeger gehuwd zijn geweest ten opzichte van de gehuwden echter minder gunstig ge worden. Het motief voor deze wijziging is dat het uit een oogpunt van draagkracht niet juist is van gehuw den bij gelijk inkomen een zelfde bedrag aan belas ting te magen dan van ongehuwden, omdat van het inkomen van een gehuwde immers twee personen moeten worden onderhouden. Nu gaat dit niet altijd op. Er zijn ook onvolledige gezinnen. Gezinnen waarin ouders alleen staan, dus weduwnaars en weduwen, gescheiden vrouwen en mannen, ongehuwde moeders. Deze vallen allemaal in tariefgroep 3, maar hebben eventueel recht op ex tra kinderaftrek. Deze extra kinderaftrek bedraagt f 532,in totaal. Als echter de ouder werkzaamheden buiten zijn huis houden verricht en kinderaftrek geniet voor een kind dat jonger is dan 16 jaar, terwijl er geen z.g. „Schol- tensdochter" in het gezin aanwezig is dan wordt nog een extra aftrek verleent. Deze bedraagt dan x/\ ge deelte van de netto-opbrengst van de buiten de huis houding verrichte werkzaamheden met een maximum van f 2.125, Wij zullen nu verder het tarief voorlopig maar la ten rusten en maar hopen dat wij nog lang in goede gezondheid onze belasting zullen mogen betalen! Va dertje Staat zal ons er volop de gelegenheid toe geven. Dat is een duidelijke zaak.' PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 3