HET RUILVERKAVEL1NGSBELEID IN DE ZEVENTIGER JAREN officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant VRIJDAG 1 DECEMBER 1972 60e Jaargang - Nr. 3158 land en tuinbouwblad Voor diegenen die nog geen abonnement hebben op het grondmonsteronderzoek is december nog een zeer geschik te maand om daarover alsnog met de monsternemer in zijn gebied kontakt op te nemen. Men beschikt dan nog tijdig genoeg over de resultaten om er met het samenstellen van het bouwplan rekening mee te houden. In dit nummer o.m.: Ziektekostenverzeke ring - dure zaak! Pagina 3 De nieuwe EEG bedrijfsbeëindigings regeling Pagina 3 Autoaktualiteiten - winterzorgen en wintertips Pagina 4 Uit de Praktijk Pagina 5 r Blauwgevoeligheids- onderzoek cons-aard. Pagina 7 Rassenbericht zaaiuien Pagina 9 De maand december op het Z.W. landbouw bedrijf Pagina 10/11 Oogstraming akker bouwgewassen met de aardappelsituatie Pagina 12 Mechanisatienieuws Pagina 13 zk Langs de melkweg Pagina 15 Steeds meer worden wij in ons land geconfronteerd met het feit dat we met zeer velen op slechts een be perkte oppervlakte grond wonen. Het is dan ook van groot belang dat deze grond zo optimaal mogelijk benut wordt. Van oudsher was daarbij reeds het over grote deel van de oppervlakte in gebruik als cultuur grond. Uit Landbouwcijfers 1972 blijkt dat in 1970 de totale opervlakte van ons land voor 70 in gebruik was als cultuurgrond, voor 13% als bos en woeste grond en voor 9 als wegen en bebouwing. De res terende 8 werd ingenomen door wateren. De ruim 2,5 miljoen ha landbouwgrond neemt de laatste jaren met gemiddeld 10.000 ha af door uitbreiding van voor namelijk woning- en wegenbouw, aanleg van indus trieterrein en voor recreatiedoeleinden. Verwacht mag worden dat de verschuiving van cultuurgronden naar niet-agrarisch gebruik in de komende jaren ongeveer in hetzelfde tempo zal blijven doorgaan. Dit zou be tekenen dat er over 10 jaar ongeveer 4 a 5 minder landbouwgrond in Nederland zal zijn. In tegenstelling tot sommige beweringen, zeker geen onrustbarende ontwikkeling! Een ontwikkeling die er in ieder geval niet toe zal leiden dat binnen afzienbare tijd ons land is volgebouwd mot huicon, wogon, fdhriol/on recreatievoorzieningen. Tegen deze achtergrond is het duidelijk dat ook een volgende generatie zal worden geconfronteerd met een situatie waarin de landbouw als verreweg de belangrijkste exploitant en beheerder van onze Nederlandse bodem zal optreden. GEZONDE LANDBOUW ONMISBAAR Voor een goed beheer is allereerst gewenst dat de beheerder in staat is en over voldoende middelen be schikt om dit beheer naar behoren uit te voeren. Een goed beheer van de open ruimte in ons land vereist dan ook in de eerste plaats een gezonde, op goede bedrijfsresultaten stoelende, landbouw. Jmmers ook in de toekomst zal het overgrote deel vari'de aan kleding van het landschap door deze landbouw moe ten worden in stand gehouden, dan wel vernieuwd. Ir. Herwijer heeft het op de algemene KNLC-vergadering nog eens duidelijk gesteld. Slechts in incidentele ge vallen is een beheer van het landschap, buiten de land bouw om, mogelijk. In alle andere gevallen zou dit een onbetaalbare zaak worden. Een gezonde landbouw betekent volgens ons in de eerste plaats een landbouw waarin een. met andere bedrijfssektoren vergelijkbaar inkomen kan worden behaald. Behalve de prijzen zijn het daarbij vooral de kg-opbrengsten en de totale kosten die dit inkomen bepalen. Zowel opbrengsten als kosten worden in sterke mate bepaald door de inrichting van de bij het bedrijf behorende cultuurgrond. Goede ontwatering en ontsluiting en goed bewerkbare kavels zijn onmisbaar. In gebieden waar aan deze primaire voorwaarden (nog) niet is voldaan, wordt een rendabele landbouw exploitatie en daarmee een goed beheer van het land schap, steeds moeilijker. In dat kader is het niet