'SLuicl (§eluicl Erf en akker ALGEMENE LEDENVERGADERING De vierweekse 1973 Jongerenaktiviteiten Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK Donderdag 23 november 1972 In „De Korenbeurs" te te Bergen op Zoom. AANVANG: 20.00 uur precies. AGENDA: Opening. Wat gebeurde er het afgelopen seizoen. Bekrachtiging benoeming nieuwe H.B.-leden. Kommunikatie intern - extern. Sluiting. De vierweekse 1973 wordt van 227 januari 1973 ge houden op de Volkshogescholen „Allardsoog" te Bakke- veen en „De Zandhoeve" te Bergen. Voor aanmeldingen of inlichtingen Volkshogeschool Allardsoog Bakkeveen. Tel. 05169—241 of het PJ.Z^sekretariaat te Goes (01100 —5010). Deelname aan de vierweekse is van groot belang voor plattelandsjongeren om wat meer op de hoogte te komen van de ingewikkeldheid van de maatschappij, waarin wij leven. Als jongere heb je daar gewoon mee te maken, en je kunt je ogen daarvoor niet sluiten. Deze cursus geeft je een uitstekende kennis van de interne maat- schappijproblematiek. Daarnaast leer je jezelf te ontdek ken en te uiten. Je wordt er als het ware toe gezet om je gedachten over allerlei vraagstukken te laten gaan, waar door je als vanzelf leert om aan het gesprek deel te nemen. In die volgende fase komt dan het bepalen van je eigen mening ten opzichte van die van anderen. Daar bij is de geboden feitenkennis van veel belang. Een pro bleem om aan deze cursus deel te nemen is voor velen de vrij lange duur van deze cursus. Daar staat echter (tegenover, dat pas door die langere duur het mogelijk is om juist op die achtergronden van je levensomstandig heden in te gaan, wat bij een korte cursus nauwelijks lukt. Het programma is heel sterk opgezet, gevarieerd en door die afwisseling goedi vol te houden, al moet er wel bij gezegd worden dat men vier weken constant bezig is. Wat in die vier weken wordt geboden is een grote lijn met veel achtergronden over het leven van jongeren in deze tijd en op het platteland. Door de gevarieerde aan pak en door het voortdurend op een andere wijze met deze problemen bezig zijn ga je jezelf ontdekken. Vooral in het gesprek, dat je daarover hebt met de anderen. KURSUS „JONGEREN EN LANDBOUWBELEID": Deze bekende kursus wordt gehouden van 813 januari in Berg en Dal en van 29 januari3 februari in Bergen. Er zal in deze kursus aandacht besteed worden aan: landbouw - milieuproblematiek o.a. Hinderwet. i nieuwe struktuurmaatregelen o.a. rente subsidies. i konsekwenties van ons landbouwbeleid van de ontwikkelingslanden. Er wordt tijdens deze kursus een tweedaags bezoek gebracht aan Brussel. De kosten bedragen voor leden van die plattelandsjongerenorganisaties 60,en voor niet-leden 120,Inlichtingen en opgave bij de sekre- tariaten van de plattelandsjongerenorganisaties en bij de beide Volkshogescholen. STAGES IN HET BUITENLAND Voor hen, die geïnteresseerd rijn in een stage in het buitenland, wordt op vrijdag 24 november a.s. om 14.00 uur in hotel „Terminus", Stationsplein te Utrecht een voorlichtingsbijeenkomst georganiseerd. Loop je met stageplannen, laat je dan vooraf zo uitvoerig mogelijk voorlichten. PRAKTIJKSCHOLEN VOOR LANDBOUWTECHNIEK De techniek heeft de laatste 20 jaar een markant stem pel op de Nederlandse landbouw gedrukt. Deze ontwik keling heeft een duidelijke behoefte aan technisch in zicht veroorzaakt bij diegenen, die in de landbouw werk zaam rijn; dit te meer wegens het ontbreken van erva ring op dit terrein. Deze situatie leidde tot de oprichting van praktijk scholen voor landbouwmechanisatie in diverse plaatsen in ons land, waar in aansluiting op regionaal gegeven topleidingen praktijkleergangen worden verzorgd op het gebied van landbouwwerktuigen, trekkers en motoren. Door de scholen kunnen ddverse praktijkleergangen ^worden verzorgd, die ieder een week duren en waarbij met name aandacht wordt besteed aan onderhoud, af stelling en systematisch opsporen en verhelpen van sto ringen. Heb jij, of een groepje uit je afdeling, belang stelling voor een bepaalde kursus, die op de praktijk school worden gegeven, neem dan kontakt op met het P.J.Z.-sekretariaat voor meer informatie. Jacky, mijn oudste zoontje van zes, is nu aan zijn vierde maand eerste klas bezig. Zijn school is ons huis, zijn klaslokaal is zijn slaapkamer. En zijn juf frouw is zijn moeder. Er zullen niet veel kinderen zijn die dat kunnen zeggen, maar is het een vereiste. We zouden hem natuurlijk naar de eerste klas in Ho la kunnen sturen, maar we geloven niet zo sterk in dat onderwijs en bovendien zou hij dan swahili leren, en daar kom je in Nederland geen deur ver mee. Maar gelukkig is er in Amsterdam de stichting we- reldonderwijs. Ze hebben daar een aantal leerkrach ten die zich maandelijks buigen over de behaalde re sultaten van vele kindertjes die in het buitenland wonen en niet naar een gewone school kunnen gaan. Maar het echte veldwerk, dat moet door de diverse moeders worden verricht, die over de hele aardbol zijn verspreid. BESTEMMINGSPLANNEN Aarle-Rixtel. Vanaf 7 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemingsplan „Klein- ambachtelijke bedrijven Laarweg-Molenstraat". Geduren de deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Domburg. Vanaf 8 november liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „le herziening Kom Oostkapelle", „Prinseweg" en „Ten oosten van de Molenweg". Gedurende deze termijn kun nen schriftelijke bezwaren wordien ingediend bij de ge meenteraad. Oss. Vanaf 8 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan ,2e wijziging Vlashoek". