Erf en akker - ^eiuicl Algemene vergadering van de PJZ «Jongerenaktiviteiten 19 t Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK De voorzitter, de heer Ph. van den Hoek, heet alle aanwezigen van harte welkom en zegt bijzonder blij te zijn met het feit, dat bijna alle afdelingen slechts 2 afdelingen stuurden geen afvaardiging vertegenwoordigd zijn. Immers, beslissingen op provinciaal niveau kunnen pas dan genomen worden, wanneer de meningen vanuit het gehele werkgebied bekend zijn, aldus de voorzitteer. Hij richt hierna een bijzonder woord van welkom tot de heer Js. Cevaal, erelid van de PJZ, de heer ir. D. Luteyn, sekretaris van de ZLM en de heer W. te Giffel, sekretaris van de PJGN. Na dit korte openingswoord laat de voorzitter de feiten en gebeurtenissen in het afgelopen seizoen de revue passeren. Uit het overzicht springen een drietal zaken duidelijk naar voren, n.l.: de herwaardering van het agrarische werk het agrarisch werk binnen de organisatie door het sociaal-kulturele pakket enige jaren naar de achter grond verschoven krijgt, mede onder invloed van de slechte sociaal-ekonomische positie van de jonge agrariër, meer aandacht. Een en ander resulteert o.a. in het samenstellen van een Provinciaal Agrarische Kom missie en een uitbreiding van de bestaande samenwerking in 3 CJO-verband. een uitbreiding van de 3 CJOsamenwerking de reeds bestaande samenwerking op agrarisch gebied (wedstrijden, studiedag) zal nog verder worden uitge breid tot gebieden als: kursuswerk, kadertraining, enz. De uitbreiding zal zich voor het eerst ook uitstrekken tot het terrein van het algemeen sociaal-kultureel werk b.v. de opzet van kreativiteitskursussen, sportleiders- kursussen, de gezamenlijke uitgave van een informatie boekje, enz. een uitbreiding van de kadertraining de kadertrainingsaktiviteiten zullen in de toekomst een groter deel van het gehele aktiviteitenpakket gaan uit maken. Dit zal ondermeer plaatsvinden in de vorm van weekend, kringtrainingsavonden, instruktiedagen. BEKRACHTIGING BENOEMING HB-LEDEN De benoeming van de heren T. Suurland (namens kring Tholen) en J. M. A. de Jager (namens kring Midden- Brabant) tot hoofdbestuursleden van de PJZ wordt door de algemene vergadering bekrachtigd. KOMMUNIKATIE INTERN - EXTERN Na de pauze volgde er een diskussie over een drietal vragen imet betrekking tot de kommunikatie binnen de organisatie (lid- - afdeling -kring - provincie) enerzijds en de kommunikatie naar buiten met andere organisaties (ZLM, Bond van Plattelandsvrouwen, 3 CJO's, overige jeugd- en jongerenorganisaties) anderzijds. Het eerste gedeelte bestond uit het individueel beant woorden van een aantal konkrete vragen. De resultaten van dit onderdeel zullen eerst over enige tijd bekend zijn. Het tweede gedeelte bestond uit de diskussie in kleine groepjes over vragen als: voldoet het huidige systeem? zie je mogelijke veranderingen/verbeteringen De kommunikatie dient hoofdzakelijk te blijven ver lopen via de vertegenwoordigers in de verschillende be sturen. Zij verzorgen als het ware een vertaalfunktie voor hun achterban. (De zakelijke informatie aanpassen aan de plaatselijke situatie). Wellicht zijn niet alle bestuursleden voldoende toegerust om dit in de praktijk optimaal te verwezenlijken. Training op dat onderdeel zou programmapunt voor de provincie kunnen/moeten zijn. Er blijkt geen duidelijke behoefte te bestaan aan een uitbreiding van de rubriek PJ.Zuid-Geluid. De informa tie in deze rubriek zo kort en zakelijk mogelijk houden. Het provinciaal sekretariaat zou bij kunnen springen in de behoefte aan meer achtergrondinformatie in de vorm van b.v. een informatiestencil, dat rechtstreeks naar het desbetreffende lid/afdeling wordt gezonden. AFVAARDIGING ZLM-AFDELING/KRING Een vertegenwoordiging in het kring/afdelingsbestuur van de ZLM wordt over het algemeen als zeer nuttig er varen. Over de manier, waarop dit momenteel plaats vindt, wordt per kring/afdeling verschillend gedacht, zo wel in positieve als negatieve zin. Uit de diskussie blijkt, dat de „schuldvraag" bij beide partijen ligt. Het voorstel is dan ook: op afdelings/kringniveau samen met ZLM en Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst beleg gen, waarop duidelijke afspraken worden gemaakt v.w.b. funktie afvaardiging, de wederzijdse verwachtingen, de vorm, de grootte van de afvaardiging, enz. S-CJO'S Ten aanzien van