DINGEN VAN DE WEEK 6 KLEINE FRUITOOGST IN ARGENTINIË KAN VAN IN' Er zijn sterke aanwijzingen dat de Argentijnse oogst 1973 van appelen en peren aanmerkelijk kleiner zal gaan uitvallen dan in voorgaande jaren. Tijdens de bloei in oktober is er n.l, in de belangrijke produktiegebieden (de provincies Rio Negro en Mendoze) ernstige schade aan gericht door nachtvorst. In 1972 bedroeg de appelpro- duktie 443.000 ton (1971 424'; 1970 445') en die van peren 70.000 ton (74' en 94'), tezamen 513.000 ton (498' en 539') Voorlopige ramingen spreken van een hardfruitproduktie 1973 die bijna 60 kleiner zal zijn dian die van 1972 Dat zou dus neerkomen op rond 215.000 ton. De schade is het grootst bij de peren. In de provincie Rio Negro waar 55 van het Argentijnse peren-areaal ligt wordt de oogstreductie geraamd op 80 en in Men doze (goed voor 30 van het areaal) zou de oogst zelfs totaal verloren gegaan zijn. Bij de appelen is de schade minder ernstig, maar niet- OED ZIJN OP ONZE FRUITAFZET temm ook groot. In Rio Negro (70 van het areaal) zou de oogst gehalveerd zijn en in Mendoze (12 van het areaal) spreekt men van een totale misoogst. Aan die hand van bovenstaande gegevens valt een voor lopige oogstraming 1973 te becijferen van rond 200.000 ton appelen (443' en 424') en 15.000 ton peren (70' en 74'). Argentinië behoort tot het zuidelijke halfrond en is een belangrijke leverancier van o.a. Granny Smith. Het land komt met deze appel al vrij vroeg (eind februari-begin maart) op de Westeuropese markt, vroeger dan b.v. Zuid-AfriiKa, Australië en Nieuw Zeeland. We kunnen dus waarschijnlijk volgend voorjaar een later aanbod van Granny Smith verwachten dan andere jaren, omdat Argentinië betrekkelijk weinig te bieden zal hebben. Voor de afzet van de Golden Delicious uit eigen land kan dat van veel betekenis zijn! AUGURKENTEELT IN SPANJE? Fabrikanten van zuurconserven uitdacht Europese lan den bespreken de mogelijkheid, ramen in Spanje een aanplant van augurken en aanverwante produkten op te gaan zetten. Ze vinden dat Spanje voor de teelt van deze produkten een heel gunstig land kan worden. Aan een te Madrid gehouden eerste Europese conferentie ter bespre king van gezamenlijke belangen op de wereldmarkt nemen onder voorzitterschap van de Nederlander drs. C. F. van Nispen, commercieel directeur van Luycks Produkten N.V. negen Nederlandse zuurconservenbedrij- ven aan de besprekingen mee. Voor de Nederlandse in dustrie breidt de markt zich uit, maar men ziet hier en elders de sterke afhankelijkheid van oogsten in Italië als een probleem. Het gros van de in ons land verwerkte augurken en zilveruitjes is niet uit Nederland zelf, maar uit het buitenland afkomstig. Italië is de grootste leve rancier, daarna volgt Frankrijk. ABATE VOOR BESTRIJDING VAN BODEMINSEKTEN ABATE is een nieuw produkt van Ligtermoet Chemie N.V. te Rotterdam voor de bestrijding van emelten, aard- rupsen en pissebedden, dat mag worden toegepast in sla, andijvie, tomaat, komkommer en meloen, korrelvor- mig en gemakkelijk te strooien is en een voor mens en dier zeer weinig giftige verbinding geformuleerd op een voor bodeminsekten aantrekkelijke lokstof. Aairdrupsen en emelten. Voor de bestrijding van aard- rupsen en emelten is het nodig dat ze van de ABATE- korrels vreten. Om dit te bereiken moet ABATE minstens twee dagen voor het uitplanten worden gestrooid op on- kruidvrije, schone grond. De bovenlaag van de grond moet bij voorkeur enigszins vochtig zijn. Schade veroorzaakt door pissebedden blijkt vaak pas tijdens het groeiseizoen. Ook dan kan ABATE nog tussen het gewas worden gestrooid. Het effekt zal dan echter pas na 5 tot 7 dagen zichtbaar worden omdat de insek- ten niet alleen van de ABATE maar ook aan de planten vreten. De dosering is 250 gram ABATE per are en het middel dient gelijkmatig te worden uitgestrooid. Het mid del is leverbaar in emmers 5 kg en in dozen van 1 kg. FRUITTEELTNIEUWS UIT BELGIË VIRUSVRIJE GOLDEN DELICIOUS. De heer J. de Coster schrijft in het Belgische or- g!aan „Ons Fruitteeltblad" het volgende: „Waar wij zelf, vorig jaar, sceptisch stonden bij de eerste beoor deling van de vruchten afkomstig van virusvrije Gol den op virusvrije onderstammen, werd dit jaar onze laatste twijfel weggenomen. Het verschil tussen