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de ge Bij Jacky in de klas zitten nog zo'n veertig kinde ren. Toen we vorig jaar uit Nederland vertrokken na het verlof, hebben we meteen de hele eerste klas in een kantonnen doos meegenomen. De handleidingen, schriftjes, rekenboekjes, taallessen, handenarbeid en muziekles. Corry is er zes dagen per week mee in de weer. De schoolbel luidt om negen uur, een oude Ulgandese koebel. De kinderen die dan nog buiten aan het spelen zijn, komen binnen, wassen hun han den en gaan met moeder naar boven. In het begin ging het allemaal wat moeilijk. Zo'n kind moet er aan wennen dat het vrije onbezorgde leventje achter de rug is, dat er nu werkelijk wat van hem verwacht gaat worden. De discipline is in het begin nog het moeilijkst. Een broertje van Kris die bijna vijf is, kan er ook met zijn verstand niet helemaal bij, want hij mag niet meer alles doen wat hij eerst wel mocht. Ook voor Corry is het heel wat. Ook zij zag zich van een stuk vrijheid beroofd. Met de kleuterschool kon je nog wel eens de hand lichten, maar nu, met de eerste klas is dat niet meer mogelijk. Om een uur of half elf hebben ze pauze, dan wordt er een glaasje limonade op de veranda gedronken. Na een kwar tiertje gaan ze weer terug, tot een uur of twaalf. Maar het gebeurt nog al eens dat het programma van de dag wat uitloopt en dat er 's middags ook nog een uurtje les gegeven wordt. Maar nu na vier maanden, is iedereen gewend aan de regelmaat, en zouden ze het geen van allen meer kunnen missen. Naast de moeilijkheden die het zelf les geven schept, zijn er natuurlijk ook vele voordelen aan verbonden. Ten eerste geef je individueel les, en je kunt alle aan dacht op dat ene kind richten, daardoor is de snel heid waarmee wordt geleerd aanmerkelijk vlugger dan wanneer een kind met nog dertig andere kinde ren in een klas zit. Ook wordt de gezin^band weer meenteraad hebben gewend, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Vanaf 13 november ligt ge durende een maand ter inzage het door G.S. goedgekeur de bestemmingsplan „Zuidelijke Randweg". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Wöudrichem. Vanaf 13 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Ves ting". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke be zwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Zierikzee. Vanaf 13 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Zierikzee West VI". Gedurende deze termijn kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij G.S. bezwaren indienen. Vlissingen. Vanaf 13 november ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Schoonenburg1". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die be zwaren heeft tegen de in het ontwerp aangebrachte wij zigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. hechter aangehaald. We zijn toch al altijd bij elkaar vele uren van de dag, en nu komt daar nog de schoei bij. Het geeft ontzettend veel voldoening om te zien b^>e je kind leert lezen, schrijven en rekenen. Hij be gint nu al zelf kleine briefjes te schrijven aan zijn grootouders en aan zijn vriendjes in Holland. Wan neer hij na een maand zijn testen gemaakt hi.rfc en ze gereed zijn om verstuurd te worden, dan brengt hij de enveloppe zelf naar het postkantoortje. Met intense spanning wachten we dan oo het antwoord van de juffrouw. Als we die bruine enveloppe bin nenkrijgen, kan Jacky bijna niet meer stil zitten van d'e nieuwsgierigheid: Wat zal de juffrouw te vr".el len hebben? Als het heel erg goed is geweest, heeft hij een mooi plaatje op zijn proefwerk staan, of een leuk stempeltje. En na zo'n brief van de juffrouw met een komplimentje, werkt hij weer stukken harder en vlijtiger. Maar hoe het ook zij, het zelf onderwijl g- ven vergt heel wat geduid en tijd van de moede We hadden hem natuurlijk ook naar kostschool kur. nen doen. Maar een kind van zes jaar, dat alt ij thuis is geweest, en waar het gezinsleven zo hecht is, kun je dat nog niet aandoen. Bzv.r. ben, z.u bijna geen gelegenheid hebben om hem te bezoeken want Nairobi, via de kortste weg, is nog altijd tien uur rijden. Maar ook, de wachtlijst voor de kostscho len is zo groot dat je al bijna twee jaar van te voren moet aanvragen. Straks als hij tien maanden heeft volbracht, is hij gereed voor de tweede klas en dan krijgt hij een rapport. Corry krijgt geen rapport, maar ze krijgt van mij iets moois! Dat weet ze niet, maar ze heeft het wel verdiend! Als ik vertel dat een jaar kostschool zesduizend gulden kost. dan komt haar dat ook wel toe. SCHRIJFKOUTER Rosmalen. Vanaf 13 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Sport terreinen Maliskamp". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend) bij de gemeente raad". Oostburg. Vanaf 13 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan Tragel- wijk 1972. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Middenschouwen. Vanaf 13 november ligt gedurenck. een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingspla" „Kampeerterrein Ellemeet". Gedurende deze termij;: kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Bladel en Netersel. Vanaf 10 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Provinciale weg 72". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeente raad. Tholen. Vanaf 10 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van het bestemmingsplan West (Scherpenisse). Gedurende deze termijn kunnen schrifte lijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 19