Produktschap voor aardappelen Opslagcentrale op Flakkee 15 HOOG EXPORTTEMPO NODIG TER HANDHAVING PRIJSPEIL Volgens de mededelingen van het Produktschap voor Aardappelen zijn er sinds half oktober in de prijzen van konsumptie-aardappelen weinig verande ringen gekomen. Bij het huidige prijsniveau zal dit echter van de kant van de telers weinig reden geven tot klachten. De, voor onze afzet belangrijke, export van konsump tie-aardappelen loopt dit jaar eveneens uitstekend. Weliswaar hebben de eerste weken van november een lichte teruggang te zien gegeven, maar de derde week van november vertoonde weer een opleving. Verwacht wordt dat tot eind november er ongeveer 300.000 ton aardappelen geëxporteerd zal zijn. De termijnmarkt heeft de laatste weken een wat aarzelend verloop te zien gegeven, maar ook daar is de laatste dagen weer een stijging te konstateren. GROTE EXPORT NODIG Volgens de defintieve oogstraming zal, ondanks de inkrimping van het areaal klei-aardappelen met 4 de netto-opbrengst dit jaar toch nog ongeveer 50.000 ton hoger zijn dan vorig jaar. Bij de zandaardappelen wordt een lagere oogst van 50.000 ton verwacht. De hoge netto-opbrengst is dit jaar vooral veroor zaakt door een laag uitvalpercentage. Voor de gehele EEG wordt dit jaar volgens voor lopige cijfers een blruto-opbrengst verwacht van 33.300.0000 ton tegenover 35.200.000 ton in het vorig jaar. Dit is dus een vermindering met 5,4 Deze cijfers hébben echter zowel betrekking op konsump tie-aardappelen als op fabrieks- en voeraardappelen. Bovendien zijn geen gegevens bekend over het uit valpercentage in de andere EEG-landen. Konklusies ten aanzien van een aanbod van konsumptie-aardap pelen kunnen hieruit dan ook niet getrokken worden. Wel deelde de voorzitter in de bestuursvergadering van het Produktschap mede, dat Frankrijk inmiddels de export naar derde landen heeft gestopt en dat de export naar EEG-landen alleen plaats kan vinden op Vergunning. Verder is aan de EEG-Commissie ge vraagd om het buitentarief voor aardappelen op te séhorten, maar dit verzoek is afgewezen. De nog be staande kwantitatieve invoerbeperkingen dit zijn er overigens niet veel zijn inmiddels voor de ge hele EEG wel opgeheven. Dat dit veel effekt zal heb ben werd overigens ten zeerste betwijfeld1; gezien de marktomstandigheden zal er van import weinig spra ke zijn. De Franse maatregelen werd in het Bestuur vooral gezien als een psychologisch middel om wat druk op de prijzen uit te oefenen. Duidelijk is wel dalt voor ons land de konklusie van het Produktschap van belang is, namelijk dat, af gaande op de oogstcijfers het nodig zal zijn een hoog exporttempo te handhaven om een bevredigend prijs peil te kunnen behouden. In deze vergadering deelde de voorzitter ook mede, dat Frankrijk weer gevraagd heeft om toestemming zijn minimum prijsregeling voor twee jaar te mogen verlengen. Indertijd heeft Frankrijk toestemming ge kregen een minimum prijsregeling in te stellen, die echter telkens voor een jaar gold. Op grond van deze regeling kon de import van aardappelen geweerd worden wanneer het prijspeil beneden een, in onze ogen vrij hoog, niveau was gedaald. Het Produkt schap heeft onze Minister laten weten geen reden te zien om Frankrijk weer toe te staan een minimum prijsregeling te hanteren. De Minister heeft daarop toegezegd zich met kracht tegen een verlenging te zullen verzetten. Inmiddels is gebleken dat de stemming over het Franse verzoek in Brussel nogal verdeeld is. Er is daarom besloten om aan de Ministerraad voor te stel len een verlenging voor 1 jaar toe te staan. Of dit geaccepteerd zal Worden, moet nog blijken. Tevens heeft het Produktschap aan de Minister medegedeeld, dat elke export'belemmerende maatregel, gezien de situatie in voorgaande jaren, onaanvaardbaar is! KONSUMENTENPRIJZEN Wanneer de telerprijs wat beter wordt, hebben wij al verschillende malen kunnen merken, dat er van konsumentenzijde belangstelling voor de aardappel prijs ontstaat. In het kader van het onderzoek naar de kosten van levensonderhoud -registreert het Cen traal Bureau voor de Statistiek ook de aardappel prijzen. In augustus bleek volgens het CBS deze te liggen cp 0,47, in september op 0,42 en in oktober op ƒ0,40. Dit zijn echter ongewogen gemiddelde prij zen. Wij vinden het daarom een uitstekend initiatief van het Produktschap dat eens is nagegaan hoe onge veer het aankooppatroon is van de konsumptie-aard appelen. Logisch is immers te veronderstellen dat er (Zie verder pag. 17) UNIEKE SAMENWERKINGSVORM COÖPERATIE EN PARTIKULIER BEDRIJF Door met een vorkheftruck een kist met graszoden te verplaatsen, stelde de burgemeester van Dirksland de heer