De maand december op het zuid-westelijk landbouwbedrijf MET wintertarwe is al een flinke oppervlakte ge zaaid. Toch zijn er nog plannen voor uitzaai in december. Het is wel van belang dat het zaaibed redelijk goed is. Op sommige laatgerooide bietenpercelen zou dit wel eens tegen kunnen vallen. Verder dient rekening te worden gehouden met mogelijke vogelschade. De hoe veelheid zaaizaad per ha dient aangepast te worden aan de kwaliteit van het zaaibed. Overigens is het wel zo, dat hoe later er gezaaid wordt, hoe meer zaaizaad er gewenst is. Bij zeer laat zaaien wel 30 40 kg per ha extra. Bij een gunstige structuur kan hierop weer 20 kg per ha in mindering gebracht worden. 10 Bij het begin van de laatste maand van het jaar be vinden we ons zo ongeveer op de scheiding van het achterliggende oogstjaar en de komende winterperio de. Deze maand, met zijn vele feestdagen, zal ook weer snel tot het verleden behoren. Toch zullen diver se zaken nog onze aandacht vragen. Een korte terugblik brengt ons in herinnering dat het voor de akkerbouw toch wel een bijzonder jaar KWEEKBESTRLJDING QIT is een zaak die we nooit mogen laten sloffen, foc begin december kan nog TCA gebruikt worden. Vooral de kanten langs sloten dienen geregeld bijgehou den te worden. Van hieruit kan een verdere „besmetting" van het perceel plaats vinden. Door bespuiting van de BEWARING VAN AARDAPPELEN EN UIEN ||IEROVER is uitvoerig geschreven in het artikel over de maand november. Een goede bewaring is van uitermate groot belang. Alleen door het leveren van kwa- Mteitsprodukten zullen we onze concurrentiepositie kun nen blijven behouden. Het is zaak ook bij een goede vraag en gunstige prijzen dit niet uit het oog te verliezen. Ook bij ongunstige afzetmogelijkheden dienen onze pro- dukten gewild te zijn. Bij het bewaren en afleveren dienen we daar terdege rekening mee te houden. Er zijn een aantal telers van deze produkten die hun hele produktie nog in/ eigen bezit hebben. Men dient toch wel te overwegen dat men, wat het prijsverloop betreft, zeer veel risico neemt als men bij het huidige goede prijsniveau nog niets heeft afgezet. Enige spreiding van risico door geleidelijke afzet is toch wel aanbevelenswaardig. W. JANSE J. M. J. VAN AERTS C.A.R. - Goes GRASLANDVERZORGING geweest is. Na de zeer droge wintermaanden kon in de tweede helft van maart met de inzaai begonnen worden. De eerste twee weken van april stagneerde de inzaai vanwege regenval. Omstreeks half april kon den die werkzaamheden worden hervat. De opkomst en groei van de gewassen vanwege de overwegend lage temperatuur niet erg vlot. Bij sommige gewassen werd de groei geremd door de nogal felle werking van bodemherbiciden enerzijds en rijkelijk diepe zaai an derzijds. Een zware storm in het weekend van 27 mei gaf veel beschadiging aan de gewassen. De groei van vooral de warmteminnende teelten kwam pas goed op gang tijdens de periode met warm weer in de tweede helft van juli. Vooral voor de mais was dat te laat. De ver dere groei en kg-opbrengsten van de overige gewas sen zijn over het algemeen bevredigend tot goed ge weest. Het feit dat zowel de inzaai, de graanoogst als de oogst van aardappelen en uien door een regenperiode werden onderbroken, benadrukt nog eens het grote aanpassingsvermogen dat er van de ondernemer in de landbouw wordt gevergd. Naast de gemiddeld vrij goede kg-opbrengsten zijn gelukkig dit jaar de prijzen van een aantal produkten beter dan vorig jaar, zodat ook de financiële resultaten aanmerkelijk gunstiger zijn. Of dit feit tot een voldoende besteedbaar inkomen zal ieder voor zich moeten beoordelen, eventueel met behulp van boekhouder en/of voorlichter. De komen de maand zal men één en ander eens nader kunnen bekijken. Verder zal dan kunnen worden nagegaan welke mogelijkheden het bedrijf nog biedt om te ko men tot een verhoging van het verteerbaar inkomen. De gewassen voor oogstjaar 1973 die nu op het veld staan vragen weinig zorg. Van groot belang is dat de ontwatering goed functioneert. Veel schade kan ont staan doordat de grond te nat is. Een droge winter zoals in 1971/1972, komt niet dikwijls voor. We mogen daar niet op gokken. Dit geldt voor alle percelen, maar zeker voor percelen waarop een gewas moet overwin teren. Maatregelen die een goede ontwatering bevor deren mogen dan ook niet achterwege blijven. WINTERTARWE GRONDBEWERKING DF verzorging van het grasland .houdt niet op als de laagste dieren uit de wei naar de stal zijn gegaan. De veehouders, die ook het volgend jaar een goede pro duktie van hun grasland willen hebben, moeten er voor zorgen, dat het grasland in een goede staat de winter periode kan ingaan, dus: ■SHSSPH -aSuf" -*»■ ,%.4ü Dit kan voorkomen worden door maatregelen die een goede ontwatering bevorderea kantsneden kan verder opdringen worden voorkomen. Om de kans van slagen van deze bestrijding nog te bevorderen, is vooraf een bewerking van de grond met de cultivator aan te bevelen. Na de toepassing van de bestrijding, geeft een bewerking dn de loop van de winter ook een beter resultaat. Voor korrelmais was 1972 te laat en te koud. Doch de resultaten met snijmais waren zodanig dat de opper vlakte in 1973 vermoedelijk nog zal toenemen. 