Onderlinge kavelruil kan aantrekkelijk zijn! Nog veel suikerbieten te rooien! 11 Op het gebied van de rundveehouderij wordt gestreefd naar grote eenheden. Voor men overgaat om de bestaan de stal uit te breiden of om een nieuwe te bouwen is het gezamenlijk bekijken en bespreken van reeds gereali seerde objecten leerzaam. DOELBEWUST FOKKEN HET nieuwe dekseizoen staat weer voor de deur. Het verdient aanbeveling oin nu alvast bij elke koe BEDRIJFSECONOMISCHE ASPECTEN Door de klauwen goed te verzorgen verhoogt men de productie en verlaagt men de kans op beschadiging van de spenen beenwerk, uiervorm, melkbaarheid e.d.) bij haar nakome ling te compenseren door te paren met een stier, die voor die eigenschappen een positieve vererving heeft. Dit noemt men compensatieparing. Daarom is het gebruik van een goed verervende stier van grote betekenis. De verervingsgegevens van een stier in K.I.-verband zijn QE maandi december is ook een geschikte tijd om de bedrijfseconomische aspecten van het bedrijf eens wat nader te bestuderen. Dit, om niet alleen de toekom stige ontwikkelingen op korte termijn, maar ook op lan gere termijn te bekijken. De ontwikkelingen gaan bijzon der snel. Dit geldt vooral voor de veehouderij en de ge mengde bedrijven. Wat vandaag up to date is, zal vol gend jaar misschien al aan het veranderen en het ver ouderen zijn. Vooral diegenen, die zich tot de blijvers rekenen, zullen zich geregeld af moeten vragen: Hoe kunnen wij onze bedrijfsvoering aanpassen aan de ver anderde en de te verwachten omstandigheden? Bij een aanvrage voor een rentesubsidie zal een ont wikkelingsplan van het bedrijf moeten worden opgesteld. Onder de vastgestelde voorwaarden zullen bepaalde be drijven in aanmerking kunnen komen. Bij het opstellen van een ontwikkelingsplan kunnen de voorlichters U hel pen en begeleiden. Voor het zelf onderhouden van landbouwwerktuigen kan het deelnemen aan een of meer Instructiedagen aan de landbouwpraktijksdiooi te Schoondijke zeer nuttig zijn. voer een hogere produktie worden bereikt. Dus melk koeien geven meer melk en mestvee groeit sneller. Dit bespaart krachtvoer, dat vaak duurder as dan het op eigen bedrijf gewonnen ruwvoer. Let vooral op het ge- zegde: de kost gaat voor de baat. voldoende betrouwbaar om met succes te kunnen wor den gebruikt. Aan de hand van deze gegevens wordt be slist of een stief ingezet wordt als fokstier of, als de vererving zeer goed is, als stiervader. Een fokstier is een stier, die op grond van goede ver ervingsgegevens voor algemeen gebruik beschikbaar wordt gesteld (via KJ.). Vóór de geboorte van een kalf is reeds door de boer bepaald welke stier de vader zal worden. In de praktijk gebeurt deze keuze nog te weinig doelbewust. Doelbewust fokken door uit te gaan van goed verervende stieren betekent het verminderen van risico's. De gunstige eigenschappen zullen beter tot waar de worden gebracht. een passende stier te zoeken. Dat betekent bewust een stier kiezen. Een lijstje, waarop de koeien met hun be langrijkste produktie- en gebruikseigenschappen vermeld staan, kan een goede steun zijn bij de stierenkeuze. Dit overzicht en die van de verervingseigenschappen van de stieren kunnen samen leiden tot een verantwoorde keuze. In de eerste plaats moet de aandacht op produktlever- hoging gericht zijn. Verder kan men trachten om de zwakke eigenschappen van een koe (b.v. vetgehalte, eiwit, Met de laatste veldwerkzaamheden wordt oogst jaar 1972 ook in WALCHEREN 'beëindigd. Weer is een bberenjaar toegevoegd aan de lange reeks van ja ren! Voor oude en oudere collega's is dit zoals ver meld al een lange reeks van jaren; voor de jongeren is deze reeks nog maar kort. Maar voor beide vraagt het aanpassing bij de steeds maar opeenvolgende ontwikkelingen, ook in de landbouw. Deze ontwikke lingen kunnen van velerlei aard zijn, niet alleen het individuele bedrijf aangaan, maar de gehele streek. De laatste jaren zijn er van verschillende