VERKIEZINGEN EN LANDBOUWBELANGEN officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 60e Jaargang - No. 3156 land en tuinbouwblad Het is alweer half november geweest en de laatste loodjes bij het bieten rooien gaan, door de minder gunstige weersomstandigheden, weer zwaar wegen. Een heel ander punt is dat bij het uitrijden van de bieten tijdens het regenachtige weer met de banden van de wagens veel klei op de weg komt. Levensgevaarlijk voor het autoverkeer dat hierop niet voldoende bedacht is. Zoals in „Uit de praktijk" wordt opgemerkt: „helemaal te voorkomen is het niet, maar veel boeren zouden hieraan mee kunnen en moeten doen"! In dit nummer o.m.: Landbouwrisico in nieuwe banen en Geld en goed Pagina 3 Auto-actualiteiten Pagina 4 Jfr Uit de praktijk Pagina 5 Dingen van de week Pagina 6 Tuinbouwcommissie ZLM vergaderde Pagina 7 De oogst van de korrel mais Pagina 8 Met snijmais naar hogere produktie Pagina 9 Bedrijfsverzorgings- diensten onmisbaar Pagina 10 en 11 Bouwkundige ontwikkelingen landbouwbedrijfsgebouwen Pagina 12 en 13 X Verbetering melkproduktie Pagina 14 en 15 Van het Landbouwschap Pagina 16 ^JU op 29 november weer iedereen boven de 18 jaar naar de stembus kan om een nieuwe Twee de Kamer en dus een nieuwe regeringsploeg te kie zen, leek het ons goed nog eens de belangrijkste vraagstukken waarmee we met name in de landbouw de komende jaren geconfronteerd zullen worden, de revue te laten passeren. Het is daarbij niet de bedoeling uit de diverse par tijprogramma's een stemadvies te destilleren, zoals bepaalde groeperingen en ook landbouwbladen wel menen te moeten doen. Wij dachten dat iedere stem gerechtigde best in staat was zijn eigen keuze te be palen op grond van de voorliggende feiten en menin gen. Wij hechten daarbij meer waarde aan de wijze waarop partijen de laatste tijd de belangen der zelf standigen in regering en parlement hebben verde digd, dan aan hetgeen in de verkiezingsprogramma's staat geschreven. Dergelijke programma's blijken immers in de praktijk na de verkiezingen vaak maar al te snel vergeten te zijn! INFLATIEBESTRIJDING T} E belangrijkste taak waarvoor een nieuwe rege ring zich ongetwijfeld gesteld ziet is het in tomen van de inflatie. Zeker voor de landbouw, die evenals een aantal andere bedrijfstakken van deze inflatiespiraal het slachtoffer dreigt te worden, is dit van levensbelang. Inflatie wil eigenlijk mets anders zeggen dan over- besteding met daarop volgend prijs- en loonstijging. Vooral sektoren die de daaruit voortvloeiende kosten stijgingen niet in hun prijzen kunnen doorberekenen, zoals de landbouw, worden daarvan de dupe. Voor de overbestedingen zijn wij allen verantwoor delijk, dus zowel werkgevers, werknemers, consu menten als overheid. Elkaar de „zwarte piet" toespe len heeft dan ook geen enkele zin. Voor de oplossing van het inflatieprobleem zal ook iedereen bereid moe ten zijn zijn steentje bij te dragen. Wat dat betreft was de gedachte achter het sociaal kontrakt zeker juist. Dat daarbij de regering bereid was enige con cessies te doen, met name wat betreft de inflatiesti- mulerende BTW-verhoging kunnen wij billijken. Wij achten het evenwel onjuist dat van de zijde van de vakbonden aan het tot stand komen van een so ciaal kontrakt politieke eisen werden verbonden, die in feite los staan van de oplossing van het inflatie probleem. Dit is munt proberen te slaan uit een situa tie die de werknemers mede zelf hebben veroorzaakt. Daarmee geeft men in wezen te kennen een effek- tive inflatiebestrijding niet zo belangrijk te vinden en nauwelijks oog te hebben voor de belangen van de sektoren, zoals landbouw, en groeperingen die hier van de dupe worden. Met het voor een deel inwilligen van deze eisen zijn wij dan ook allerminst gelukkig. Overigens houdt een en ander wel in dat er voor 1973 weer weinig van een werkelijke inflatiebestrijding terecht zal komen met alle gevolgen vandien. Naar onze overtuiging zal een volgende regering dan ook met alle haar ten dienste staande middelen moeten trachten de inflatie in te dammen. Tot deze middelen rekenen wij zeker ook een eventuele loon- en prijs- stop. Dat wij daarbij weinig vertrouwen hebben in een naar Groeneveld c.s. lonkende z.g. „progressieve drie" zal de lezer duidelijk zijn! BELASTINGPOLITIEK PIJ de te voeren belastingpolitiek in de komende jaren dienen twee zaken centraal te staan: het voorkomen van grote tekorten op het overheidsbud get en het streven naar een zo rechtvaardig moge lijke verdeling der belastingdruk, zowel nationaal als internationaal. Waar ter voorkoming van een tekort op het over heidsbudget aan belastingverhoging niet te ontkomen valt, zal deze verhoging volledig in de indirekte be lastingen gezocht dienen te worden. Willen wij in vergelijking tot andere EEG-landen niet nog verder uit de pas gaan lopen, dan moet in ieder geval een verdere stijging in de progressie der in komstenbelasting, met name voor de middengroepen voorkomen worden. Daarnaast zal men toch eens door de zure appel moeten heenbijten en het lage BTW- tarief verhogen, overeenkomstig de daartoe binnen de EEG opgestelde richtlijnen. Het uitblijven van deze verhoging betekent ook voor de Nederlandse land bouw op langere termijn een onaanvaardbare kon- kurrentievervalsing ten opzichte van andere EEG-lan den met BTW-tarieven voor landbouwprodukten van 6 a 7 en nog hoger. De invoering van de belastingvrije pensioenreser ve voor zelfstandigen zal verder uitgebouwd moeten worden. Daarbij dient het reserveringspercentage zo spoedig mogelijk op 10% gebracht te worden, wil deze regeling voor de landbouw enig nut hebben. Ook meer mogelijkheden voor de kleine bedrijven lijken daarbij noodzakelijk. Dat wij daarbij weinig steun hoeven te verwachten van de partijen die te gen invoering van deze wet hebben gestemd, zal een ieder duidelijk zijn! PRIJS- EN STRUKTUURBELEID FEN van de eerste zaken waarmee de landbouw- Iminister zal worden geconfronteerd zijn de landbouwprijsvoorstellen voor 1973/74 van de nieuwe Europese Commissie. Het zal duidelijk zijn dat wij als landbouw daarbij alleen gebaat zijn met een minister die bereid is zich voor 100% in te zetten voor een verhoging der garantieprijzen, die althans de kosten stijgingen binnen de landbouw niveleert en die waar f mogelijk een deel van de inkomensachterstand goed maakt. Wat dat betreft is er naar onze mening nie mand beter bestand tegen de Brusselse marathons dan Lardinois! (Zie verder pag. 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1