7. Niet te ruig grasland, met zo kort mogelijk gras. 2. Restanten bietenloof en mestflatten goed verdelen. 3. Waar nodig de ontwatering van de percelen bevor deren. 4. Niet teveel organische mest in één gift aanwenden. GRONDONDERZOEK kwaliteit van het wdntervoorploegen is wat min der gunstig dan vorig jaar. Er is wat later ge ploegd en er moet nog geploegd worden. De grond laat zich wat moeilijker bewerken, wat meer trekracht vraagt. Dit heeft weer meer slip van de wielen tot gevolg, wat de structuur niet ten gc«de komt. Doordat wat later ge ploegd is gaat de grond ook wat minder verweerd de winter in. Dit hoeft echter geen reden te zijn om nu reeds pessimistisch over de structuur te worden. Moge lijk kan het wel aanleiding zijn, indien zich in december de kans voordoet, om tijdens een periode van lichte vorst een bewerking met de cultivator toe te passen. Op som mige bedrijven heeft men daar zeer goede ervaringen mee. Vooral de percelen die nog wat ruw liggen en waar volgend voorjaar maar een ondiepe grondbewerking ge wenst is, komen er voor in aanmerking. Blijkens sommige praktijkervaringen zou een dergelijke bewerking in de cember gunstiger resultaten geven dan in februari. De kans bestaat dan dat het zaaibed in maart nog te los is. yyANNEER men geen abonnement op het laten nemen van grondmonsters heeft, kan men zich in venbinding stellen met de monsternemer in zijn gebied. December is hiervoor wel een zeer geschikte maand. Men kan dan nog tijdig over de resultaten van het onderzoek beschikken. Bij uitstel en het eventueel optreden van een vorstperiode is het mogelijk dat de uitslagen niet tijdig bekend zijn. Naast onderzoek betreffende de bemestingstoestand dienen we ook aandacht te besteden aan het aaltjesonder- zoek. De belangrijkste hiervan zijn wel het bietencysten- aaltje en het uienstengelaaltje. In een publikatie aan gaande het bdetenmoeheidsprobleem, enkele weken ge leden, is reeds gewezen op de noodzaak van grondonder zoek op aaltjes. Als de mate van besmetting bekend is, kan hiermee rekening worden gehouden bij de opstelling van het teeltplan. Uit het staatje in het betreffende artikel kan duidelijk vastgesteld worden, dat de laatste jaren het aantal niét of licht besmette percelen af- en het aantal matig en zwaar besmette percelen toeneemt. Indien deze ontwik keling nog verder doorgaat, zal dit voor vele bedrijven funeste gevolgen hebben! VEEVERZORGING yyANNEER de koeien en het jongvee dag en nacht op stal komen te staan is het aan te bevelen om ze direct daarna te scheren. In de weide zijn de klauwen veelal sterk aangegroeid Een klauwverzorgingsbeurt voor de dieren kan zere klauwen en speenbetrappen in de winter sterk verminderen. Regelmatig borstelen van de dieren is wel op zijn plaats. Zorg voor een goede ventilatie in de stal. Vooral de afvoer van vochtige lucht in de stal is op verschillende bedrijven een probleem. In vele gevallen kan een goede ventilator dit oplossen. VEEVOEDING ONDERHOUD WERKTUIGEN W zullen pa moeten gaan welke machines of werk tuigen deze winter voorrang moeten hebben. Naast het normale onderhoud van reinigen en eventueel verven, kunnen we dit ook nog uitbreiden door de werk tuigen te controleren op slijtage of breuk. Gebroken of versleten onderdelen kunnen dan door nieuwe word/en vervangen. Dit kan men zelf doen of door de vakman laten uitvoeren. Voor het zelf doen is het bezoeken van één of meer instructiedagen op de landbouwpraktijk- school te Schoondijke van groot nut. U kunt zich voor de komende winterperiode nog aanmelden. £EN goede verzorging en een goede voeding moeten hand in hand gaan. Om de aanwezige veestapel tot eind april 1973 op stal zo voordelig mogelijk te kun nen voeren, zal men de hoeveelheden ruwvoer dienen te schatten om de verschillende soorten voer voor de diver se ddergroepen (melkvee - jongvee - mestvee) goed te kunnen verdelen. Voor de voederwaarde van het ruwvoer kan men de normen uit het normenboekje aanhouden. Het is echter veel nauwkeuriger om een gewasanalyse te laten bepalen van de 'belangrijkste produkten (hooi - voordroogkuil - maaikneuskuil - snijmais e.d.). De gehalten aan ZW en VRE kunnen n.l. nogal sterk uiteenlopen. Om een goed rantsoen te berekenen zal men de voeder- waarde van voedermiddelen moeten kennen. Laat daarom kuilvoer en hooi eens onderzoeken. De monsternemer van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewason- derzoek te Oosterbeek kan die monsters nemen. Door het berekenen van de rantsoenen kan men na gaan welk en hoeveel krachtvoer er bijgevoerd moet wor den. Een dier neemt maar een bepaalde hoeveelheid droge stof op. Van hoogwaardig ruwvoer kan er meer opgeno men worden door melk- en mestvee. Er kan uit dit ruw-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 10