Bouwkundige ontwikkelingen bij landbouwbedrijfsgebouwen 12 AANGEPASTE LANDBOUWREGELING BIJ HANDHAVING 4 B.T.W.-TARIEF Het voorstel tot verhoging van het verlaagde tarief van de omzetbelasting van 4 naar 5 hebben de be windslieden van financiën bij Nota van wijziging alsnog teruggenomen. Dit is geschied in het kader van het slui ten van een sociaal contract (centraal akkoord). Ten einde de landbouwregeling in die omzetbelasting onver kort te kunnen handhaven, is bij de nota thans voorge steld de aftrek van de afnemer van de landbouwer nader op 4,25 te bepalen. Deze aftrek bedraagt momenteel 4/104 en zou in het oorspronkelijke voorstel tot wijziging van de omzetbelasting op 5/105 zijn gesteld. Bij een verkoopprijs af-boerderij van 100,exclusief BTW ontvangt de landbouwer thans 100,vermeer derd met 4,Dit laatste bedrag dient ter vergoeding voor de BTW die -de landbouwer over diens aankopen heeft moeten betalen en die niet direct met de fiscus wordt verrekend. De afnemer van de landbouwer kan 4/104 van 104,i 4,weer met de fiscus verreke- B. RIENKS OP I.L.B. DONATEURSDAG VOORJAAR 1972 J|ET instituut heeft in dit verband een groot aantal standaardontwerpen gemaakt voor het bouwen van stallen voor rundvee, varkens en pluimvee en voor tasschuren en werktuigenbergingen. Het uiteindelijke doel is te komen tot doelmatige en relatief goedkope landbouwbedrijfsgebouwen. Om dit te bereiken is onder zoek op onderdelen noodzakelijk. Er wordt daarom op verschillende terreinen specialis tisch bouwkundig onderzoek verricht zowel op con structief- als materiaal gebied. De verkregen resultaten leveren ieder voor zich een bijdrage aan het tot stand komen van een doelmatig en relatief goedkoop compleet gebouw. Het betreft dan echter bepaald niet alleen het het zoeken naar oplossingen die het goedkoopst zijn maar bouwbedrijfsgebouwen normaal of wenselijk worden ge acht. CONSTRUCTIES IN KUNSTSTOF HEt ontwerpen van bouwelementen, waarbij in be langrijke mate kunststof wordt toegepast, heeft er toe geleid dat voor varkens voergoten van polyester en kunstharsbeton werden ontwikkeld en beproefd. Deze troggen zijn licht, glad en zuurbestendig. De ervaringen met kunstharsbeton zijn gunstig. Wanden in sandwich-elementen, opgebouwd uit een combinatie van materialen, werden in de praktijk be proefd bij het bouwen van stallen voor mestvarkens en fokvarkens. Een hiervoor ontwikkeld bouwsysteem heeft SILO'S |N de praktijk stijgt de behoefte aan mestopslagruim- te. Eisen met betrekking tot het voorkomen van oppervlaktewaterverontreiniging exl. maken bepaalde voorzieningen nodig. Opslag van mest en gier geheel in kelders is uit verschillende overwegingen niet altijd mo gelijk. De oplossing wordt gezocht in de richting van op slag in betrekkelijk lage silo's met veelal een grote dia meter. Er zijn proeven genomen met geprefabriceerde betonnen, stalen, glasvezelgewapende polyester en lig- nostone silo's. Door het instituut zijn de nodige ontwer pen en berekeningen gemaakt, waarvoor in de praktijk veel belangstelling bestaat. Diverse constructies zijn op sterkte beproefd. Vooral de geprefabriceerde betonnen Houten spantconstructie met triplex knoopplaten voor een 4-rijige ligboxenstal, Fokvarkensstal, uitgevoerd met sandwichpanelen, gemonteerd op een vlakke betonvloer. waarbij tevens rekening wordt gehouden met de arbeids- behoefte en het arbeidsrendement van het ontwerp. Niet alleen de bouwkosten zijn van belang. Deze zijn slechts een onderdeel van de totaalkosten omdat de inrichtings kosten een belangrijk aandeel daarvan uitmaken. Water, electriciteit, melkstand, melkmachines, mestafvoer en -op slag, werktuigenberging, erfverharding enz. vragen de nodige investeringen. Mede van belang is de onderhouds- lasten die bij bepaalde constructies hoger zijn dan bij andere. Bij de keuze van het materiaal moet terdege rekening gehouden worden met de toepassingsmogelijk heden. Zo wordt bijv. in samenwerking met het Instituut voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies TNO metin gen betreffende het thermisch en hygrisch gedrag van wand-, dak- en plafondconstructies verricht, die bij land- in