alleen voor de landbouw maar ook voor de aankleding van het landschap van levensbelang dat in deze gebieden wordt voortgegaan met het uitvoeren van herinrich tingsplannen gericht op de toekomstige exploitatiemo gelijkheden. Dit betekent dat het nodig is dat onver minderd wordt doorgegaan met hetzij wettelijke, hetzij vrijwillige ruilverkavelingen! MODERNE RUILVERKAVELING Ook ih de huidige tijd en in de voor ons liggende jaren zal naar onze mening verbetering van de agra rische produktie-omstandigheden het belangrijkste I I lull W Lslljvc/ll UI II IUII«ull.u.vll..gv.. .W..O V— L.. gen. Daarnaast gaan evenwel landschappelijke en re creatieve belangen steeds meer een rol spelen. Sinds het midden der zestiger jaren worden deze niet-agra- rische funkties dan ook steeds meer bij de ruilverka velingen betrokken. De nu in uitvoering zijnde ruilverkaveling De Poel Heinkenszand is één van de eerste voorbeelden van een herinrichtingsplan waarbij landbouwkundige en landschappelijke belangen op elkaar zijn afgestemd. Reeds lang voor het modewoord inspraak" zijn intre de deed in onze samenleving, was hier bij de opstelling van het stemmingsplan sprake van meedenken en meebeslissen over de toekomstige inrichting van het gebied door alle betrokken instanties. Dit heeft gere sulteerd in een plan, dat voor de toekomst het renda bel exploiteren van landbouwbedrijven in een aantrek kelijk landschap mogelijk maakt. Zonder deze verkave ling zouden we hier op korte termijn ongetwijfeld ge confronteerd worden met een kwijnende landbouw in een door verwaarlozing snel aan aantrekkelijkheid in boetend landschap. Moderne ruilverkaveling betekent voor ons dan ook dat door het uitvoeren van herinrichtinoswerken voor ONS COMMENTAAR langere tijd een gezonde, rendabele landbouw moge lijk wordt. Daardoor kunnen enerzijds een beperkt aan tal waardevolle elementen uit het oude landschapspa troon beter worden onderhouden, terwijl daarnaast een aantrekkelijk nieuw landschap wordt gecreëerd. Aan tasting van het oorspronkelijke plan, van welke zijde dan ook, heeft daarbij ongetwijfeld nadelige gevolgen voor de toekomstige overlevingskansen van zowel landbouw als landschap. KAPELLE—WEMELDINGE Een voorbeeld van een modern ruilverkavelingsplan is zonder twijfel het stemmingsplan voor Kapelle-We- meldinge, waarover op 7 december beslist zal worden. De huidige inrichting van dit gebied betekent voor ak kerbouw, veehouderij en fruitteelt een enorme handi cap. Onvoldoende ontwatering, gebrekkige aan- en af- voerwegen, te kleine percelen en te veel percelen per bedrijf zijn enkele van de factoren die hier praktisch iedere boer of tuinder elk jaar duizenden guldens kos ten door lagere opbrengsten en/of hogere kosten. Wie in dit gebied de laatste jaren geregeld tieeft rondge- fe" sï!!ffsky§rnc?enr een aftakeling van het landschap zich steeds meer be gint af te tekenen. Na jarenlange voorbereiding waar bij letterlijk iedere belanghebbende zijn wensen in zeer vele voorlichtingsbijeenkomsten en gespreksgroepen kenbaar heeft kunnen maken, is een plan tot stand ge komen dat een enorme stimulans voor dit gebied kan betekenen. Landbouwers en tuinbouwers zullen na uitvoering van dit plan weer volledig met hun collega's in andere gebieden kunnen concurreren en in vele gevallen zelfs een voorsprong hebben bereikt. Met name de nieuwe kansen voor fruitteelt en kleinfruitteelt garanderen daarbij een landschap dat zeker aantrekkelijker zal worden dan wanneer de ruilverkaveling niet wordt uit gevoerd. Wie daarbij nog eens het artikel van Markusse in het landbouwblad van vorige weck doorleest, zal met ons tot de conclusie komen dat de voordelen de kos ten verre overtreffen. Met vertrouwen zien wij dan ook het oordeel van de stemgerechtigden volgende week donderdag tegemoet! LUTEIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1