Vleeskeuringsnienst Zeeuws-Vlaanderen De E.E.G. landbouwprijzen 1973/1974 Luxan Teceal Produktschap voor aardappelen 17 De direkteur P. J. Borm van de Vleeskeurings dienst Zeeuws-Vlaanderen te Zaamslag vestigt er de aandacht op dat per 1 januari 1973 ingevolge de be schikking van de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne van 6 oktober 1972, Nr. 105198, Stcrt. 200, bij de keuring "van naden daarbij aangegeven slachtdieren ingevolge de Vleeskeuringswet een on derzoek; op de aanwezigheid van residuen van anti biotica is voorgeschreven. Tot bedoeld onderzoek dient te worden overgegaan indien op grond van bij de 'keuring vóór of na het slachten verkregen aan wijzingen, een ba'kteriologisch onderzoek wordt inge steld en bovendien er anderszins reden bestaat om aan te nemen, dat aan het slachtdier antibiotica kort vóór het slachten zijn toegediend. Indien het onderzoek op antibiotica positief is, dient afkeuring van het slachtdier te volgen. Konsekwen- tie hiervan is, dat slachtdieren die om een of andere reden (ziekte) met antibiotica zijn behandeld en die korte tijd nadien (dreigend levensgevaar; geen re sultaat behandeling) ter slachting worden aangebo den, op grond van deze beschikking moeten worden afgekeurd als de door de wet voorgeschreven anti- bioticatest positief uitvalt. In het algemeen geldt, dat deze test positief uitvalt tot minstens drie dagen na de laatste toediening van antibiotica. Deze termijn kan langer zijn, indien pre paraten werden ingespoten met lange werkingsduur (depotwerking). Een en ander moet voor de veehou ders aanleiding zijn om by waardevolle dieren, die door ziekte worden getroffen, in overleg met him dierenarts te besluiten, geen behandeling met anti biotica in te stellen, als de vooruitzichten op herstel twijfelachtig zijn. Indien het dier behandeld is met antibiotica heeft het geen zin meer dit dier ten slachting en ter keu ring aan te bieden, indien deze behandeling niet min stens drie dagen vóór het tijdstip van slachten heeft plaats gevonden. U bespaart dan onnodige trans port- en slachtkosten, alsook keurloon. Groente en fruit het onlangs gewijzigde regiem voor deze sector maakt een gelijktijdige bepaling van de basis prijzen nodig; Nederland zou een verhoging met minder dan het gemiddelde wensen, de Italianen met meer dan het gemiddelde; overigens moet er nog een uitwerking per produkt en eventueel per periode komen. Suikerbieten de marktomstandigheden maken wellicht een meer dan gemiddelde prijsstijging verantwoord. Granen hier heeft zich nog geen gemeenschappelijk standpunt afgetekend. Varkensvlees wordt in dit verband wel genoemd, hoe wel de prijsverhoging afhankelijk is van de stijging van de voergraanprijzen en de nieuwe prijzen niet per 1 juli 1973 in gaan doch pas per 1 november 1973. VERBETERING MARKTORGANISATIE EN TOESLAGEN Evenals vorig jaar is gebeurd, wordt in de ontwerp- standpunten van het COPA aangedrongen op een doel matige toepassing van de marktorganisatie teneinde de eventuele verhogingen van richtprijzen e.d. ook werke lijk in de markt te kunnen realiseren. Een tweede onderwerp is toeslagen. Evenals vorig jaar wordt gesteld dat de gevraagde prijsverhogingen on- yoldoende zijn voor de inkomensvorming van sommige groepen van ondernemers en in sommige achtergestelde gebieden. Voor deze groepen en gebieden zouden inko menstoeslagen moeten komen van een persoonlijk karak- De N.V. Luxan deelt ons mede toelating te hebben verkregen voor het produkt Luxan Teceal (R) vloeibaar. •Het kan worden toegepast voor de bescherming van diverse gewassen tegen kweek- en fioringras. Luxan Teceal vloeibaar wordt in die grond omgezet tot de be kende stof TCA waardoor de werking van beide produk- ten vergelijkbaar is. De verwerkbaarheid bij TCA poe ders en granulaten een probleem is voor de vloeibare vorm eenvoudig. Het middel kan in elke hoeveelheid water worden verspoten, mits het gelijkmatig wordt ver deeld. Luxan Teceal vloeibaar kan worden toegepast op tijdelijk onbeteeld land, w.o. stoppelland, bouwland. ter. Over dit laatste onderwerp heeft in het COPA nog