het virusvrije en besmette materiaal was zo groot dat men zich de vraag kan stellen of het planten van gewoon kwekerijmateriaal nog verantwoord is. Misschien lijkt deze uitspraak u nogal sterk, maar wie dit jaar onze rassenproef bezocht, zal met ons getuigen dat er gewoon geen maat op stond. En dit in een jaar met weinig ruwschilligheid. Daarom is onze conclusie hier: net als bij de andere rassen „het beste is amper goed genoeg PLEIDOOI VOOR MUTSU. Over de Mutsu, een soort grootvruchtige Golden Delicious, minstens even produktief, doch anders smakend, schrijft de heer De Coster in hetzelfde blad: „Mutzu, ras uit de oude doos, breekt nu door dank zij de technische voordelen die dit ras ons kan bieden. De te krachtige groei kan misschien wel pro blemen brengen, maar op zeer veel bedrijven zien we dit ras juist in tweede generatie (appel na appel) geplant worden waardoor de groei reeds flink kon gered worden. Minder snoei-uren en geen problemen met chemisch of handdunnen maken van Mutzu een ras dat de teler heel sterk aanspreekt. Voegen we hierbij dat het haast geen ruwschilligheid kent, vruchtbaar is en grote vruchten geeft en we staan voor een ras dat we morgen meer zullen ontmoeten in onze aanplantingen." J)AT de perenoogst van dit jaar niet is meegeval- len weten wij al lang. Dat er van de aanvanke lijke oogstraming weinig of niets heeft geklopt, is dui delijk. Dit blijkt weer eens opnieuw uit hetgeen wij hierover lazen in een marktoverzicht van het Produkt- schap voor Groenten en Fruit. Daarin wordt gezegd, dat aan de hand van de thans beschikbare gegevens het Produktschap voor Groenten en Fruit voorlopig de perenoogst 1972 geschat op 85 miljoen kg, tegen het vorig jaar 110 miljoen kg en twee jaar geleden 160 miljoen kg. De eerste officiële oogstraming van peren werd in juli voor Nederland gesteld op 140 miljoen kg, dit werd eind augustus verlaagd tot 115 miljoen kg. Reeds toen hebben wij geschreven, dat dit veel te hoog zou zijn en dat blijkt nu wel heel duidelijk het geval geweest. Wij zien dat het ramen van de oogst, terwijl het pro dukt nog aan de boom hangt, een bijzonder hachte- lijke zaak is. Dat de produktie 40 lager wordt dan in juli werd geraamd, is echter wel heel ver bezijden de waarheid! Bij het begin van de zomer werd gedacht, dat Ne derland, wat de perenoogst betreft, een gunstige uit zondering zou vormen op de omringende landen. Dat is niet het geval geweest. Integendeel, het nadelig verschil met vorig jaar bedraagt voor wat ons land betreft 23 terwijl de overige E.E.G.-landen een 17% kleinere produktie hebben. Aan het marktoverzicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit ontlenen wij verder, dat het peren areaal 1972 volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 7.670 ha beslaat tegen vo rig jaar 8.051 ha en twee jaar geleden 8.355 ha. Daar van was 2.125 ha nog niet in produktie. Er werd dit jaar geoogst van 5.545 ha. Wanneer de handelspro- duktie gesteld wordt op 85 miljoen kg, betekent dat dooreengenomen een produktie van 15 ton per ha. Vorig jaar was het gemiddeld 19 ton en twee jaar ge leden 28 ton. Vorig jaar lag de produktie dus bijna een kwart hoger dan dit jaar. Wil de besomming per ha gelijk blijven, dan moet de prijs dus 25 hoger uitvallen. TOT eind oktober waren de veilingprijzen in ons 1 land gemiddeld 29 hoger. Zij kwamen uit op 43 cent per kg tegen het vorig jaar 33 cent en twee jaar geleden 20 cent. Dat is een prijs die in geen ja ren is gemaakt. In juli tot oktober 1967 lagen zij voor het laatst op dat niveau. Overigens wordt de gulden steeds minder waard. Een prijs van 43 cent in 1967 is heel wat anders dan zo'n zelfde prijs in guldens van 1972. Houdt men rekening mét 6,5 geldontwaarding, dan waren de prijzen over juli tot oktober geen 29 maar in feite slechts 21 hoger dan vorig jaar. Dat wij met het verlies aan koopkracht van de gulden wel degelijk rekening moeten houden, weten wij alle maal. Er is nog steeds geen einde gekomen aan de hollende inflatie die reeds vele jaren duurt. Wij la zen in een economisch overzicht, dat de koopkracht van dé Nederlandse gulden dit jaar met 7.7 was gedaald. Gedurende de afgelopen 5 jaren is de gul- en gemiddeld jaarlijks met 4.9 in koopkracht ge daald. Over een periode van 10 