de praktijk navolging gevonden. Eveneens kunnen deze elementen als drukvaste wanden in aardappelbewaar plaatsen dan wel als isolerende vloeren in varkensstallen worden toegepast. Er wordt thans in die richting ge werkt. Vloeren in melkstallen en meiklokalen vragen om een afwerklaag, die slijtvast en bestand tegen zuren is, terwijl voor het gemakkelijk reinigen van wanden en af scheidingen in varkensstallen het aanbrengen van een hiervoor geschikte afwerklaag gewenst is. Er zijn proe ven genomen met enkele typen kunststoffen zoals epoxie, polyurethaan, teerepoxie e.d., waarbij reeds enige goed bruikbare oplossingen zijn gevonden. Roostervloerbalken in kunststof zijn in onderzoek. Het doel is het verkrijgen van een minder warmtegeleidende roosterbalk van ge ring gewicht. silo heeft in de praktijk opgang gemaakt. Glasvezelge wapende polyester elementen zijn voor kuilvoersilo's be proefd. SPANTEN Op het gebied van spantconstructies voor standaard plannen is veel onderzoek verricht. Het doel is het verkrijgen, voor verschillende omstandigheden, van zo doelmatig mogelijke spanten voor een zo laag moge lijke prijs. Er zijn spanten ontworpen in hout en in staal Aan de hand van proefbelastingen, konden verfijnde rekenmethoden worden opgesteld, waardoor een gunstig materiaalgebruik werd verkregen. Eveneens werden T bouwen van landbouwbedrijfsgebou wen met voorzieningen ten behoeve van de huisvesting van vee, transport en opslag van landbouwprodukten, voer, mest e.d. vraagt grote investeringen. De algemene stijging van het loon- en prijs niveau in de bouwnijverheid maakt het nood zakelijk dat men blijft zoeken naar reële mo gelijkheden om de investeringen en de jaarlijk se lasten te verlagen. Door verlaging van landbouwkundige en bouwkundige eisen kunnen bepaalde onderde len van gebouw of inrichting worden weggela ten of eenvoudiger worden uitgevoerd en kan derhalve een bouwkostenverlaging worden ver kregen. De vraag is of dit verantwoord is en of een besparing op de bouwkosten niet teniet wordt gedaan door andere kosten, die op een later tijdstip of op een ander onderdeel moeten worden betaald. Een verlaging van eisen dient dan ook met de nodige zorgvuldigheid te wor den overwogen. Een andere besparing op bouwkosten is mo gelijk door een verandering in het bouwproces, bijv. rationalisatie bij de traditionele bouw, in dustrialisatie, prefabricage en montagebouw. Arbeid en kapitaal worden dan op effectievere wijze benut. Veel industreiprodukten worden reeds in de bouw toegepast. De bouwkosten zouden nog veel hoger liggen, wanneer we niet over deze industriële produkten zouden be schikken. De kostenverlagende invloed hiervan is echter beperkt, wanneer er geen op de be hoefte gerichte planning bestaat en er dus geen zekerheeid bestaat voor grote series gelijke produkten. Slechts enkele produkten zijn nu naar type gebouw gestandaardiseerd. Pas wanneer de produkten, zoals deuren, kozijnen, ramen, span ten e.d., op het specifieke gebruik worden af gestemd, worden grote series van enkele typen mogelijk. Vorm en uiterlijk van het voor de bouw bestemde industrieprodukt zijn daardoor slechts tijdens de ontwikkeling te beïnvloeden. Plaatselijke voorkeuren van Welstandscommis sies bijv. inzake dakhelling e.d. zijn daarbij niet in te passen! Bij het ontwerpen van gebouwen en inrichting moet men daarom uitgaan van de in handel zijn de bouwelementen en bouwsystemen. Het ont- Maquette van een 4-rijige ligboxenstal met aangebouwde melkstal, uitgevoerd volgens door het LL.B. ontwikkelde Uni frame-systeem. breken van algemeen geldende normen van maatstandaardisatie en standaardoplossingen voor de aansluiting van de onderdelen op elkaar vormt echter nog een beperking voor de kosten voordelen van het uniforme fabrieksprodukt. Prefabricage kan dus een effectief middel zijn om betaalbare bouw te realiseren naar kwalita tief en kwantitatief te stellen eisen. Het ontwer pen en uitvoeren van objecten is tegenwoordig teamwork. Een doelgericht en doelmatig en al gemeen aanvaard ontwerpsysteem is nodig. Hierover gaat de volgende bijdrage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 12