geen intensieve gëdachtenwisseling plaats gehad. Zoals bekend heeft de Raad aan de Commissie een rapport ge vraagd over de inkomenssituatie; dit rapport is nog niet gereed. Het is niet te verwachten dat die Raad begin vol gend jaar tot een omvangrijk systeem van inkomenstoe slagen zal besluiten. Wel is er de mogelijkheid dat in sommige gebieden, zoals in bergstreken, waar het ge vaar van ontvolking bestaat, er tot een systeem van toe slagen wordt overgegaan; het COPA heeft reeds in die richting geadviseerd. STANDPUNT NADER UITWERKEN! Uit het voorgaande blijkt, dat de standpuntbepaling van de landbouworganisaties nog in het voorbereidende stadium zijn. Een belangrijk winstpunt ten opzichte van vorig jaar is, dat men het eens is geworden over een cijfermatige aanpak van een deel van de gewenste prijs verhoging; ook met de verdeling over produkten aan de hand van de marktomstandigheden is een begin gemaakt. Het zou bijzonder belangrijk zijn wanneer de nieuwe Commissie bereid is op dieze wijze van benadering in te gaan en met het COPA over de verschillende onderdelen een constructieve gedachtenwisseling te houden. In de komende weken zal in het Landbouwschap het stand punt verder moeten worden uitgewerkt, mede aan de hand van de resultaten van het overleg tussen de land bouworganisaties in Brussel. Op zand- en dalgronden 50 liter per ha over de nog onbewerkte stoppel, dit wordt nog dezelfde dag inge- freesd. Daarna kunnen desgewenst stoppelknollen of bladknol worden geteeld. Zand-, dal-, klei- en lössgronden waar grondbewer king is toegepast 75 liter per ha op vochtige grond; kort na de grondbewerking in oktober-november. Op wintervoor geploegd land, zo snel mogelijk na het ploegen bespuiten. De wachttermijn is vier maanden. Na een droge winter kan ook dan nog zomergraan beschadigd worden. INGEZONDEN ZEEUWSE SCHAPENHOUDERS ZIEN VOORJAAR MET ZORG TEGEMOET r\E hond, bekend als trouw huisdier, kan niet steeds deze eer hooghouden. De voornaamste bronsttijd voor honden is vanaf december tot mei. Dan gaan honden die door hun meester niet aan een strak lijntje gehouden worden, éen loslopende partner zoe ken. Daarmee zwerven ze samen dagen, zelfs weken rond, soms tot op 30 km afstand. In afwachting tot de tijdsomstandigheden voor paring gunstig zijn, blij ven ze samen en slapen overdag in een rustig, afge legen gebied. Ze worden erg hongerig. Hoe groter hun honger, hoe groter hun wreedheid om bijv. 's nachts schapen in de weide aan te vallen. Door de schrik, vluchten veel schapen in watergangen en verdrinken. Terwijl de kleinste hond met veel geblaf vooraan de aandacht trekt van de overige schapen, valt de groot ste hond achteraan aan en verscheurt de bil. In de meeste gevallen, worden de billen en de hakken die erg bezenuwd en dus zeer gevoelig zijn, afgebeten. Daxirna worden ze veelal bij de keel gegrepen en doodgebeten. De gekwetste schapen die blijven leven, staan dagenlang te beven van de pijn. Hier en daar worden vlokken wol, met stukken huid eraan, ge vonden. Ook een groot aantal ganzen werden dood gebeten door honden. i ORIG jaar hebben de schapenfokkers alleen reeds van West Zeeuws-Vlaanderen voor dui zenden guldens schade geleden. Bij navraag door de politie: „Is die hond van u, mijnheer of mevrouw?", was het antivoord meestal: ,Onze hond is altijd in de ren of „Mijn hond doet zoiets niet, het is een brave hond". Zo heeft iedereen een brave hond, iedereen houdt hem in de ren. Ze werden echter gezien en ge hoord door schapenhouders en anderen, en lieten hun voetsporen na. Zijn schapen dan geen nuttige, vreedzame dieren? Zijn ganzen dan geen vogels die moeten beschermd worden? Zouden het Landbouwschap en de dieren<- bescherming niet eindelijk eens samen stappen kun nen aanwenden bij de regering om passende maat regelen te treffen? Dit is de dwingende vraag die schapen- en ganzenhouders en dierenbeschermers zich stellen. De Zeeuwse schapenhouders zien het voor jaar met angst tegemoet. Namens de Zeeuws-Vlaamse Schapenfokkers, C. D'HOORE. prijsverschillen zullen bestaan tussen de verschillen de distributiekanalen. Deze