H. Bos de grote opslagloods van de B.V. „Opslagcentrale Melissant" in gebruik. Op het eerste gezicht lijkt dit geen spectaculaire gebeurtenis, maar bij wat nadere beschouwing blijkt dit toch wel het ge val te zijn. Het unieke is namelijk, dat bij de opzet en het De- heer van deze zeer grote opslaggelegenheid een twee tal nogal verschillende „belanggroepen" elkaar heb ben gevonden. De Besloten Vennootschap „Opslag- centrale Melissant" is tot stand gekomen door een samenwerking van het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have n.v. te Kapelle en de Coöp. Landbouwvereniging „Melissant e.o." De beide partners nemen elk voor 50 deel aan deze B.V. De voorzitter van de Landbouwvereniging de heer A. W. van Kempen treedt op als president commissaris, de adjunct-directeur van D. J. van der Have n.v. de heer G. D. van de Kuyl is gedelegeerd commissaris en de heer J. van Lente, eveneens van de landbouwvereniging treedt op als directeur. DOEL JEN VOORGESCHIEDENIS Het doel van deze gezamenlijke inspanning is het opslaan van grote hoeveelheden zaden. Op het voormalige eiland werd in 1972 in totaal 800 ha graszaad geteeld, een areaal dat nog voor uitbreiding vatbaar is. Uit wel begrepen eigenbelang hébben de beide partners elkaar -gevonden! In feite is de situatie zo, dat zowel Van der Have als de landbouwvereniging bij de nieu we B.V. opslagruimte huren. Voordat burgemeester Bos de openingshandeling verrichtte, ging de heer A. W. van Kempen wat na der in op de voorgeschiedenis. Min of meer toevallig vond in 1957 op de toen nog bestaande veerpont een eerste kontakt plaats tussen mensen van Van dier Have en de landbouwvereniging. Sinds die tijd da teert de samenwerking op het gebied van het scho nen en ontsmetten van zaaizaden. Van oudsher wor den op Flakkee veel handelsgewassen verbouwd. Langzaamaan werden de activiteiten uitgebreid, waarbij vooral de behoefte aan een grote opslagmo gelijkheid steeds dringender werd. Door de jaren lange samenwerking was een dermate stevige ver trouwensband gegroeid, dat de stichting van een ge zamenlijke B.V. mogelijk werd. De heer Van Kempen noemde het stichten van deze B.V. „een unieke ge- Burgemeester Bos tijdens zijn openingstoespraak met als achtergrond de voorraadkisten. teeltgebied, -betekent een belanrgijke vooruitgang voor „agrarisch" Flakkee. Een samenwerking be gonnen o.l.v. de heer P. D. Sieling, bekend door zijn activiteiten ten aanzien van de Haringvlietbrug beurtenis, n.l. een samenwerking tussen een coöpera tie en een particuliere vennootschap". Deze -grote opslagmogelijkheid, midden in het kreeg gestalte in een moderne loods met alles „er op en er aan". OPENING Op 1 december was het zover dat de in recordtijd gebouwde loods officieel in gébruik werd genomen. Op 2 mei werd de eerste paal geslagen en reeds op 14 juli werden de eerste partijen gedroogde grasza den ontvangen. Gezeten op de heftruck, met een fel groen gekleurde „cap" op het hoofd, reed de heer Bos met vaardige hand de kist met graszaden weg. De burgemeester hield na deze „daad" een toespraak, waarin ook hij wees op het bijzondere van deze situa tie. Tevens zei hij: „De coöperatieve landbouwvereni ging wordt hiermede nieuw leven ingeblazen; zij hebben hun taak begrepen en zich aangepast aan de nieuwe omstandigheden". De burgemeester maakte er overigens geen geheim van, dat Flakkee wat hem betreft nog een „agrarisch gebied" mag blijven. GRASZAAD Nadat de burgemeester zijn toespraak had gehou den vberde één der directeuren van Van der Have, ir. D. J. van der Have het woord. Hij wees met name op het feit dat de Flakkeese landbouwer zeer zake lijk is ingesteld (en er blijk van geeft geen star stand punt in te nemen. Mede hierdoor kon deze samen werking tot stand1 komen. Zowel in het belang van de leden van de landbouwvereniging als van het Ko ninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have n.v. De heer Van der Have benadrukte in zijn toespraak het belang van de graszaadteelt voor de Nederlandse landbouwer en voor de Nederlandse economie. Volgens hem heeft Nederland ten aanzien van de graszaadteelt de hegemonie van Denemarken overgenomen, vooral ten aanzien van de ontwikke ling van goede rassen, In E.E.G.-verband liggen er voor de Nederlandse graszaden goede perspektieven. De graszaden nemen het grootste deel van de totale export van zaaizaden voor hun rekening. Nederland zou nog veel meer graszaden kunnen exporteren in dien er meer geteeld zou kunnen worden. Momenteel worden nog grote tot vrij grote hoeveelheden in het buitenland geteeld en via Nederland verhandeld. H. EVERSDIJK. Heinkenszand.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 15