zijden stemmen opgegaan dat er over enkele jaren in ons gebied weer een ruilverkaveling noodzakelijk is. Dé motieven hiervoor zijn: de vergevorderde plannen voor de aanleg van een zogenaamde toerweg rond Walcheren, de aanleg xvan de dammenweg, van de Veersegatdam naar een aansluiting op de rijksweg ten zuiden van Middelburg en de plannen voor de aanleg van een rioolpersleiding voor aansluiting van alle plaatsen op Walcheren. Wanneer al deze plan nen gerealiseerd zijn, zullen veel van onze bedrijven in een minder goede verkavelingstoestand zijn ver zeild. Daarbij nog gerekend het feit dat al een aan- Dat op deze datum van het schrijven van deze „Uit de Praktijk" uit ZUID BEVELAND, n,l. 27 nov., nog zo veel suikerbieten in de grond zitten, is eigen lijk niet zo mooi. Het is toch niet nodig om zo lang te wachten. Nu kost het alleen extra veel arbeid, terwijl de kwaliteit van het werk als rooiverliezen en tarrapercentages er beslist niet beter op worden. Ook de struktuur van de grond wordt bij deze ma nier van werken er niet door verbeterd. Het oogsten van de mais verdert nu vrij goed, het vochtgehalte is gelukkig was gedaald, waardoor het dorsen wat beter verloopt. Jammer is dat dó storm de «Verliezen aan kalven wat groter zijn geworden. Op vele bedrijven is men op dit moment al een eind gevorderd met het op wintervoor ploegen. Het wordt nu wel wat afgeremd door de vele regen, waardoor de grond veel te nat is. Voor het gebied Kaïpelle-HiezeMngé en Wemeldin- ge wordt het donderdag 7 december een zeer belang rijke dag. Laat de kans om via uw stem vóór de ver kaveling de mogelijkheid om veranderingen en grote verbeteringen te doen plaats Vinden niet voorbij gaan. Daardoor kan de levensvatbaarheid van vele bedrijven weer zodanig worden, dat deze in de toe komst op een goede economisch wijze mee kunnen blijven draaien. Br moet vrij veel veranderd worden. De kosten zullen niet gering zijn. Maar we kennen voldoende verkavelde gebieden in Zeeland en ner- zienlijke achteruitgang is ontstaan door verwisseling van eigendom en gebruik. Het kringbestuur heeft in één van de laatste .gehouden vergaderingen aan dacht aan dit punt besteed. Het probleem is van alle kanten bekeken pn belicht door een deskundige. In de overwegingen is ook betrokken de nieuwe inzich ten die men er thans op na houdt bij de totstand koming van een ruilverkaveling! Een en ander heeft tot de conclusie geleid, 'dat een ruilverkaveling voor Walcheren, althans voorlopig, niet aantrekkelijk is. In dit verband willen we nog wijzen op de moge lijkheid een onderlinge kavelruil. Dit houdt in, dat, indien minstens drie landbouwers onderling overeen komen kavels te ruilen om daardoor tot een betere kavelindeling en perceelsvorm te komen, dit voor de betrokkenen geen geld hoeft te kosten. De voor- bereidingskosten, notariskosten en registratierecht, kolnen voor rekening van het rijk. Eventuele kosten van soms noodzakelijke cultuurtechnische voorzie ningen worden voor 50 vergoed, met een maxi mum van ƒ500 per ha. Het initiatief moet wel voor één of meer gebruikers, resp. eigenaren, uitgaan. De centrale kalveropfok is dit jaar op bescheiden schaal gestart. Van enkele bedrij ven worden een aan tal kalveren centraal opgefokt. Dit gebeurd tot op heden tot tevredenheid van alle betrokkenen. We zijn Van mening dat dit systeem wat meer in de be langstelling dient te komen. Mogelijk dat er deze winter wat ervaringen kunnen worden uitgewisseld. Wie weet, misschien reikt Sinterklaas wel tegoedbon nen uit voor het laten opfokken van een kalf! gens zouden ze terug willen. Zeker niet voor de kos ten. Deze blijken altijd gering te zijn, gezien tegen over de grote verbeteringen die plaats vinden. Ga nög eens in zo'n gebied kijken en horen hoe ze er daar nu over denken. Laten we hopen dat de stemming gunstig uit valt en dat spoedig met de werkzaamheden kan worden begonnen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 11