herfst heeft het Produkt schap een bliksemonderzoek ingesteld in Den Haag, waaruit bleek dat op de markt de aardappelen 0,35 kosten, bij cash-en-carryibedrijf 35^ cent, speciale aardappelzaken 0,37, supermarkten 0,43 en de levensmididelenbedrijven 0,42. Maar de marktver- koop bedroeg ongeveer 10 ton t.o.v. 0,3 ton vis •levensmiddelenbedrijven. Hoewel de iheer dotzbaóh toegaf dat dit onderzoek misschien niet 'geheel wetenschappelijk verantwoord is, geeft het ons inziens toch een vrij aardige indruk hoe de verhoudingen liggen. Het is dan ook duidelijk dat een ongewogen gemiddeld cijfer een onjuiste in druk geeft van de hoogte van de aardappelprijs. Er zal dan ook Overleg gepleegd worden met het CBS om na te gaan of er een betere benaderingswijze moge lijk is. O. BESTEMMINGSPLANNEN Bergeyk. Vanaf 28 november Hgt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan Hoek-West. Zij, die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Vanaf 28 november ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan Loo, waaraan door G.S goedkeuring werd onthouden. Zij, die zich tijdig met be zwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Dinteloord en Prinsenland. Vanaf 1 december ligt ge durende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Kom I". Zij, die bezwa ren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goed keuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep in stellen bij de Kroon. Valkendsse. Vanaf 29 november ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan Zoutelande-Noord. Zij, dde zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen en een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthou ding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Eindhoven. Vanaf 29 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „XI Stra- tum-Zuid". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Teraeuzen. Vanaf 30 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Kre- kengebied-Hoek". Gedurende deze termijn kunnen schrif telijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Rosmalen. Vanaf 30 november liggen gedurende een maand ter inzage de door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplannen „Goudewater" en „Bedrijven". Zij, die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthoudingen van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. BoxteL Vanaf 4 december liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „Stapelen" en „Gemonde 1970". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeen teraad. Mariekerice. Vanaf 5 december ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Buiten gebied Mariekerke". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeen teraad. OirschoL Vanaf 1 december liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „De Pullen IV", en „Vorenaar en De Drossaard". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden in gediend bij de gemeenteraad. Oosterhout. Vanaf 4 december ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeur de bestemmingsplan „Dommelbergen Zuid". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van «ned'--"-' ring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instel len bij de Kroon. Nuenen. Vanaf 6 december ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan „Refeling". Zij, die zich tijdig met bezwa ren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben ge wend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. RADIO Dinsdag 12 december 1972, Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Perspectief van de varkenshouderij in ons land", indrukken van de voorlichtingsdagen te Raalte er. Deir- ningen, resp. op 7 en 12 december 1972 en vraaggesprek ken met drs. L. Flink van het Produktschap voor Vee en Vlees en ir. N. A. Tonkens van de Centrale Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbanken. Vrijdag 15 december 1972, Hilversum II, 12.3012.40 uur: „De invloed van die auto op het plattelandsmilieu", een vraaggesprek met ir. M. G. Wagenaar Hummelinck van het Staatsbosbeheer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 17