S'* a&uid (§eluid DE VIERWEEKSE 1973 Agrarische studiedag 3 CJO-Zeeland EVTO-kursus 1972/1973 Jongerenaktiviteiten 23 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK 12 jongeren, zowel jongens als meisjes en afkomstig uit Zeeland en Noord-Brabant (de opgave uit Noord- Brabant blijft jammer genoeg belang rijk achter bij die uit Zeeland!ga ven zich tot nu toe op voor deelname aan de vierweekse volkshogeschool- kurms 1973. leder van hen heeft ongetwijfeld zijn goede motieven gehad, die resul teerden in een definitieve opgave. Diezelfde motieven zouden hoogst waarschijnlijk evengoed gelden voor een groot aantal andere PJZ-leden, maar jammer genoeg halen zij nooit die beslissende laatste stap nJ. het in vullen en opsturen v<m het apgave- formulier! (zelf een briefje schrijven of bellen, mag ook!) We proberen langs alle kanten de aspirant-kursist te stimuleren tot het doen van die laatste beslissende stap. We proberen het via pubNkaties in de dag- en landbouwbladen, via konvo- katies aan de afdelingen, via oud-kur- sisien, via de ouders, enzDe opgave is ieder jaar naar verhouding bijzonder goed geweest. Desondanks zijn we ontevreden, omdat we weten dat het aantal deelnemende jongeren, slechts een fraktie is van het aantal jongeren dat eigenlijk zou kunnen/ moeten deelnemen. U krijgt nu het laatste wervingsbe richtje voor de 4-weekse 1973 onder ogen. De opgwjetermijn duit op uiter lijk 18 december ar. De deur staat op een kier. We hopen, dat er alsnog een X-aantal PJZ-leden zijn, die deze laatste kans op deelname aangrijpen en zich opgeven. Niet omdat het zo goed staat, wanneer je als PJZ een groot aantal kursisten opgeeft, maar omdat we het belangrijk vinden voor de persoonlijke ontwikkeling van het individuele PJZ-lid. Vandaar onze oproep: denk nog- eens serieus na over een deelname Je weet: de kursus wordt gehouden in Bergen en Bakkeveen en zij kost f400.(mklusief eten, films, eks- kursies, enz.). Je weet toch ook, dat PJZ-leden m aanmerking komen voor een subsidie op de kursuskosten van max. SO Opgave zo spoedig mogelijk bij het PJZ-sekretariaat (011005010) of rechtstreeks bij de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen (05169 241). Op donderdag 14 december a.s. organiseren de 3 Centrale Plattelands Jongerenorganisaties van Zee land te Goes haar jaarlijkse studiedag. Het thema van deze studiedag is „DE AFZET". Met de afzet wordt iedere landbouwer gekonfronteerd, of hij nu akker bouwer is, of veehouder, varkensfokker, pluimvee houder, fruitteler of tuinder. Iedere bedrijfstak heeft met de afzet te maken. Wat voor invloed heeft de land- en tuinbouwer op de afzet? Kan hij die invloed ook doen laten gelden? Zyn er bepaalde wensen t.a.v. de afzet van de zijde van de agrariërs? Moet de afzet nog meer gestruk- tureerd worden? Moet de land- eni tuinbouw nog meer de kontraktvorm benadrukken? Hoe komt de prijs vaststelling tot stand? Hebben de agrariërs van de verschillende bedrijfstakken hier voldoende inspraak in? Op de studiedag zal de voorzitter van het produkt- schap Vee en Vlees, ir. G. A. Meyer, een inleiding houden over de afzet van vee en vlees. Tevens van ir. J. Prins van de Cebeco-Handelsraad een inleiding houden over de afzet van de akkerbouwprodukten. By het ter perse gaan van dit artikel was de naam van de derde inleider nog niet bekend. Gezocht wordt naar een deskundige op het gebied van de zuivelaf- zet Alle jonge agrariërs van de CPJ, KPJ en PJZ wor den 14 december a.s in „De Prins van Oranje" te Goes verwacht om aktief mee te denken en te praten over de afzet en al haar facetten. De procedure van deze studiedag is als volgt: de heren inleiders houden ieder een korte inleiding, gevolgd door diskussies in kleine groepjes. De konklusies, die de diskussiegroepen ge formuleerd hebben, leggen ze vervolgens weer voor aan het forum (waarin zitting hebben de 3 inleiders). De studiedag zal op een zodanig tijdstip zijn afge lopen dat iedereen zijn werkzaamheden thuis nog ruimschoots kan verrichten. Aarzel niet, kom op 14 december naar Goes en breng jouw mening ook in! Programma- 09.45—10.00 10.00'10.15' 10.15—10.45 10.4511.00 11.00—11.30 11.30—12.00 12.15—13.15 13.30—14.30 14.30—16.00 16.00'16.10 overzicht: uurOntvangst kop koffie, uurOpening. Ie inleiding. Koffiepauze, uur2e inleiding, uur i 3é inleiding. Koffiemaaltijd. Diskussiegroepj es. uurForumdiskussie. uurSluiting. uur uur uur uur De kursus Ekonomische Vorming Toekomstig On dernemer is op 1 november j.l. met 18 kursisten van start gegaan. De leiding van de kursus berust bij ir. H. M. van der Weele. In de eerste kursusperiode van 1 november