jaar, n.l. van 1963 tot midden 1972, daalde de koopkracht van de Neder landse gulden met 38 hetgeen betekent dat Ne derland hierbij een koploper is in de E.E.G. Voor wat West-Europa betreft hadden alleen Ier land, Denemarken en Spanje een nog groter koop krachtverlies, n.l. van 4142 en 45 België zat met 30 heel wat beter en West-Duitsland kwam er het beste af met een daling van de koopkracht van de valuta van 25% in 10 jaar. Maar genoeg over deze op zichzelf sombere zaak. Wij wilden het hebben over de peren, de oogst hier van en de prijzen. Wij meenden echter deze ontboe zeming over de voortschrijding van de geldontwaar ding, waarin Nederland koploper is, te moeten ma ken omdat het alles te maken heeft met de problema tiek binnen onze bedrijfstak. Wanneer wij de koopkrachtdaling zien en wij ver gelijken dat met de prijzen van onze produkten van 10 jaar geleden, dan is duidelijk wie het gelag heeft betaald! Helaas is nog niet te zien dat er een einde komt aan dit onheilspellende gebeuren op econo misch terreinl TATAT de perenoogst van dit jaar betreft, van de vv 85 miljoen kg die er werd geoogst kwam tot eind oktober volgens het Produktschap voor Groen ten en Fruit 55 miljoen kg op de markt. De voor raad per 1 november kan dus gesteld worden op 30 miljoen kg, tegen vorig jaar 37 miljoen kg en twee jaar geleden op 28 miljoen kg. Conference was er 10 minder opgeslagen dan het vorig jaar. Doyen- né du Cornice 25 De meeste rassen zijn, kennelijk in verband met de hogere prijzen wat vlotter verkocht dan het vorig sei zoen. Een belangrijke uitzondering hierop vormt de Conference. Vorig jaar om deze tijd was van deze typische bewaarpeer reeds 43 geruimd. Op het ogenblik pas 25 Vandaar dat de voorraad Conference, ondanks een ruim 30% kleinere produktie toch slechts 10% klei ner is dan het vorig jaar. Wat dat betreft willen wij de opmerking maken, dat wij geloven dat het belangrijk is regelmatig voort te gaan met de verkoop van Conference uit het koel huis, want wanneer dat niet gebeurt zou wel eens de situatie kunnen ontstaan dat er meer Conference dan vorig jaar in voorraad is op een bepaald moment, en dat bij een oogst die 30 kleiner is. Het zou niet pleiten voor het gezond verstand van de telers. De uitvoer van peren is van grote betekenis. Hoe wel er tot nu toe 25 minder peren op de veilin gen zijn aangevoerd, zijn er nauwelijks minder geëx porteerd. Volgens de gegevens van het U.C.B. was er tot het begin van november van de oogst 1972 12.900 ton peren uitgevoerd, tegen vorig jaar 13.100 ton. Er kwamen daardoor voor het binnenland maar 42 miljoen kg peren beschikbaar tot op heden tegen het vorig jaar 60 miljoen kg en twee jaar geleden 118 miljoen kg. De interventie beliep tot dusverre maar 2 miljoen kg, het vorig jaar 7 miljoen kg en twee jaar geleden 50 miljoen kg. Wat het buitenland betreft ontlenen wij aan bedoeld overzicht nog, dat de West-Duitse perenproduktie aanvankelijk werd geraamd op 336 miljoen kg maar in september sprak men over 349 miljoen kg, tegen vorig jaar 414 miljoen kg. De Fran se perenoogst zal 472 miljoen kg bedrag tegen het vorig jaar 553 miljoen kg. De Belgische produktie zal 57 miljoen kg bedragen tegen het vorig jaar 60 miljoen kg. Ook in Engeland is de oogst klein, n.l. 51 miljoen kg tegen het vorig jaar 65 miljoen kg. Wat de situatie in Engeland be treft moeten wij opmerken, dat wanneer Engeland op 1 januari a.s. lid wordt van de E.E.G., op 1 februari daaropvolgend de contingentering van de import ver hangen wordt door een heffing. De hoogte hiervan is nog niet bekend. Voor de leverancierslanden ontstaat ér een nieuwe situatie, wat volgens het Produktschap voor Groenten en Fruit geen verbetering betekent. De contingenten zijn al lang lucht-contingenten gebleken en elke ver vangende heffing is een verslechtering gebleken. De hoop wordt uitgesproken, dat men alsnog zal inzien in Engeland, dat het onheus aandoet in zo'n geval een heffing in te stellen! De Engelse Conference klasse I bracht medio ok tober in dat land 75 meer op dan het vorig jaar. Eind oktober was het prijsverschil 60 en begin november 25 De Nederlandse Conference bracht op de Engelse markt dooréén genomen ruim een kwart meer op dan de Engelse.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6