OPENINGSREDE ALGEMENE VERADER1NG 9Czlm officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Hoofdbestuur ZLM vergaderde Pagina 3 Telers van konservenerwten wensen betere voorwaarden Pagina 3/7 Studiedag rundvleesproduktie Pagina 7 Tuinbouwklanken Pagina 8 Arbeidsbehoefte en -rationalisatie in de champignonteelt Pagina 9 Samenwerkingsvorm loonwerker - akkerbouwer Pagina 1C Door toeneming vee en krachtvoerverbruik minder kunstmest nodig Pagina 11 Caravan R.A.I Pagina 12/13 ■3jC Produktschap voor Aardappelen Pagina 15 De E.E.G.-landbouwprijzen 1973/1974 Pagina 16 Langs de melkweg, enz. Pagina 18/19 De gegarandeerde prijzen in Brussel zijn na hard duwen, ook onzerzijds, niet meer bevroren gebleven maar verhoogd, zij het dat een hogere vaststelling ons inziens meer juist zou zijn geweest. Verder is er dit jaar verandering gekomen in de overschottenproduktie van verschillende produkten: tarwe door misoogst in Rusland suiker de wereldproduktie blijft kleiner dan de consumptie fruit de Europese produktie is nu lager dan de verbruikscapaciteit en hetzelfde kan gezegd worden van aardappelen, uien en vlees! Met als gevolg: aantrekkelijke prijzen voor de boer bij deze produkten. Waarbij echter op gemerkt moet worden dat de geldelijke ha-opbreng sten bij fruit door lage produktie, niet evenredig ho ger zijn! Ten aanzien van tarwe merken we niets van ho gere prijzen voor ons boeren. Weliswaar is de we reldmarkt belangrijk hoger, doch onze prijzen liggen angstvallig dicht bij de interventieprijs. Ten aanzien van suiker is dit alleen aantrekkelijk voor onze ma gere suiker, die meer opbrengt dan 2 jaar geleden en voor het Europees fonds, dat dit jaar voor de suiker niets of heel weinig zal moeten betalen. Daar entegen geeft de voorraadpositie van kaas en boter nu wederom wel zorgen. t-JET is ons een groot genoegen na wederom een jaar werken het wel en wee van onze vereniging aan U voor te leggen. Wij zijn springle vend gebleven dankzij aller inspanning. Ons ledental is weliswaar iets teruggelopen, maar dit was door de vele saneringen ook te verwachten. Het aantal nieuwe leden ligt op een gezond peil. Ook onze instellingen zijn aktief gebleven. De af deling onderwijs is trots op de nieuwe prachtige huis houdschool te Terneuzen en is verder in het zonnetje gezet b;j het 40-jarig jubileum van mej. Van Liere te Zierikzee. De Onderlinge Verzekering Maatschappij heeft een record aantal nieuwe verzekeraars erbij gekregen. De Boekhoudbureau's te Goes en Bergen op Zoom zijn nu gefuseerd en werken goed. Dit jaar is ook het 40-jarig jubileum van de directeur, de heer C. Paauwe, gevierd. Het GroPaTax zit volop in het werk en in de moei lijke problemen. Hetzelfde kan gezegd worden van onze voorlichters en het secretariaat. Helaas heeft mejuffrouw Van Muijlwijk ontslag genomen en is in deze vacature nog niet voorzien. We prijzen ons gelukkig dat we versterking gekre gen hebben van een jonge enthousiaste tweede-secre taris, de heer Ir. D. Luteijn. Verder wordt er door het secretariaat nu reeds druk gewerkt aan de voorbe reidingen voor de ZLM-tentoonstelling te Kamperland op 21, 22 en 23 juni 1973. I-IET is op dit moment voor onze gehele staf pret tiger werken dan een jaar geleden. De stem ming onder de boeren was slecht; men zag geen voor uitzicht meer. Dat is nu gelukkig anders; men ziet weer perspectief! Wat is er veranderd sedert een jaar geleden? Een jaar geleden ging de inflatie onverminderd door. Ónze kosten stegen in een hoog tempo. Onze in Brussel vastgestelde prijzen waren bevroren. Het plan Mansho.lt richtte zich op zeer grote land bouwbedrijven, waarbij de gezinsbedrijven volkomen in de knel leken te komen, en de prijzen van onze vrije produkten lieten ons in de steek. We denken aan de fruit-, aardappel- en uienprijzen, terwijl in de veredelingssector ook bij pluimvee en eieren harde klappen gevallen waren. Óok vertrouwde men de varkensprijzen niet, ter wijl de moeilijkheden met de hammenexport naar Amerika een feit waren. zlm VRIJDAG 8 DECEMBER 1972 60e Jaargang - No. 3159 land en tuinbouwblad Openingsrede van algemeen-voorzitter der ZLM, de heer J. B. Becu, uitgesproken op de algemene vergadering van de ZLM op maandag 4 december 1972 in Schouwburg „Luxor" te Ber gen op Zoom. PIJ de E.E.G.-landbouwpolitiek heeft men duide lijk afstand genomen van de zeer grote land bouwbedrijven; men is teruggekeerd naar het gezon de goed geleide gezinsbedrijf. Deze betere stemming onder de boeren is prettiger, maar toch moet er gewaarschuwd worden voor een te groot optimisme. De wereldmarkten van tarwe en suiker hebben weliswaar een overloopvoorraad voor IV2 maand, maar vertonen nog geen tekorten. De heer Van Oosten heeft op de kringvergaderingen een statistiek getoond ten aanzien van de produktie van fruit in de E.E.G. Na 1965 toonde deze aan dat de produktie hoger was, soms belangrijk hoger dan de opnamecapaciteit. Ook werd aangetoond dat in dat geval de Nederlandse fruitprijs onmiddellijk reageer de op dit overschot en beneden de kostprijs tuimel de. Door misoogst in 1972, o.a. in Duitsland, ligt de hoeveelheid fruit nu beneden de opnamecapaciteit en onmiddellijk reageert de prijs door stukken om hoog te gaan. Voorspellen is moeilijk, maar het is te verwachten dat in de komende jaren de produktie groter zal blij ken dan de opnamecapaciteit. Ergo vreest de heer Van Oosten, dat de volgende jaren (2 3) dit nu aan trekkelijke fruitprijspeil misschien niet bereikt zal worden. (Zie verder pagina 4)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1