de 3 CJO's werd gesteld, dat er sterk uiteenlopend per afdeling sprake is .van een meer of minder regelmatige vorm van overleg, weder zijdse informatie. In een aantal gevallen is reeds sprake van een bewust werken naar een vaste overlegstructuur. Over het algemeen kan men stellen, dat er een tendens is naar uitbreiddng van de samenwerking. Ten aanzien van de andere jeugd- en jongerenorganisaties is men wat vager. Het onderhouden van kontakten met andere orga nisaties vindt men over het algemeen nuttig. Aan het tot stand komen van een duidelijke struktuur heeft men mo menteel nog geen behoefte. De diskussie over dit laatste punt kwam door tijdsgebrek enigszins in de knel. RONDVRAAG De kring Midden-Brabant kwam met het volgende VOORLICHTING STAGE BUITENLAND Voor hen die geïnteresseerd zijn in een stage in het buitenland wordt o.m. op vrijdag 8 december om» 2 uur 's middags in Eindhoven, in het gebouw van de Coöpe ratie Boerenleenbank, Fellenoord een voorlichtingsbij eenkomst gehouden. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen houdt op 15 december a.s. in „De Halle" te Axel haar jaarlijkse toneeluitvoering. Dit jaar komt men op de planken met het prachtige toneelstuk „een beeld van een man". De titel spreekt voor zichzelf! De avond begint om 20.00 uur precies. Na afloop het welbekende en gerenommeerde bal met muzikale medewerking van „The Williams". AGRARISCHE STUDIEDAG De 3 CJO's-Zeeland organiseren op donderdag 14 december a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes een stu" diedag over het onderwerp „de afzet". De recente slech te landbouwprijzen zijn voor een belangrijk deel van strukturele aard, aldus de mening van velen. In dit kader neemt de afzet een enorm belangrijke plaats in. Vandaar de aandacht die we vragen voor dit onderwerp op de studiedag. Sprekers van naam zullen de verschillende facetten van dit onderwerp inleiden. De studiedag begint om 10.00 uur en eindigt om 16.00 uur. Er is dus rekening ge houden met mogelijke werkzaamheden op het bedrijf. De kosten van deelname bedragen f 3,inklusief de koffiemaaltijd. „GEEN TIJD" Het argument is begrijpelijk, maar toch...! Zo'n kursus is volgens ons namelijk ook een goede investering: voor je bedrijf, maar vooral met het oog op je persoonlijke ontwikkeling en de plaats, die je wilt innemen in de maatschappij. Gelukkig blijken er elk jaar weer vele jonge mensen te zijn, die dit voor zichzelf inzien en er de tijd en de energie voor inzetten! Later springen ze eruit b.v. tijdens diskussies, op vergaderingen, door hun manier van optreden, enz. Overleg goed wat je doet, voordat je die 4-weekse folder aan de kant legt!De tijd, die je rest voor de definitieve beslissing, is nog maar beperkt. De kursus start op 2 januari a.s. op de volks hogescholen Bakkeveen (Fr.) en Bergen (N.-H.). Ze duurt tot 27 januari 1973. De kosten bedragen 400,inklu sief eten, films, ekskursies, enz. PJZ-leden komen in aan merking voor een subsidie op de kursuskosten van max. 50 De kursus is bestemd voor zowel meisjes als jon gens. Opgave zo spoedig mogelijk bij: PJZ-sekretariaat te Goes (011005010). of Volkshogeschool Bakkeveen (05969—241). voorstel ter verbetering van de kommunikatie binnen de PJZ: PJZ-leden kunnen op vertoon van hun lidmaat schapskaart tegen dezelfde gunstige voorwaarden deelnemen aan aktiviteiten van andere bij de PJZ aangesloten afdelingen. Het voorstel wordt met algemene stemmen aangeno men. SLUITING De voorzitter dankt de aanwezigen voor hun inbreng in de diskussie en hun positieve bijdrage aan de verdere uitbouw van het plattelandsjongerenwerk. Hij spreekt daarbij de hoop uit, dat de afdelingsaktiviteiten in het komende seizoen in alle opzichten een sukses mogen worden. Van de week was het definitieve afrekening voor de boeren over hun katoen-oogst van dit jaar. Ze hadden al drie dagen rond het kantoor gehangen, want de kassier was in Malindi blijven hangen. Het gerucht deed de ronde dat hij 's maandags zou ko men, maar hij; kwam pas woensdag. De boeren wa ren niet weg te slaan bij het kantoor. Hun luid ge kwebbel, maakte het voor een ieder in het kantoor gebouwtje onmogelijk om te werken. Mopperend en grommend, dropen ze tegen het donker worden af naar hun dorpen. Maar bij het eerste morgengrauw kwamen ze weer aangesloft. Ze ploften neer voor het kantoor, en waren bereid een nieuwe dag uit te zit ten. Tijd betekent