t/m 31 januari a.s. wordt ondermeer aandacht besteed aan de volgende onderwerpen: taak van de onderne mer, bedrijfsadministratie, analyse, planning, inzicht in het bedrijfsgebeuren, bedrijfsresultaten en toekom stige ontwikkeling van de Zeeuwse bedrijfstypen, struktuurbeleid en struktuurnota, sociale aapektcn bedrijfsovername, methoden van bedrijfsopvolging, vermogensverschaffing, enz. De inhoud van de kursus is geheel op de praktik afgestemd. De kursist is na afloop van de kursus in staat om het geleerde ih de praktijk «n aan zijn eigen situatie te toetsen. De nauwe blndmg met de praktijk komt eveneens tot uitdrukking ia bat aantal bedrijfs bezoeken dat in het lesprogramma is opgenomen. We durven dan ook soeder meer te stellen, dat de kursus niet alleen nuttig, maar vooral noodzakelijk is voor alle jonge agrariërs, die op niet al te lange termen voor een bedrijfsovername staan. Gelukkig komen steeds meer johgeren tot het inzicht, dat enkel een goede vaktechnische vorming voor de boer niet meer voldoende is. Ven de agrarische ondernemer wordt nu én in de toekomst méér gevraagd. De eerstvolgende EVTO-kursus (1973/1974) zal wanneer alles volgens de plannen verloopt in Zeeuws-Vlaanderen worden gepland. Het is misschien erg voorbarig, maar het is wellicht nuttig om nu reeds je gedachten te laten gaan over een eventuele deel name aan de kursus in 1973/1974 Wanneer nu al vasf staat, dat je dan wilt deelnemen, warffom dan gewacht met deéopgave. Geef je nu al op, destemeer zekerheid op plaatsing. Immers de belangstelling voor de kur sus neemt toe, terwijl de deelnamemogelijkheid be perkt is. De volgende PJZ-leden nemen aan de EV TO-1972/ 1973 deel: C. J. Dielemap, Kortgene; F. J. van Dijke, Colijnsplaat; J. M. de Jager en L. J. de Jager, Lewe- dorp; C. H. I. v. d. Maas, Kats; C. P. Remijnse, Wis- senkerke; F. C. M. Temmerman, IJzendijke; J. A. W. Wisse Nijssen, Kapelle; J. J. v. d. Zande, Nieuwer - kerk. ZEVENBERGEN. Op vrijdagavond 15 december a.s. houdt mevr. Hartman in hotel „Tholenaer" te Zeven bergen een causerie met filmvertoning over Grieken land. De avond begint om 20.00 uur en staat open voor alle geïntelresseerden. Een boeiende avond over een interessant land. Griekenland staat momenteel nogal in de politieke belangstelling! OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. De toneeluitvoe ring van de afdeling vindt plaats op 15 december a.s. in „De Halle" te Axel. Opgevoerd wordt het stuk „Een beeld van een man". De avond begint om 20.00 uur precies. Na afloop een geanimeerd bal mm.v. The Wüliaims. STUDIECONFERENTIE TE BRUSSEL. Aan de studieconferentie te Brussel van 15 tot en met 19 ja nuari 1973 nemen namens de P.J.G.N. deel de P.J.Z.- teden Izaak Ha artsen en Piet Timmers. HL B.-BEZOEK Het hoofdbestuur van de P.J.Z. brengt op dinsdag 19 december as. een bezoek aan de krirtgen Noord- en Zuid-BeveUnd. De bijeen komst vindt plaats in motel *Pt Caisson" te Kapelle- Biezelinge. Op 19 december &.S. wordt «vehtens aan bezoek ge bracht aan de afd. Bladel. Daae bijeenkomst vindt plaats bij J. Bolijn, Pr. Hendriklaan I, Esfceek (NB.). Aanvang: 20.00 uur. SCHOUWBURGEN IN KURSUS JONGEREN EN LANDBOUWBELEID friia y>ngyort. die ntrof k.in JAo^oiiw werk- Stadsscbouwbairf TBMy: U t/m 14 december: Toon Hermans; 14 december 30.15 uur: De Mounties; 19 t/m 23 dec. 20.B uur; Musical „En nu naar bed". De Kring". Roosendaal; 11 januari 1973 20.15 uur: Cabaret Don Quishxxking; 18 januari 20.15 uur: Rot terdams Toneel met JSwhilai; 23 januari 20.15 uur: Ned. Danstheater. KURSUS ..LANDBOUW IN FRANKRIJK". Deze interessante kursus je moet haar zien als een Voortzetting op de 4-weekse is volledig volgeboekt. Er moest zelfs een groot aantal belangstellenden worden teleurgesteld. 31 plattelandsjongeren het maximum aantal gaan een boeiende tijd tegemoet op de volkshoge school Mérildon in Frankrijk. Dukursus is in de toskomst als zaam (hopen, te) Ook vooTde (toekomstigs) echtgenote van een agra risch ondernemer !s de kursus van groot belang. De kur sus besteedt ondermeer aandacht aan de milieu-proble matiek o.a. Hinderwet; rentesubsidies en konsekwenties van het gemeenschappelijke landbouwbeleid voor de ontwikkelingslanden. Tijdens de kursus wordt bovendien nog een bezoek gebracht aan de E.E.G. te Brussel. De kursus duurt één week en kost 120,(leden van de PJ.Z. betalen slechts 60.—). Deelnemers kunnen kiezen uit twee mogelijkheden: van 813 januari in Berg en Dal of van 5—10 februari in de Volkshogeschool te Bergen (NH) Opgave voor deelname bij: P.J.Z.-sekretariaat (01100— 5010).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 23