niet zo veel voor ze. Geld veel meer. Als het betaaldag is, dan moet er geld zijn. Is dat er door de een of andere manier niet dan is het homme les. Allerlei wilde geruchten doen dan de ronde. Maar eindelijk was het zo ver. Fred de kassier was terug met zijn vele duizenden shillings. Met een goed be waakte landrover waren ze uit Malindi gearriveerd. Die morgen hadden de boeren nog grotere mon den dan anders. Ze hadden Fred gezien, en uit zijn eigen mond hadden ze gehoord dat hij zou betalen. Grote groepen mannen zaten in kringen op de grond, anderen lagen te slapen in de schaduw van de paar schaarse 'bomen. Weer anderen hadden schaduw van hun paraplu's. Vrouwen in groepjes, want we hebben ook diverse vrouwelijke boeren kletsten luid over de laatste roddelnieuwtjes uit het dorp. Een vijftiental soldaten liepen her en der rond, om eventuele onge regeldheden de kop in te drukken. Die nacht hadden twee gewapende soldaten het kantoor bewaakt. In het kantoor, stonden er ook een stuk of vijf. Fred kwam er eindelijk aan. Fred heeft een natuur, die hem nog niet uit de pas doet brengen als staat zijn eigen huis in brand. Hij ging het kantoor binnen, en opende de brandkast. Daaruit kwam de grote stalen geldkist. Rustig stapelde hij de bankbiljetten voor zich uit op de grote tafel. Een drietal klerken ging naast hem zitten om te assisteren. In een ruimte achter het kantoor zaten een vijftal klerken van het D.C.S.-kantoor om de belasting di- rekt te innen van de boeren. Buiten werden de na men afgeroepen van een aantal boeren die eerst hun geld zouden krijgen. In een rij kwamen ze het kan toor binnen. Hun blikken begerig gericht op het vele geld. Omari Ali, was de eerste. Hij kan niet schrij ven, rekenen noch tellen. Daarom drukte een van de klerken de man zijn vinger in een inktstempel, waar na hij zijn afrekeningspapier moest tekenen met een vingerafdruk. Tweeduizend shilling en vijftig cent, was er nog over, nadat alle kosten en voorschotten waren afge trokken. Hij kreeg het geld in zijn handen. Natellen was er niet bij, want hij moest onmiddellijk de deur uit. Hij kreeg een stevige duw in zijn rug van de askari's toen hij dat wel wilde doen. De vraag was of hij het al kon tellen. En zo volgde de een na de an der. Er waren er bij die niet veel meer kregen. Ze hadden het al opgemaakt, er waren er zelfs die in de schuld stonden. En dat was een kwalijke zaak, met zo'n goede oogst. Maar naderhand hoorden we hoe dat kwam. De kassier die hier zo'n beetje zijn eigen gang gaat, had met één van de Arabischet handelaars in het dorp een afspraak gemaakt dat hij de boeren naar hen toe zou sturen om een fiets te kopen of een radio. Daarop kregen ze dan een voorschot. Een meer derheid van deze mensen staat er niet bij stil dat een voorschot, straks weer wordt afgetrokken. Ze den ken dat gaat lekker, een briefje tekenen en je krijgt weer een handvol geld. De kassier wordt er ook niet slechter van want die krijgt, naar we hoorden, tien procent over iedere verkochte fiets. Toen nu die boeren kwamen, zagen ze tot hun schrik dat ze bijna met lege handen de deur werden uitge zet. Ja dat er zelfs waren die werden gearresteerd omdat ze hun belasting niet konden betalen, was de grap er af. Ze begrepen het maar half, of helemaal niet. Ze hadden toch net zoveel katoen als die ande ren. Een hoop geharrewar. Het geld gaat toch op, ge spaard wordt er niet. Het heeft geen enkele zin om boeren hun geld te geven op een moment dat ze er eigenlijk nog geen recht op hebben. We hebben er met de manager over gesproken, maar alhoewel die het weliswaar gloeiend met ons eens is, hij is geen man van de vuist op tafel! Zijn kassier zal zijn gang wel blijven gaan. Toen de boeren weer buiten kwamen, degene die geld in het handje hadden, liepen ze onmiddellijk tegen een grote wagen van Abdul Rashui uit Malindi, een In diër, die zijn wagen vol had met fietsen, radio's, en nog veel meer andere dingen. Hij maakte goede za ken. Dolgelukkig zagen we mensen huiswaarts keren, zo trots als een pauw, op een fonkelnieuwe fiets. An deren liepen met luid schetterende radio's over de weg. 't Was werkelijk een feestdag. De winkeliers in het dorp verkochten ontzettende hoeveelheden voed sel. En 's avonds in de dorpen werden de drums bo ven een houtvuurtje opgewarmd en tot diep in de nacht gedanst DE SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 19